|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان95/12/28: به نام تو كه مادر دو جهاني
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21910
يكشنبه سي ام ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21588 28/12/95 > صفحه 3 (اخبار كشور) > متن
 
      


به نام تو كه مادر دو جهانيخديجه دختر خويلد يکي از چهار زن برگزيده خداست که در وقار و متانت و حيا و نجابت، سرآمد زنان عرب بود. مالک کاروان تجارتي و ثروتمند صالحي که در کنار تجارت و بازرگاني، به طهارت مال و دارايي عنايتي ويژه داشت. او صاحب فضائل و ظرائف اخلاقي بود و در عرب جاهلي آن زمان نيز چون خورشيدي در ميان زنان عفيف، مي درخشيد. خديجه بانويي به تمام معنا بود و شرافت و اصل و نصب را به همراه داشت. همين ويژگي ها و برتري ها بود که او را شايسته همسري برگزيده برگزيدگان و مادريِ برترين زنان عالم نمود. خديجه که با مکارم اخلاق آشنا بود به تفاوت محمد صلي الله عليه وآله با سايرين آشنا بود و شناخت که او سرچشمه محامد است و سرآمد خلايق. محمد را که امين روزگار بود امين اموالش کرد و سررشته امورش به او سپرد. از آن پس امير کاروان خديجه محمد امين بود و کم کم امير دل خديجه نيز محمد امين شد. تا که دل به او سپرد و ثروت به او سپرد. خديجه بانو، بانوي برگزيده محمد امين شد و افتخاراتش به تکامل رسد و با اسلام آوردنش به پيغمبر خاتم، به کمال رسيد.
    خديجه اولين بانوي مسلمان است که کمالاتش نبايد به همين جا ختم شود. او قرار است خبرساز تاريخ شود و منحصر به فردترين همسر و مادر گردد. او قرار است نسل پاک پيامبران را تداوم بخشد و پر برکت ترين نسل را مادري کند. خديجه که تکرار نامش غرورآفرين است و ايمان افزا، بايد ابديت نسل پيامبر خاتم را به ثمر رساند و مزد و سود تجارتش و سختي هاي راه بعثت را از خدايش بگيرد. و فاطمه مزد صبر و اجر جهاد خديجه بود که خدا در دامنش گذاشت. حوريه اي بهشتي که عصاره خوبي ها و اسوه صبوري هاست. او نيز بايد چون مادرش استثنا و دردانه باشد که از آن پدر و مادر گرامي جز اين دختر ارجمند نبايد توقع داشت. و پيامبر اعظم که پدر امت است و خديجه اي که مادر مومنان است بايد نسلي پاک و شجره اي طيبه را در دنياي ما خاکيان غرس کنند تا ادامه انبياء باشد و تا ابد الگوي خوبان روزگار گردد و نمي شود فاطمه را بي خديجه شناخت.
    فاطمه در چنين روزي در سال پنجم بعثت ديده جهان را روشن کرد و دور گردون را به ثمر نشاند و خدا کوثري به رسولش عطا نمود که درياي بي کران فضائل است و آسمان پرستاره مکارم. فاطمه که طينتي فردوسي دارد و خلقتي آسماني، منجي بندگان خداست از آتش و چون که خانه دنيا را چون آسمان خلقت نوراني نمود، زهرايش مي خوانند. او ستوده و سفارش شده خداست و فرشته اي در زمين است که پيغمبر خدا بوي بهشت را از او مي شنيد. او شافع امت است و رافع بلا. الگوي زنان و مردان مومن است و سرور زنان عالمين. او درخت طوبايي است که به گفته پدرش در خانه علي است و ميوه هايش، سرور جوانان بهشتند. او کوثر است و خير فراوان. او ترجمان آيات جمالي است و خداي قرآن، به ياد او آيه ها فرو فرستاده است. اگرچه در کتاب مبين، ظاهري از نام او نيامده ولي سررشته سرمشق هاي قرآني از خانه او و علي درآمده است.
    گويي اين بانوي بهشتي بايد همچون خاطره خوش براي خلقت بماند و انگار قرار نيست که نشاني دقيق از او در دست مردمان باشد. که حکايت اجمالي اش کافي است. تا که کم کم قدر او را بدانند و بشناسند . اگر بدانند . او راز سر به مهر هستي است. و چون اسرار قرآن، برايمان دست نايافتني . خلقت منحصر به فرد و بهشتي او، زندگي کوتاه و پرثمرش، شهادت جانکاه و استخوان سوزش، و حکايت کفن و دفن اين مادر و داستان قبر بي نشان او که ماتم مداوم است و حزن بي پايان، همگي به اين معني است که فقط فاطمه فاطمه است و در ميان مخلوقات خدا از اين شاهکار خلقت تنها يکي کافي است و آنکه قدرش شناخته نشد، چه لزومي دارد که قبرش شناخته شود. چه نيازي است که در قرآن نام فاطمه باشد. به جز واژه سربسته کوثر که خير فراوان است چگونه مي شد به منزلت زهرا اشاره نمود؟
    پدرش که در قرآن و ساير کتب آسماني ستوده است و رسول مکرم خدا، مادرش که در قرآن مادر مومنين است، نشان افتخار شوهرش را که مي توان در صدها آيه قرآن ديد و عطر فرزندانش را مي توان در لايه هاي معاني قرآن استشمام کرد و خانواده او که شجره طيبه است و اصل و ريشه اش ثابت است و شاخ و برگش تا به بهشت سر کشيده است و بر داده، چگونه بايد در قرآن بيان مي شد که نشد؟ اين درخت پرثمر رسول است که از خانه علي به عرش رسيده است و اين خانه اوست که محل عبور و مرور ملائکه است و خانه اميد جبرائيل و ميکائيل. اين خانه نشان شده خداست و نشانه فرشتگان براي آنکه ره گم نکنند. آن نور که از زمين به آسمان کشيده مي شود، نور نماز فاطمه است که عالم افشان است. و اين همهمه روز و شب ملائک که در آسمان پيچيده، مژده استجابت دعاهاي فاطمه در حق مردم است. او مادر عالمين است و اگرچه بهار، تنها هيجده بار روي ماهش را ديد و از آن پس به خزانش سپرد ولي تا ابد بهارهايمان بوي ياس مي دهد که احمد عزيزي گفت: ياس بوي حوض کوثر مي دهد / عطر اخلاق پيمبر مي دهد.
    فاطمه در دامن مهربان خديجه باليد و عشق و ارادت ام المومنين به رسول مهرباني ها را ديد و دريافت و در دوران سخت مکه که کودکي خردسال بود و وقتي سايه خديجه از سر امت رفت و چراغ عمرش در خانه رسول خاموش شد، اين فاطمه بود که مراقبت از پدر و نبوت را بر عهده گرفت. دستان مهربان و کوچک فاطمه بود که نوازشگر روي ماه پيغمبر بود و عرق خستگي از جبينش مي زدود. اين فاطمه بود که آلودگي جسارت مشرکين که بر عمامه و عباي پدر مي نشست را مي شست. خار از پاي پدر مي کشيد و آب گوارا به او مي رساند. دستان مهربان او بود که از کودکي با دستاس آزرده شده بود. براي پدر نان مي پخت و براي پدر مادري مي کرد. او مادر پدر بود از بس که مهربان بود و پيامبر ما قربان صدقه اش مي رفت. فاطمه جان، پدرت به قربانت. فاطمه را پاره تن خود مي دانست و آزردگي او را آزار خود و خشنودي اش را مايه خوشحالي خود.
    فاطمه پا به پاي پدر راه پر زحمت رسالت را پيمود و عاشقانه در خدمت نبوتش بود. همان گونه که بعداً در خدمت امام خود بود. اصلاً گويي خدا فاطمه را براي محافظت از نبوت و امامتش خلقت کرد. و گويي نبوت و امامت بي فاطمه، ناتمام است. و خانه پيغمبر و علي عليه السلام بي فاطمه، خانه امن نمي شود و بي پاسدار است. فاطمه بر تمام عالم حق دارد که هم محافظ ختم المرسلين است و هم مدافع امام المتقين و هم مادر امامان دين. حسن و حسين در دامن او سرور جوانان بهشت شدند و زينب و ام کلثوم در آغوش او معني گرفتند. و خدا ايثار و صبر و فداکاري را با نام او معنا کرد. دوران خوش دنيا همان زمان بود که فاطمه در دنيا بود. بعد از فاطمه دنيا مثل آسمان ابري در شب تار شد. بي نور و بي فروغ. و پر از ترس و دلهره. و حکايت فاطمه در خاطرات جهان مانده. با واژگاني که چون مردمان پرسشگر به دنبال او مي گردند. مثل مادر.
    مادر کلمه اي است که بي فاطمه مثل نقاشي بي رنگ است که اگرچه قشنگ ولي بي عمق است و بي احساس، نياز به توضيح دارد و زبان سخن ندارد و ... و کامل نيست. مادر تنها برازنده اوست که مادر پدر بود و مادر فرزندان علي. و براي امت هم مادري مي کرد. قبل از آنکه براي خود و فرزندانش از خدا چيزي بخواهد براي امت مي خواست و به اسم برايشان دعا مي کرد. پناه زنان امت بود و دعاگوي مردانشان. در آن مدت کم که بي حضور پدر زيست، چراغ هدايت امت بود به سوي امام و عهد غدير. سينه صبور علي بود و شريک غصه او. اگر چه خود آزرده تن شده بود و رنجور و روز به روز آب مي شد ولي خانه به خانه علي را مي برد تا که شايد حقش را به او برساند و چون پروانه به دور امامش مي گرديد تا آن زمان که به مرادش رسيد و در راه امامش جان سپرد. او مادري است که هنوز دامن بلندش مهد تربيت فرزندان رشيدي چون خميني کبير است که او نيز در اين روز به تقدير و اقبال جهان آمد. سلام بر آن مادر و اين فرزند روزي که زاده شدند و روزي که به آسمان رفتند و روزي که برانگيخته خواهند شد.
    به نام تو که مادر دو جهاني
    


 روزنامه كيهان، شماره 21588 به تاريخ 28/12/95، صفحه 3 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 99 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه مديريت
متن مطالب شماره 194-195، بهمن و اسفند 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است