|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/12/28: «نيويورك تايمز» سر سفره ايراني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4152
يكشنبه دوم مهر ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4010 28/12/95 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


«نيويورك تايمز» سر سفره ايراني
روايت روزنامه آمريكايي از سنن ايراني

نويسنده: امير شاملويي


    دنياي اقتصاد، در سال 2016 ميلادي بارها نام ايران در نشريات معتبر جهاني به چاپ رسيد که گردشگري نيز از اين موارد بهره اي داشت. دعوت به سفر به ايران و افزايش علاقه براي بازديد از کشور که پس از برجام روندي رو به رشد را طي مي کرد، به دنبال اعلام شدن ايران به عنوان ارزان ترين مقصد سفر از سوي مجمع جهاني اقتصاد در سال هاي اخير رونق گرفته بود. در سال جاري نيز با تلاش هايي در جهت تسهيل شدن اخذ ويزا و برقراري پروازهاي مجدد شرکت هاي معتبر هوايي مانند بريتيش ايرويز نيز بر مطرح شدن مجدد نام ايران در فهرست سفر کشورهاي غربي موثر بود. اما صرف نظر از اين موارد، گردشگري غذا براي ايران حائزاهميت است. مهم ترين اتفاق از اين دست را مي توان اظهار نظرهاي آنتوني بوردن در مورد غذاهاي ايراني دانست. همين امر پتانسيل جديدي براي افزايش تقاضاي سفر به ايران ايجاد خواهد کرد و بر نگاه کشورهاي ديگر بر فرهنگ بومي موثر خواهد بود.
    در تازه ترين مورد، نيويورک تايمز در گزارشي به مناسبت نوروز به غذاهاي ايراني و سنت نوروزي پرداخته است. در اين نشريه معتبر آمريکايي که به قلم سمين نصرت نوشته شده است، تصويري از آداب و غذاهاي ايراني ترسيم شده است که مي تواند بر آشنايي بيشتر آمريکايي ها با فرهنگ ايران زمين بسيار موثر باشد. علاوه بر پرداختن به غذاهاي ايراني، سنت هاي ايراني نيز در اين گزارش مورد بررسي قرار گرفته اند. با اين حال بيشتر اين گزارش بر غذاي ايراني، ويژگي هاي آن و نيز امکان جذب مشتريان آمريکايي به اين نوع غذاها و به بهانه نوروز متمرکز است.
    ذکر اين سنت ها و بازگويي آنها از طريق رسانه هاي معتبر غربي وجهه ايران را بهبود مي بخشد و توجه مردم ساير کشورها را به فرهنگ و بافت ايراني جلب مي کند. با توجه به موج مهاجرستيزي و افزايش پوپوليسم در جهان و به خصوص آمريکا که نمود اصلي آن در صدور فرمان ممنوعيت مهاجرت از 7 کشور اکثرا مسلمان به ايالات متحده ديده مي شود، اين گونه نشان دادن فرهنگ اين ملل مي تواند بيشتر از گذشته يکجانبه نگري و عوام فريبي در اين سياست ها را به جامعه آمريکا نشان دهد.
    در ابتداي اين مقاله به غذاهاي ايراني پرداخته شده است و به نوشته آن، «گياهان تازه چه خام و چه پخته شده، در آشپزخانه هاي ايراني جايگاه مهمي دارند. نقش اين سبزي ها مانند گوجه فرنگي در غذاي ايتاليايي يا جلبک دريايي در غذاي ژاپني است. يعني در واقع انکار نقش آن در غذاي ايراني تقريبا غيرممکن است. اين امر به ويژه در طول نوروز که سال جديد پارسي است و تعطيلاتي 13 روزه است که از نخستين روز بهار آغاز مي شود، نمود خاصي پيدا مي کند. اين تعطيلات که جزو اعياد مذهبي محسوب نمي شود، خانواده ها را پيرامون يکديگر جمع مي کند براي خانواده هاي ايراني از ارزش زيادي برخوردار است.»
    در بخش ديگري از اين گزارش آداب و رسوم سنتي نوروز و هفت سين مورد بررسي اين رسانه قرار گرفته است. به گزارش نيويورک تايمز، «در طول نوروز، همه دور هفت سين جمع مي شوند. هفت سين ميزي است که روي آن هفت جزء قرار گرفته است که شامل جوانه هاي سبز به عنوان نمادي از تولد و رويش مجدد، سيب ها به عنوان نمادي از سلامت و زيبايي و چند مورد از اقلام ديگر هستند. اعضاي خانواده ها با موسيقي، ريختن گلاب معطر در کف دستان ميهمانان يا شيريني هايي مانند باقلوا و با احساسات از ميهمانان پذيرايي مي کنند. پس از آن در 11 روز بعدي، غذاهايي که سبزي داشته باشند پخته مي شود و همراه با چاي نيز شيريني هايي مصرف مي شود. در روز پاياني، سنت ها بر اين است که براي خروج يا نوعي پيک نيک به خارج از شهر بروند.»
    اين گزارش در بخش بعدي خود اين چنين ادامه مي دهد: «غذاهايي که روي ميز و در واقع سفره نوروزي چيده مي شوند، پر از سبزيجات خوش طعم هستند که از آن جمله مي توان به کوکو سبزي اشاره کرد. علاوه بر اين، آشپزخانه ايراني همچنان در ايالات متحده آمريکا به طور سرسختانه اي ناآشنا باقي مانده است، حتي براي آن دسته از مردم آمريکا که به غذاها و خوردني هاي مربوط به خاورميانه مانند حمص، ارده يا ملاس انار علاقه دارند. در واقع کمبود رستوران هاي پارسي در مناطق خارج از لس آنجلس، نيويورک و واشنگتن قابل مشاهده است که در آنها درصد قابل توجهي از نيم ميليون آمريکايي ايراني تبار زندگي مي کنند.»نيويورک تايمز مي افزايد: «با اين حال، حتي رستوران هاي ايراني نيز به نظر مي رسد که به ندرت متفاوت ترين آشپزي ايراني را به مشتريان عرضه مي کنند. اين نوع غذا زمان زيادي مي برد و شامل سبزي هاي زيادي است. در عوض، آنان تمايل دارند روي کباب ها و برنج تمرکز کنند. تا همين اواخر، بهترين شانس اغلب آمريکايي ها براي تجربه غذاي ايراني دعوت شدن به خانه يکي از دوستان ايراني خود بود. آمريکايي ها عموما با سبزي ها به عنوان نوعي چاشني غذا برخورد مي کنند که در سس هايي مانند پستو ريخته مي شود يا به طور خام در يک ظرف جداگانه قرار داده مي شود. آنان به سبزي به عنوان مواد اصلي تشکيل دهنده غذا فکر نمي کنند.»
    بنابر اين گزارش، «يکي از سنت هاي ايراني خوردن ماهي ذکر شده که نمادي از زندگي است. براي پختن ماهي، يک ماهي مانند قزل آلادر ترکيبي از مواد قرار مي گيرد و از ملاس پرتقال به آن ماليده مي شود. سپس، پس از مدت کوتاهي ماندن در ماهيتابه داغ، ماهي ترد و پوست آن قهوه اي مي شود و با سبزيجات مختلف آماده خوردن است. اين يک طريقه کهن و غني براي پختن است. براي ايرانيان، عيد با سبزي پلو همراه است، غذايي از برنج به همراه سبزيجات که نشاندهنده رونق و تولد مجدد است. رنگ غذا و معناي نماديني پشت آن، به همان هيجان انگيزي طعم هاي آن است.»
    اين نشريه به شيوه طبخ غذاهاي کهن ايراني نوروز نيز اشاره کرده و مي نويسد: «برنج براي تهيه کردن سبزي پلو، در دو مرحله پخته مي شود. ابتدا برنج بخارپز شده و سپس مقدار فراواني سبزي و تره فرنگي به آن اضافه مي شود و در ظرفي که پيش تر با روغن و کره گرم شده است، قرار داده مي شود. زماني که اين مخلوط قاشق قاشق در ماهيتابه قرار داده مي شود، پايين ترين لايه برنج به نوعي سوخته و تبديل به پوسته اي با رنگ قهوه اي-طلايي مي شود که در زبان فارسي به آن ته ديگ گفته مي شود، اين در حالي است که بقيه برنج به آرامي پخته مي شود تا جايي که دانه هاي برنج به صورت نرمي درآيند. در برخي موارد نيز چيزهاي ديگري به آن اضافه مي شود، مانند افزودن حبه هاي سير به برنج.»اين گزارش در پايان چنين مي نويسد: «به جاي سالاد، تقريبا تمام ايرانيان از سبزي خوردن استفاده مي کنند که بشقابي حاوي سبزي هاي تازه، تربچه، گردو و پنير فتا است که با نان لواش سرو مي شود. ميهمانان لقمه هايي مي گيرند که از گياهان با مزه تيز، تربچه هاي ادويه دار و تند، پنير نمک دار و شور و گردوها متعادل شده و در قطعات نان گرم پيچيده شده است.»قورمه سبزي نيز از غذاهاي ديگري است که به طور معمول براي ميهمانان تهيه مي شود و پر از سبزي است و دامنه آن حتي به کانادا نيز کشيده شده است. اين گزارش در نهايت عنوان مي کند: «غذاي ايراني بسيار لذيذ است و به دشواري مي توان آن را دوست نداشت.»
    «نيويورک تايمز» سر سفره ايراني / روايت روزنامه آمريکايي از سنن ايراني
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4010 به تاريخ 28/12/95، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بارآثار ديگري از "امير شاملويي"

  استراتژي هاي قيمت گذاري براي تورها «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند
امير شاملويي، دنياي اقتصاد 2/7/96
مشاهده متن    
  دو تجربه ناموفق نرخ گذاري دستوري هتل ها / چرا نرخ گذاري آزاد به نفع دو طرف عرضه و تقاضا است؟
امير شاملويي، دنياي اقتصاد 28/6/96
مشاهده متن    
  دو تجربه تاثير نرخ ارز بر توريسم ورودي «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند
امير شاملويي، دنياي اقتصاد 27/6/96
مشاهده متن    
  تحريم هاي جديد كره شمالي
امير شاملويي، دنياي اقتصاد 27/6/96
مشاهده متن    
  دبي؛ دومين مقصد يارانه ارزي سفر / «دنياي اقتصاد» تاثير غير واقعي بودن نرخ ارز را بر سفرهاي خارجي بررسي مي كند
امير شاملويي، دنياي اقتصاد 25/6/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رهيافت
متن مطالب شماره 66، تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است