|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/12/28: مديرعامل بورس انرژي در گفت و گو با «دنياي اقتصاد» اعلام كرد : ظهور بورس انرژي در قامت بازار«قيمت ساز»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4335
چهارشنبه دوم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4010 28/12/95 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


مديرعامل بورس انرژي در گفت و گو با «دنياي اقتصاد» اعلام كرد : ظهور بورس انرژي در قامت بازار«قيمت ساز»


نويسنده: محمدحسين بابالو


    
    طي آذر ماه سال 92 شاهد عرضه تنها هزار تن فرآورده هاي نفتي در هفته در بورس انرژي بوديم ولي در ماه هاي اخير، اين حجم به بيش از 22 هزار تن بالغ شده که از رشدي 22 برابري برخوردار است. همين رخداد را بايد مهم ترين کارنامه 3 ساله بورس انرژي به شمار آورد که هم اکنون مسير رونق روزافزون خود را با قدرت بالايي مي پيمايد. ادامه اين روند به انضمام افزايش حجم معاملات فرآورده هاي نفتي و پتروشيمي و انرژي الکتريکي مي تواند بورس انرژي ايران را به يکي از مکان – بازارهاي تعيين کننده قيمت فرآورده هاي نفتي در منطقه بدل سازد. رخدادي که در دستور کار بورس انرژي در سال آينده قرار داشته همچنين بررسي ها براي اجرايي شدن قراردادهاي آتي نفت خام نيز مي تواند به اين خوش بيني دامن بزند. حضور بيش از 140 شرکت خارجي از 19 کشور، ورود 44 عرضه کننده و 60 کالاآمارهايي است که پتانسيل هاي بورس انرژي را تبيين کرده همچنين زمينه هاي رونق فعاليت هاي آن را برجسته مي سازد.
    تبديل بورس انرژي به بستر و مجرايي براي تعيين قيمت در منطقه خليج فارس را بايد يکي از مهم ترين اهداف اين نهاد مالي در سال آينده به شمار آورد که قطعا مي تواند شرايط معاملاتي کالاهاي صادراتي ايران را تغيير داده، همچنين توانمندي ايران را در کشف بازارهاي جديد و کسب سهم بازار بيشتر با ابلاغ قيمت هاي مورد نظر ايران، تقويت خواهد کرد. تبديل بورس انرژي به نهادي به براي تعيين قيمت منطقه اي خود به ملزومات بسياري نياز دارد، هرچند که حمايت بدنه عرضه کننده در کنار ثبات عرضه ها و تقويت حجم معاملاتي مخصوصا در حوزه دادو ستد دريايي محموله هاي نفتي و پالايشگاهي مي تواند حمايت مهمي از بورس انرژي تلقي شود. اين در حالي است که هم اکنون همه چيز براي عرضه گسترده محموله هاي نفت و فرآورده هاي پالايشگاهي ايران در بورس انرژي فراهم است که معامله از اين بستر مي تواند همه داده ها را در حوزه معاملات نفتي ايران دگرگون سازد.
    در روزهاي پاياني سال تلاش کرديم تا در گفت وگويي با مديرعامل بورس انرژي به بررسي رخدادهاي يک سال اخير اين بازار بپردازيم؛ هرچند که اين گفت وگو بيش از شرح و کارنامه اجرايي اين نهاد مالي به بررسي ويژگي هاي جديد معاملات برق و ساير حامل هاي انرژي اختصاص يافت. نهايي شدن ساز و کارهاي معاملاتي گواهي ظرفيت براي تسهيل خريد برق از سوي واحدهاي مصرف کننده مختلف در بورس انرژي که در سال آينده رونمايي خواهد شد را مي توان مهم ترين رخداد روزهاي اخير در بورس انرژي به شمار آورد که دکتر سيدعلي حسيني ضمن معرفي اوليه اين ساز و کار، به بررسي آن پرداخت.
    گواهي ظرفيت را مي توان چيزي شبيه به حق انشعاب برق به شمار آورد که البته قابليت خريد و فروش ثانويه دارد و به اين معني است که خريدار با خريد اين حجم از گواهي ظرفيت، اجازه خواهد داشت تا به همان ميزان برق مورد نياز خود را از بورس انرژي خريداري کند. حجم گواهي ظرفيت خريداري شده نشان مي دهد که به اين ميزان ظرفيت توليد، به خريدار تفويض شده و در هر زمان که مايل است مي تواند اين حجم از ظرفيت را خريداري کرده و استفاده کند. به عبارت ديگر گواهي ظرفيت را مي توان چيزي شبيه به تسه (اوراق تسهيلات مسکن) دانست که با خريد آن امکان اخذ وام از سيستم بانکي وجود داشته و فرد مي تواند با رعايت ساز و کارهاي اجرايي، به اخذ وام اقدام کند. درخصوص گواهي ظرفيت نيز اوضاع همين گونه است و پس از خريد اين اوراق، خريدار مي تواند نسبت به خريد برق موردنياز با حداکثر حجمي که گواهي ظرفيت آن را در اختيار دارد، اقدام کند. در بدنه تصميم سازي دولتي تلاش بر اين است تا اوراق گواهي ظرفيت به تدريج جايگزين حق انشعاب شود هرچند که تا آن زمان راه بسياري باقي مانده است.
    مديرعامل بورس انرژي درخصوص شرايط معاملاتي اوراق گواهي ظرفيت به خبرنگار «دنياي اقتصاد» گفت: به زودي رينگ معاملاتي اوراق گواهي ظرفيت در بورس انرژي افتتاح خواهد شد؛ هرچند که هم اکنون نيز زيرساخت هاي موردنياز آن اجرايي شده و از همه مهم تر عزم موردنياز در بدنه وزارت نفت و بورس انرژي وجود دارد که در نهايت اجرايي شدن آن را تضمين مي کند. وي درخصوص قيمت اين قبيل اوراق نيز عنوان کرد: تاکنون قيمت پايه اوراق گواهي ظرفيت تعيين نشده هرچند که در تلاش هستيم تا قيمت پايه آن يا معادل يا کمتر از حق انشعاب متعارف محسوب شود تا در نهايت واحدهاي صنعتي و مصرف کننده فعلي يا جديد برق در بورس انرژي، خود را راغب به حضور در اين بازار بدانند.
    دکتر سيدعلي حسيني در ادامه اين گفت وگو به معرفي بيشتر اوراق گواهي ظرفيت پرداخت و گفت: اوراق گواهي ظرفيت شباهت بسياري به حق انشعاب دارد هرچند که خريداران فعلي ديگر نيازي به پرداخت حق انشعاب نداشته و تنها با خريد گواهي ظرفيت مي توانند برق موردنياز خود را به وسيله بورس انرژي به صورت مستقيم از نيروگاه خريداري کنند. اين در حالي است که واحدهاي جديد صنعتي يعني واحدهايي که هنوز مراحل احداث آنها به پايان نرسيده، باز هم بايد حق انشعاب را پرداخت کرده و سپس با خريد اوراق گواهي ظرفيت، برق موردنياز خود را از بورس انرژي تامين کنند.
    وي در ادامه درخصوص جذابيت خريد از بورس انرژي در مقايسه با خريد برق از شبکه توزيع عنوان کرد: براي خريد برق از بورس انرژي نياز به خريد اوراق گواهي ظرفيت وجود دارد ولي فعالان صنعتي فعلي هم اکنون برق را به صورت مستقيم از شبکه برق سراسري خريداري مي کنند که در نگاه اول سهولت بيشتري دارد ولي اين مطلب همه واقعيت نيست. هم اکنون خريد برق از نيروگاه به صورت مستقيم و همچنين انتقال به وسيله شبکه از هزينه پايين تري برخوردار است که موجب خواهد شد تا جذابيت خريد با اين شيوه جديد افزايش يابد هرچند که در بورس انرژي تمام تلاش خود و همکاران را به کار گرفته ايم که معاملات در اين ساز و کار جديد، از جذابيت بيشتري برخوردار باشد. مدير عامل بورس انرژي در ادامه اين گفت وگو عنوان داشت: خريداران برق مي توانند در چارچوب ساز و کارهاي معاملاتي در بورس انرژي به خريد برق با قيمت هايي پايين تر از نرخ هاي موجود در فيش هاي برق خود اميدوار باشند. در تلاش هستيم تا اين جذابيت را به گونه اي برجسته سازيم که توجيه خريد از بورس انرژي برتري قابل توجهي با شيوه هاي رايج فعلي داشته باشد.
    دکتر سيدعلي حسيني در ادامه عنوان کرد: در تلاش هستيم تا گواهي ظرفيت به تدريج جايگزين حق انشعاب شود تا با توجه به مزيت هاي آن مشکل دسترسي به ظرفيت را براي هميشه مرتفع سازد. وي در ادامه به بررسي بيشتر حق انشعاب پرداخت و گفت: حق انشعاب فعلي از 3 جزء اصلي تشکيل شده: پتانسيل قطعي توليد برق، وجود ابزارهاي انتقال و سپس توزيع آن که همگي در زمان صدور انشعاب برق مورد توجه قرار گرفته است. اين در حالي است که مهم ترين بخش را بايد توليد نيروي برق دانست ولي پس از آن عمليات انتقال و توزيع آن در اولويت هاي بعدي قرار مي گيرد. حال در شرايطي که بر مبناي حجم توليد، وزارت نيرو در چارچوب پتانسيل هاي منطقه اي اقدام به صدور گواهي ظرفيت خواهد کرد، مشکل دسترسي به ظرفيت موردنياز براي هميشه مرتفع خواهد شد هرچند که در صورت لزوم، گواهي ظرفيت خود از پتانسيل معاملات ثانويه هم برخوردار خواهد بود. دکتر سيدعلي حسيني درخصوص ويژگي هاي گواهي ظرفيت عنوان کرد: هم اکنون وضعيت توليد در کشور ما شرايط مطلوبي دارد، بنابراين مي توان از اين فاز مهم در صدور گواهي ظرفيت عبور کرد بنابراين واقعيت هاي توزيع و انتقال است که محدوديت هاي صدور گواهي ظرفيت را تعيين مي کند، بنابراين فاز اول را بايد برق منطقه اي به شمار آورد که البته قيود فني خاص خود را داراست هرچند که با فروش گواهي ظرفيت بخشي از سرمايه گذاري اوليه نيز پوشش داده خواهد شد. با توجه به اين موارد و به شرط صدور و معامله گواهي ظرفيت که موجب خواهد شد تا دسترسي واحدهاي صنعتي و مسکوني يا افراد مختلف به شبکه برق کاملااجرايي شود، قطعا معاملات برق در بستري جديد و امن صورت پذيرفته و شرايط براي ورود نيروگاه هاي جديد يا خودنمايي خريداران بيشتري فراهم شده، بنابراين عرضه و تقاضا خواهد بود که بهاي برق را تعيين کند. در صورت تحقق اين اهداف مي توان به کاهش بهاي برق براي غالب مصرف کنندگان داخلي خوش بين بود که قطعا نکته بسيار مهمي محسوب خواهد شد.مديرعامل بورس انرژي در ادامه عنوان کرد: هشتم اسفندماه سال جاري بخشنامه اجراي معاملات گواهي ظرفيت ابلاغ شد، بنابراين ديگر هيچ محدوديت يا حتي مشکلي پيش روي خريد برق از بورس انرژي براي واحدهاي بزرگ صنعتي يا ساختمان هاي مسکوني با مصرف بيش از 5 مگاوات وجود ندارد. اين در حالي است که قيمت هاي مورد معامله در بورس انرژي کاملارقابتي است و خريد از اين بورس براي خريداران اصلي آن قطعا مقرون به صرفه است. در ادامه اين گفت وگو دکتر سيد علي حسيني به بررسي عملکرد اين نهاد مالي پرداخت و گفت: متنوع کردن پرتفوي بورس انرژي (سبد دارايي ها) يکي از مهم ترين رويکردهاي اجرايي ما در سال جاري بود تا بتوان ذات اين نهاد را از تلاطم هاي مختلفي به دور نگه داشته و همچنين بسترهاي امن تري را براي فعاليت ها ايجاد کرد. رونق معاملات برق در کنار فرآورده هاي نفتي و ساير حامل هاي انرژي، انتشار گسترده اوراق سلف استاندارد موازي درخصوص تامين مالي صنايع برق و نفت، ايجاد رينگ مجزا براي معاملات گواهي ظرفيت که در روزهاي آينده اجرايي خواهد شد، همچنين نهايي شدن اوراق صندوق پروژه در کنار ابزارسازي هاي مالي را مي توان تلاش هاي بورس انرژي در چارچوب متنوع کردن شرايط معاملاتي اين نهاد مالي برشمرد. وي در ادامه عنوان کرد: هم اکنون در حال تدوين ساز و کارهاي اجرايي عرضه آتي نفت خام در بورس انرژي هستيم که مورد موافقت مهندس بيژن نامدار زنگنه وزير نفت و همچنين دکتر شاپور محمدي مديرعامل سازمان بورس قرار گرفته است که مي تواند در آينده چهره بورس انرژي را کاملادگرگون سازد.
    مديرعامل بورس انرژي سپس عنوان کرد: در سال اخير موفق شديم تا حجم معاملات فيزيکي در بورس انرژي را افزايش دهيم تا جايي که در حوزه فرآورده هاي نفتي و حامل هاي انرژي تقريبا تمامي کالاها در اين بازار وجود دارد. اين در حالي است که در بورس انرژي شاهد نوسان حجم معاملات در بازه هاي مختلف زماني هستيم مخصوصا در شرايطي که قيمت جهاني نفت خام وارد يک فاز افزايشي مي شود، رشد حجم معاملات و تقويت تقاضا شتاب بيشتري مي گيرد که اين رفت و برگشت حجم معاملات به فراز و فرود قيمت ها نيز منتهي خواهد شد. وي در ادامه عنوان کرد: در هفته هاي اخير شاهد عرضه هاي مطلوب نفت کوره به صورت حمل و نقل دريايي بوده ايم که با افزايش حجم معاملات جايگاه بورس انرژي را در مناسبات تجاري در منطقه بهبود بخشيده است. عرضه نفتا توسط پالايشگاه نفت لاوان يا عرضه گاز مايع پالايش گاز فجر جم را مي توان از رخدادهاي مهم اين بورس به شمار آورد. درخصوص گاز مايع فجر جم در ماه هاي اخير شاهد عرضه 7 هزار تني اين کالابوديم، ولي هم اکنون در تلاش هستيم تا بتوان عرضه هاي 44 هزار تني اين کالارا مورد معامله قرار دهيم، هرچند که عرضه هاي بزرگ دريايي گاز مايع قطعا يکي از برنامه هاي اصلي بورس انرژي در سال آينده به شمار خواهد رفت. درخصوص فرآورده هاي نفتي نيز امسال 18مورد جديد مورد پذيرش قرار گرفته که غالب آنها در حوزه محصولات کالايي بوده اند تا جايي که مي توان گفت در شرايط فعلي تقريبا تمامي کالاهاي اصلي، در بورس انرژي مورد پذيرش قرار گرفته اند، هرچند که هنوز هم در تلاش هستيم تا کالاها و عرضه کنندگان جديدي را در بورس انرژي فعال کنيم.
    
    مديرعامل بورس انرژي در گفت و گو با «دنياي اقتصاد» اعلام كرد : ظهور بورس انرژي در قامت بازار«قيمت ساز»
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4010 به تاريخ 28/12/95، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بارآثار ديگري از "محمدحسين بابالو"

  بازار پيش نگر براي طلاي سرخ / امروز با حضور مسوولان سازمان بورس، نمايندگان مجلس و فعالان حوزه، بازار آتي معاملات زعفران افتتاح مي شود
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 2/3/97
مشاهده متن    
  كاهش دامنه زماني نوسانات در بازار آتي / دليل تغيير جهت هاي فوري سكه در سر رسيدهاي مختلف چيست؟
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 29/2/97
مشاهده متن    
  احتمال تغيير فاز بازار آتي / جرقه هاي مقطعي رشد قيمت سكه موجب شد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 26/2/97
مشاهده متن    
  بازار آتي در فاز عقب نشيني / قيمت ها در اكثر سر رسيدها از ۲ ميليون تومان برگشتند
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 25/2/97
مشاهده متن    
  ثبت تقاضاي ۵ برابري براي مس / رشد ۱۰ درصدي قيمت مس كاتد چه دلايلي دارد؟
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 24/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Research in Cardiovascular Medicine
متن مطالب شماره 21، Oct-Dec 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است