|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد95/12/28: به تماشاي خانه خرابي مان نشسته ايم
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3911
پنجشنبه سي ام شهريور ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3772 28/12/95 > صفحه 14 (حادثه) > متن
 
      


گزارش 
به تماشاي خانه خرابي مان نشسته ايم
گزارش «اعتماد» از حال و روز كسبه پلاسكو در آخرين شب هاي قبل از عيد

نويسنده: هديه كيميايي

«شستيمش. عين يه مريض دم مرگ كه داره جون مي ده اما عزيزاش به زنده موندش اميد دارن. هنوز تو پاساژ و مغازه ها بوي دود و آهن سوخته مي آمد. هنوز تكه هاي لباس ها از گوشه و كنار مغازه ها يكي يكي پيدا مي شد. بچه ها گريه مي كردن و گاهي گوشه اي مي نشستن و فقط در و ديوار را تماشا مي كردن. صدا از كسي در نمي آمد.»
     اينها حرف هاي علي است. يكي از مغازه دارهاي طبقه همكف پلاسكو كه حالاتك و تنها در بوتيك كوچكش داخل پاساژ نور نشسته و با موبايلش مشغول است. او همراه با كسبه ديگري كه مغازه هاي شان در طبقه همكف سالم مانده دو هفته پيش به پلاسكو رفتند و مغازه هاي سالم مانده را شستند تا شايد براي شب عيد اجازه ورودشان را بدهند اما بنياد موافقت نكرد. اما اين پلاسكوي پر سروصدا كجا و مجتمع نور سوت و كور كجا؟ اسمش مجتمع نور است اما براي پلاسكويي ها به خانه اي تاريك مي ماند كه هزار اتاق دارد و چراغ تعداد اندكي از اتاق ها را روشن كرده اند و بقيه خاموشند. ساكنان تك و تنهاي خانه همه از هم دور افتاده اند و هر كدام خسته و نااميد به گوشه تنهايي شان خزيده اند و گاهي بيرون مي آيند و در سكوت همديگر را تماشا مي كنند و دوباره به داخل اتاق مي روند.
    
    انگار پاساژ نور نيمه تعطيل است
     مجتمع تجاري نور بزرگ است و اغلب مغازه هايش خالي است. اصلااگر تازه واردي بي خبر وارد پاساژ شود خيال مي كند هنوز اينجا را افتتاح نكرده اند! دكورهاي نيمه كاره سالن مركزي پاساژ و كارگراني كه يكي در ميان در حال سفيدكاري و چيدن پارتيشن هاي مغازه ها هستند اين را تاييد مي كند. نور كم مغازه هاي كوچك پلاسكو و صداي موسيقي اي كه از داخل هر كدام از مغازه ها مي آمد جايش را به پاساژ دراندردشت نور داده است. داخل پلاسكو كافي بود مغازه دارها از مغازه هاي شان بيرون بيايند اما اينجا هر كدام گوشه اي از طبقات پاساژ هم بايستند و همديگر را صدا بزنند باز هم صداي شان به هم نمي رسد. از دكورهاي با طراحي هاي متفاوت و رنگارنگ بوتيك هاي پلاسكو هم خبري نيست. لباس ها و كفش ها را با ساده ترين طراحي در ويترين مغازه ها يا روي رگال هاي داخل مغازه چيده اند. يكي ازمغازه دارها مي گويد: «از ٦٠٠ مغازه اي كه به بچه هاي پلاسكو تحويل داده اند تنها ٢٠٠ نفر مغازه هاي شان را پر كرده اند. كسي دل و دماغ آمدن به اينجا را ندارد. بعضي ها هم فروش شب عيد را رها كرده اند و گذاشته اند بعد از عيد بيايند. بعضي ها هم دارند تمام زورشان را مي زنند تا بنياد رضايت بدهد و پلاسكو را با همان مغازه هاي اندكش دوباره راه بيندازد.»
     علي و رفيقش مسعود در برج پلاسكو مغازه هاي شان كنار هم بود حالامغازه يكي طبقه همكف است و يكي طبقه سوم. مسعود مي گويد: «دو هفته پيش طبقه همكف را شستيم و به شورا گفتيم مي خواهيم دوباره مغازه هاي مان را راه بيندازيم. اما از بنياد فردايش نيوجرسي آوردند و جلوي در پاساژ را جوش دادند. ما دويست پلاك بوديم كه همگي مغازه هاي مان سالم مانده. حتي اجازه رفت و آمد در پاساژ را هم به ما نمي دهند. هنوز توي مغازه هاي ما جنس ها و دوربين هاي مان هست اما اجازه نمي دهند وارد شويم.»
     مصطفي هم مثل بقيه كسبه داخل مغازه اش نشسته و از تلويزيون خندوانه مي بيند. مي گويد: « شب عيد تو پلاسكو آنقدر سرمان شلوغ بود كه به دوست و رفيق هاي خودمان كه مي خواستند خريد عيد كنند مي گفتيم يا صبح زود بيايند يا آخر شب ساعت دوازده كه سرمان خلوت باشد و بتوانيم راحت كارشان را انجام بدهيم. حالاديگر همان ها هم اينجا نمي آيند. لباس هاي شان را از جاي ديگر مي خرند. ما هر روز مي آييم اينجا و تنها مي نشينيم تا صبح را شب كنيم. اگر آن موقع روي جنس هاي مان ٢٠ يا ٢٥ تومن مي كشيديم اينجا مجبوريم ٥ يا ده هزارتومان به قيمت هاي مان اضافه كنيم. ايستادن ما اينجا تو مغازه فقط نمايشي است كه ترتيب داده اند تا بگويند ما به فكر ورشكسته هاي پلاسكو بوده ايم.»
    
    ٨ ميليون اجاره مغازه از ارديبهشت ماه
     توليدي هاي پيراهن پلاسكو همه به مغازه هاي انتهايي پاساژ نور رفته اند. بعضي هاي شان حتي مغازه ها را قفسه بندي هم نكرده اند.
     جعبه هاي پيراهن را روي هم چيده اند و يكي يكي به تك وتوك مشتري هاي شان نشان مي دهند. احمد آقا مرد ميانسالي است كه مي گويد: « تا ارديبهشت قرار است در مغازه هاي اينجا بدون اجاره بمانيم. اما از آن موقع به بعد بايد ماهي هشت ميليون اجاره بدهيم. شب چهارشنبه سوري كه بهترين شب ما براي فروش بود رفيق هاي مان آمدند و ٥٠٠ هزارتومان خريد كردند. بقيه شب ها خبري نيست.
     نمي دانم روي چه حسابي اينجا مغازه ها را به ما دادند. مغازه هاي پاساژ را تقسيم بندي كرده اند، يك مغازه روشن ميان چهار مغازه خاموش داده اند. اگر همه بچه ها را يك جا جمع مي كردند همه جا روشن مي شد و شايد پاساژ رونق مي گرفت.
     سياست شان بوده كه اگر اينجا به خاطر حضور پلاسكويي ها رونق گرفت بقيه مغازه ها را با قيمت هاي بالاتر بفروشند. شوراي پلاسكو با بنياد مستضعفان جلسه گذاشتند كه پلاسكو را باز كنند اما بنياد موافقت نكرد.
     حالاپلاسكويي ها دو دسته شده اند: يك دسته برج نشين ها بودند كه با تخريب پلاسكو موافقند و دسته ديگر طبقات همكف كه مي گويند مغازه هاي شان را باز كنند و بقيه ساختمان را روي آن بسازند. همه تلاش ما اين است كه حداقل تا چند سال ديگر هم شده پلاسكو را دوباره بسازند و ما برويم آنجا.
     كاسبي ما بدون پلاسكو هيچ وقت درست نمي شود.» سرنوشت مسعود هم مثل بقيه است. تك و تنها توي مغازه اش نشسته و با لپ تاپ رو به رويش مشغول است مي گويد: «انگار كه وسط يك مجلس عروسي باشي و در چند لحظه عروسي تبديل به عزا شود. ما كه همه چيزمان را از دست داده ايم و هر روز مي آييم اينجا و خانه خراب شدن مان را تماشا مي كنيم.
     بنياد و شوراي پلاسكو قرار است تا تيرماه تصميم بگيرند كه پلاسكو را بسازند يا نه؟ من يك هفته است كه مغازه ام را سر پا كرده ام اما در اين مدت هيچ فروشي نداشته ام. هيچ كاري از دست مان برنمي آيد و بايد بنشينيم و صبر كنيم، ببينيم كه مي شود. به هيچ كدام از وعده هايي كه داده اند، عمل نكردند. گفتند بيمه بيكاري مي دهند كه ندادند، گفتند وام ١٠ درصد مي دهند كه شد ١٨ درصد.» عبدي نگهبان قديمي پلاسكو ميان مغازه ها مي چرخد و مي گويد: به تماشاي خانه خرابي مان نشسته ايم.
    گزارش: به تماشاي خانه خرابي مان نشسته ايم / گزارش «اعتماد» از حال و روز كسبه پلاسكو در آخرين شب هاي قبل از عيد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3772 به تاريخ 28/12/95، صفحه 14 (حادثه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار
    آثار ديگري از "هديه كيميايي"
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيام آزمايشگاه
متن مطالب شماره 100، تير و مرداد 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است