|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد95/12/28: كتاب
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4094
سه شنبه يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3772 28/12/95 > صفحه 11 (كتاب) > متن
 
      


كتابكتابم را بخوانيد شاد شويد
    لوريس چكناواريان

     در سال جاري بيشتر وقتم را به خواندن اشعار ايراني گذراندم. به ويژه شعرهاي كلاسيك ايراني. براي نوروز امسال هم به مردم پيشنهاد مي دهم كتاب «خرستان» مرا بخوانند. كتابي كه نخستين كتاب من است و فكر مي كنم با خواندن آن نوروزي شادتر خواهند داشت. اما براي اينكه بيشتر يكديگر را دوست داشته باشند و با هم مهربان تر باشند، پيشنهاد مي دهم كتاب «دوستت دارم» نوشته يارتا ياران را هم بخوانند.
     آهنگساز
    
    
    رماني كه سراسر عيد را پوشش مي دهد
    بابك حميديان

    رمان «تاريخ» نوشته الزا مورانته را براي عيد پيشنهاد مي دهم چون فكر مي كنم اين رمان سراسر عيد را پوشش مي دهد. اين رمان همانطور كه از نامش بر مي آيد، درباره هويت و چيستي تاريخ است. نويسنده اين رمان خانم نويسنده معاصر و همسر آلبرتو مواريا است و گونه اي است كه داستان، تخيل مستندات تاريخي است. شما به عنوان خواننده معاصر اين كتاب با اثري رو به رو مي شويد كه هم مستندات تاريخي را دربر دارد و هم نوع خاصي از داستان و تخيل را دربر دارد. و شما را به آن دوره تاريخي ايتاليا پرتاب مي كند. رمان تكنيكي بسيار درجه يكي است. خودم هم تصميم دارم ويژه نامه «همشهري داستان» و «تجربه» را در نوروز بخوانم.
     بازيگر
    
    
    كتاب هايي كه مي خوانم
    ليلي گلستان

    درك يك پايان. جولين بارنز.
     ترجمه حسن كامشاد. نشر نو
     پروژه رزي. گرام سيمسيون.
     ترجمه مهدي نسرين.
     نشر مركز.
     تصرف عدواني. لنا آندرشون.
     ترجمه سعيد مقدم. نشر مركز.
     وا خواهيم ساد. تاليف مهسا محب علي.
     چاپ كابل. افغانستان
    مترجم
    
    
     سارتر بخوانيم
    سروش صحت

     «سن عقل» نوشته ژان پل سارتر، اين كتاب قبلاهم ترجمه و منتشر شده بود كه ترجمه خوبي نداشت ما به تازگي نشر «چشمه» آن را با ترجمه ديگري منتشر كرده كه ترجمه خوبي است. اصولاآثار سارتر را دوست دارم. مثلادر «گوشه نشينان آلتونا» و هم در «شيطان و خدا» موقعيت انسان را به خوبي روايت مي كند: انساني كه به نوعي درگير معناي زندگي است و فكر مي كنم براي همه انسان ها موضوع جذابي باشد.
     بازيگر و نويسنده
    
    
    تراژدي عميق ماريا كالاس را بخوانيد
    هنگامه قاضياني

    كتاب: ستايش هنر، ستايش عشق ، ماريا كالاس و زير و بم زندگي هنري اش، كامليا مسيح.
     خواندن بيوگرافي هميشه برايم لذتي ماناست، اينكه ايمان مي آوري انساني كه جهان نگاهش به اوست فقط هوش اين را داشته كه شكست ها را به فرصت و رنج ها را به ضيافت باشكوه زندگي تبديل كند. از غصه ها قصه هاي شكوهمندي بسازد. خواندن زندگينامه ماريا كالاس ملكه اپراي قرن كه بي تكرار بود بسيار جالب است. او موفق ترين زني بود كه در اجراي تراژدي هاي اپرايي بي مثال بود و هست. در حالي كه زندگي شخصي او خود تراژدي عميق و قابل بحثي است.
     «شهرهاي نامريي»، ايتالو كالوينو ، مترجم: ترانه يلدا
     شهرهاي نامريي كتابي جذاب است، شهرهاي نامريي به هيچ كدام از شهرهايي كه در جهان هست شبيه نيست. با سير و سياحت در شهرهاي نامريي از داستان هاي هزار و يك شب تا زندگي سريع و مدرن آينده همه يكجا در ذهن زنده مي شود. از يك شهر به شهر ديگر، مسير سفري رويايي-فلسفي دنبال مي شود كه نشانه هاي آشناي آن به نقطه اي پنهان در درون انسان باز مي گردد.
     بازيگر
    
    
    سري كتاب هاي دفاع مقدس حميدحسام
    حبيب احمدزاده

    سري كتاب هاي دفاع مقدس آقاي حميد حسام نويسنده همداني. كتاب هايش را دوست دارم، صداقت و زلالي اش را. خاطراتش را از جنگ. «وقتي كه مهتاب گم شد»، «آب هرگز نمي ميرد»، «راز نگين سرخ»، «قصه فرماندهان» اين كتاب ها از سوي انتشارات سوره مهر منتشر شده اند كه خواندن شان در عيد مي ارزد.
     نويسنده
    
    
    به سرم زده پاموك بخوانم
    نگار اسكندرفر

    به سرم زده دوباره «موزه معصوميت» اورهان پاموك را بخوانم و نمي دانم چرا. كاملاغيرمنطقي است. گاهي بعد از ساليان دراز به سرم مي زند كه دوباره كتابي را بخوانم كه قبلاآن را خوانده ام. احساسم اين است كه شايد با گذر زمان و بيشتر شدن تجربه ام، برداشت متفاوتي نسبت به اين كتاب ها داشته باشم. دوست دارم «آكواريوم هاي پيونگ يانگ» را هم بخوانم. شايد به اين دليل كه در اين مدت نام اين دو كشور تركيه، كره شمالي بر سر زبان ها بوده است. شايد دوباره «استانبول» پاموك را هم بخوانم.
     مدير موسسه كارنامه
    
    
    عيدي خوب :داستان هاي ديدني
    كامبيز درم بخش

    راستش به تازگي جراحي آب مرواريد چشم داشته ام. اما اگر اجازه داشته باشم، مي خواهم كتاب تازه خودم را تبليغ كنم. كتابي كه به تازگي منتشر شده با نام «داستان هاي ديدني» كه از سوي نشر دنياي اقتصاد منتشر شده است. فكر مي كنم براي عيد هديه خوبي باشد: كاريكاتور است اما نه هر كاريكاتوري. ايده هايي كه در اين كارها وجود دارد، ايده هاي ناب و كميابي است. هركدام از اين آثار يك كشف است. اين كشف با كمك خلاقيت به يك اثر تبديل شده كه شما مي بينيد. به نظر من طراح، كيمياگر است كه از يك كشف و از يك ايده باخلاقيتي كه دارد يك اثر هنري خلق مي كند. با يك مداد چيزي را خلق مي كند كه هيچ كس انتظارش را ندارد و شما با ديدنش شوكه مي شويد يا اشك مي ريزيد. من در نمايشگاه هايي كه در كشورهاي مختلف داشته ام افرادي را ديده ام كه با ديدن يك كاريكاتور اشك ريخته اند.
     كاريكاتوريست
    
    
    كتابي كه بايد چند بار خواند
    حسين پاكدل

    «ديدار به قيامت» نوشته پي ير لومتر، ترجمه مرتضي كلانتريان. بسيار ارزشمند است. حتي در سايتم هم اين كتاب را معرفي كردم. اكيدا هم مي گويم همه بايد چند بار اين كتاب را بخوانند. تجربه تاريخي جنگ و بلاهايي كه بر سر بشريت آمده است در اين كتاب به شكل حيرت انگيزي روايت شده و تصوير بي نهايت هوشمندانه اي داده و لازم است بشر بداند دايم در معرض اين اتفاقات است و خود را به بي خيالي نزند.
     نمايشنامه نويس و كارگردان
    
    
    كاش كسي در مورد تهران مي نوشت
    فرح اصولي

    «نام من سرخ» نوشته اورهان پاموك. البته اين كتاب چند سال پيش ترجمه و مطرح شده است اما من به تازگي آن را خوانده ام و خيلي دوستش داشتم. شايد به اين دليل كه بخش بزرگي از اين كتاب درباره نقاشي، مينياتور و به فرهنگ ايران نزديك است. نوع نگاه، زاويه ديد پاموك هم خيلي جالب است. هرچند كتاب خشونت دارد و اين خشونت هم آزار دهنده است اما چون موقعيت هاي هنرمندان را تشريح مي كند و حس و حالي كه دارند و براي كارشان اهميت قايل هستند، از اين زوايا برايم كتاب بسيار جالبي بود. اين روزها هم مشغول خواندن ديگر كتاب پاموك هستم: «استانبول»، اين همزماني جالب است. شايد به اين دليل كه مي توانيم با اين كتاب ها همذات پنداري كنيم. نويسنده اين كتاب ها همسن و سال خودم است. زماني كه به غرب مي رود، احساسش به فرهنگ غرب و چالشي كه ميان فرهنگ خودش و فرهنگ غربي دارد، چالش ميان سنت و زندگي مدرن غرب، حسي كه او نسبت به شهرهاي غربي دارد، برايم جذاب است. اصولااز شهر استانبول خيلي خوشم مي آيد: شهري است بين شرق و غرب. آسيا و اروپا...
     هر جا بروم دلم براي تهران تنگ مي شود. اي كاش كسي پيدا مي شد و نويسنده اي كه با اين ظرافت درباره تهران كتاب مي نوشت، تهران از دوره بچگي ما تا به امروز را توصيف مي كرد.
    نقاشكتاب
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3772 به تاريخ 28/12/95، صفحه 11 (كتاب)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 37 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه نامه انجمن حشره شناسي ايران
متن مطالب شماره 4 (پياپي 3704)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است