|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/12/28: رشد 6/ 0 درصدي بازار سهام در هفته پاياني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4010
شنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1395خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4010 28/12/95 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


جنب پل حافظ 
رشد 6/ 0 درصدي بازار سهام در هفته پاياني


نويسنده: همايون دارابي


    
    گروه بورس- بورس اوراق بهادار تهران امروز آخرين روز سال 95 را در حالي به پايان مي برد که سالي سخت را پشت سرگذاشته است. در بازار سهام معامله گران در سال 95 همانند دو سال پيش از آن با مشکلات سنتي بازار مواجه بودند کمبود نقدينگي، مشکلات بنيادي شرکت ها و رقابت نابرابر بازار سرمايه با بازارهاي هاي ديگر موجب شد تا در نهايت بازار کارنامه اي بهتر از 4 درصد زيان براي معامله گران به جاي نگذارد. تغيير رئيس سازمان در ميانه سال نيز نتوانست سرنوشت بازار در سال 95 را تغيير دهد و بازار در شرايطي پيچيده ناشي از وضعيت نامناسب گروه بانکي، بلاتکليفي در عرضه هاي اوليه و بازار بدهي و انتشار دستورالعمل هاي نه چندان اجرايي به پايان سال رسيده است.
    از ديدگاه برخي کارشناسان سال 96 نيز حداقل در فصل نخست به دليل انتخابات رياست جمهوري و عدم انتظار براي تغيير شرايط بازار پول و ارز همچنان ضعيف خواهد ماند. به رغم نزديکي زمان برگزاري انتخابات رياست جمهوري همچنان ترکيب شرکت کنندگان و برنامه هاي آنان براي بازار ناشناخته است که همين امر نيز امکان بروز نوسان هاي مثبت و منفي را در بازار ايجاد مي کند.
    نکته ديگر براي بازار وضعيت بازارهاي جهاني است. امري که در نيمه نخست سال 95 نتوانست به کمک بازار بيايد اما در نيمه دوم سال وضعيت بهتري را نشان داد و مي تواند در صورت حرکت به نفع بازار، شرايط را تغيير دهد. در حال حاضر اما همچنان شرايط بازار وابسته به تحولات بيروني در سياست هاي کلان است و همين مساله نيز افزايش نقدينگي و تمايل به خريد در بازار را به تعيين تکليف متغيرهاي کلان اقتصادي و نتايج انتخابات وابسته مي کند. بازار سهام در آخرين هفته کاري خود شاهد افزايش عرضه ها در ابتداي هفته و پس از آن کاهش عرضه ها به دليل ناتواني معامله گران از دريافت وجه فروش بود که تاثير جدي در بازار داشت و بازار را در هفته با 6/ 0درصد رشد مواجه کرد. در روز چهارشنبه نيز بازار مثبت بود که موجب شد شاخص کل بورس 98 واحد افزايش يابد و به رقم 737،76 واحد برسد. نمادهاي «مبين»، «وبانک» ،«تاپيکو»، «شبندر» و «همراه» بيشترين سهم را در رشد شاخص داشتند.
    روز چهارشنبه معامله گران شاهد قطعي شدن معامله بلوک مديريتي سرمايه گذاري ملي بودند که موجب شد تا ارزش معاملات با جهش قابل ملاحظه به هزار و 793 ميليارد دلار در بورس برسد. در معاملات عمده روز چهارشنبه بلوک مديريتي ليزينگ غدير از سوي ايران خودرو از ايران خودرو ديزل خريداري شد. بلوک 26درصدي توليد محور نيز احتمالااز سوي ايران خودرو خريداري شد. در بازار روز چهارشنبه همچنان نمادهاي بازار پايه که با تغيير مقررات جديد داراي دامنه نوسان شده اند با صف خريد همراه شدند و اين امر نگراني جدي را براي درگيري سهامداران حقيقي در صف هاي خريد برخي شرکت هاي مشکل دار بازار سرمايه ايجاد کرده است. در بازار همچنين روز چهارشنبه رئيس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سازمان بورس از صدور مجوز افزايش سرمايه براي 5 شرکت بورسي خبر داد و گفت: تا کنون با درخواست افزايش سرمايه شرکت هاي صنعتي پارس مينو، توسعه صنايع بهشهر، نصير ماشين، سرمايه گذاري مس سرچشمه، گروه فن آوا و سرمايه گذاري وثوق امين و زرين معدن آسيا موافقت شده است.
    در گروه بانکي صورت هاي مالي 6 ماهه تلفيقي بانک صادرات منتشر شد. بانک صادرات در آخرين اطلاعات منتشره خود در دوره 6 ماه نخست سال مالي منتهي به 30 اسفند 1395 خود مبلغ 27 هزار و 927 ميليارد و 286 ميليون ريال زيان خالص شناسايي کرد و بر اين اساس مبلغ 483 ريال زيان به هر سهم اختصاص داد. براساس اين گزارش، «وبصادر» زيان انباشته پايان دوره را مبلغ 37 هزار و 526 ميليارد و 554 ميليون ريال اعلام کرد. يادآور مي شود اين شرکت در دوره منتهي به 31 شهريور ماه 1394، سود خالص را مبلغ 5 هزار و 5 ميليارد و 556 ميليون ريال و سود به ازاي هر سهم را 86 ريال اعلام کرد. با وجود انتشار اين اطلاعيه احتمال بازگشايي نماد بانک بسيار کم است، چرا که بانک صادرات ايران در آخرين روز کاري سال مالي 95 ميزبان سهامداران خود براي انتخاب اعضاي هيات مديره خواهد بود. درگروه سيماني با تصويب هيات وزيران قيمت هر ليتر نفت کوره مصرفي کارخانه هاي سيمان در سال 1396 و آن دسته از کارخانه هاي سيمان که به دليل کمبود گاز در زمستان مجبور به استفاده از نفت کوره مي شوند، معادل قيمت گاز مصرفي بخش صنعت و معدن تعيين شد. در اين مصوبه عنوان شده که هزينه حمل نفت کوره از مبدا تامين بر عهده مصرف کنندگان است. در گروه بيمه اي، بيمه مرکزي نرخ بيمه شخص ثالث براي سال آينده را با 10 درصد افزايش ابلاغ کرد. حق بيمه اجباري شخص ثالث و بيمه حوادث راننده انواع وسايل نقليه در سال 1396 از سوي بيمه مرکزي مشخص شد. نرخ ديه براي سال آينده 5/ 10 درصد افزايش يافته و بيمه مرکزي نرخ حق بيمه براي اين سال را 10 درصد افزايش داد. بر اين اساس براي تعهدات بدني (ديه) 280 ميليون تومان، تعهدات مالي 7 ميليون تومان و تعهدات بيمه حوادث راننده 210 ميليون تومان تعيين شده است. حق بيمه وسيله نقليه کمتر از چهار سيلندر 760 هزار تومان، پيکان، پرايد و سپند 900 هزار تومان، ساير چهار سيلندر ها يک ميليون و 58 هزار تومان و بيش از چهار سيلندر يک ميليون و 184 هزار تومان تعيين شده است. نرخ حق بيمه براي وسيله نقليه گازي 188 هزار و 800 تومان، وسيله دنده اي يک سيلندر 230 هزار و 600 تومان، وسيله دو سيلندر و به بالا253 هزار و 300 تومان در نظر گرفته شده است. حداکثر حق بيمه پوشش حوادث راننده براي سواري 63 هزار تومان، اتوبوس بارکش 210 هزار تومان و براي موتورسيکلت 52 هزار و 500 تومان است که به حق بيمه شخص ثالث اضافه مي شود. همچنين در اين گروه، بيمه کوثر پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به 29 اسفند ماه 96 را با سرمايه 2 هزار و 500 ميليارد ريال به صورت حسابرسي شده اعلام کرد. شرکت بيمه کوثر نخستين پيش بيني سود هر سهم سال مالي 96 را مبلغ يک هزار و 661 ريال اعلام کرده است؛ که نسبت به EPS سال جاري کاهش زيادي را نشان مي دهد. همچنين «کوثر» سود خالص در سال مالي منتهي به 29 اسفند 96، را مبلغ 580 ميليارد ريال برآورد کرده است.
    در گروه معدني، قيمت سنگ آهن وارداتي در بازار چين در سطوح بالادر ثبات مانده است. سنگ آهن خلوص 62 درصد استراليا به 88 دلار و 50 سنت هر تن سي اف آر رسيد. به گزارش ايفنا، در آينده نزديک بعيد به نظر مي رسد موجودي بالاي سنگ آهن بنادر موجب کاهش قيمت ها شود. بازارهاي فولاد رونق دارند از اين رو کارخانه ها به فکر توليد بيشترند. دوماه نخست سال توليد فولاد چين 6 درصد رشد داشته است. سوددهي بالاي فولادسازان نيز موجب شده قيمت سنگ آهن براي آنها منطقي باشد. قيمت بيلت در چين 22 دلار رشد هفتگي داشته و از ابتداي سال 2017 نيز تا 71 دلار بالارفته است.
    در گروه تصفيه نفت مديرعامل شرکت بورسي نفت سپاهان در آخرين روزهاي سال جاري تغيير کرد. به اين ترتيب با تصميم هيات مديره اين شرکت 105 ميليارد توماني، محمد ابراهيمي جانشين فريدون فدايي دولت شد. ابراهيمي پيش از اين در سمت هاي قائم مقام و عضو هيات مديره شرکت نفت جي و عضو هيات مديره و قائم مقام شرکت تام ايران خودرو فعاليت کرده است.
    در گروه مالي همچنين مديرعامل تامين سرمايه سپهر نيز کناره گيري کرد تا دکتر سيري جايگزين وي شود اين دومين کناره گيري موسسات تامين سرمايه است پيش از اين نيز دکتر سنگينيان از تامين سرمايه امين کناره گيري کرده بود. درگروه فلزي شرکت چدن سازان در بورس تهران درج شد تا ۱۰ درصد سهام آن در سال آينده عرضه اوليه شود. چدن سازان آخرين شرکت تازه وارد به جمع شرکت هاي بورسي است که از 34 سال پيش در اصفهان تاسيس شده و در زمينه توليد غلتک هاي نورد گرم و سرد، رينگ و روليک، کوکيل هاي شمش ريزي فولاد فعال است. اين شرکت درحالي 7 مهر سال جاري مورد پذيرش قرار گرفته بود که از ديروز به عنوان پانصدو دوازدهمين شرکت در بخش «ساخت محصولات فلزي»، گروه و طبقه «ساير محصولات فلزي ساخته شده» با کد «2899» و نماد «چدن (CHODAN)» در فهرست نرخ هاي بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شد تا در سال آينده عرضه اوليه شود. سرمايه اسمي «چدن» 80 ميليارد تومان است و 525 ريال سود براي هر سهم سال مالي 31 شهريور سال جاري محقق شده است.
    در گروه خودرويي، شرکت رادياتور ايران پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به 29 اسفند ماه 96 را با سرمايه 300 ميليارد ريال به صورت حسابرسي شده اعلام کرد. شرکت رادياتور ايران نخستين پيش بيني سود هر سهم سال مالي 96 را مبلغ 584 ريال اعلام کرده است؛ که نسبت به EPS سال جاري معادل 122 درصد افزايش را نشان مي دهد.
    جنب پل حافظ : رشد 6/ 0 درصدي بازار سهام در هفته پاياني
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4010 به تاريخ 28/12/95، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بارآثار ديگري از "همايون دارابي"

  رشد شاخص سهام با خروج فروشندگان
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 25/12/95
مشاهده متن    
  دو روي سكه فاز جديد بازار پايه
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 24/12/95
مشاهده متن    
  تداوم روند ضعيف بازار سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 23/12/95
مشاهده متن    
  رشد شاخص در بازار منفي
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 22/12/95
مشاهده متن    
  چهار عامل ريزش هفتگي شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 21/12/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

تبليغات

چاپ مقاله

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه گياهان دارويي
متن مطالب شماره 61، زمستان 1395را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1395-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است