|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/12/28: تغيير جهان با تحليل بزرگ داده ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4309
شنبه يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4010 28/12/95 > صفحه 25 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


تغيير جهان با تحليل بزرگ داده ها
تصويري از بيگ ديتا در سال 2017    دنياي اقتصاد: بزرگ داده (big Data) عبارتي است که مدت هاست درباره آن مي شنويم، اما هنوز ابهاماتي در رابطه با ماهيت اين بزرگ داده ها وجود دارند. در حقيقت، بزرگ داده ها نيروي محرکه اصلي در ظهور تکنولوژي هاي جديد از جمله هوش مصنوعي، علم ديتا و اينترنت اشيا (IoT) در عصر دگرگوني ديجيتالي هستند. با درنظر گرفتن اين تعاريف، ما نيز تصميم به انتشار تعريفي جامع و ابتدايي از ماهيت بزرگ داده ها در سال 2017 گرفتيم. همانند گذشته، اين آموزش نيز به صورت کاملاجامع و با قصد توصيف مفاهيم اصولي بدون توجه به دانش قبلي خوانندگان درباره بزرگ داده ها تهيه و تنظيم شده است. همه چيز با آغاز عصر داده ها و تحول عظيم در حجم داده هاي توليدي آغاز شد. اين گسترش حجم داده ها به علت توسعه کامپيوترها، اينترنت و تکنولوژي که قادر است اطلاعات را از دنياي واقعي و فيزيکي دريافت و آنها را به داده هاي ديجيتال تبديل کند، به وجود آمد.
    امروزه، هر بار که آنلاين مي شويم ، هربار که گوشي هاي هوشمند مجهز به GPS را با خودمان حمل مي کنيم، هربار که از طريق رسانه هاي اجتماعي و اپليکيشن هاي چت با دوستانمان ارتباط برقرار مي کنيم و حتي زماني که خريد مي کنيم، در اصل ديتاي جديد توليد مي کنيم. بهتر است بگوييم هر عملي که شامل انجام فعاليت هاي ديجيتالي شود، ردپاي ديجيتالي کاربر را در آنجا بر جاي خواهد گذاشت. موضوع مهم تر مقدار داده هاي توليد شده از سوي ماشين ها است که با سرعت بسيار زياد در حال افزايش است. زماني که تجهيزات هوشمند منازل با يکديگر يا با سرور مرکزي منزل ارتباط برقرار مي کنند، داده ها توليد و به اشتراک گذاشته مي شود. در سراسر دنيا، هر روز تعداد بيشتري از ماشين آلات صنعتي کارخانه ها به سنسورهايي که داده ها را مخابره مي کنند، مجهز مي شوند. به زودي نيز خودروهاي بدون راننده به خيابان ها مي آيند و به سرعت نقشه چهاربعدي فضاي اطراف خودرو را به سرورهاي مرکزي انتقال خواهند داد.
    
    وظيفه بزرگ داده ها چيست؟
    اطلاعات روزافزون به دست آمده از سنسورها، تصاوير، متن، اطلاعات صوتي و ويدئويي، همگي تشکيل دهنده بزرگ داده هايي هستند که امروزه مي توانيم از آنها به روش هايي که چند سال پيش غيرممکن بود، استفاده کنيم. در حال حاضر، پروژه هاي مرتبط با تحليل بزرگ داده ها در بخش هاي زير در حال کمک رساني هستند.
    درمان بيماري ها و جلوگيري از سرطان: داروهاي داده محور (Data-Driven) شامل تحليل حجم گسترده اي از سوابق دارويي براي يافتن الگوهاي با قابليت کمک به دانشمندان براي شناسايي بيماري ها در مراحل ابتدايي و توليد داروهاي جديد مي شود.
    غذارساني به گرسنگان: به لطف داده ها، کشاورزي در حال متحول شدن است و به زودي با استفاده از بزرگ داده ها مي توان توليد محصولات را به حداکثر و حجم آلاينده هاي ورودي به محيط زيست را به حداقل رساند و استفاده از ماشين ها و ابزارآلات را بهينه سازي کرد.
    جست وجوي سياره هاي دوردست: ناسا با آناليز ميليون ها داده از آنها براي مدل سازي تمامي امکانات ممکن براي فرود مريخ نوردهاي خود روي اين سياره و برنامه ريزي جهت انجام ماموريت هاي آينده استفاده مي کند.
    پيش بيني و مقابله با بلاياي طبيعي و انساني: با تحليل داده هاي به دست آمده از سنسورها مي توان محل احتمالي زمين لرزه هاي بعدي را پيش بيني و با آناليز الگوهاي رفتاري انسان ها مي توان به سرنخ هايي که قادر است به سازمان ها براي نجات جان افراد و کمک رساني بيشتر به بازماندگان کمک کنند، دست پيدا کرد. همچنين با به کارگيري تکنولوژي تحليل بزرگ داده ها مي توان براي حفاظت از جان مهاجران در مناطق جنگي سراسر دنيا استفاده کرد.
    جلوگيري از وقوع جرم: نيروهاي پليس بر اساس استراتژي هاي برگرفته شده از داده هاي قبلي و مجموعه داده هاي عمومي، قادر خواهند بود نيروهاي خود را موثرتر وارد عمليات کرده و در مواقع ضروري با بازدارندگي بيشتري در مقابل مجرمان وارد عمل شوند. همچنين به لطف وجود بزرگ داده ها، امکان خريد آنلاين، انتخاب بهترين وسيله و مکان براي سفر، انتخاب بهترين زمان براي رزرو بليت هواپيما و تصميم گيري براي انتخاب فيلم مناسب براي تماشا در سينما و در کل زندگي به شکل ساده و راحت تر امکان پذير شده است. قاعده اصلي بزرگ داده ها به اين شکل است که هرچه بيشتر درمورد يک مساله يا يک موقعيت اطلاعات به دست بياوريد، بينش دروني شما نسبت به آن بيشتر و پيش بيني هاي شما درباره اتفاقات بعدي با اطمينان بيشتري حاصل مي شود.
    با مقايسه داده ها، روابطي که در گذشته غيرقابل تشخيص بود کم کم آشکار مي شوند و در ادامه، اين روابط درک و آگاهي ما از تصميمات آينده را برايمان امکان پذير خواهند کرد. عموما ، اين نتايج از طريق مدل سازي بر اساس داده هاي جمع آوري شده، انجام مراحل شبيه سازي، محاسبه مقدار داده ها در هر مرحله و بررسي تاثير آنها روي نتايج کسب شده، به دست مي آيند. امروزه اين مراحل به صورت اتوماتيک و از طريق تکنولوژي هاي تحليلي پيشرفته انجام مي گيرد که قادرند شبيه سازي را ميليون ها بار به صورت مکرر انجام دهند و تمامي متغيرها را تا زماني که به يک الگوي قابل فهم دست پيدا کنند، جابه جا کنند و از اين طريق مساله مورد نظر را در مدت کوتاهي حل کنند.
    هرروز، داده ها به شکل سازمان دهي نشده وارد زندگيمان مي شوند. منظور از سازماندهي نشده اين است که نمي توان آنها را به راحتي در جدول هاي دسته بندي شده قرار داد. بخش اعظم اين داده ها به شکل تصاوير و ويدئوهايي هستند که از تصاوير به دست آمده از ماهواره ها گرفته تا عکس هاي آپلود شده در فيس بوک و توييتر را تشکيل مي دهند. ايميل ها، پيام هاي متني اپيليکيشن هاي پيام رسان و مکالمات تلفني ضبط شده نيز بخش ديگر اين داده ها را تشکيل مي دهند. براي درک تمامي اين داده ها، پروژه هاي تحليلي بزرگ داده ها با استفاده از به روزترين تکنولوژي هاي تحليل اطلاعات از جمله هوش مصنوعي و يادگيري ماشيني انجام مي شوند. با آموزش کامپيوترها به منظور درک اين داده ها از طريق تشخيص تصاوير و پردازش به زبان طبيعي، کامپيوترها مي توانند الگوها را با سرعت و اطمينان بيشتري نسبت به انسان ها تشخيص دهند.
    روند پيش گرفته شده در چند سال اخير موجب پيشرفت هاي چشمگيري در اين زمينه و ارائه ابزارهاي تحليل بزرگ داده ها به عنوان پلت فرمي براي خدمت رساني شده است. سازمان ها و شرکت ها فضاي سرور، سيستم هاي نرم افزاري و پردازشگرها را از ارائه دهندگان سرويس هاي کلود اجاره مي کنند. تمامي مراحل تحليل داده ها از طريق سيستم هاي شرکت ارائه دهنده اين سرويس ها انجام مي شود و مشتريان تنها هزينه انجام آن را پرداخت مي کنند. اين نوع همکاري ها، تحليل و تبديل بزرگ داده ها را براي تمامي سازمان ها ممکن ساخته و از صرف هزينه هاي هنگفت براي خريد سخت افزار، نرم افزار و استخدام کارکنان تخصصي جديد جلوگيري مي کند.
    
    نگراني ها درباره بزرگ داده ها
    امروزه، بزرگ داده ها بينش و فرصت هاي بي سابقه اي را در اختيارمان قرار مي دهند اما در اين ميان سوالات و نگراني هايي وجود دارند که بايد به آنها اشاره کرد.
    حريم خصوصي داده ها: بزرگ داده هايي که امروزه توليد مي کنيم حاوي حجم زيادي از اطلاعات زندگي شخصي افراد که بايد در حريم خصوصي محافظت شوند، هستند. در حال حاضر هم اطلاعات خصوصي افراد را فاش مي کنيم و هم از فضاي راحتي که برنامه ها و سرويس هاي مرتبط با بزرگ داده ها فراهم کرده اند استفاده مي کنيم. حقيقتا چه کسي اجازه دسترسي به اين اطلاعات را دارد؟
    امنيت داده ها: حتي اگر با به کارگيري اطلاعاتمان براي مقاصد به خصوص مشکلي نداشته باشيم، آيا حفظ اين اطلاعات توسط افراد تضمين مي شود؟ آيا قوانين و مقررات مرتبط با حفظ اطلاعات خصوصي براي اين مقياس از داده ها نيز کاربرد دارند؟
    تبعيض اطلاعاتي: زماني که همه چيز مشخص شد، آيا تبعيض قائل شدن براي برخي افراد بر اساس اطلاعاتي که از زندگي شخصي آنها به دست آورده ايم قابل قبول خواهد بود؟ در حال حاضر، بانک ها بر اساس رده بندي اعتبار افراد، تصميم مي گيرند که به چه افرادي وام اعطا کنند و سازمان هاي بيمه نيز شديدا به داده ها اتکا کرده اند. بايد انتظار داشته باشيم که اطلاعات با جزئيات گسترده تري ارزيابي و تحليل شوند و از اينکه در اختيار داشتن اطلاعات فردي موجب سخت تر شدن معيشت افرادي که از منابع و دسترسي به اطلاعات محدودتري برخوردارند نمي شود، اطمينان حاصل کنيم.
    مواجهه با چنين چالش هايي، بخشي از مشکلات بزرگ داده ها محسوب مي شوند. بدون شک اختلافات گسترده اي بين دانشمندان و متفکران دانشگاه ها وجود دارد و افرادي که قصد استفاده از بزرگ داده ها را دارند، بايد از مخاطرات و ايرادات اين کار از سوي اين افراد باخبر شوند. در غير اين صورت، کسب و کارها با صدمات جدي روبه رو شده و در ادامه بحران هاي مالي و جريمه هاي سنگين را به همراه خواهد داشت. اوايل که افراد درباره بزرگ داده ها صحبت مي کردند، بسياري آن را تکنولوژي زودگذري مي دانستند که قرار است تنها براي مدتي کوتاه مورد توجه قرار بگيرد و زماني که تکنولوژي جديدتري ظهور کند، بزرگ داده ها نيز فراموش مي شوند. اما تا به امروز چنين اتفاقي نيفتاده است و در حقيقت، با ظهور تکنولوژي هاي جديد، مي بينيم که نيروي محرکه اصلي تمامي آنها بزرگ داده ها هستند. در آينده نزديک، مقدار داده هاي در اختيار ما گسترش پيدا مي کنند و تکنولوژي هاي تحليل داده ها نيز پيشرفته تر مي شوند. پس اگر بزرگ داده ها امروزه قادر به انجام چنين کارهاي بزرگي هستند، تصور کنيد در آينده قادر به انجام چه کارهاي بزرگ تري خواهند بود.
    تغيير جهان با تحليل بزرگ داده ها / تصويري از بيگ ديتا در سال 2017
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4010 به تاريخ 28/12/95، صفحه 25 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت درمان
متن مطالب شماره 82، اسفند 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است