|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/12/28: بهره برداري از ۱۱۳ واگن مسافري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4356
شنبه دوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4010 28/12/95 > صفحه 23 (حمل و نقل ريلي) > متن
 
 


گزارش 
بهره برداري از ۱۱۳ واگن مسافريمعاون وزير راه و شهرسازي از كاهش زمان سير در مسيرهاي پرترافيك خبرداد و گفت: براي سال آينده هدف ما اين است كه همه قطارهاي باري و مسافري برنامه اي شود تا مشخص باشد كه در چه زماني دقيقا به مقصد مي رسد. به گزارش روابط عمومي راه آهن،سعيدمحمدزاده در مراسم ورود ۱۱۳ دستگاه واگن نو و بازسازي شده به ناوگان ريلي كشور از سوي چهار شركت مسافري با بيان اينكه از سال ۹۲ با پيگيري ها تعرفه راه آهن در حوزه بار به شدت كاهش يافت، گفت: پس از اين، سهم حمل ونقل ريلي در جابه جايي كالابه 5/ 12 درصد برگشت در حالي كه در حوزه مسافري حق دسترسي ها صفر است.
    وي با تشريح بند ق تبصره ۲ قانون برنامه افزود: در بند «ق» كه بعدا قانون دائمي ماده ۱۲ شد مصوب شده كه 5/ 7 ميليارد دلار براي پروژه هايي كه منجر به صرفه جويي سوخت مي شود اختصاص يابد كه شامل ۳۵ سي سي به ازاي هر تن كيلومتر و ۲۰ سي سي به ازاي هر نفر كيلومتر است.مديرعامل راه آهن با تاكيد براينكه بخش مسافري ريلي نيازمند پشتيباني جدي است، از كاهش زمان سير قطار در مسيرهاي پرترافيك خبرداد و تصريح كرد: براي سال آينده هدف ما اين است كه همه قطارهاي باري و مسافري برنامه اي شود تا مشخص باشد كه در چه زماني دقيقا به مقصد مي رسد. وي با بيان اينكه در برنامه ششم تكليف شده است كه سهم حمل ونقل ريلي در جابه جايي بار كه امروز 5/ 12 درصد است به ۳۰ درصد و در جابه جايي مسافر به ۲۰ درصد افزايش يابد افزود: همچنين مصوب شده است كه سرمايه گذاري در حوزه ريلي به مثابه سرمايه گذاري در مناطق محروم باشد، يعني معافيت مالياتي و تسهيلات با نرخ سود ۴ درصد داشته باشد.
    به گفته مديرعامل راه آهن در اين برنامه در حوزه باري تصويب شد شركت هاي ريلي ماليات بر ارزش افزوده نداشته باشند ضمن آنكه راه آهن موظف شده تا شركت قطارهاي حومه اي را تشكيل دهد، همچنين مقرر شده يك درصد از فروش نفت و گاز براي توسعه ريلي در نظر گرفته شود كه اين مصوبه در سال ۹۵ محقق نشد. محمدزاده همچنين با اشاره به تاكيدات مقام معظم رهبري در بخش ريلي گفت: طبق بيانات مقام معظم رهبري در بخش حمل ونقل اولويت با حمل ونقل ريلي است و بايد براي اين بخش مزيت اقتصادي ايجاد كنيم، همچنين از ديگر تاكيدات مقام معظم رهبري اتصال ايستگاه هاي راه آهن به كارخانه ها و معادن كشور است كه بايد تمام برنامه هاي ما در راستاي اين دو هدف باشد.
    مديرعامل راه آهن با اشاره به اينكه عمر ناوگان مسافري ريلي خيلي بالااست تصريح كرد: از زمان قبول مسووليت مديرعاملي راه آهن، حسب مقررات از تردد ۳۵۰ دستگاه واگن با عمر ۳۵ سال جلوگيري شد، بنابراين تعداد واگن مسافري از ۲۲۰۰ دستگاه به حدود ۱۷۵۰ دستگاه رسيد. به گفته وي سال آينده فقط ۸۵۰ دستگاه واگن مسافري در ناوگان ريلي كشور خواهيم داشت و در اين راستا بايد سريعا تدبير شود تا شركت ليزينگ ريلي را راه اندازي كنيم.بنابر اين گزارش، اين ناوگان شامل ۲۳ واگن غدير متعلق به شركت ريل ترابري صبا، ۲ ست ريل باس و ۱۲ دستگاه واگن پلور سبز متعلق به شركت راه آهن است.همچنين ۸ دستگاه پلور سبز، ۱۶ دستگاه واگن ۴ تخته بازسازي شده البرز،۴ دستگاه واگن پارسي و 2 دستگاه واگن ۶ تخته بازسازي شده متعلق به شركت رجا هستند.۶ دستگاه واگن بازسازي شده اوبتيما و ۳۲ دستگاه واگن ۵ ستاره فدك از ديگر سالن هاي مسافري هستند.
    
    افزايش سه برابري سرمايه گذاري در بخش ريلي در دولت يازدهم
    وزير راه و شهر سازي نيز در اين مراسم از اتصال ۵ استان جديد به شبكه ريلي و ورود ۶ هزار واگن جديد مسافري خبر داد. به گزارش روابط عمومي راه آهن جمهوري اسلامي ايران،عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي در مراسم افتتاح۱۱۳ واگن جديد وبازسازي شده گفت: در سه سال گذشته مجموعه وزارت راه و شهرسازي سالانه بيش از ۲ هزار ميليارد تومان سرمايه گذاري در بخش حمل ونقل صورت گرفته و اين ميزان نشان مي دهد كه ميزان سرمايه گذاري در دولت يازدهم ۳ برابر شده است. وي افزود:در سه سال گذشته 2 هزار كيلومتر پروژه دو خطه و سه خطه سازي شبكه راه آهن را در دست اجرا داشته ايم و از مهم ترين پروژه هاي ما در بخش راه آهن اتصال مركز پنج استان به شبكه ريلي است. به گفته آخوندي در حال حاضر متوسط ريل گذاري در اين پنج پروژه ۵/ ۳ كيلومتر در روز است و معتقدم در آينده نزديك وضعيت صنعت حمل ونقل ريلي رو به رشد خواهد بود.
    آخوندي با بيان اينكه در راستاي اقتصادي كردن صنعت حمل ونقل ريلي نرخ تعرفه دسترسي واگن هاي باري به ريل كاهش پيدا كرد، گفت: در طول سه سال گذشته نرخ دسترسي واگن هاي باري به ريل را از ۵۶ درصد به كمتر از ۳۰ درصد كاهش داديم. وزير راه و شهر سازي با اشاره به مزاياي گسترش حمل ونقل ريلي گفت: به طور قطع گسترش شبكه حمل ونقل ريلي يك عامل بسيار مهم براي كاهش آلودگي هوا و شهرسازي ريل پايه و صرفه جويي در مصرف سوخت است.
    وزير راه و شهرسازي همچنين ورود ۶ هزار واگن باري جديد به ناوگان حمل ونقل ريلي كشور را از برنامه هاي جدي وزارت راه و شهرسازي برشمرد و گفت: تمام سياست هاي ما در راستاني نوسازي ناوگان حمل ونقل ريلي است و اميدواريم با اين سياست هاي اتخاذ شده ريل و حمل ونقل ريلي بتوانند جايگاه خود را پيدا كنند. آخوندي با اشاره به برنامه ريزي هاي انجام شده براي سرمايه گذاري در راه آهن و حمل ونقل ريلي گفت: براي سرمايه گذاري ۲۸ هزار ميليارد توماني برنامه هاي جدي و روشني داريم ضمن اينكه پروژه ToDو شهرسازي ريل پايه را به شكل جدي دنبال مي كنيم. وزير راه و شهرسازي ازخروج واگن هاي با سن بالادر شبكه ريلي خبرداد و گفت: سال ۹۲ شاهد تردد واگن هايي با سن ۶۴ سال در شبكه حمل ونقل ريلي بوديم كه در طول سه سال گذشته تمام ناوگان بالاي ۴۵ سال را از رده خارج كرده ايم. يعني در طول سه سال گذشته عمر ناوگان ريلي تا ۲۰ سال كاهش پيدا كرد.
    گزارش: بهره برداري از ۱۱۳ واگن مسافري
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4010 به تاريخ 28/12/95، صفحه 23 (حمل و نقل ريلي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات كاربردي علوم زيستي در ورزش
متن مطالب شماره 10، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است