|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/12/28: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4339
دوشنبه هفتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4010 28/12/95 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


خبردر سر رسيد 6 ماهه به ارزش 29 هزار و 150 ميليارد ريال صورت گرفت
    تسويه بزرگ ترين تامين مالي بخش کشاورزي در بازار سرمايه

    همه مبالغ مربوط به اصل و سود اوراق «سلف موازي گندم» به ارزش 29 هزار و 150 ميليارد ريال در سر رسيد 6 ماهه تسويه شده است. به گزارش «سنا» حسين خزلي خرازي مديرعامل شرکت کارگزاري بانک کشاورزي بيان کرد: براي تامين مالي 2 هزار و650 ميليارد ريالي بخش کشاورزي و خريد تضميني گندم از کشاورزان از طريق بازار سرمايه، شرکت مادرتخصصي بازرگاني دولتي ايران اقدام به انتشار اوراق سلف موازي استاندارد از طريق بورس کالاکرده است.
    وي با بيان اينکه امروز (24 اسفند) سررسيد «اوراق سلف موازي» گندم است، افزود: با تمهيداتي که دولت و بانک کشاورزي انديشيدند، تمامي مبالغ اصل و سود اين اوراق که سررسيد آن 6 ماهه بود، به شرکت سپرده گذاري مرکزي واريز و آماده تسويه شده است.وي گفت: مبلغ 26 هزار و 500 ميليارد ريال اوراق سلف گندم در شهريور امسال از طريق بورس کالابراي تامين مالي خريد گندم عرضه شد.وي اضافه کرد: همه مبالغ مرتبط با اين اوراق که حدود 29 هزار و 150 ميليارد ريال (شامل اصل و سود 6 ماهه) مي شود، بين دارندگان اين اوراق توزيع خواهد شد.اوراق سلف موازي استاندارد گندم در 24 شهريور در بورس کالاي ايران به ارزش 26 هزار و 500 ميليارد ريال فروخته شد.
    اين اوراق که به عنوان بزرگ ترين تامين مالي بخش کشاورزي از طريق بورس به شمار مي روند، امروز سر رسيد شده اند. شرکت مادر تخصصي بازرگاني دولتي ايران به عنوان ناشر، کارگزاري بانک کشاورزي به عنوان مشاور عرضه، صندوق سرمايه گذاري يکم کارگزاري بانک کشاورزي به عنوان متعهد پذيره نويسي و بازارگردان بوده اند. ضامن اصل و بازده اوراق در سررسيد نيز دولت جمهوري اسلامي ايران و بانک کشاورزي هستند.
    
    
    افزايش سه برابري درآمد گندمکاران در دولت يازدهم
    جلسه شوراي معاونان و روساي سازمان جهاد کشاورزي استان ها با حضور وزير جهاد کشاورزي برگزار شد.به گزارش «ايسنا» وزير جهاد کشاورزي در نشست شوراي معاونين و روساي سازمان جهاد کشاورزي استان ها گفت: در دولت يازدهم دستاوردهاي بي نظيري در بخش کشاورزي در نتيجه حمايت، پشتيباني و مديريت مناسب حاصل شده است.محمود حجتي با اشاره به اينکه با اتخاذ راهبرد افزايش بهره وري در اين دوره به رغم کاهش سطح زير کشت و کاهش آب در اختيار بخش کشاورزي، شاهد افزايش توليدات کشاورزي بوديم، افزود: افزايش توليد و خودکفايي در گندم با اتخاذ روش هاي بهره ورتر در همه مراحل کاشت، داشت و برداشت تحقق يافته است.
    وزير جهاد کشاورزي ادامه داد: در توليد شکر، ديگر کالاي راهبردي کشاورزي شاهد افزايش ۵۰ درصدي توليد از 1/ 1 ميليون تن در سال ۹۲ به 65/ 1 ميليون تن درسال ۹۵ بوديم.به گفته وي، همزمان با افزايش توليدات کشاورزي ناشي از بهره وري، افزايش درآمد کشاورزان و روستاييان ديگر آثار و نتايج آن بوده است.حجتي افزود: در سال ۹۲ کل درآمد گندمکاران از محل فروش گندم به قيمت تضميني به دولت ۴ هزار ميليارد تومان بود، در حالي که اين درآمد در سال جاري به ۱۴ هزار و ۷۰۰ ميليون تومان افزايش يافته و درآمد گندمکاران بيش از سه برابر شده است.
    
    
    رشد پا به پاي مس ايران با جهان
    بر اساس گزارش ها در ۱۱ ماه سال ۱۳۹۵، نسبت به هدف برنامه توليد در کاتد ۹۸ درصد محقق شده و در کنسانتره مس و مس محتواي معدني به ترتيب 3 و 7 درصد بالاتر از هدف برنامه پوشش داده شده و اين در حالي است که ميزان توليد معادن جهاني طي ۱۱ ماه سال ۲۰۱۶ ميلادي نيز 1/ 5 درصد افزايش يافته است.
    به گزارش «ايسنا» مقايسه توليد نيمه اول سال ۱۳۹۵ با نيمه اول سال ۱۳۹۲ نشان از رشد توليد کنسانتره مس به ميزان 5/ 36درصد، کاتد حدود 8/ 3 درصد و مس محتواي معدني به عنوان شاخص توليد شرکت به ميزان 2/ 34 درصد دارد؛ به طوري که توليد کنسانتره مس در نيمه نخست سال ۱۳۹۲ برابر با ۳۸۹ هزار تن بود، در نيمه نخست سال جاري به ۵۳۱ هزار تن، مس محتواي معدني از ۱۰۵ هزار تن به ۱۴۱ هزار تن و کاتد از ۹۲ هزار تن به 5/ 95 هزار تن افزايش يافته است.
    بررسي عملکرد شرکت ملي صنايع مس ايران نشان مي دهد در ۱۱ ماه منتهي به پايان بهمن امسال ميزان توليد کنسانتره مس ۹۸۶ هزار تن، مس محتواي معدني ۲۵۹ هزار تن و کاتد ۱۷۳ هزار تن بود که نسبت به هدف برنامه پيش بيني شده در کاتد ۹۸ درصد برنامه محقق شده و در کنسانتره مس و مس محتواي معدني به ترتيب 3 و 7 درصد بالاتر از هدف برنامه پوشش داده شده است.بنا بر اين گزارش ها پيش بيني مي شود رقم توليد مس محتواي معدني تا پايان سال جاري به ۲۸۰ هزار تن برسد که اين ميزان 6/ 5 درصد بالاتر از برنامه توليد شرکت ملي صنايع مس است و اين در حالي مطرح مي شود که برنامه توليد سال ۱۳۹۶ بيش از ۲۸۴هزار تن مس محتواي معدني پيش بيني شده است.
     
    توليد معادن مس جهان ۵ درصد افزايش يافت
    از طرف ديگر ميزان توليد معادن جهاني طي ۱۱ ماه سال۲۰۱۶ ميلادي، 1/ 5 درصد افزايش يافته است؛ به طوري که طبق تازه ترين گزارش گروه مطالعات بين المللي مس ميزان توليد معادن مس جهان از ابتداي ماه ژانويه تا پايان ماه نوامبر ۲۰۱۶ به حدود ۱۸ ميليون و ۳۶۴ هزار و ۶۰۰ تن رسيد که اين رقم در مدت مشابه سال ۲۰۱۵ ميلادي معادل ۱۷ ميليون و ۴۶۲ هزار و ۱۰۰ تن بود.از اين ميزان توليد شده ۱۰ ميليون و ۲۵۴ هزار و ۴۰۰ تن مربوط به قاره «آمريکا»، سه ميليون و ۹۳۱ هزار و ۲۰۰ تن «آسيا»، يک ميليون و ۶۷۷ هزار و ۹۰۰ تن «آفريقا»، يک ميليون و ۵۸۶ هزار و ۲۰۰ تن «اروپا» و ۹۱۴ هزار و ۹۰۰ تن مربوط به «اقيانوسيه» بوده است که در همين مدت، ظرفيت معادن مس جهان به ۲۱ميليون و ۴۷۹ هزار تن رسيد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته که رقمي معادل ۲۰ ميليون و ۶۲۳ هزار تن داشت، حکايت از رشد 2/ 4 درصدي آن دارد.
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4010 به تاريخ 28/12/95، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Auditory and Vestibular Research
متن مطالب شماره 2 (پياپي 2702)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است