|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/12/28: مروري بر 6 سايت گردشگري اجتماع محور در كنيا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4339
دوشنبه هفتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4010 28/12/95 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


تجربه جهاني 
مروري بر 6 سايت گردشگري اجتماع محور در كنيا


برگرفته از: كتاب گردشگري اجتماع محور؛ يافتن تعادل و تعيين مسير براي آينده

کنيا يکي از کشورهايي است که توانسته در امر توسعه گردشگري اجتماع محور پيشرفت هاي خوبي را به ثبت برساند. 6 سايت گردشگري اجتماع محور کنيايي در يک موردکاوي ارزيابي شده اند که در ادامه به بررسي اين 6 سايت خواهيم پرداخت.
    1- ايل نگوسي در سال 1982 به عنوان يک مزرعه بزرگ در مالکيت اشتراکي تاسيس شد و براي جلوگيري از درگيري انسان و حيات وحش توسعه يافت. براساس طرح عضويتي که در آن به نمايندگي از حدود 5520 عضو، تعداد 448 خانوار وجود دارد، اين طرح محصول ابتکار عمل محافظت از مناطق منابع تنوع زيستي بود که USAID آن را تامين مالي کرد و بنياد حيات وحش آفريقا و واحد حيات وحش کنيا نيز آن را پشتيباني کردند. ابتکار عمل به عنوان يک کمپ چادري در شراکت با «کمل ترک سافاري» که يک شرکت خصوصي است، شروع و براي بيشينه کردن منافع حاصل از گردشگري، بهره برداري از يک ميهمان سراي 12 خوابه در سال 1996 آغاز شد.
    2- در سال 1999، تاسيا به عنوان ميهمان سراي مزرعه احشام با يک گروه با مالکيت اشتراکي که از موفقيت Ranch گروه ايل نگوسي تاثير پذيرفته بود ايجاد شد. آنها زمين را براي حفاظت و براي نيازهاي چراي دام جدا کردند. تاسيا لوژ با شراکت بين جامعه محلي و يک شرکت خصوصي توسعه يافت.
    3- کوياکي لمک در سال 2001 در مجاورت با ذخاير شکار ماسايي مارا در منطقه ماسايي کنيا به عنوان پروژه حفاظت با يک زمين گسترده کنار گذاشته شده توسط اعضاي جامعه محلي عمدتا براي حفاظت از حيات وحش و براي جلوگيري از درگيري انسان و حيات وحش توسعه داده شد. خدمات اقامت و ديدن شکار در شراکت با شرکت خصوصي نيز توسعه يافته و افراد محلي درآمدها را متناسب با اندازه زمين هر فرد تقسيم مي کنند.
    4- گروه زنان واسيني که در سال 2001 به عنوان يک طرح عضويت داده شد و اعضاي آن مالک سهام درون گروه بودند، راه اندازي يک جاده در طبيعت شامل پياده روي گسترده از ميان جنگل گياه شاه پسند و بقاياي مرجاني و يک بوتيک که پوشاک را براساس لباس محلي کيتنج مي فروخت، از جمله اقدامات ايشان بود.
    5) لومو در سال 1997 با هدف جلوگيري از درگيري انسان و حيات وحش، عمدتا از طريق حفاظت توسعه يافت که يک منطقه حدود 586 کيلومتر مربعي را دربر مي گيرد و در منطقه جنوبي و در مرز با پارک ملي تساوو واقع شده است. ايده اصلي توسعه در مشورت با نهادهاي پشتيبان از قبيل پيمان کنيا مطرح شد که در نتيجه شامل يک شرکت خصوصي (کنيايي بومي) شد که نيمي از تاسيسات رستوران و اقامتگاه ها را داشت؛ درحالي که ساکنان محلي مالک نيمه ديگر بودند. مالکيت براساس طرح عضويتي است که تنها براي افراد محلي آزاد است. اعضا بايد اندکي حق اشتراک بپردازند تا يک سهم در پناهگاه حيات وحش دريافت کنند. اگر يکي از اعضا قادر به پرداخت حق اشتراک نباشد، از طرح کار به جاي سهام مي توان استفاده کرد که مستلزم ساعات معيني کار براي استحقاق يافتن جهت دريافت سهام است. افراد محلي از ورودي هاي پرداخت شده به پناهگاه حيات وحش منتفع مي شوند و کنترل آن را در دست دارند. انتظار مي رود درآمد ايجادشده از طريق خدمات آموزشي و بهداشتي، به علاوه سود سهام به اعضا، به توسعه اجتماعي کمک کند.
    6) پناهگاه حيات وحش فيل در سال 1995 توسعه يافت تا جلوي درگيري انسان و حيات وحش را که فعاليت هاي کشاورزي جامعه محلي را مختل مي کردند، بگيرد. KWS سازمان پشتيبان اصلي است که جامعه محلي را با مشارکت يک شرکت خصوصي اداره کننده ميهمان سرا دربر گرفته و حق الزحمه سالانه اي بابت اجاره به جامعه محلي مي پردازد. افراد محلي همچنين از حق الزحمه ورود سود مي برند. مالکيت براساس يک طرح عضويت است که افراد محلي، براساس سرمايه گذاري شان با مبالغ پول يا زماني که صرف توسعه پناهگاه حيات وحش مي کنند، مالک سهام مي شوند. از اين درآمد نيز براي توسعه اجتماعي از طريق خدمات آموزشي و بهداشتي استفاده شده است.
    
    درس ها
    تحليل هاي نظرات ذي نفعان درباره اين موردکاوي ها چند درس درخصوص دخالت بيروني، منافع گردشگري اجتماع محور و پشتيباني افراد محلي براي توسعه گردشگري اجتماع محور در مناطق روستايي و حاشيه اي آن آشکار ساخت.
    مداخله بيروني: عمدتا به اين دليل که افراد محلي مهارت هاي مرتبط نداشتند، نقش و درجه بالاي دخالت بيروني در تهيه پيشنهادها، تجهيز منابع، ايجاد آگاهي، تامين منابع مالي، ظرفيت سازي، توسعه زيرساخت ها و برنامه ريزي و توسعه کسب وکار مشاهده شده بود. افراد محلي نياز خود را براي مداخلات بيروني عمدتا در رابطه با خدمات مشاوره اي و تسهيل گري اين گونه اظهار کردند که از دخالت در امور دروني جامعه محلي خودداري کنند، در سياست جزئي درگير نشده، به جامعه محلي دروغ گفته نشود و براي تضمين پايداري برنامه هاي خود راهبرد خروج داشته باشند.
    عوامل شکست گردشگري اجتماع محور: افراد محلي چند عامل را به عنوان دلايل شکست ذکر کردند که شامل نبود پشتيباني جامعه محلي به علت فقدان حساسيت سازي طي مراحل اوليه، نبود توانمندسازي و حضور محلي، نبود مهارت ها و دانش اساسي افراد محلي، مديريت ضعيف، شراکت نامطلوب، رهبري ضعيف، نبود سرمايه گذاري مجدد و نگهداشت آن، نشت درآمد، نبود مالکيت افراد محلي بر منابع گردشگري، فرادست گرايي، نبود راهبردهاي خروج از دخالت خارجي، نبود شفافيت و فقدان چارچوب سياست گذاري مناسب براي پشتيباني از توسعه گردشگري اجتماع محور مي شد.
    توسعه اقتصادي محلي: برخي شاخص هاي مهم به طور ويژه در مناطق روستايي و حاشيه اي با چند دليل ذکر شدند؛ شامل ارتقاي پيوندها، ايجاد اشتغال، افزايش درآمد و معيشت متنوع، بهسازي هاي مشاهده شده در زمينه توسعه اجتماعي درون جامعه محلي و بهبود سبک زندگي- بهبود خدمات آموزشي و بهداشتي، دسترسي به آب سالم، توسعه حمل ونقل، توسعه زيرساخت ارتباطي. اما هيچ تاثير چشمگيري بر کاهش فقر ديده نشد.
    تجربه جهانی: مروري بر 6 سايت گردشگري اجتماع محور در کنيا
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4010 به تاريخ 28/12/95، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه وب
متن مطالب شماره 199، ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است