|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/12/28: راه سوم براي خريد ويلا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4314
پنجشنبه ششم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4010 28/12/95 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


راه سوم براي خريد ويلا
بازار املاك شهرهاي شمالي بررسي شد


دنياي اقتصاد: بازار معاملات نوروزي «ويلا» در شهرهاي شمالي، با سه نوع حق انتخاب براي خريداران، استارت خورد. صاحبان زمين هاي خام آماده ويلاسازي و همچنين فروشندگان ويلاهاي آماده، براي فروش اين املاک به گردشگران نوروزي، علاوه بر دو روش قبلي «فروش نقدي» يا «نقد و اقساط»، فرمول جديدي با عنوان «قرارداد مشارکتي» طراحي کرده اند. راه سوم ويلادار شدن، به شکل خريد زمين و واگذاري مسووليت ساخت به فروشنده، مقابل متقاضيان خريد ويلاقرار گرفته است. دلالان املاک شمال مي گويند: اين فرمول، هزينه نهايي را براي متقاضيان خريد ويلا، دست کم 20 درصد کاهش مي دهد.
     همزمان با آغاز سال جديد و سفرهاي نوروزي، بازار خريد و فروش ويلادر شهرهاي شمالي کشور نيز قدري گرم تر شده و سه مسير ويلادار شدن شامل خريد نقدي، خريد اقساطي و عقد قرارداد مشارکتي توسط واسطه هاي ملکي به مسافران خطه شمال پيشنهاد مي شود. از آنجا که سايه رکود بيش از دو سال بر سر معاملات اين گروه از املاک نيز سايه انداخته بود، در بازار کنوني شرايط اقساطي نيز براي ترغيب خريداران به معامله افزون بر شرايط فروش نقدي پيشنهاد شده است. اين در حالي است که بازار نوروزي معاملات ويلاامسال شاهد مسير سوم ويلادار شدن بعد از فروش نقدي و اقساطي مبتني بر پيشنهاد عقد قرارداد مشارکتي براي ساخت ويلامتناسب با سليقه و بودجه مشتريان است.
    به گزارش «دنياي اقتصاد»، شرايط فروش قسطي ويلاکه تقريبا در تمام شهرهاي شمالي کشور وجود دارد، عمدتا مبتني بر پرداخت 40تا 60 درصد از قيمت کل به صورت نقد و الباقي طي سه تا حداکثر 6 فقره چک يک ماهه است. اين شرايط به نحوي تعريف شده که هر دو طرف معامله از آن منتفع شوند به نحوي که فروشنده قيمت ملک را تا 10 درصد گران تر از شرايط نقدي قيمت گذاري مي کند و خريدار نيز مهلت زماني چند ماهه براي تکميل نقدينگي و پرداخت بهاي ويلارا پيدا مي کند. مبناي معامله ويلاهاي قسطي در شهرهاي شمالي صرفا متکي بر دريافت چک بوده و فروشنده و واسطه به جز دريافت اين اوراق بهادار، انتظار ديگري از خريدار براي اثبات حقانيتش ندارند.
    در عين حال يک نشانه وکد قابل تامل مي تواند به خريدار قدرت تشخيص اوليه ويلاهاي داراي جواز و بدون جواز را بدهد به اين ترتيب که ويلاهاي بدون مجوز ساخته شده در اراضي سبز و زراعي که احتمال تخريب آنها به دليل تخلف توسط نهادهاي دولتي و عاملان اجرايي وزارت جهاد کشاورزي و سازمان جنگلداري و منابع طبيعي وجود دارد، شرايط قسطي را به شکل وسوسه کننده اي براي خريداران پيش بيني کرده اند و حاضر هستند پس از دريافت پيش قسط و چک هاي اقساط، سند را به نام خريدار منتقل کنند. آنها از اين حربه استفاده مي کنند تا متقاضيان خريد ويلارا از انتخاب خود مطمئن کنند. اين در حالي است که اگر سند زمين مشکل دار نباشد، علي القاعده در زمان معامله صرفا يک مبايعه نامه تنظيم خواهد شد و تا زماني که تقريبا تمام اقساط ماهانه وصول نشده است، سند به شکل رسمي منتقل نمي شود.
    البته صرف تکيه بر اين نشانه کافي نيست و مراحل ديگري براي اطمينان از صحت سند زمين و کاهش مخاطرات خريد ويلاو جلوگيري از مغبون شدن خريدار بايد طي شود. واسطه هاي ملکي معمولاتوصيه مي کنند خريدار از دهياري و بخشداري محل درباره زمين استعلام کند. اين در حالي است که به گفته کارشناسان، اين استعلامات وجه قانوني ندارد و براي تشخيص کاربري زمين و مجوز ساخت و ساز آن صرفا بايد از اداره کل منابع طبيعي و اداره کل راه و شهرسازي استان استعلام شود. به اين ترتيب مشخص خواهد شد که بناي ساخته شده منطبق با مفاد طرح هادي روستايي بوده و قانوني است يا به صورت غيرقانوني ساخته شده و دير يا زود توسط نهادهاي متولي تخريب خواهد شد. همچنين صرف داشتن کد رهگيري و ثبت يک معامله در سامانه بازار املاک، به معناي مجاز بودن بناي ساخته شده در زمين مورد معامله نيست و خيال خريداران نبايد صرفا به استناد داشتن مبايعه نامه و کدرهگيري آسوده باشد.
     
    فرمول محاسبه قيمت ويلا
    به طور کلي قيمت گذاري ويلاهاي شمال از فرمول متفاوتي پيروي مي کند و بر مبناي يک قيمت واحد براي هر مترمربع محاسبه نمي شود. از آنجاکه هر ويلاي شمال ترکيبي از عرصه مشخصي به عنوان زمين و محوطه به اضافه زيربناي ساختمان احداث شده در ميانه آن است، قيمت متفاوتي براي اين دو لحاظ مي شود اما نرخ هر يک به طور مجزا به متقاضيان خريد اعلام نمي شود. بررسي «دنياي اقتصاد» حاکي است قيمت زمين در شهرهاي مختلف شمالي عمدتا مترمربعي 150 تا 300 هزار تومان است و قيمت بنا بر اساس کيفت ساخت وساز و مصالح استفاده شده نيز بين 700 هزار تا يک ميليون تومان محاسبه مي شود. البته قيمت هاي استثنايي ويلاهاي سوپر لوکس و گران قيمتي که با تجهيزات کامل تفريحي و ورزشي و در بهترين موقعيت هاي ساحلي ساخته شده و واجد ارزش ميلياردي هستند، در اين ميانگين هاي قيمتي محاسبه نشده است. افزون بر اين بازه هاي قيمتي ذکر شده مربوط به زمين هاي داراي سند محضري و بناهاي جوازدار است اما در عين حال استعلام از اداره ثبت اسناد هر شهر مي تواند خريدار را از صحت سند مطمئن کند. طبيعي است زمين هايي که به جاي سند محضري، از سند شورايي برخوردار باشند با قيمت هاي پايين تري معامله مي شوند. سند شورايي سندي است که معمولادر روستاها يا شهرهاي کوچکي که داراي شوراي محلي هستند يا در مکان هاي دور افتاده تنظيم مي شود و به امضاي چند شاهد موثق مي رسد و در نهايت رئيس شوراي محل آن را امضا و ممهور به مهر شوراي محل مي کند. اين سند عادي محسوب شده و رسميت بخشيدن به آن در حيطه وظايف اداره ثبت اسناد محل است و رسيدگي به هرگونه ادعا در مورد آن، در صلاحيت دادگاه محل ملک است. فرمول محاسبه و نيز قيمت ويلادر شهرهاي شمالي نسبت به سال گذشته تغيير محسوسي نداشته و کساني که پارسال از خريد صرف نظر کرده اند، ضرري متحمل نشده اند.
     
    مدل مشارکتي ويلادار شدن
    به گزارش «دنياي اقتصاد»، بازار معامله ويلادر شهرهاي پرطرفدار شمال کشور صورت ديگري هم دارد. ازدياد آگهي فروش زمين و ساخت ويلابا قرارداد مشارکتي در بازار نوروزي امسال موضوعي است که علت آن را مي توان در کاهش دماي معامله ويلاهاي تکميل شده جست وجو کرد. از آنجا که بخش زيادي از ويلاهاي نوساز چند سال اخير بر خلاف تصور سازندگان محلي، با استقبال متقاضيان خريد مواجه نشده و رکود در اين بخش از بازار مسکن نيز لانه گزيده بود، واسطه هاي ملکي براي کساني که بنا دارند در شمال کشور صاحب ويلاشوند و در عين حال هزينه سنگيني بابت آن پرداخت نکنند، به سراغ پيشنهاد قراردادهاي مشارکتي رفته اند. اغلب موارد پيشنهادي در اين بخش به صورت اقساطي و داراي شرايط مطلوبي است که براي کساني که عجله ندارند و مي توانند دست کم يک سال تا ويلادار شدن صبر کنند، مناسب به نظر مي رسد. ضمن اينکه بيشتر متقاضيان ويلاي شمال بنا دارند حداکثر تا 150 ميليون تومان هزينه کنند و با اين نقدينگي در صورت مشارکت در ساخت، بنايي که با سليقه خود مي سازند را از آن خود مي کنند. البته به دليل اشباع اراضي ساحلي اين گزينه ها عمدتا با فاصله از دريا بوده و در نقاطي که زمين خام براي شهرک سازي مهيا است، وجود دارند. به عنوان مثال اراضي چندهزار متري در روستاي بيشه کلار واقع در شهر نور براي اين ساخت وساز آماده شده و سازنده نسبت به تفکيک پلاک ويلاها براي شهرک سازي در اين اراضي و نيز اخذ جواز ساخت اقدام کرده است. شرايط پرداخت پيش بيني شده براي تملک حداکثر 14 ماهه يکي از اين ويلاها با زمين 202 مترمربعي و بناي 75 مترمربعي شامل پرداخت 50 ميليون تومان نقد و پنج فقره چک يک ماهه هر يک به ارزش 14 ميليون تومان است. اين در حالي است که خريد يک ويلاي آماده و نوساز در شهر نور و با دسترسي مناسب تر به شهر با متراژ مشابه، به تناسب شرايط بنا و موقعيت زمين بين 150 تا 180 ميليون تومان خواهد بود. هر چند اين مدل قاعدتا مي تواند متقاضيان خريد ويلارا تقريبا بين 20 تا 40 درصد ارزان تر صاحب ويلاکند اما ملاحظات مربوط به ارزيابي کيفيت زمين و دارا بودن مجوز ساخت بايد از طريق استعلام از ادارات کل راه و شهرسازي استان مربوطه لحاظ شود تا از صحت جواز نيز قبل از معامله اطمينان حاصل شود.
    
    

    
    راه سوم براي خريد ويلا / بازار املاك شهرهاي شمالي بررسي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4010 به تاريخ 28/12/95، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 77 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه فرهنگ ايمني
متن مطالب شماره 25، تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است