|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/12/28: نوبت گردشگري روستايي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4149
چهارشنبه بيست و نهم شهريور ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4010 28/12/95 > صفحه 18 (استان ها) > متن
 
 


نوبت گردشگري روستايي
ظرفيت مناطق مختلف خوزستان براي جذب گردشگر بررسي شد

نويسنده: نگار نخلي


    دنياي اقتصاد– اهواز– گردشگري روستايي صنعتي نوپا است که در بيشتر کشورهاي توسعه يافته سبب رونق اقتصادي، پيشرفت روستاها و کاهش وابستگي معيشتي روستاييان به منابع آب و خاک شده است.
    در خوزستان نيز با توجه به موقعيت جغرافيايي اين استان، وجود رودخانه ها، دريا، سواحل بکر، ميراث تاريخي و فرهنگي جا دارد صنعت گردشگري روستايي در اين منطقه توسعه يابد و بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد. روستاي «شلهه» در شرق آبادان نمونه اي از اين روستاها است که به دليل جاذبه هاي طبيعي همچون همجواري با رودخانه اروند و نخلستان هاي گسترده؛ به عنوان يکي از 6روستاي منتخب براي طرح آموزش گردشگري روستايي از سوي منطقه آزاد اروند انتخاب شده است. طرحي که چند ماه قبل با هدف ورود روستاييان به حوزه گردشگري آغاز به کار کرده است. فعاليتي که به عنوان بخش کوچکي از صنعت توريسم مي تواند سهم بزرگي در رشد اقتصادي روستاها داشته باشد و با اشتغال زايي سبب تحول در زندگي روستاييان منطقه شود.در همين زمينه نيما آذري، مجري طرح گردشگري روستايي مي گويد: هدف از اجراي اين طرح در خوزستان شناسايي ظرفيت ها، ايجاد اشتغال براي روستاييان و ساماندهي گردشگري روستايي در اين منطقه است، چرا که عمدتا در آبادان و خرمشهر گردشگري جنگ، دفاع مقدس و شهري به ويژه در فصل بهار رونق دارد اما متاسفانه هميشه جاي خالي گردشگري روستايي به سبب شرايط حاکم پس از جنگ احساس مي شود.
    
    شلهه، روستاي هدف گردشگري
    آذري ادامه مي دهد: شلهه يکي از روستاهاي آبادان است که به دليل نزديکي به اروندرود و نخلستان هاي قديمي به عنوان يکي از روستاهاي هدف براي آموزش انتخاب شده است. وي مي افزايد: اين روستا بسيار وسيع است و ويژگي هاي متعددي دارد. کافي است گردشگران را ايستگاه به ايستگاه پيش ببريم تا از آرامش و فضاي خاص اين روستا لذت ببرند.وي به موضوع پرنده نگري در حاشيه رودخانه اروند و نشان دادن شيوه کشاورزي و کار در نخلستان ها اشاره مي کند و مي گويد: گردشگري کشاورزي در دنيا بسيار رونق دارد و در جلگه خوزستان نيز به سبب آبرفتي بودن زمين ها اين امکان به خوبي مهيا است.
    آذري ادامه مي دهد: در سال هاي اخير ساخت سدهاي متعدد در بالادست رودخانه هاي استان و کاهش آب ورودي به آنها سبب شوري آب در اين استان شده است که اين موضوع بر کشاورزي و زندگي مردم منطقه اثر مستقيم مي گذارد، چراکه شوري آب سبب کاهش کيفيت و ميزان محصولات توليدي مي شود و در پي آن درآمد روستاييان نيز کاهش مي يابد. وي مي گويد: با وجود تمام مشکلات زيست محيطي پيش آمده و با توجه به ظرفيت هاي موجود در خوزستان هنوز هم مي توان از گردشگري کشاورزي براي اشتغال زايي روستاييان استفاده کرد. مدير اجرايي طرح گردشگري روستايي مي افزايد: مردم منطقه مي توانند با سرمايه گذاري هاي کوچک و تجهيز خانه هاي خودشان به اين حوزه ورود و از گردشگران پذيرايي کنند. آذري مي گويد: اگر مردم به اشتغال و درآمد برسند قطعا شاهد مهاجرت روستاييان به شهر ها نخواهيم بود.وي در پايان اظهار اميدواري مي کند: اين طرح علاوه بر رونق گردشگري روستايي در منطقه در بحث حفاظت از محيط زيست، فرهنگ و ارزش ها موثر باشد و اهالي منطقه را تشويق کند بيش از پيش براي پاسداشت داشته هايشان بکوشند.
    مجتبي گهستوني، از مدرسان دوره آموزش گردشگري روستايي نيز مي گويد: از تير 95 آموزش گردشگري روستايي در 6 روستاي آبادان و خرمشهر به صورت همزمان آغاز شد. وي ادامه مي دهد: اين دوره هاي آموزشي با هدف آشنايي روستاييان با صنعت گردشگري در چند مرحله برگزار شده است و همچنان ادامه دارد تا مردم بتوانند پس از آموزش با سرمايه گذاري و فعاليت در اين حوزه به درآمدزايي برسند اما آنچه بسيار داراي اهميت است اينکه ثروت و سرمايه اي طبيعي در اختيار روستاييان قرار گرفته است و با توجه به شناختي که نسبت به منطقه دارند مي توانند از ويژگي هاي موجود نهايت استفاده را ببرند.وي با اشاره به نقش دولت ها در توسعه گردشگري روستايي مي گويد: تجربه نشان داده است که هرجا دولت ها به تنهايي و بدون ورود بخش خصوصي در حوزه گردشگري ورود کرده اند تجربه اي موفق نداشته اند. پس با توجه به نقش مردم لازم است مسوولان شرايط و زيرساخت هاي لازم را براي ورود هرچه بهتر بخش خصوصي فراهم کنند.
    
    شلهه از ورود گردشگران استقبال مي کند
    عيسي ابوالدوله از ساکنان قديمي روستاي شلهه نيز درباره اهميت جذب گردشگر مي گويد: روستاي شلهه ظرفيت جذب گردشگر را دارد و رفت و آمد گردشگران نه تنها سبب اشتغال زايي مي شود بلکه زمينه شناخت ساير فرهنگ ها را نيز فراهم مي کند.وي با گلايه از مسوولان گردشگري مي گويد: تامين امکانات لازم به منظور بهبود شرايط اسکان مسافران براي روستاييان دشوار است و ما به همان سبک قديمي از ميهمانان پذيرايي مي کنيم.اين کشاورز با اشاره به استقبال گردشگران از فضاي بکر روستاي شلهه مي گويد: برنامه هاي فراواني براي رونق گردشگري در منطقه داريم و تلاش خواهيم کرد با طبخ غذاهاي سنتي، پذيرايي با قهوه و اجراي برنامه ها و بازي هاي محلي آداب و رسوم گذشتگان را زنده نگاه داريم، چرا که گردشگري مي تواند به احياي سنت ها کمک کند.
    وي همچنين درمورد توليد صنايع دستي در روستا مي افزايد: اکنون توليد صنايع دستي براي استفاده روزمره ساکنان روستا است اما در نظر داريم با ارتقاي کيفيت؛ محصولاتي توليد کنيم که براي گردشگران جالب توجه باشد و از اين طريق عده اي از اهالي روستا امرار معاش کنند.ابوالدوله مي گويد: کار اصلي اهالي روستاي شلهه نخل داري است و مردم از اين طريق امرار معاش مي کنند. وي مي افزايد: آب مورد نياز زمين هاي کشاورزي منطقه با جزر و مد تامين مي شود اما متاسفانه از سال 84 به بعد و به دنبال شوري آب وضعيت نخلستان ها تغيير کرده است.
    وي مي گويد: زماني بهترين و مرغوب ترين خرما را برداشت و صادر مي کرديم اما اکنون کم شدن بارش ها، ساخت سدها در بالادست و طرح هاي انتقال آب سبب کاهش کيفيت و ميزان محصولات کشاورزي شده است. اين نخلدار ساکن روستاي شلهه آبادان با اشاره به ضرورت توسعه گردشگري در اين روستا مي گويد: تا چند سال قبل با کاشت صيفي و ميوه هايي چون انار و زردآلو در اطراف نهرها و لابه لاي نخل ها و فروش آنها درآمد خوبي داشتيم اما متاسفانه وقوع پديده گرد و خاک و شوري آب امکان کاشت محصولات ميان کاري را از ما مي گيرد که همين مساله درآمدهاي مردم روستا را به شدت کاهش داده است.
    نوبت گردشگري روستايي / ظرفيت مناطق مختلف خوزستان براي جذب گردشگر بررسي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4010 به تاريخ 28/12/95، صفحه 18 (استان ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بارآثار ديگري از "نگار نخلي"

  فولاد خوزستان را دريابيد
نگار نخلي *، جام جم 2/6/96
مشاهده متن    
  آلودگي مزمن و آزار دهنده اهواز
نگار نخلي *، جام جم 29/5/96
مشاهده متن    
  چالش برسر انتقال آب كارون
نگار نخلي، جام جم 24/5/96
مشاهده متن    
  نماينده اهواز در مجلس: انتقال آب كارون مشكلات خوزستان را بيشتر مي كند
نگار نخلي *، جام جم 21/5/96
مشاهده متن    
  آغاز شناسايي و جذب بازماندگان از تحصيل خوزستان
نگار نخلي *، جام جم 17/4/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت و كارآفريني
متن مطالب شماره 90، تير - مرداد و شهريور 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است