|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/12/28: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4356
شنبه دوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4010 28/12/95 > صفحه 6 (خبر) > متن
 
 


خبرتعطيلي يک هفته اي خزانه جواهرات ملي
    روابط عمومي بانک مرکزي به آگاهي مي رساند؛ خزانه جواهرات ملي روز شنبه 28 اسفندماه سال جاري تعطيل است.بر اين اساس، بازديد از خزانه جواهرات ملي از روز شنبه 5 فروردين مطابق معمول از ساعت 14:00 تا 16:30 امکان پذير است. خزانه جواهرات ملي روزهاي شنبه تا سه شنبه هر هفته پذيراي علاقه مندان عزيز است.
    
    
    دفاع بانک مرکزي از مهار تورم
    بانک مرکزي روز گذشته در نوشته اي به يکي از گزارش هاي منتشر شده در روزنامه جوان پاسخ داد. در اين يادداشت آمده است: روزنامه جوان 22 اسفندماه 1395 طي گزارشي با اشاره به برخي موضوعات نظير تاثير منفي رشد بالاي نقدينگي بر نرخ تورم که توسط رئيس کل بانک مرکزي در جمع مديران بانکي کشور مطرح شده بود، کوشيده است اين موضوع را القا کند که رئيس کل بانک مرکزي نيز نرخ تورم تک رقمي را در معرض تهديد مي انگارد. بر همين اساس گزارش زير براي تنوير افکار عمومي ارائه مي شود.
     به گزارش روابط عمومي بانک مرکزي، به رغم تلاش آن روزنامه در استناد به سخنان رئيس کل بانک مرکزي، گزارش هايي مبتني بر تفکر کارشناسي را به راحتي مي توان از گزارش هاي مبتني بر گرايش هاي سياسي و غيرکارشناسي تشخيص داد. اولين نکته در گزارش مورد بررسي، اين بوده است که کنترل نرخ تورم را به عنوان تنها دستاورد ادعايي دولت يازدهم معرفي کرده است. هرچند مهم ترين دستاورد اقتصادي دولت يازدهم، کنترل و مهار نرخ تورم بوده است، ليکن تقريبا اکثر کارشناسان مطرح و معتبر اقتصادي بر اين باورند که دستاوردهاي دولت يازدهم صرفا در کنترل نرخ تورم خلاصه نشده و اين دولت به موفقيت هاي قابل توجهي درخصوص ايجاد ثبات در بازار ارز و به تبع آن ايجاد ثبات اقتصادي دست يافته است. علاوه بر اين، هرچند خروج غيرتورمي منبعث از آرامش اقتصادي به وجود آمده در سال 1393، متعاقب شوک منفي شديد قيمت نفت در سال 1394 تضعيف شد ليکن به مدد تلاش هاي تيم ديپلماسي کشور در به ثمر رسيدن برجام، اقتصاد ايران بازگشتي قدرتمندانه به بازار جهاني نفت داشت که نتيجه آن را مي توان در نرخ رشد دو رقمي اقتصادي در 9 ماهه سال 1395 مشاهده کرد. براساس آخرين ارقام منتشر شده، رشد توليد ناخالص داخلي در 9 ماهه سال 1395 به قيمت هاي ثابت سال 1390، معادل 6/11 درصد و در فصل سوم معادل 7/15 درصد بوده که در تاريخ اقتصادي ايران کم سابقه است. علاوه بر اين، نرخ رشد به دست آمده صرفا به دليل بهبود قابل ملاحظه بخش نفت نبوده و حرکت رو به رشد ساير بخش هاي اقتصادي در فصل هاي اول، دوم و سوم سال 1395 نيز نشانه هايي جدي درخصوص خروج غيرتورمي از رکود را در اقتصاد ايران نشان مي دهد. بر اين اساس، در 9 ماهه سال 1395 ارزش افزوده بخش کشاورزي 2/4 درصد، بخش صنعت 8/5 درصد و بخش خدمات 4/2 درصد رشد داشته است. مجموعه اين اطلاعات و ارقام نشان مي دهد اقتصاد ايران به تدريج در حال گذار از رکود عميق خود بوده و بديهي است که با استمرار انتشار آثار مثبت برجام بر ساير بخش هاي غيرنفتي، ارزش افزوده ساير بخش هاي اقتصادي نيز با جهشي قابل اعتنا روبه رو خواهد شد.
    روزنامه جوان در بخش هاي مختلف گزارش خود بارها به نگراني رئيس کل بانک از رشدهاي بالاي نقدينگي اشاره و تلاش کرده اين نگراني را به عنوان يک نکته منفي به خوانندگان القا کند. در پاسخ به اين ابهام بايد به اين نکته اشاره کرد که رويکرد بانک مرکزي در انتشار آمارهاي اقتصادي و تحليل هاي مربوطه همواره بر پايه ايجاد شفافيت استوار بوده و تحليل هاي انجام گرفته براساس آمارهاي منتشره نيز مبتني بر واقعيات مسلم اقتصادي و جهت گيري هاي تخصصي و حرفه اي است. بروز تهديدهاي تورمي از محل رشدهاي بالاي نقدينگي بر هيچ کس پوشيده نيست و بانک مرکزي نيز با آگاهي کامل نسبت به اين مهم، همواره بر کنترل نرخ رشد نقدينگي تاکيد کرده و پايدارسازي نرخ تورم تک رقمي را در گرو کنترل کل هاي پولي معرفي کرده است. با اين حال، در شرايطي که دولت يازدهم اقتصاد کشور را در نقطه حضيض خود تحويل گرفت، چاره اي جز مساعدت به توليد و رفع موانع تامين مالي واحدهاي توليدي نداشت. به همين دليل رشد نقدينگي مهار شده 3/22 درصدي در سال 1393 اندکي در سال هاي 1394 و 1395 افزايش داشت. البته انتشار آمار حساب هاي ملي در سال 1395 نشان داد که جهت گيري هاي سيستم بانکي در قالب تامين سرمايه در گردش واحدهاي توليدي و تامين مالي بنگاه هاي کوچک و متوسط تا حد زيادي به هدف اصابت کرده و موجبات رشد ارزش افزوده در بخش هاي غيرنفتي اقتصاد را فراهم آورده است. بديهي است که ابراز نگراني نسبت به ريشه هاي تورمي سياست ها و اقدامات صورت گرفته در کل اقتصاد از جمله وظايف اصلي مقام ناظر پولي محسوب شده به همين دليل، رئيس کل بانک مرکزي بر لزوم استمرار انضباط پولي و مالي تاکيد داشته و به منظور صيانت از دستاوردهاي تورمي، پرهيز از هرگونه اقدام ثبات زدا در عرصه اقتصاد کلان را ضروري دانسته است. با اين توضيحات، واکنش غيرحرفه اي و سياسي روزنامه ياد شده به سخنان و مواضع منطقي و اصولي بانک مرکزي نشان مي دهد که اهدافي غير از اطلاع رساني صادقانه در ميان بوده و يک سويه نگري هاي غيرحرفه اي دليل اصلي اين نوع نحوه گزارش دهي است. جاي تاسف است که رسالت روزنامه نگاري – که همانا ارائه اطلاعات کارشناسي و دقيق است- در برخي از جرايد جاي خود را به جهت گيري هاي سياسي داده و از اين طريق تلاش مي کنند تا کام مردم عزيزمان را به رغم موفقيت ها و دستاوردهاي بزرگ دولت تلخ کنند
    
    
    صدور 4500 ميليارد تومان اوراق خزانه
    مديرکل دفتر مطالبات و بدهي هاي وزارت اقتصاد با تاکيد بر استقبال بخش خصوصي براي تهاتر بدهي با دولت گفت: در بخش اوراق تسويه خزانه تاکنون ۴۵۰۰ ميليارد تومان اوراق صادر شده و در اجراي بند پ نيز نزديک به ۲۰۰۰ ميليارد تومان تهاتر کرده ايم.به گزارش «ايبِنا» مهدي بناني با اشاره به استقبال بخش خصوصي از تهاتر بدهي با دولت گفت: در حال حاضر براي تهاتر از ۲ مکانيزم استفاده مي کنيم که حکم اوليه و قانوني آنها در ماده ۲ قانون رفع موانع توليد وجود دارد. در ماده ۲ قانون رفع موانع توليد، به دولت ۳ ابزار داده شد. در بند الف اين قانون، اوراق تسويه خزانه، در بند ب صکوک اجاره و در بند پ تهاتر بدهي شرکت هاي دولتي در اختيار دولت قرار داده شد.مديرکل دفتر مطالبات و بدهي هاي وزارت اقتصاد ادامه داد: در قانون بودجه سال ۹۵ براي اجراي تهاتر، ۱۲ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان امکان تهاتر در اختيار دولت قرار گرفته بود که فقط مي تواند درباره بدهي هايي که تا پايان سال ۹۳ ايجاد شد صورت بگيرد.
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4010 به تاريخ 28/12/95، صفحه 6 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه كهن نامه ادب پارسي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 803)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است