|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان95/12/28: خطيب جمعه تهران: ديپلمات هاي ما هم مي گويند آمريكا به تعهداتش عمل نمي كند
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21890
چهارشنبه پنجم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21588 28/12/95 > صفحه 3 (اخبار كشور) > متن
 
      


خطيب جمعه تهران: ديپلمات هاي ما هم مي گويند آمريكا به تعهداتش عمل نمي كندامام جمعه موقت تهران با بيان اينکه برجام به عنوان يک تجربه بي اعتمادي به آمريکا را ثابت کرد، گفت: همين يک تجربه بس است و ديگر تجربه مجدد نکنيم چرا که آمريکا ثابت کرد دشمن ما است. رهبري فرمودند همچنين ديپلمات هاي ما مي گويند آمريکا به تعهدات خود عمل نمي کند.
    به گزارش فارس، آيت الله محمدعلي موحدي کرماني در خطبه هاي نماز جمعه تهران با اشاره به قرار داشتن در آستانه سال جديد، اظهارداشت: بايد يک محاسبه اي کنيم که در يکسال گذشته چه کرده ايم و چقدر ارتقا داشته ايم. مساله نيکوکاري و به ياد ضعفا بودن از مسائل مهم شب عيد نوروز است.
    وي با بيان اينکه برجام به عنوان يک تجربه بي اعتمادي به آمريکا را ثابت کرد، گفت: همين يک تجربه بس است و ديگر تجربه مجدد نکنيم چرا که آمريکا ثابت کرد دشمن ما است. رهبري فرمودند همچنين ديپلمات هاي ما مي گويند آمريکا به تعهدات خود عمل نمي کند.
    آيت الله موحدي کرماني تصريح کرد: قرار بود بعد از 6 ماه تمام تحريم ها برداشته مي شود، نه تنها برداشته نشد بلکه تحريم هاي ديگري به بهانه هاي امنيتي اضافه شد. آمريکا مي گويد بياييد در مسائل منطقه گفت وگو کنيم عجيب است کسي که به حرف و تعهدات و وعده هايش پايبند نيست، چطور مي شود با آن گفت وگو کرد.
    امام جمعه موقت تهران گفت: مساله اقتصاد مقاومتي از مسائل مهم کشور است، انتظار مي رود به آن در بُعد اقدام و عمل بيشتر توجه شود، رهبري فرموده اند ادامه وضع فعليِ توليد داخلي يعني بيکاري و اين ديگر ربطي به آمريکا ندارد. مسئولان براي اين بيکاري خانمان سوز فکري کنند. اثر سمينارها و جلسات براي رفع مشکلات مردم چيست؟ نکند تنها حرف باشد و عملکرد هيچ، مشکلات معيشت مردم دغدغه عميق رهبري و مجلس خبرگان است.
    وي پيرامون دولتمردان و مردم، خاطرنشان کرد: يکي از عوامل وحدت دولت و مردم، محبتِ في مابين است. ارتباط مردم بايد با دولتمردان سهل و آسان گردد، مبادا بين آ نها مانعي باشد تا نتوانند مشکلاتشان را مطرح کنند. زندگي اشرافي صاحبان قدرت آنها را از مردم جدا مي کند و اين فاجعه است.
    آيت الله موحدي کرماني بيان داشت: گردانندگان نظام بايد زندگي در حد مستضعفين داشته باشند بياييد همه ساده زيستي را از رهبري ياد بگيريم.
    امام جمعه موقت تهران گفت: به تعبير مقام معظم رهبري آمريکا مي خواهد همه چيز را بگيرد و هيچ چيز ندهد. وزير خارجه انگليس با کارنامه سياه حقوق بشري اش، خود را ارتقا دهنده حقوق بشر در جهان قلمداد مي کند. زهي بي شرمي و بي حيايي.
    وي با اشاره به سخنان وزير امور خارجه عربستان درباره ايران، اظهار داشت: اين فرد ايران را حامي اصلي تروريسم در جهان مي خواند در حالي که کشورش در يمن سيل خون به راه انداخته و کودک کشي کار روزانه او است. قرآن مي خوانند اما خبري از عمل به قرآن نيست.
    آيت الله موحدي کرماني با بيان اينکه جواب اين کشتارها و خون هاي ريخته شده در يمن را چگونه مي خواهند بدهند، گفت: ما اگر عملي انجام مي دهيم، ما حمايت از مظلوم مي کنيم قرآن هم مي گويد حمايت از مظلومين بکنيد.
    امام جمعه موقت تهران در ادامه با بيان اينکه ما بايد به اعتلاي کشورمان بينديشيم، افزود: مقام معظم رهبري فرمودند که چهار چيز عناصر اقتدار در کشور است از جمله ايمان و معرفت ديني، قدرت علمي، اقتصاد مقاوم و حفظ عزت ملي.
    وي تصريح کرد: ايراني که در دوره پهلوي ذليل آمريکا و قدرت هاي سلطه گر بود، امروز به برکت عمل به همين چهار عنصر، به قدرت منطقه تبديل شده است.
    آيت الله موحدي کرماني با ابراز تاسف از حوادث رخ داده در چهارشنبه آخر سال گفت: نمي دانم تا چه زماني بايد شاهد اين صحنه هاي دلخراش باشيم. ما را ملتي رشيد مي شناسند که تمام توطئه هاي دشمنان را خنثي و تمام نقشه هاي آ نان را نقش برآب کرديم و بيني استکبار را به خاک ماليديم.
    وي بيان داشت: دنيا در مقابل حوادث چهارشنبه سوري نسبت به ما چگونه قضاوت مي کنند؟ دنيايي که ما را رشيد مي خواند، اين صحنه ها را که مي بيند، در رشد ما شک مي کنند. با اعمال جاهلانه چشم يکديگر را کور مي کنند. مسئولان براي اين حرکات جاهلانه کاري کنند.
    امام جمعه موقت تهران در ادامه سخنان خود پيرامون فرهنگ ديني، گفت: استفاده غلط از فضاي مجازي باعث شده اعضاي خانواده از يکديگر جدا شوند، خانواده ها متلاشي شوند و آمار طلاق رو به افزايش رود. فرهنگ ديني آسيب مي بيند.
    آيت الله موحدي کرماني تاکيد کرد: بايد فضاي مجازي را پر از معارف ديني و بصيرت سياسي کرد که در اين زمينه وظيفه نخبگان سنگين است. هشدارهاي لازم داده شود تا از استفاده غلط که بنيان هاي اخلاقي کشور را از بين مي برد، پرهيز شود.
    چند 10 ميليارد از پول هاي بلوکه شده به دليل تحريم دلار و ناجوانمردي آمريکا به کشور منتقل نشده است
    به گزارش تسنيم، حجت الاسلام غلامرضا مصباحي مقدم از اساتيد دانشگاه امام صادق(ع) در سخنراني پيش از خطبه هاي نمازجمعه تهران نسبت به سياست هاي دولت در زمينه اجراي سياست هاي کلي اقتصاد مقاومتي انتقاد کرد و با بيان اينکه بار مديريت اجراي اقتصاد مقاومتي بر دوش دولت است، اظهار داشت: معتقديم که بهتر از اينها بايد سياست هاي کلي اقتصاد مقاومتي در آينده پياده شود.
    وي نسبت به خام فروشي سنگ هاي تزئيني به برخي کشورهاي اروپايي، گفت: کشورهاي آلمان و ايتاليا و برخي ديگر کشورها سنگ هاي تزئيني را به صورت خام از ما مي خرند و پس از فرآوري به ديگر کشورها و از جمله کشور خودمان صادر مي کنند و سوال اينجاست که آيا ما خودمان نمي توانيم با بهره وري اين کار را انجام دهيم و براي کشور ارزش افزوده داشته باشيم؟
    حجت الاسلام مصباحي مقدم با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامي در ابتداي سال جاري در حرم مطهر امام رضا(ع) پيرامون اقتصاد مقاومتي و توجه به سياست هاي آن از سوي ارکان دولت و ديگر دستگاه ها، ابراز داشت: معظم له خواهان اين شدند که دولت در پايان سال 95 گزارشي از اقدامات انجام شده در راستاي سياست هاي کلي اقتصاد مقاومتي ارائه کند تا معلوم شود اقداماتي در سال 95 انجام شده يا خير.
    رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس نهم با بيان اينکه پيدا کردن مزيت هاي نسبي اقتصادي در حوزه اقتصاد مقاومتي نقشه راه را مشخص و تکليف را براي مردم معلوم مي کرد، بيان داشت: دولت بايد به دستگاه ها و مردم طي سال جاري اعلام مي کرد تا بدانند در برابر تدابير انديشيده شده در حوزه اقتصاد مقاومتي چه کارهايي بايد انجام دهند؛ دولت بايد بگويد که نسبت به توجه به توليد چه کار کرده؟ آيا حرف منتقدان را شنيده اند؟
    وي با تاکيد بر اينکه واردات خارجي نبايد قدرت توليد داخلي را تضعيف کند، تاکيد کرد: اينکه ما همه چيز را از خارج وارد کنيم درست نيست، بلکه بايد به توليد داخلي نيز توجه شود.
    استاد دانشگاه امام صادق(ع) گفت: تاکنون 2 هواپيما خريداري شده وارد کشور شده، البته ما هم مي دانيم که اگر حمل و نقل هوايي به روز شود، براي مسافران اطمينان بخش است و اشکالي ندارد، اما بهتر است دولت همزمان توليد داخلي هواپيما را نيز ساماندهي کند؛ آيا آنهايي که مي توانند موشک بسازند که از فناوري بسيار بالايي برخوردار است، نمي توانند موتور هواپيما و قطعات ظريف مورد نياز آن را تهيه کنند؟ يقينا مي توانند اين کار را انجام بدهند.
    حجت الاسلام مصباحي مقدم با طرح اين سوال که چرا از صنايع هوا و فضا حمايت نمي شود تا پول خريد هواپيما را سرمايه گذاري کنيم و به عنوان مثال به جاي ورود 200 هواپيما 400 هواپيما خودمان تهيه کنيم، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب نسبت به بدعهدي و بدجنسي آمريکايي ها در قبال بازگشت پول هاي بلوکه شده ايران در خارج از کشور انتقاد کرده بودند، دولت بگويد که آيا اين امر رهبري در به کارگيري اين پول ها در ارتقاء سطح توليد محقق شده يا خير؟
    وي گفت: متاسفانه طبق اطلاعي که دارم چند 10 ميليارد از پول هاي بلوکه شده هم به دليل اينکه به صورت دلار بوده و دلار نيز تحريم است، امکان انتقالش به داخل وجود نداشته و آمريکا نيز در اين مسئله ناجوانمردي کرده و مطالبات دلاري ما در خارج از کشور همچنان بلوکه است و امکان انتقال آن وجود ندارد.
    استاد دانشگاه امام صادق(ع) ابراز داشت: خوشبختانه در دوران سال هاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي نخبگان ما از طريق مهندسي معکوس توانسته اند مشابه تکنولوژي ها و فناوري هاي خارجي را توليد کنند؛ به عنوان مثال در توليد نيروگاه، ايران در کل جهان پس از آمريکا و آلمان حرف اول را مي زند. شرکت مپنا به عنوان مثال توليدکننده مولدهاي برق با جنرال موتور آمريکا و زيمنس آلمان رقابت مي کند.
    حجت الاسلام مصباحي مقدم يکي از نقاط قوت سرمايه گذاري در سال هاي اخير را در زمينه نيروگاه سازي و پتروشيمي دانست و تصريح کرد: سوال اين است که چرا وزارت صنعت اجازه مي دهد که براي ساخت نيروگاه با خارجي ها قرارداد منعقد شود آيا اين اقتصاد مقاومتي است؟
    رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس نهم نسبت به اتکاء روزافزون بودجه هاي سالانه کشور به نفت انتقاد کرد و گفت: طبق برآوردها در سال 94، 25 درصد، سال 95، 31 درصد و در بودجه سال 96 نيز 35 درصد بودجه به نفت متکي بوده که آيا اين يک روند کاهشي براي اتکاء به نفت است؟
    وي بانک ها را دچار مشکلات جدي دانست و تصريح کرد: اصلاح نظام بانکي در کشور در دستور کار دولت قرار نگرفته و هنوز لايحه آن از سوي دولت به مجلس ارائه نشده است.
    استاد دانشگاه امام صادق(ع) در مجلس بسيج را يکي از ظرفيت ها در تحقق سياست هايي اقتصاد مقاومتي عنوان کرد و گفت: بسيج مي تواند خدمت بزرگي را به اقتصاد مقاومتي بکند، دولت توجه بيشتري بايد به اين ظرفيت بسيج داشته باشد.
    حجت الاسلام مصباحي مقدم با بيان اينکه معناي اقتصاد مقاومتي اين نيست که روابط اقتصادي خود را با دنيا تعطيل و اقتصاد بسته ايجاد کنيم، اظهار داشت: ما با روابط اقتصادي با ديگر کشورها به خصوص کشورهاي همسايه موافقيم و بايد در اين راستا تلاش کنيم.
    وي 80 درصد اقتصاد کشور را وابسته به داخل و کمتر از 20 درصد آن را مربوط به خارج و صادرات و واردات دانست و تاکيد کرد: اهتمام دولت بايد بيش از جذب سرمايه گذاري خارجي توجه به اقتصاد داخلي باشد.
    خطيب جمعه تهران: ديپلمات هاي ما هم مي گويند آمريکا به تعهداتش عمل نمي کند
    


 روزنامه كيهان، شماره 21588 به تاريخ 28/12/95، صفحه 3 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 102 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش در دين و سلامت
متن مطالب شماره 2 (پياپي 402)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است