|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران95/12/28: جشن «نوروزگاه» در پايتخت فرهنگي ايران
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6760
شنبه يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6460 28/12/95 > صفحه 11 (ايران زمين) > متن
 
      


جشن «نوروزگاه» در پايتخت فرهنگي ايران
برنامه هاي شاد به مناسبت نوروز از 2 تا 7 فروردين در شهر هاي استان فارس برگزار مي شود


استان فارس به عنوان پايتخت فرهنگي ايران زمين و بهره مند از آثار منحصر به فرد فرهنگ، تمدن و تاريخ، فرصت ارزشمند و جذابي را براي گردشگران و مسافران اين استان فراهم کرده که مورد اقبال گردشگران داخلي و خارجي است. اين استان فرهنگ پرور با مردماني اهل شعر و شاعري در طول سال بويژه ايام نوروز ميزبان گردشگران و مسافران بسياري است که هر سال همزمان با ايام تعطيلات نوروز براي بازديد از اماکن تاريخي و فرهنگي به اين استان سفر مي کنند. با فرا رسيدن نوروز موج مسافرت هاي اول سال آغاز مي شود. همين امر مي طلبد تا اقدام هاي ويژه اي براي آماده سازي استان براي ميزباني از ميهمانان نوروزي و گذر مناسب و شايسته از اين روزها انجام شود تا ميهمانان استان پس از بازگشت به خانه هاي خود، خاطره اي خوب از فارس در ذهن داشته باشند. درهمين راستا، دستگاه هاي مختلف استان از مدتي پيش دست به کار شده و با همکاري يکديگر يا به شکل مستقل برنامه ريزي هاي گوناگوني جهت آماده سازي استان براي نوروز انجام داده اند و حال که چند روزي بيشتر به تحويل سال باقي نمانده، به نظر مي رسد فارس براي روزهاي نوروزي و پذيرايي از مسافران آماده است. «مصيب اميري»، مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي فارس در گفت و گو با «ايران» از افتتاح ۵ هتل و هتل آپارتمان طي امسال خبر داد و گفت: ۲۰ اقامتگاه بوم گردي و ۱۴۰ خانه مسافر نيز براي ايام نوروز آماده شده است. مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري فارس با اشاره به ساماندهي خانه هاي مبله نيز گفت: خانه هايي که امکان واگذاري به مسافران را داشته باشند با هماهنگي جامعه هتلداران در اختيار مسافران قرار مي گيرند و بازرسان نيز با لباس هاي مشخص نظارت دارند. وي از افزايش ساعت بازديد از اماکن تاريخي و گردشگري در فارس و گستردن سفره هفت سين در حافظيه و تخت جمشيد در زمان تحويل سال خبر داد و يادآور شد: پيش بيني ما افزايش ۱۵ درصدي تعداد مسافران در اين ايام است.
    
    برگزاري برنامه شاد «نوروزگاه» در شهرستان هاي فارس
    اميري در ادامه به برگزاري برنامه شاد «نوروزگاه» در شهرستان هاي فارس از جمله مرودشت (تخت جمشيد)، شيراز(پاسارگاد)، ني ريز، کازرون، نورآباد، آباده، فيروزآباد و لار اشاره کرد و گفت: «نوروزگاه» که پيش از اين به آن «نوروز بازار» مي گفتند، برنامه اي است که در آن آداب و رسوم نوروزي مردم شيراز به مسافران و مردم معرفي مي شود. اين برنامه امسال از 2 تا 7 فروردين 96 درمجتمع فرهنگي - هنري سعدي نيز به اجرا درمي آيد. در اين جشنواره آيين هاي مختلفي از جمله عمو نوروز، ننه سرما، قصه گويي، حافظ خواني، آيين فال گوش ايستادن، فال کلوک (کوزه)، قاشق زني، اجراي نمايش «جي جي بي جي»، عروسک مينا و ديگ به سر اجرا مي شود.
    
    آمادگي براي پذيرش 460 هزار نفر شب گردشگر داخلي و خارجي
    مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري فارس از آمادگي ظرفيت اسکان اين استان براي پذيرش 460 هزار نفر شب گردشگر داخلي و خارجي در نوروز 96 خبر داد و خاطرنشان کرد: در اين مدت در استان 160 راهنما در اماکن ديدني استان مستقر هستند. 163 پايگاه انتظامي ناجا و 132 پايگاه امداد خودرو(اعم از خودروسازان و کانون اتومبيلراني وجهانگردي) هم درسطح استان فعال خواهند بود. 65 بيمارستان و ۱۱۱ درمانگاه نيز در ايام نوروز به مسافران خدمات مي دهند. همچنين 80 درصد درمانگاه ها، مطب ها و بيمارستان هاي فعال بخش خصوصي در سطح استان در اين ايام داير هستند. اميري از فعال بودن 73 قاضي کشيک، 32 شوراي حل اختلاف، 91 داروخانه شبانه روزي، 136 شرکت بيمه، 81 راهدارخانه، 48 کيوسک و پايگاه اطلاع رساني و راهنماي مسافر مشترک و متمرکز با مشارکت همه دستگاه هاي دولتي و 121 پايگاه اطلاع رساني متفرقه که توسط دستگاه هاي مختلف و خارج از طرح تمرکز پايگاه ها ايجاد شده در نوروز امسال خبر داد که در سطح استان به ارائه خدمات به گردشگران خواهند پرداخت. به گفته وي، چاپ يک ميليون و 700 هزار نسخه اقلام تبليغاتي در استان، نظارت 36 تيم تاسيسات و موسسات گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي و گردشگري، حضور 132 نفر ناظر سازمان صنعت، معدن و تجارت جهت نظارت براصناف مختلف درسطح استان و 14 نفر ناظر سازمان تعزيرات حکومتي، 14 نفر ناظر دانشگاه علوم پزشکي و 244 نفر ناظر همکار با ستاد اجرايي خدمات سفر در نوروز از ديگر اقدام هايي است که در راستاي خدمات دهي بهتر به گردشگران در نظر گرفته شده است.
    
    گستردن 373 سفره هفت سين در مبادي ورودي، ميادين و ترمينال ها
    مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري فارس تعداد موزه هاي فعال در نوروز در سطح استان را نيز 29 موزه عنوان کرد و افزود: 373 سفره هفت سين در مبادي ورودي، ميادين و ترمينال ها گسترده خواهد شد. 44 نمايشگاه و بازارچه مخصوص عرضه صنايع دستي و سوغات هم در برخي از شهرهاي استان دايراست و620 بازارچه و محل عرضه ارزاق عمومي نيز در اختيار مردم خواهند بود. وي خدمات دهي 316 جايگاه توزيع سوخت فعال اعم از ثابت و موقت درايام نوروز، 29 مجتمع خدماتي پذيرايي رفاهي بين راهي، 119 ايستگاه صلواتي و پذيرايي رايگان از مسافران، 226 مسجد فعال براي اقامه نماز و 4 هزارچشمه سرويس هاي بهداشتي ثابت و دائمي را از ديگر کارهاي انجام شده در نوروز امسال بيان کرد و از برگزاري برنامه سال تحويل در حرم مطهر شاهچراغ(ع)، حافظيه، پاسارگاد و تخت جمشيد به صورت ويژه خبر داد.
    
    «گردشگري و معنويت» برند نوروز ۹۶ فارس
    اميري انتخاب «گردشگري و معنويت در شيراز، سومين حرم اهل بيت(ع) در ايران اسلامي» را به عنوان برند نوروز ۹۶ در فارس عنوان کرد و اظهار داشت: با هدف تقويت جايگاه گردشگري استان در حوزه گردشگري مذهبي و زيارتي براساس چشم انداز و راهبرد توسعه گردشگري استان در افق ۱۴۰۴، نوروز امسال متفاوت از سال هاي گذشته مي شود. به اعتقاد وي، برند گردشگري بايد معرف شخصيت و هويت ميراثي و ملي، قابليت ارائه آموزه هاي فرهنگي و سنتي استان و استفاده از قابليت و ظرفيت همکاري سمن ها باشد. دبير ستاد اجرايي خدمات سفر استان، ارائه فرهنگ و آداب زيارت حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) براساس فرهنگ سنتي مردم شيراز، معرفي معماري درخشان دوره اسلامي در حرم مطهر، معرفي صنايع دستي و هنرهاي به کار رفته در تزئينات بنا و ضريح حرم مطهر، تقويت رابطه اخلاق فردي واجتماعي با رويکرد معنوي به گردشگري، تقويت شاخص هاي معنويت در کدهاي اخلاق جهاني گردشگري، تقويت رابطه معنويت و سلامت جسمي و روحي گردشگران و معرفي موزه آستان مقدس به زائران و گردشگران را از آموزه هاي لحاظ شده در برند توصيف کرد.
    
    
    
    
    جشن «نوروزگاه» در پايتخت فرهنگي ايران / برنامه هاي شاد به مناسبت نوروز از 2 تا 7 فروردين در شهر هاي استان فارس برگزار مي شود
    


 روزنامه ايران، شماره 6460 به تاريخ 28/12/95، صفحه 11 (ايران زمين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ادوات مخابراتي مجلسي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 701)، Mar 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است