|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/12/28: مصوبات كميسيون ماده 5 منتشر شود
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4339
دوشنبه هفتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4010 28/12/95 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


ويژه 
مصوبات كميسيون ماده 5 منتشر شود
آخوندي به وزير كشور نامه نوشت    
    وزير راه و شهرسازي در نامه اي ۳ بندي به وزير کشور، بر ضرورت اطلاع رساني عمومي درباره دستور جلسه ها و مصوبه هاي کميسيون ماده ۵ از منظر تطبيق با قوانين کشور تاکيد کرد. به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي، انتشار مصوبه هاي کميسيون هاي ماده ۵ در جلسه مورخ 3/ 6/ 94 ضرورت پيدا کرد تا از اين طريق از نقض حقوق شهروندان جلوگيري شود.
     عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي در نامه اي به رحماني فضلي بر اهميت انتشار مصوبه هاي کميسيون ماده ۵ تاکيد کرد و در نامه اي، شبهات وارد به مصوبه شهريورماه ۹۴ را درباره دستور جلسه ها و مصوبه هاي کميسيون ماده ۵ از منظر تطبيق با قوانين جاري کشور و مصلحت عمومي در ۳ بند با تاکيد بر آنکه مطابق ماده ۲۲ قانون ممانعت از انتشار عمومي مصوبه هاي کميسيون ماده ۵ جرم محسوب مي شود، اعلام و در عين حال، بر پيامدهاي اجتماعي و فرهنگي انتشار مصوبه ها تاکيد کرد.
    پيش تر نيز موضوع انتشار مصوبه هاي کميسيون ماده ۵ از طريق نامه اي با امضاي وزير راه و شهرسازي به استانداران و روساي شوراي برنامه ريزي و توسعه استان هاي سراسر کشور اعلام شد. در آن نامه که تيرماه سال ۹۵ به تمامي استانداران ابلاغ شده بود بر انتشار دستورجلسه ها و مصوبه هاي کميسيون هاي ماده ۵ تاکيد و مقرر شد تا پس از تشکيل کميسيون ماده ۵ هريک از شهرهاي استان، گزارش تشکيل جلسه و دستور کار آن در صدا و سيما و کثيرالانتشارترين روزنامه استان منتشر و در خبر مربوطه اعلام شود. همچنين بر اساس نامه ابلاغي فوق، تاکيد شد تا مصوبه هاي کميسيون ماده ۵، پس از طي مراحل قانوني و تاييد به وسيله دبيرخانه شوراي عالي حداکثر ظرف مدت يک ماه به شهرداري ابلاغ و شرح مصوبه کميسيون به تفصيل در سايت استانداري يا شهرداري منتشر شود.
    جزئيات نامه وزير راه و شهرسازي به وزير کشور که در تاريخ ۱۱ اسفند ارسال شد، به شرح زير است:
    عطف به نامه شماره ۸۰۰۹۳ مورخ 24/ 6/ 95 در زمينه شبهات وارد به مصوبه مورخ 3/ 6/ 94 شوراي عالي شهرسازي و معماري مبني بر ضرورت اطلاع رساني عمومي درخصوص دستور جلسات و مصوبات کميسيون ماده ۵ از منظر تطبيق با قوانين جاري کشور و مصلحت عمومي موارد زير به استحضار مي رسد:
    ۱. شوراي عالي شهرسازي و معماري بر اساس تکليف قانوني کليه موسسات عمومي مقرر در ماده ۵ قانون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات مصوب جلسه مورخ 6/ 11/ 87 مجلس شوراي اسلامي، اقدام به تصويب مصوبه صدرالاشاره کرده است. لازم به ذکر است مطابق بند (د) ماده يک قانون مذکور، موسسات عمومي عبارتند از سازمان ها و نهادهاي وابسته به حکومت به معناي عام کلمه شامل تمامي ارکان و اجزاي آن که در مجموعه قوانين جمهوري اسلامي ايران آمده است. لذا تصويب مصوبه مذکور در چارچوب وظايف و اختيارات قانوني شوراي عالي بوده است.
    ۲. همان طور که به درستي اشاره فرموديد مصوبات کميسيون ماده ۵ بدون انتشار عمومي فاقد اعتبار نخواهند بود، ليکن مطابق ماده ۲۲ قانون مورد اشاره در بند يک اين نامه، ممانعت از انتشار آنها نيز جرم محسوب مي شود. ۳. قاعدتا يکي از مهم ترين مولفه هاي بررسي و تصويب موضوعات در کميسيون ماده ۵، توجه به پيامدهاي اجتماعي مصوبات است چراکه همه مصوبات کميسيون ماده ۵ در شهرها اجرا مي شوند و بالاخره مورد آگاهي عموم مردم قرار مي گيرند. بنابراين اعلام عمومي مصوبات مذکور نه تنها منجر به ايجاد پيامدهاي نامطلوب اجتماعي نمي شود بلکه سبب مي شود در بررسي و تصويب موضوعات مختلف به پيامدهاي اجتماعي و فرهنگي مصوبات توجه بيشتري شده و چنانچه به اين امر توجه کافي مبذول نشده باشد، مصوبات مذکور مورد اصلاح قرار گيرند.
    وزير راه و شهرسازي در نامه اي که در تاريخ 19/ 4/ 95 به استانداران و روساي شوراي برنامه ريزي و توسعه استان هاي سراسر کشور ابلاغ شد نيز تاکيد کرده بود: در جلسه مورخ 3/ 6/ 94 شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران مقرر شد براي پيشگيري از نقض حقوق شهروندان، دستور جلسات و مصوبات كميسيون هاي ماده ۵ در معرض اطلاع عموم قرار گيرد. با توجه به مراتب فوق مقتضي است بلافاصله پس از تشكيل كميسيون ماده ۵ هريك از شهرهاي استان، گزارش تشكيل جلسه و دستور كار آن در صدا و سيما و كثيرالانتشارترين روزنامه استان منتشر و در خبر مربوطه اعلام شود مصوبه فوق پس از طي مراحل قانوني بررسي و تاييد از سوي دبيرخانه شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران (حداكثر ظرف مدت يك ماه) به شهرداري ابلاغ و شرح مصوبات كميسيون نيز به تفصيل در سايت استانداري يا شهرداري (با درج آدرس دقيق سايت در روزنامه و اعلام آن در سيماي استان) انتشار خواهد يافت.
    در اين نامه آمده بود:متعاقبا نيز همزمان با ابلاغ مصوبه شهرداري، متن كامل مصوبات در سايت مذكور قرار گرفته و حتي الامكان در روزنامه محلي شهر يا استان مربوطه نيز درج شود. بديهي است مصوباتي كه همزمان با ابلاغ به شهرداري، به صورت عمومي انتشار نيافته باشند فاقد اعتبار بوده و دبيرخانه شوراي عالي ضمن نظارت بر امر فوق، نسبت به طي مراحل قانوني مصوبات مذكور اقدام خواهد کرد. لذا خواهشمند است دستورات لازم براي انجام به موقع مراتب فوق و نظارت بر اجراي آن را صادر کنيد.
    ویژه : مصوبات کميسيون ماده 5 منتشر شود / آخوندي به وزير کشور نامه نوشت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4010 به تاريخ 28/12/95، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات مديريت (بهبود و تحول)
متن مطالب شماره 86، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است