|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/12/28: تكرار بدعهدي معارضان سوري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4356
شنبه دوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4010 28/12/95 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


گزارش 
تكرار بدعهدي معارضان سوري
چهارمين نشست آستانه پايان يافت


دنياي اقتصاد: چهارمين نشست سوري آستانه در پايتخت قزاقستان در حالي بدون حضور هيات نمايندگي گروه هاي مسلح مخالف دولت سوريه پايان يافت که برخلاف خودداري اوليه از حضور در اين مذاکرات، اعلام کرده بودند در اجلاس روز پنج شنبه شرکت مي کنند. به گزارش «ايرنا» دور چهارم مذاکرات آستانه در هتل ريکسوس پايتخت قزاقستان بعد ازظهر روز پنج شنبه پايان يافت.
     در اين مذاکرات، هيات هاي ايران، روسيه و ترکيه به عنوان کشورهاي باني مذاکرات آستانه و هياتي از دولت سوريه به سرپرستي بشار جعفري، نماينده دائمي اين کشور در سازمان ملل شرکت داشتند. مذاکرات به دليل شرکت نکردن گروه هاي مسلح مخالف دولت سوريه به صورت اجلاسيه عمومي برگزار نشد و هيات هاي شرکت کننده در چارچوب دو و سه جانبه ديدار و گفت وگو کردند. خبرگزاري «روسيا سگودنيا» در اين رابطه نوشت: «گروه هاي مسلح مخالف دولت سوريه طرف مذاکرات آستانه فرصت دارند در روزهاي آينده در مورد موضوعات نظامي دستور کار با بخشي از هيات هاي سه کشور (ايران، روسيه و ترکيه) مذاکره کنند.» به گزارش اين رسانه، دستور کار مذاکرات آستانه به قدري فشرده بود که غيبت نمايندگان گروه هاي مسلح مخالف دولت سوريه نيز بر روند و فضاي گفت وگوها تاثير چنداني نداشت. اين اقدام در حالي صورت گرفت که روز چهارشنبه اعلام شده بود، هيات نمايندگي گروه هاي مسلح ضددولتي سوريه پذيرنده پيمان آتش بس بر خلاف تصميم اوليه به پايتخت قزاقستان سفر مي کند و در نشست ها حضور مي يابد. ايران، روسيه و ترکيه سه کشور باني نشست سوري آستانه بر گسترش محورهاي مذاکرات تاکيد کردند و مين زدايي مناطق تاريخي سوريه را نيز در دستور رايزني ها قرار دادند. هيات هاي سه کشور در بيانيه اي مذاکرات در چارچوب همکاري هاي سه جانبه و اجراي رژيم آتش بس را بررسي و از الحاق رسمي ايران به عنوان کشور ضامن اجراي اين پيمان استقبال کردند. همچنين در اين بيانيه آمده است: «براساس توافق انجام شده، دور بعدي مذاکرات دو روزه کارشناسي 29 فروردين سال آينده در تهران آغاز خواهد شد و نشست سطح عالي نيز 13 و 14 ارديبهشت در آستانه برگزار مي شود.»
     
    بررسي اوضاع سوريه ازسوي هيات هاي پارلماني ايران و روسيه
    از سوي ديگر هيات هاي پارلماني ايران و روسيه دو کشور متحد سوريه، اوضاع اين کشور را بررسي کردند و مذاکرات سوري آستانه را که به ابتکار تهران، مسکو و آنکارا برگزار مي شود، مهم خواندند. به گزارش «ايرنا» در نشست ويدئو کنفرانسي هيات هاي پارلماني دو کشور که روز پنج شنبه برگزار شد، علاءالدين بروجردي رئيس کميسيون امنيت ملي، مرتضي صفري نطنزي و رمضانعلي سبحاني فر نمايندگان مجلس شوراي اسلامي شرکت داشتند.کنستانتين کاساچيف رئيس کميسيون بين المللي شوراي فدراسيون روسيه (مجلس سنا) و ايگور موروزوف رئيس گروه دوستي پارلماني اين کشور و ايران و همچنين ولاديمير جباروف ديگر نمايندگان مجلس روسيه بودند. در اين نشست، ابعاد مختلف همکاري هاي ايران و روسيه با سوريه در مبارزه با تروريسم و تلاش براي حل سياسي بحران اين کشور در قالب گفت وگوهاي سوري در آستانه پايتخت قزاقستان و همچنين ژنو مورد بررسي قرار گرفت. کاساچيف درباره اهميت اين نشست به خبرنگاران گفت: «نشست هيات هاي پارلماني بسيار مهم و سازنده است، زيرا نشان مي دهد پارلمان هاي ايران و روسيه مانند دولت هاي دو کشور درباره اوضاع سوريه يک باور را دارند.» او ادامه داد: «پشتيباني هاي ايران از همکاري هاي ضد تروريستي روسيه با سوريه و همگرايي مواضع در نشست سوري آستانه بسيار ارزشمند است و مسکو اهميت اين همکاري ها را مي داند و قدردان آن است.» بروجردي نيز در جريان اين نشست راه دور با اشاره به حمايت هاي خارجي از گروه هاي تروريستي ضدسوري گفت که مواضع مشترکي درباره بحران سوريه و کمک به دولت اين کشور داريم که درست است. او تاکيد کرد که اوضاع سوريه نتيجه بحران تحميلي آمريکا و متحدان غربي و منطقه اي اين کشور است. موروزوف نيز گفت: «اگر غربي ها در پي حل بحران سوريه و پايان درگيري چند ساله اين کشور بودند تروريست ها را تسليح و تجهيز نمي کردند.» نشست سوري آستانه که با ابتکار ايران، روسيه و ترکيه برگزار مي شود سبب شد براي نخستين بار نمايندگان گروه هاي مسلح ضددولتي پذيرنده توافق آتش بس با هيات نمايندگي دولت سوريه مستقيم در پايتخت قزاقستان مذاکره کنند.
     
    ناکامي آمريکا در سوريه
    همزمان با اين تحولات پس از شکست راهبرد ضدسوري واشنگتن به دليل همگرايي هاي مسکو و تهران براي حل سياسي بحران سوريه، چهار سناتور آمريکايي يک طرح ضدروسي-ايراني را به مجلس سنا ارائه کردند. به گزارش «ايرنا» سناتور جان مک کين جمهوري خواه و رئيس کميته نيروهاي مسلح سناي آمريکا در بيانيه اي به ارائه قطعنامه اي عليه اقدام هاي ايران و روسيه در سوريه اشاره کرده است. خبرگزاري روسي اسپوتنيک روز پنج شنبه گزارش داد: «چهار سناتور آمريکايي پيش نويس قطعنامه اي را به سنا ارائه کرده اند که در آن اقدام هاي ايران و روسيه در سوريه محکوم شده است.» افزون بر جان مک کين، تيم کين، مارکو روبيو و کريس مورفي در تنظيم پيش نويس قطعنامه عليه ايران و روسيه شرکت داشته اند. براساس اين سند، حمايت هاي سياسي-دفاعي ايران و روسيه از دولت سوريه محکوم شده و دفاع و محافظت از غيرنظاميان و کارکنان سازمان هاي امدادرساني درخواست شده است. در پيش نويس قطعنامه سنا گفته شده است که ايران و روسيه بايد هرچه زودتر اقدامات خود را در سوريه متوقف کرده و اجازه ارسال کمک هاي انساني به مناطق آسيب ديده از جنگ به ويژه در مناطق تحت کنترل تروريست ها و جنگجويان ضدسوري را بدهند. چهار سناتور آمريکايي همچنين از ترامپ خواسته اند، راهبرد موثري را براي پايان دادن به مناقشه سوريه اتخاذ کند. سناتورهاي آمريکايي در حالي اين رويکرد را عليه ايران و روسيه پيشنهاد کرده اند که واشنگتن همراه گروه متحد غربي-عربي خود 6 سال پيش با جذب تروريست هاي افراطي، تسليح و تجهيز آنان از کشورهاي مختلف جهان حتي غرب، اعتراض هاي خياباني و مسالمت آميز مردم سوريه براي اجراي اصلاحات را به درگيري و جنگ شهرها کشاند.حمايت گسترده غربي-عربي از جنگجويان بين المللي عليه دولت سوريه تاکنون سبب مرگ بيش از 300 هزار نفر به ويژه غيرنظاميان، صدها هزار مجروح، ميليون ها آواره و ويراني گسترده شده است، ولي راهبرد سرنگوني دولت اين کشور شکست خورد.روسيه با استقرار يگان هوافضاي خود و ايران هم با کمک مستشاري نظامي و همزمان ادامه راهبرد حل سياسي بحران سوريه، سبب ناکامي آمريکا و گروه کشورهاي غربي-عربي ضدسوري براي سرنگوني بشار اسد رئيس جمهوري سوريه شده اند.
    گزارش : تکرار بدعهدي معارضان سوري / چهارمين نشست آستانه پايان يافت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4010 به تاريخ 28/12/95، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيام مهندس
متن مطالب شماره 74، فروردين و ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است