|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/12/28: سهم تجاري سازان در بازار خودرو كشور
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4309
شنبه يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4010 28/12/95 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


سهم تجاري سازان در بازار خودرو كشور
طي 11 ماه گذشته ارزيابي شد


دنياي اقتصاد: تجاري سازان کشور اين روزها بار اتهام زيان دهي شرکت هاي خودروساز را به دوش مي کشند اين در شرايطي است که کارشناسان دو مسير پسابرجامي براي توليدکنندگان خودروهاي تجاري پيش بيني مي کنند.پس از توافق هسته اي و لغو تحريم ها اگر چه برخي از شرکت هاي معتبر براي حضور در بازار خودروهاي سواري کشورمان اعلام آمادگي کردند و حتي سه روز پيش خط توليد اولين محصول برجامي روي ريل قرار گرفت با اين حال اما در حوزه خودروهاي تجاري چشم انداز روشني ديده نمي شود.در همين حال به نظر مي رسد شرکت هاي تجاري ساز داخلي به منظور خروج از رکود و ورشکستگي و همچنين آنچه به عنوان عامل زياندهي شرکت هاي آنها خوانده مي شود، چاره اي جز جذب مشارکت هاي خارجي ندارند.
    در اين بين هرچند به دنبال امضاي توافق هسته اي ميان ايران و کشورهاي 1+5 توافقاتي با شرکت هاي بنز، اسکانيا و ولوو براي توليد خودروهاي تجاري در کشورمان روي کاغذ صورت گرفت با اين حال هنوز خبري از امضاي اين قراردادها به گوش نمي رسد. اين موضوع در حالي است که خودروسازان تجاري ايران به واسطه تحريم هاي بين المللي با مشکلات بسياري مواجه شدند. در اين ميان ايران خودرو ديزل و سايپا ديزل که ظرفيت بسيار بالايي در توليد دارند، به دليل رکود حاکم بر اقتصاد کشور و مشکل تقاضا با مشکل توليد مواجه شدند. همچنين از آنجا که چالش جدي اين شرکت ها نقدينگي است؛ بنابراين عدم شکل گيري مشارکت ها بعد از برجام موجب شده که اين شرکت ها نتوانند تغييري در وضعيت خود دهند؛ اين در شرايطي است که حتي برخي مديران شرکت هاي خودروساز نيمه دولتي از ورشکستگي و زيان ده بودن اين شرکت ها خبر دادند. در شرايطي که کارشناسان معتقدند به واسطه اجراي برجام و زمزمه هاي ورود سرمايه خارجي به بخش توليد خودروهاي تجاري، مي توان شاهد تغيير وضعيت عرضه در اين شرکت ها بود اما همچنان وضعيت کسب و کار اين خودروها تغيير ويژه اي نکرده است. بر همين اساس کارشناسان تاکيد دارند، در توليد خودروهاي تجاري، دو موضوع مطرح است؛ نخست عرضه آنها در يک شرايط استاندارد و ديگري تقاضاي لازم براي اين خودروها. براين اساس ضمن آنکه مشارکت هاي خودروسازان تجاري از اهميت بسياري برخوردار است تا کيفيت توليدات در اين بخش افزايش يابد اما زمينه هاي افزايش تقاضا براي توليدات شرکت ها نيز بايد فراهم شود؛ بنابراين پيشنهاد مي شود با توجه به گران بودن اين خودروها ابزار مالي براي تسهيل در خريد اين خودروها و بستر افزايش تقاضا براي آنها فراهم شود.
    
    مروري بر بازار خودروهاي تجاري
    اما بنابر آمار سهم بازار تعدادي خودروهاي تجاري داخلي طي 11 ماه گذشته، دو شرکت بزرگ خودروساز کشور (اين خودرو ديزل و سايپا ديزل) توانستند 9/ 25 درصد سهم بازار خودروهاي تجاري کشور را از آن خود کنند؛ اين در حالي است که توليدکنندگان تجاري خصوصي به همراه واردکنندگان 74 درصد سهم بازار فروش را از آن خود کرده اند. آمار ياد شده نشان دهنده آن است که خودروسازان نيمه دولتي کشور در توليد تجاري ها به اندازه خودروهاي سواري انحصار ندارند.بنابر اين آمار، توليدکنندگان بخش خصوصي با دارا بودن 7/ 66 درصد سهم در صدر قرار دارند و بعد از آن ايران خودرو ديزل با دارا بودن 4/ 13 درصد سهم توانسته در مقام دوم جاي بگيرد؛ بعد از آن سايپا ديزل با سهم 5/ 12 درصدي در رتبه سوم قرار دارد. در انتها نيز واردکنندگان خودروهاي تجاري سهم 2/ 7 درصدي از اين بازار را پوشش داده اند.
    در اين بين بررسي سهم بازار از نظر ارزش خودروهاي تجاري از ابتداي سال 95 تا پايان بهمن نيز نشان از سلطه بلامنازع توليدکنندگان بخش خصوصي دارد؛ به طوري که اين بخش با دارا بودن 4/ 63 درصد از سهم بازار در صدر جدول قرار دارند. بر اين اساس اين بخش توانسته درآمد 2 هزار و 3 ميليارد توماني از فروش محصولات خود کسب کند.پس از آن ايران خودرو ديزل با دارا بودن 5/ 16 درصد از سهم بازار ارزشي در رتبه دوم جاي گرفته است؛ اين شرکت 521 ميليارد تومان درآمد از اين محل کسب کرده است. در اين ميان، سايپا ديزل نيز با سهم 7/ 11 درصدي در رتبه سوم جاي گرفته است؛ به نحوي که اين شرکت نيز 369 ميليارد تومان درآمد داشته است. در انتها واردکنندگان با 5/ 8 درصد قرار دارند که آنها نيز 268 ميليارد تومان درآمد از اين محل به دست آورده اند.
    
    سهم بازار تجاري سازان خصوصي
    توليدکنندگان بخش خصوصي 7/ 66 درصد سهم بازار خودروهاي تجاري را طي 11 ماهه سال جاري به خود اختصاص داده اند. در اين ميان اما بررسي روند ماهانه سهم بازار تجاري سازان تجاري نشان از افت وخير دارد، اما اين بخش همچنان يکه تاز است؛ به طوري که سهم بازار توليدکنندگان خصوصي در فروردين ماه 75 درصد بوده، اما در پايان ارديبهشت ماه به 70 درصد کاهش يافت. روند نزولي سهم اين شرکت در خردادماه نيز ادامه دارد؛ به نحوي که سهم بخش خصوصي در اين ماه به 67 درصد رسيد؛ در تيرماه اما بار ديگر سهم اين شرکت ها به 3/ 71 درصد افزايش يافت. با وجود اين، توليدکنندگان بخش خصوصي در مردادماه بار ديگر افت را تجربه کردند و سهم بازار آنها به 3/ 67 درصد رسيد. افتي که در ماه هاي بعد نيز ادامه داشت به طوري که سهم آنها در شهريورماه به 8/ 65 ، در مهرماه به 1/ 64 درصد و در آبان ماه به 5/ 63 درصد افت کرد. هر چند اين بخش در آذرماه توانست افزايش 2/ 0 درصدي را به خودش ببيند که بسيار ناچيز است، اما در دي ماه بار ديگر سهم آن به 7/ 63 درصد کاهش يافت. تجاري سازان بخش خصوصي در بهمن ماه سهم 7/ 63 درصدي را کسب کردند. بررسي عملکرد ماهانه توليد خودروهاي تجاري در بخش خصوصي از ابتداي سال تا پايان بهمن ماه نشان از افت 3/ 12 درصدي سهم بازار اين بخش دارد.
    
    سهم بازار تجاري سازان نيمه دولتي
    بنابه آمار شرکت ايران خودرو ديزل در 11 ماهه سال جاري و بعد از توليدکنندگان بخش خصوصي توانسته سهم 4/ 13 درصدي را کسب کند. هر چند ايران خودرو ديزل رتبه دومين تجاري ساز کشور را به خود اختصاص داده است، اما روند ماهانه توليد و فروش اين شرکت نوسان جدي دارد. اين شرکت در فروردين ماه سهم 8 درصدي از بازار خودروهاي تجاري را به دست آورد؛ اما با افزايش 10 درصدي توانست سهم خود را در ارديبهشت ماه به 18 درصد برساند. با وجود اين، سهم اين شرکت در خردادماه به 15 درصد و تيرماه به 5/ 12 درصد کاهش يافت. آمار مردادماه اين شرکت به 5/ 13 درصد رسيد، اما با کاهش 1/ 2 درصدي در شهريورماه به 4/ 11 درصد رسيد. با اين حال، سهم بازار اين شرکت در مهرماه به 7/ 12 درصد، آبان ماه 3/ 13 درصد، آذرماه به 2/ 13 درصد، دي ماه 15 درصد و بهمن ماه به 2/ 15 درصد افزايش يافت. بررسي عملکرد ماهانه توليد خودروهاي تجاري ايران خودرو ديزل از ابتداي سال تا پايان بهمن ماه نشان از افزايش 2/ 7 درصدي سهم بازار اين شرکت دارد.
    در اين بين، سهم سايپا ديزل نيز قابل توجه است. اين شرکت با کسب سهم 12 درصدي در فروردين ماه کار خود را آغاز کرد اما سهم بازار آن در ارديبهشت ماه به 8 درصد کاهش يافت. بار ديگر سهم اين شرکت در خردادماه به 12 رسيد، اما اين افزايش 4 درصدي پايدار نبود؛ چراکه سهم آن در تيرماه به 7/ 10 درصد کاهش يافت. با وجود اين، سهم اين شرکت طي مردادماه تا مهرماه افزايشي بود؛ به طوري که اين شرکت در مردادماه توانست سهم 11 درصدي، شهريورماه 2/ 14 درصدي و مهرماه نيز 2/ 14 درصدي را ثبت کند. با تغيير 1/ 0 درصدي سهم آن در آبان ماه به 1/ 14 درصد رسيد. آذر و دي ماه نيز سهم اين شرکت به ترتيب به 6/ 13 و 1/ 13 درصد کاهش يافت اما سايپا ديزل توانست با کسب سهم 1/ 15 درصدي، بهمن ماه افزايشي را طي کند.بررسي عملکرد سايپا ديزل از ابتداي سال تا پايان بهمن ماه نشان از افزايش 1/ 3 درصدي سهم بازار اين بخش دارد.در اين بين، يکي از نکات مهم در آمار 11 ماهه سهم بازار دو شرکت بزرگ تجاري ساز کشور کاهش سهم آبي هاي جاده مخصوص و نارنجي هاي جاده مخصوص است.
    روند نزولي سهم بازار اين دو شرکت در حالي است که هر دو آنها ظرفيت بسيار بالايي براي توليد خودروهاي تجاري دارند؛ ظرفيتي که به نظر مي رسد در شرايط پساتحريم نيز نتوانسته فعال شود، اما موضوع مهمتر در اين ميان رشد توليد و فروش توليدکنندگان بخش خصوصي و همسو با آن افزايش سهم اين بخش است. آنگونه که به نظر مي رسد روند رو به افزايش سهم بازار شرکت هاي خصوصي در ابتدا به دليل تعداد بسيار زياد بازيگران تجاري ساز در اين بخش و تجميع آمار فروش آنهاست؛ بنابراين در صورتي که آمار شرکت هاي بخش خصوصي با ايران خودرو ديزل و سايپا ديزل به صورت تکي بررسي مي شد، آنها نمي توانستند سهم بيشتر را از آن خود کنند.اما نکته دومي که در اين آمار نهفته است افزايش سهم تعدادي بازار توليدکنندگان بخش خصوصي به دليل واردات CBU است. در حالي اين شرکت ها بخش عمده اي از نياز خود را به صورت CBU وارد کشور مي کنند که دو شرکت ايران خودرو ديزل و سايپا ديزل در توليد محصولات خود تلاش دارند داخلي سازي 30 تا 40 درصدي را رعايت کنند.
    در عين حال، کارشناسان تاکيد دارند، چالش توليد تجاري سازان در بازار داخلي در دو بعد عرضه و تقاضا قابل بررسي است. در اين بين در کنار مشکلات نقدينگي تجاري سازان و اشباع بازار داخلي به سبب ورود خودروهاي تجاري چيني، افت تقاضا ناشي از فضاي نامساعد کسب وکار و کاهش عمليات عمراني در کشور طي سال هاي اخير، بازار اين خودروها را تحت الشعاع قرار داده است.در اين مورد، حسن کريمي سنجري، کارشناس صنعت خودرو در گفت وگو با «دنياي اقتصاد» با اشاره به اينکه گذشته از رکود فراگير در بازار خودروهاي تجاري، توليد کنندگان تجاري ساز با مشکلات زيادي دست و پنجه نرم مي کنند، مي گويد: از جمله مشکلات موجود در اين بازار مي توان به کمبود نقدينگي و تعداد زياد بازيگران اين حوزه اشاره کرد.
    وي با بيان اينکه در عرضه خودروهاي سنگين در مقايسه با تقاضا مشکل وجود دارد، عنوان مي کند: در اين بازار با عدم تعادل در عرضه نسبت به تقاضا مواجهيم. از آنجا که اين بازار با مشکل تقاضا مواجه است؛ بنابراين بسياري از شرکت هاي تنها روي کاغذ وجود دارند و عملادر فرآيند توليد وارد نشده اند چون ورود به اين بخش ارزش اقتصادي نداشته است.کريمي سنجري با اشاره به اينکه در بازار خودروهاي تجاري با مشترياني مواجه هستيم که خودرو براي آنها نه يك وسيله شخصي كه يك ابزار کسب درآمد است، مي گويد: از آنجا که بازار خودروهاي تجاري ارتباط مستقيمي با درصد بهره برداري از اين نوع خودروها در بازار کار دارد؛ بنابراين کاهش فعاليت هاي عمراني و حمل و نقل به دليل مشکلات ناشي از فضاي سياسي و اقتصادي اثر جدي در تقاضاي موثر در بازار خودروهاي تجاري داشته است.
    
    رشد سهم وارداتي ها
    بررسي روند ماهانه سهم بازار خودروهاي وارداتي تجاري طي 11 ماه سال جاري نشان از رشد دارد. به طوري که عملکرد اين بخش از ابتداي سال تا پايان بهمن ماه نشان از افزايش1/ 2 درصدي دارد. هر چند سهم 5 درصدي اين بخش در فروردين ماه به 4 درصد در ارديبهشت ماه کاهش يافت اما اين بخش طي دو ماه يعني ارديبهشت و خرداد سهم خود را به 5 درصد و در مردادماه به 8 درصد افزايش داد. روند افزايشي اين بخش تا آذرماه ادامه داشت؛ به نحوي که سهم وار کنندگان تجاري در شهريورماه به 6/ 8 درصد، مهرماه به 9 درصد، آبان ماه به 1/ 9 درصد و آذرماه به 5/ 9 درصد افزايش يافت. با وجود اين، سهم اين بخش در دي ماه با کاهش يک درصدي به 5/ 8 درصد رسيد و در بهمن ماه نيز به 7 درصد کاهش يافت.
    
    
سهم تجاري سازان در بازار خودرو کشور / طي 11 ماه گذشته ارزيابي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4010 به تاريخ 28/12/95، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه فناوري نانو
متن مطالب شماره 245، اسفند 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است