|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/12/28: محرك ها و ضدمحرك هاي فولاد در 96
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4333
دوشنبه سي و يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4010 28/12/95 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


خبر 
محرك ها و ضدمحرك هاي فولاد در 96


نويسنده: حمزه بهاديوند چگيني


    
    بازار فولاد در آخرين ماه سال 95 نيز نتوانست از رکود خارج شود و رکود مسکن و توقف طرح هاي عمراني به اضافه رکود صنعتي باعث شدند اين بازار در سال جاري همچنان متوقف بماند. در اين بين اما نگاهي به آمارهاي معاملات فولاد در بورس کالانشان مي دهد در اسفند ماه تقريبا هيچ محصول فولادي در اين بازار معامله نشده است و در بازار نيز در دو ماه گذشته شاهد دو روند حرکتي افزايشي-کاهشي بوديم.
    در اين بين براي بررسي بازار فولاد بايد به دو وضعيت اين بازار يعني اتفاقات فولادي در حوزه جهاني و وضعيت اين کالادر بازارهاي داخلي اشاره کنيم. بررسي ها نشان مي دهند در عرصه جهاني با کاهش تقاضاي فولاد از سوي چين شاهد مازاد عرضه اين محصول در بازار هستيم که اين مازاد قيمت ها را نيز تحت تاثير قرار داده است در نتيجه از 8 ماه پيش تاکنون قيمت اين محصولات در بازارهاي جهاني با افت حدودا 10 درصدي روبه رو شد. با اين حال کارشناسان معتقدند روند کاهشي تقاضا ممکن است در سال جاري جبران شده و باعث شود روند کاهشي در اين بازار متوقف و حتي معکوس شود.
    به عقيده آنها در سال جاري اين احتمال وجود دارد بخش مسکن در چين از رکود فعلي خود خارج شود و به اين ترتيب بازار به اصطلاح جان بگيرد. موضوع ديگر تغييرات نرخ بهره فدرال رزرو آمريکا است. روز هاي چهارشنبه و پنج شنبه برگزاري جلسه فدرال رزرو با تصميم براي افزايش 25/ 0 واحد درصدي نرخ بهره ايالات متحده به پايان رسيد که اين مساله مي تواند به افت بيشتر ارزش دلار و همچنين رشد قيمت کالاها منتهي شود.
    فولاد نيز از جمله کالاهايي است که از اين قاعده مستثني نيست و آن طور که کارشناسان جهاني برآورد و پيش بيني مي کنند اين کالاقادر است به 520 دلار نيز برسد و ميانگيني در محدوده 500 دلار را در سال جاري ميلادي پشت سر بگذارد. مساله سوم ميزان موجودي انبارهاي جهاني براي اين فلز است که مي تواند نوسانات بازار را کنترل کرده و بازار را در دست بگيرد. فعالان بازار معتقدند با آنکه قيمت فولاد در سال 2017 و 2018 رشد قابل قبولي خواهد داشت ولي انتظار نمي رود به ارقام پيشين خود برسد.
    موضوع چهارم خروج انگليس از اتحاديه اروپا و تصميمات اين کشور براي تغيير در نرخ بهره است. اين کشور در تب و تاب خروج از اتحاديه اروپا قرار دارد و با توجه به اينکه اين کشور صنعتي يکي از قطب هاي مهم مصرف فولاد محسوب مي شود، مي تواند بر اين بازار اثرگذار باشد. منتقدان طرح خروج انگليس از اتحاديه معتقدند يکي از بازارهايي که به شدت تحت تاثير اين تصميم قرار مي گيرد بازار محصولات فولادي است. به عقيده آنها اينکه فولاد در برنامه خروج از اهميت پاييني برخوردار بوده و دولت برنامه اي براي آن در نظر نگرفته مي تواند بسيار خطرناک باشد و پروسه توليد را در اين کشور با چالش هايي روبه رو سازد.
    به عقيده آنها صنعت فولاد در حال حاضر براي دولت از اهميت ويژه اي برخوردار نيست و اين در حالي است که صنعت فولاد در ارتباط با ساير صنايع نيز مهم است. مساله ديگر وضعيت سرمايه گذاري در بخش فولاد در جهان است. بررسي سهام شرکت هاي مختلف فولادي نشان مي دهد در سال هاي اخير ارزش سهام اين شرکت ها روند کاهشي را تجربه کرده است که دليل آن افت قيمت و فروش اين محصولات در اقصي نقاط جهان بوده است.
    با اين حال اميدواري ها به ارتقاي قيمت در حدود 60 تا 80 دلار در هر تن مي تواند به رونق ارزش سهام اين شرکت ها منجر شده و ميزان سرمايه گذاري ها را در اين بخش با رشد مواجه سازد. گفته مي شود اين موضوع ممکن است به تشديد مازاد عرضه منتهي شود اما در مجموع اتفاقي است که احتمال وقوع آن نيز کم نيست. در نهايت بايد به نقش نفت در بازارهاي کالايي اشاره کنيم. اين کالاروند رو به رشدي را در ماه هاي اخير طي کرده ولي هنوز نتوانسته از مرز 55 دلار به صورت پايدار عبور کند. به اين ترتيب با توجه به برخي پيش بيني ها از افزايش قيمت تا 60 دلار تا پايان سال جاري ميلادي انتظار مي رود بازار فولاد نيز از اين روند در جهت افزايش قيمت هاي خود استفاده کافي را ببرد.
     
    عوامل اثرگذار در حوزه داخلي
    اما در حوزه داخلي نيز چند موضوع تعيين کننده مسير حرکت بازار فولاد است؛ نخستين عامل آينده طرح هاي عمراني و بخش مسکن به اضافه رشد صنعتي در کشور است. بررسي ها از اين 3 عامل نشان مي دهد گزينه اول احتمالادر سال 96 با رونق روبه رو خواهد شد که اين مساله مي تواند بخشي از رکود تقاضا را در اين بازار و البته ساير بازارها برطرف سازد. در مورد مسکن اما نمي توان با قطعيت سخن گفت چراکه با توجه به انتخابات بايد ديد جو رواني حاکم بر بازار به چه سمتي حرکت خواهد کرد.
    موضوع ديگر وضعيت بازار ارز است. اين بازار در سال هاي اخير با آرامش و ثبات مناسبي روبه رو بوده اما در سال 95 و در برخي ماه ها روندهاي متفاوتي را با ميل به صعود نشان داد و حتي قيمت دلار به بالاي 4 هزار و 100 تومان نيز رسيد. با اين حال بازار در شرايط فعلي در وضعيت مطلوبي به سر مي برد اما اگر در سال آينده و متاثر از انتخابات رياست جمهوري و تک نرخي شدن ارز احتمال اينکه اين متغير با ثبات بماند، کم است. اين موضوع بر همه شرايط بازار فولاد اعم از توليد و مصرف اثرگذار خواهد بود.
    در فضاي داخلي اما مساله انتخابات رياست جمهوري احتمالابه رکودي در نيمه اول سال منجر خواهد شد اما اين رکود در نيمه دوم سال تحت تاثير جرياني قرار خواهد گرفت که هدايت امور را در دولت دوازدهم به عهده مي گيرد. همان طور که در گزارش پيشين نيز اشاره شده اگر دولت روحاني بار ديگر قدرت را به دست بگيرد مي توان انتظار داشت که از رکود خارج شده و بازار فولاد با شرايط مناسب تري به کار خود ادامه دهد در غير اين صورت تا پايان سال آينده نيز نمي توان انتظار رونق در اين بازار را داشت.
    خبر : محرک ها و ضدمحرک هاي فولاد در 96
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4010 به تاريخ 28/12/95، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بارآثار ديگري از "حمزه بهاديوند چگيني"

  «دنياي اقتصاد» بررسي كرد: ۳ فرصت پتروشيمي بعد از خروج ترامپ
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 30/2/97
مشاهده متن    
  چشم بازارهاي پايه دنيا به ايران / «دنياي اقتصاد» اثرات خروج آمريكا از برجام را روي بازارهاي كالايي بررسي كرد
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 23/2/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» با تكيه بر «رشد شاخص دلار جهاني»، «بهبود اقتصاد چين» و «رشد بهاي نفت» بررسي كرد: ۳ سيگنال قيمتي براي بازارهاي پايه
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 17/2/97
مشاهده متن    
  صنعت پتروشيمي آماده تيك آف / اختلاف توليد ايران و عربستان قابل جبران است؟
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 11/2/97
مشاهده متن    
  خودزني ترامپ با فلز آلومينيوم / «دنياي اقتصاد» تصميمات آمريكا را در حوزه فلز نقره اي مورد بررسي قرار مي دهد
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 9/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مهندسي پزشكي و تجهيزات آزمايشگاهي
متن مطالب شماره 204، فروردين 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است