|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/12/28: «دنياي اقتصاد» در آستانه نوروز بررسي مي كند: ساماندهي «نوروزي» تعطيلات
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4152
يكشنبه دوم مهر ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4010 28/12/95 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


«دنياي اقتصاد» در آستانه نوروز بررسي مي كند: ساماندهي «نوروزي» تعطيلات


نويسنده: پرستو فخاريان

ساماندهي «نوروزي» تعطيلات
    دنياي اقتصاد- تعطيلات نوروز 96 درحالي از فردا آغاز مي شود که برخي کارشناسان معتقدند دليلي ندارد تقويم آموزشي و کاري با هم متفاوت باشد. براساس تقويم رسمي کشور، تعطيلات نوروز تنها تا روز 4فروردين است اما اين تنها کارمندان دولت و برخي دستگاه هاي خصوصي هستند که طبق اين تقويم عمل مي کنند و مراکز آموزشي اعم از دانشگاه ها و مدارس تا 13 فروردين ماه در تعطيلات به سر مي برند. در همين حال به دليل تعطيل بودن مدارس و دانشگاه ها، اغلب کارمندان دولتي و خصوصي نيز باقي ايام نوروز را تا روز 13فروردين مرخصي مي گيرند و از اين زمان براي سفر بهره مي برند. همين موضوع باعث تجمع سفرها در ايام نوروز شده است و مقاصد سنتي و مهم سفر، به ناگهان و طي 15-13 روز با هجوم سيل عظيمي از مردم مواجه مي شوند؛ امري که بسياري راه حل آن را دوروزه کردن تعطيلات آخرهفته مي دانند.براساس آمارهاي موجود، تعداد سفرهاي نوروزي داخلي سال به سال افزايش مي يابد و اين افزايش البته به باور معاون گردشگري کشور صرفا به رونق منجر نمي شود.
    معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در اين باره به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «برخي معتقدند سفرهاي پرتعداد نوروزي موجب رونق در مقاصد گردشگري مي شود اما بررسي هاي صورت گرفته، خلاف اين موضوع را نشان مي دهد.» مرتضي رحماني موحد با اشاره به اينکه اين سفرهاي پرتعداد خود موجب بروز آثار و تبعات مختلفي نيز مي شود، تصريح مي کند: «هجوم گردشگران به مقاصد گردشگري، هزينه هاي مختلفي را براي جامعه ميزبان دارد و اين هجوم اگر در مناطقي رخ دهد که از آمادگي زيرساختي مناسبي برخوردار نيست، هزينه هايي را هم به آن جامعه تحميل خواهد کرد و هم به مسافراني که آنجا را براي سفر انتخاب کرده اند.»وي ادامه مي دهد: «تصور کنيد در فاصله کوتاهي، اين جوامع مجبور مي شوند چند برابر ظرفيتي که دارند از مسافران ميزباني کنند و اين خود آسيب هاي اجتماعي، اقتصادي و زيرساختي را براي آنها به همراه خواهد داشت.» به گفته معاون گردشگري کشور، ترافيک هاي جاده اي و حوادث رانندگي نيز از جمله ديگر چالش هايي هستند که در پي طولاني بودن تعطيلات نوروزي، گريبان مسافران را مي گيرند.
    اين مقام مسوول همچنين به بررسي هايي که از سوي دستگاه هاي مختلف در اين زمينه انجام شده، اشاره و خاطرنشان مي کند: «تمام بررسي هاي آسيب شناختي ما طي اين سال ها نشان دهنده چالش هايي بوده که طولاني بودن تعطيلات نوروزي براي مقاصد سفر ايجاد مي کند.» رحماني موحد اضافه مي کند: «به نظر مي رسد تاکنون به اندازه کافي در خصوص تعطيلات از سوي دستگاه ها و نهادهاي مختلف و از جوانب گوناگون بررسي صورت گرفته و اکنون زمان تصميم گيري است.»معاون گردشگري بار ديگر با تاکيد بر اينکه چنين سفرهايي در کنار رونق کوتاه مدتي که در مقاصد سفر دارند، آسيب هاي گوناگوني را نيز با خود به همراه مي آورند، درباره طرح ساماندهي تعطيلات که در شوراي اجتماعي دولت مطرح است نيز توضيح مي دهد: «تمرکز اين طرح روي تعطيلات زمستاني و تعطيلات آخر هفته است و گرچه بحث تعطيلات نوروز هم مطرح شده اما تمرکز روي آن بيشتر از دو موضوع قبلي نيست.»
    وي پيش از اين نيز به خبرنگار ما گفته بود: «بين تقويم کارمندان و تقويم آموزشي کشور تفاوت وجود دارد و اين موضوع کار را براي مردم هم سخت مي کند. مثلادر ايام نوروز تعطيلات رسمي دولتي 4روز است و مردم باقي عيد را هم مرخصي مي گيرند. همين باعث مي شود که در ايام نوروز با پيک سفر مواجه هستيم و در عين حال در زمستان با رکود سفرها روبه رو مي شويم.» به باور رحماني موحد، اين امر بي معني است که وقتي تعطيلات کارمندان تمام مي شود، دانش آموزان و دانشجويان هنوز در تعطيلات هستند. او حل اين موضوع و پيدا کردن راهکار مناسب را نيازمند نگاهي متفاوت و جديد به موضوع دانسته بود و رسيدگي و به سرانجام رساندن طرح ساماندهي تعطيلات را نيازمند شجاعت در ميان تصميم گيران در مجلس عنوان و تصريح کرده بود: «اين موضوع در دولت نيز با مقاومت هايي روبه رو است. به باور من بايد تصميمات اينچنيني را متناسب با نيازها و زمان پيش برد. بايد ديد چه چيزي به رضايتمندي مردم منجر خواهد شد.»
    طبق آمارها و براساس آنچه مسوولان در سه سال اخير اعلام کرده اند طي تعطيلات نوروز 93، اقامت 55 ميليون و 777 هزار و 99 نفر- شب از تاريخ 29 اسفند تا 14 فروردين ماه به ثبت رسيد. اين ارقام البته منهاي سفر افرادي است که در خانه اقوام و آشنايان خود اقامت مي کنند.همچنين در سال بعد از آن، يعني در تعطيلات نوروز 94، در مجموع 60 ميليون و 84 هزار نفر- شب اقامت گزارش شد که بنابر آنچه معاون گردشگري کشور در آن زمان اعلام کرد، با در نظر گرفتن 4 شب اقامت به طور ميانگين، عدد 15 ميليون گردشگر در نوروز 94 ثبت شد.در تعطيلات نوروز سالي که به انتهاي آن رسيده ايم نيز در فاصله زماني 28 اسفند 94 تا پايان 13 فروردين 95، تعداد 62 ميليون نفر-شب اقامت انجام و بيش از 100 ميليون بازديد از مراکز تفريحي ، تاريخي ، زيارتي و گردشگري ثبت شد.
    اين حجم کثير از سفرهاي داخلي آن هم در بازه زماني کوتاه 15روزه بي شک در ايجاد آسيب هايي که معاون گردشگري مطرح مي کند، بي تاثير نخواهد بود و اين درحالي است که بسياري از مقاصد داخلي سفر در ديگر ايام سال از نعمت گردشگر بي بهره هستند. آمار تصادفات جاده اي، تخريب هاي ناشي از انبوه بازديدهاي مسافران از اماکن تاريخي و طبيعي، کاهش کارآيي دانش آموزان بعد از اين وقفه طولاني مدت دوهفته اي در ميانه سال تحصيلي، تعطيلي درازمدت توليد و خدمات در کشور و... همه و همه از آثار قصدناکرده و مخرب اين تعطيلات طولاني است که به نظر مي آيد تا زماني که تصميمي جدي براي ساماندهي تعطيلات گرفته نشود، وضع به همين منوال خواهد بود.کارشناسان معتقدند توزيع تعطيلات با افزودن يک روز ديگر به تعطيلات آخرهفته راهي براي خروج از اين وضعيت است. در چنين شرايطي، توزيع متوازن تعطيلات در تمام هفته هاي سال موجب مي شود شهروندان امکان برنامه ريزي بهتري براي سفرهاي خود داشته باشند و از ازدحام طي برخي ايام مشخص نظير تعطيلات نوروز، تعطيلات خردادماه، تعطيلات عيد فطر و... کاسته شود.
    «دنياي اقتصاد» در آستانه نوروز بررسي مي کند: ساماندهي «نوروزي» تعطيلات
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4010 به تاريخ 28/12/95، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از "پرستو فخاريان"

  9 ميليون سفر خارجي در سال 95 / تمديد «تراز منفي» گردشگري با يارانه ارزي
پرستو فخاريان، دنياي اقتصاد 21/6/96
مشاهده متن    
  بودجه يك ميلياردي براي تبليغات گردشگري در خارج / نمايندگان گردشگري ايران، در كرمان گردهم مي آيند
پرستو فخاريان، دنياي اقتصاد 6/6/96
مشاهده متن    
  2 چالش اساسي سازمان ميراث فرهنگي / جهانگيري در مراسم توديع و معارفه رئيس سازمان گردشگري مطرح كرد
پرستو فخاريان، دنياي اقتصاد 31/5/96
مشاهده متن    
  ماموريت فرابخشي در شهر جهاني «يزد» / در نشست خبري معاون ميراث فرهنگي كشور تاكيد شد
پرستو فخاريان، دنياي اقتصاد 26/4/96
مشاهده متن    
  استاندار اعلام كرد:«فرش قرمز» كرمانشاه زير پاي سرمايه گذاران گردشگري
پرستو فخاريان، دنياي اقتصاد 6/2/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله جنگل ايران
متن مطالب شماره 2 (پياپي 902)، تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است