|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/12/28: پاسخ به شايعه انفجار پلاسكو
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4332
يكشنبه سي ام ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4010 28/12/95 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


پاسخ به شايعه انفجار پلاسكو
گزارش مقدماتي عمليات ويژه منتشر شد


دنياي اقتصاد: محمدتقي احمدي، رئيس هيات ويژه گزارش ملي بررسي حادثه پلاسکو، به ارائه گزارش مقدماتي درباره اين حادثه پرداخت و به شبهه «وقوع انفجار» در اين ساختمان پاسخ داد. او با اشاره به اينکه در بعضي از تصاوير گفته مي شود «صدا هاي انفجار و حباب هاي آتش» وجود داشته است، گفت: بررسي هاي ما نشان مي دهد اين صدا ها در فروريزش دوم و سوم که همراه با پرتاب اشيا بوده، به احتمال «قريب به يقين» به دليل «سقوط ناگهاني» سقف و رها شدن بخش هايي از آن روي يکديگر بوده و آثاري از انفجار در پلاسکو يافت نشده است.
     رئيس دانشگاه تربيت مدرس و رئيس هيات ويژه گزارش ملي بررسي حادثه پلاسکو به ابهامات انفجار پلاسکو پاسخ داد. به گزارش «ايسنا» محمدتقي احمدي، رئيس هيات ويژه گزارش ملي بررسي حادثه پلاسکو در نشستي خبري افزود: «هيات بررسي حادثه پلاسکو با تشکيل 6 کميته تخصصي کار خود را از يازدهم بهمن آغاز کرد و اميدواريم به موقع و در همان دو ماه گزارش نهايي را عرضه کنيم.» او ادامه داد: «تاکنون حدود ٨٠ درصد پيشرفت داشته ايم و همه کميته هاي تخصصي اعم از مهندسي سازه، آتش، حقوقي، اجتماعي، مديريت بحران، بيمه و... کار خود را با گزارش هاي تخصصي انجام داده اند و در حد ٩٥ درصد گزارش هاي تخصصي آماده شده است.»
    رئيس هيات ويژه گزارش ملي بررسي حادثه پلاسکو با بيان اينکه در اين کميته ها حدود ١٢٠ همکار داشتيم، گفت: «خيلي از اين کارها جنبه علمي و مهندسي و خيلي ها جنبه اجتماعي داشته اند.» احمدي با بيان اينکه با ٢٧ سازمان و شخصيت حقوقي روبه رو بوديم و آنها را طرف سوال قرار داديم، تصريح کرد: «با بسياري از مسوولان ارشد اين سازمان ها مصاحبه حضوري و مستقيم داشتيم تا نظرات شان را باواسطه و مستقيم بشنويم.» او شهرداري تهران، بنياد مستضعفان، وزارت راه و شهرسازي و... را جزو اين سازمان ها اعلام کرد و گفت: «وزارت اطلاعات نيز در زمينه مسائل امنيتي و بررسي هاي امنيتي با ما همکاري داشتند و به ما کمک کردند برخي مسائل و شبهات برايمان شفاف تر شود. با قوه قضائيه و دادستاني تهران هم تعاملاتي داشتيم که ادامه دارد و تصميم گرفتيم کار تلفيق را انجام دهيم و اگر يافته جديدي اضافه شد، اعلام خواهيم کرد.» رئيس هيات ويژه گزارش ملي بررسي حادثه پلاسکو اظهار کرد: «گزارشي از سوي گروه معماران ١١سپتامبر در بروکلين به زبان انگليسي و خطاب به ما ارسال شده که در آن مقايسه اي شده بين حادثه پلاسکو و ١١ سپتامبر و ما اين گزارش را بررسي کرديم؛ اما با بررسي هاي کاملي که صورت گرفت مشخص شد که گزارش کاملي نيست و تفاوت ها در آن زياد است و به طور قاطع مي گوييم اين گزارش قابل استناد و مستند نيست.» احمدي درباره علت يابي و نحوه گسترش آتش و ريزش ساختمان نيز گفت: «در اين زمينه با گروه هاي فني و تخصصي توانمندي امکان تعامل برقرار شده و با استفاده از نقشه هاي محدودي که قبل از ريزش داشتيم و نقشه هايي که به شيوه هاي فني و... ايجاد شد، به نقشه هاي قابل اعتمادي رسيديم که بتوان به صورت مدل سازي رياضي، شروع آتش، گسترش، دماي بالاو... را تحليل کرد. ما به اعتماد خوبي رسيديم که اين مدل شبيه همان شرايط حقيقي بود.» رئيس دانشگاه تربيت مدرس ادامه داد: «فروريزش ساختمان در سه مرحله بود، مرحله اول در سقف طبقات دهم و يازدهم به صورت محدود در سمت شمال ساختمان، مرحله دوم حدود يک ساعت بعد، فروريزش نيمه شمالي ساختمان از بالاترين طبقات تا همکف به صورت سريع و در نهايت فروريزش باقي مانده ساختمان حدود ٢٠ دقيقه بعد.» احمدي ادامه داد: «شروع آتش بر اثر يک سهل انگاري در واحد ١٠ تا ١٢ و فروشگاهي به نام نسترن آغاز شده و اين مساله با تاخير به آتش نشاني اطلاع رساني شده بود و با توجه به مواد اشتعال زا سريع گسترش يافته بود و اين شروع تقريبا قطعي به نظر مي رسد؛ اما جزئياتش که عمدي بوده يا سهوي و... بماند و ما وارد نمي شويم تا قوه قضائيه در تحقيقاتش به آن رسيدگي کند.»
     
    پاسخ به شبهه انفجار
    او درباره شبهه انفجار ساختمان نيز گفت: «در بعضي از عکس ها و فيلم ها نيز گفته مي شود صداها و حباب هايي وجود داشته است. از حدود نيم ساعت قبل از ريزش ساختمان، صداهايي شبيه انفجار يکي پس از ديگري شنيده شده و بسياري از آتش نشانان هم اين گمان را داشتند که شايد به خاطر کپسول هاي گاز و... بوده است.» احمدي اظهار کرد: «بررسي هاي ما نشان مي دهد اين صداها در فروريزش دوم و سوم که همراه با پرتاب اشيا بوده، به احتمال قريب به يقين به دليل سقوط ناگهاني سقف ها و رهاشدن بخش هايي از آنها روي يکديگر بوده و چون ساختمان از نظر بار قائم در شرايط عادي نبوده و اضافه بار داشته، با وقوع آتش و نرم شدن فولاد و کاهش تحمل اسکلت فولادي، اين سقف ها به صورت قطعات بزرگ سقوط مي کردند و صداي برخورد شديد و فشار سنگين ناشي از تراکم هواي بين طبقات به صورت موج انفجار قطعات را از پنجره به بيرون پرتاب مي کرد. اين موضوع جديدي نيست و در بسياري از فروريزش ها ديده شده است، حتي حباب آتشي که از پنجره به بيرون آمد هم قابل توجه است، ضمن اينکه آثار انفجاري هم در اين ساختمان يافت نشد.»
     
    پلاسکو تا سال ٩٠ به طورکامل بيمه بود
    رئيس هيات ويژه گزارش ملي بررسي حادثه پلاسکو با بيان اينکه به ابتکار هيات مديره پلاسکو اين ساختمان تا سال ٩٠ به طور کامل در برابر حريق بيمه بود، گفت: «از آن سال به بعد شرکت بيمه به دليل شواهدي که ديده، منصرف شده است. مساله ديگر مسووليت سازمان هايي مانند شهرداري تهران، آتش نشاني، مديريت بحران و... است که در اجراي مسووليت هاي خود ابهاماتي داشتند و با توجه به آيين نامه ها و... ابهاماتي بود که چقدر مي توانند در اين زمينه موثر باشند و اين نظام ناقص مسووليت پذيري را نشان مي دهد و بيشتر سازمان ها احساس ديگري داشتند که سازمان ديگري مسووليت دارد و اميدواريم نظام مسووليت در آينده شفاف تر بيان شود.» احمدي در ادامه سخنانش ابراز اميدواري کرد در نيمه اول ٩٦ گزارش را تقديم رئيس جمهوري کنند تا از سوي رئيس جمهوري به صورت مفصل استفاده شود. رئيس دانشگاه تربيت مدرس در پاسخ به سوالي درباره علت حادثه گفت: «درباره علت و اينکه چه کسي با چه مکانيزمي اين حادثه را رقم زد ابزاري نداشتيم جز استفاده از صحبت هاي افرادي که آنجا بودند و اخيرا هم قوه قضائيه با استناد به اقرار دو کارگر آن را اعلام کرد که دو کارگر پس از اتصالي سيم برق غيرمجاز ترسيده بودند و فکر مي کردند مي توانند با کمک ديگران آن را اطفا کنند و به همين دليل فرصت طلايي را از دست دادند.» او ادامه داد: «اکثر تلفات جاني اين حادثه از ميان آتش نشانان بود، آتش نشانان فداکار ما در شرايطي که پله اضطراري و راه فرار و... وجود نداشت از جان خود مايه گذاشته و کمبودها را با جان خود جبران کردند. شايد اگر اين حادثه در کشوري ديگر رخ داده بود در دقايق پاياني آتش نشانان خودشان را نجات مي دادند اما آتش نشانان ما فداکاري کردند.» او تصريح کرد: «اما درمجموع زمان تخليه و کنترل جمعيت به صورت موفقيت آميز نتيجه داد.»
     
    جزئيات ديدار هيات ويژه پلاسکو با قاليباف
    او در پاسخ به سوال ديگري، درباره جزئيات ديدار هيات ويژه با شهردار تهران اظهار کرد: «به خاطر گرفتاري هايي که شهردار تهران داشتند، اين جلسه با تاخير برگزار شد اما در فضايي صميمانه برگزار شده و نزديک به سه ساعت و نيم به طول کشيد. شهردار تهران و معاونانشان کمال توجه را به اين موضوع داشته و در تعامل با هيات بودند و ما از پاسخ هايي که از ايشان دريافت کرديم به نتايج بهتري دست يافتيم که در گزارش نهايي اعلام خواهد شد.» وي در پاسخ به سوالي ديگر درباره اعلام دو کارگر به عنوان مقصر اين حادثه گفت: «آن دو نفر خطايي را مرتکب شدند و ممکن است افراد ديگري هم اين خطا را مرتکب شده بودند؛ اما حالااقدام اينها باعث اين حادثه شد که بايد پاسخگوي مسووليت و خطاي خود باشند اما اگر آن سازمان ها و نهادهاي مسوولي که در اين زمينه مسووليت داشتند، به موقع و به درستي به مسووليت خود عمل مي کردند، قطعا يک آتش سوزي محدود مي توانست کنترل شود و به يک فاجعه تبديل نشود.» احمدي با اشاره به بررسي اي که هيات ويژه درباره فرهنگ ايمني با همکاري ايسپا انجام داده است، گفت: «از حدود چهارهزار و ٦٠٠ واحد، سنجشي انجام شد که نشان داد ٨١ درصد هيچ گونه آموزش ايمني مشخصي در طول عمر خود نديده اند. حدود ٧٤ درصد مردم به ياد ندارند از رسانه ها اعم از صداوسيما و خبرگزاري ها و... برنامه هاي آموزشي ديده باشند. حدود ٦٣ درصد خانه ها و واحدهاي مسکوني هيچ گونه ابزار اطفاي حريق در دسترس ندارند، حدود 6/7 درصد خانه ها ابزار اعلام حريق دارند و فقط ٢٩ درصد واحدهاي مسکوني ما کپسول آتش نشاني داشته و تنها 4/5 درصد واحدهاي ما در مجاورت شيلنگ و باکس آتش نشاني قرار دارند.» به گفته رئيس دانشگاه تربيت مدرس، سازمان هاي مردم نهاد فعال در حوزه ايمني بسيار کم است و حتي در رسانه ها و مطبوعات هم صفحه يا بخشي که به صورت حرفه اي به ايمني بپردازد، نداريم و ژورناليسم ايمني و حوادث در مطبوعات ما غايب است. او درباره شرايط ايمني ساختمان پلاسکو نيز گفت: «شرايط پلاسکو با توجه به شرايطي که مهندسان وقت برايش طراحي کرده بودند، مي توانست ادامه داشته باشد اما نبايد فعاليت آن تغيير مي کرد.»
     
    ضرورت حضور افسر ايمني در شبه پلاسکوها
    احمدي با تاکيد بر اينکه مجموعه هايي مانند پلاسکو حداقل يک افسر ايمني بايد داشته باشند، گفت: «اين فرد با تيم ايمني دستورالعمل هاي ايمني ساختمان را ابلاغ خواهد کرد و در استخدام مديريت همان مجموعه خواهد بود.» احمدي درباره اعلام تعداد جان باختگان اين حادثه نيز گفت: «ما چندان وارد اين موضوعات نشده ايم اما احتمال کمي وجود دارد که يک يا دو نفر ديگر در اين حادثه جان باخته باشند که بررسي ها از سوي نهادهاي مربوطه در حال انجام است.»
    
    پاسخ به شايعه انفجار پلاسكو / گزارش مقدماتي عمليات ويژه منتشر شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4010 به تاريخ 28/12/95، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 50 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه هنرهاي زيبا - معماري و شهرسازي
متن مطالب شماره 72، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است