|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/12/28: گفت و گو با سيد سعيد رحماني خضري مديرعامل سرآوا: كارآفرينان ايراني در برابر رقباي خارجي به تجربه تراز جهاني نياز دارند
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4339
دوشنبه هفتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4010 28/12/95 > صفحه 29 (گفت و گوي ويژه) > متن
 
 


گفت و گو با سيد سعيد رحماني خضري مديرعامل سرآوا: كارآفرينان ايراني در برابر رقباي خارجي به تجربه تراز جهاني نياز دارند
    
    طي سال هاي اخير شاهد فراهم شدن فضاي رشد استارت آپ ها و خلق نمونه هاي شاخصي از آنها در فضاي کسب و کار ايران بوده ايم. برخي از موفق ترين استارت آپ ها طي مدتي کوتاه به مهم ترين و ضروري ترين سرويس هاي خدماتي مورد نياز شهروندان تبديل شده اند و درعين حال نتايج حاصل از فعاليت آنها منجر به تغيير شاخص هاي مهم اقتصادي مانند افزايش اشتغال يا کاهش مهاجرت نخبگان شده است. شرکت سرآوا يکي از مهم ترين شرکت هاي اکوسيستم کارآفريني ايران است که تجربه مديريتي و سرمايه مورد نياز را در اختيار کارآفرينان ايراني قرار مي دهد. اين شرکت که الگوي سرمايه گذاري جسورانه در ايران به حساب مي آيد سرمايه گذاري هاي موفقي در استارت آپ هايي چون ديجي کالا، کافه بازار و به دنبال آن در استارت آپ هاي ديگري مانند شبکه تبليغات ( Anetwork) شتاب دهنده آواتک، شتاب دهنده شزان و… داشته است. شرکت سرآوا که همين امسال مجوز نخستين صندوق سرمايه گذاري جسورانه را نيز دريافت کرده اوايل امسال از جذب سرمايه خارجي توسط شرکت اروپايي «پامگرنت» خبر داد. در شرايطي که در سال ۹۵ بحث جذب سرمايه خارجي به يکي از موضوع هاي کليدي اقتصاد کشور تبديل شده سرآوا در اواخر امسال از افزايش جذب ميزان سرمايه گذاري خارجي خود به ۲۰۰ ميليون دلار خبر داده است. حالابر اساس اعلام اين شرکت مجموع سهام سرمايه گذاران خارجي در سرآوا به سقف ۴۵ درصد رسيده است. سرآوا که همواره تاکيد زيادي بر حفظ اکثريت مالکيت سهامداران ايراني بر اين شرکت داشته تاکيد کرد که واگذاري سهام سرآوا با شرايطي صورت پذيرفته که هيچ يک از سهامداران، مالکيتي بيش از ۲۰ درصد از سهام شرکت را در اختيار نداشته و مديريت و کنترل سرآوا همچنان در اختيار سهامداران ايراني باقي مي ماند. در عين حال گفتني است سرمايه گذاران خارجي متعهد به انتقال تجربه تراز جهاني به کارآفرينان ايراني براي خلق الگوي موفقيت شده اند. در گفت وگو با سيد سعيد رحماني خضري مديرعامل و بنيانگذار شرکت سرآوا بحث سرمايه گذاري خارجي در اين شرکت و برخي موضوعات مرتبط با شرکت هايي چون «ديجي کالا» را جويا شده ايم که مي خوانيد:
     
    اوايل امسال خبر سرمايه گذاري شرکت پامگرنت در سرآوا منتشر شد و هفته گذشته هم شرکت شما اعلام کرد ميزان جذب سرمايه گذاري خارجي خود را به ۲۰۰ ميليون دلار افزايش داده است. خوب است اين گفت وگو را با اين سرمايه گذاري خارجي شروع کنيم. کمي درباره جزئيات اين سرمايه گذاري ومنشا آن توضيح مي دهيد؟
    بله. سرآوا در مجموع موفق به جذب 200 ميليون دلار سرمايه از کشورهاي اروپايي به همراه تعهد به انتقال دانش و تجربه تراز جهاني به کارآفرينان ايراني شده است. اين سرمايه از سرمايه گذاران کشورهاي متعدد اروپايي جذب شده و جزئيات آن از اين قرار است: هلند (32 درصد)، سوئد (17 درصد)، بلژيک (14 درصد)، انگليس (12 درصد)، سوييس (10 درصد)، اروپاي شرقي و مرکزي (4 درصد)، فنلاند (3 درصد)، ايتاليا (1 درصد)، آلمان (1 درصد) و ساير کشورها (6 درصد).شرط اصلي ما براي جذب اين سرمايه تعهد در انتقال دانش فني و مديريتي به کارآفرينان فعال و شرکت هاي ايراني بوده است.
     
    منظور شما از سرمايه گذار خارجي شرکت پامگرنت است؟
    پامگرنت يکي از شرکت هاي سرمايه گذار در سرآواست.
     
    ظاهرا همين شرکت پامگرنت در حال ورود به بورس سوئد هم هست؟ کمي درباره اين شرکت توضيح مي دهيد؟
    بله، اين شرکت توسط چند سرمايه گذار ارز ش آفرين سوئدي در سال 2014 به منظور سرمايه گذاري در ايران در کشور سوئد ثبت شده است. در حال حاضر اين شرکت از بيش از 200 سرمايه گذار جذب سرمايه کرده است. در سال ۲۰۱۶، پامگرنت از يک شرکت سهامي خاص به يک شرکت سهامي عام تبديل شد که سهام آن به صورت کنترل شده ( توسط کارگزاري ها) قابل خريد و فروش بود. امسال پامگرنت قصد ورود کامل به بازار بورس را دارد.
     
    سرمايه گذاران آن فقط سوئدي هستند؟
    نه، سرمايه اين شرکت از سرمايه گذاران کشورهاي متعددي تامين شده است. همانطور که آقاي فلورين هلميخت در مصاحبه با مجله تجارت فردا متذکر شده اند سرمايه پامگرنت از سرمايه گذاران کشورهاي متعددي تامين شده است از جمله:
    سرمايه گذاران سوئدي (50 درصد)، سرمايه گذاران انگليسي ( 18 درصد)، اروپاي شرقي و مرکزي (17 درصد)، سرمايه گذاران سوئيسي و اتريشي (12 درصد) و ساير کشورها (3 درصد).
     
    نام پامگرنت را از دو سال قبل جسته و گريخته در مورد سرمايه گذاري در سرآوا مي شنويم، چرا پامگرنت به عنوان شرکت سرمايه گذاري انتخاب شد؟ معيارهاي شما براي انتخاب آن چه بود؟
    ما در شرکت سرآوا براي جذب سرمايه بين المللي شاخص هاي خاصي را دنبال مي کرديم و با افراد و شرکت هاي مختلفي هم وارد مذاکره شديم. مهم ترين شاخص هايي که در انتخاب مدنظر داشتيم، تعهد سرمايه گذاران به انتقال دانش فني و تجربه مديريتي به کارآفرينان ايراني بود. همچنين اين اصل که موقعيت خود را به عنوان يک سهامدار اقليت بپذيرند و قبول کنند که کنترل و مديريت دست طرف ايراني باشد.
     
    و پامگرنت داراي چنين شاخص هايي بود؟
    همين طور است. مثلا«پر برليوت» (Per Brilioth) موسس و رئيس هيات مديره پامگرنت، مديرعامل يکي از بزرگ ترين شرکت هاي سرمايه گذاري سوئد به نام «وستک نفتا» است که در بازار بورس سوئد حضور دارد. ايشان از نخستين سرمايه گذاران در حوزه فناوري در روسيه بوده اند و با انتقال تجربه مديريتي و سرمايه در شکل گيري يکي از بزرگ ترين و موفق ترين برندهاي تجارت الکترونيک روسيه به نام «آويتو» (Avito) نقش موثري داشته است. آويتو امروزه بزرگ ترين بازار نيازمندي هاي آنلاين در روسيه است که در سطح موفق ترين برندهاي جهاني در اين حوزه محسوب مي شود.
    آقاي پر برليوت و تيم ايشان در سال 1393 براي همکاري و حضور در بازار ايران ابراز تمايل کردند. با توجه به تجربه موفق ايشان در انتقال دانش فني به کارآفرينان روسي و سرمايه گذاري خطرپذير، گفت وگوهاي ما براي همکاري از همان سال آغاز شد. آقاي برليوت شرکت سرمايه گذاري پامگرنت را در سوئد براي سرمايه گذاري در ايران تاسيس کرد و پس از مذاکرات متعدد به عنوان نخستين سرمايه گذار خارجي در اين حوزه با سرآوا شروع به همکاري کرد. گرچه توافق سرمايه گذاري بين پامگرنت و سرآوا در همان سال منعقد شد، اما به دليل وجود تحريم ها، انتقال سرمايه امکان پذير نبود و تنها به انتقال تجربه و دانش منجر شد. پس از کاهش تحريم ها و پس از گذشت نزديک به دو سال، اين قرارداد به صورت کامل اجرايي شد.
     
    در آن توافق چند درصد از سهام سرآوا به پامگرنت تعلق گرفت؟
    بر اساس توافق اوليه 9.6 درصد از سهام سرآوا به شرکت پامگرنت منتقل مي شد که در سرمايه گذاري جديد انجام شده است. هم اکنون سهم نهايي پامگرنت در سرآوا ۱۵ درصد است.
     
    آيا ما در ايران فقدان دانش و تجربه مديريتي داريم که اين قدر بر انتقال آن تاکيد کرده ايد؟ و آيا انتقال دانش و تجربه تراز جهاني از راهي جز سرمايه گذاري ممکن نبود؟
    تجربه همه کشورهاي دنيا از آمريکا، چين، هندوستان، برزيل و... نشان مي دهد که به ثمر رساندن شرکت هاي دانش محور در عصر حاضر تنها از طريق سرمايه گذاري و انتقال دانش و تجربه به کارآفرينان و موسسان اين کسب وکارها امکان پذير است. طي پنج سال گذشته، با وجود تحريم ها، ما همه تلاش خود را براي استفاده از سرمايه داخلي و انتقال تجربه مديريتي و دانش متکي بر توانمندي هاي داخلي انجام داديم و همچنان اين مسير را ادامه خواهيم داد. بسياري از شرکت ها و کسب و کارهاي نوپاي ما برهمين اساس رشد کرده و به مثال هاي موفق کارآفريني در کشور تبديل شده اند. اما بايد درنظر داشت که با کاهش تحريم ها، کارآفرينان و برندهاي ملي ما با رقباي مجرب و شرکت هاي چندمليتي که به دانش و سرمايه بي انتها دسترسي دارند روبه رو خواهند بود. با علم به اين تغيير، نياز به روش هاي جديد و متحول کننده احساس مي شود. بر اين اساس است که براي تسريع توانمندسازي کسب و کارهاي ايراني براي رقابت با شرکت هاي بين المللي به انتقال تجربه فناوري هاي به روز و تراز اول بين المللي به شکل فزاينده اي نياز است.
    هنگامي که انتقال دانش فني و تجربه مديريتي همراه با سرمايه گذاري صورت مي گيرد، ميزان تعهد و پايبندي به همان نسبت افزايش مي يابد. مثال هاي متعدد جهاني نشان مي دهد که هنگامي که کارآفرينان مجرب، تعهد به انتقال دانش را با سرمايه گذاري همراه مي کنند و خود را شريک موفقيت و شکست کارآفرينان محلي مي دانند، ميزان موفقيت به مراتب بالاتر مي رود.سرمايه بدون انتقال دانش و تجربه يا انتقال دانش و تجربه بدون سرمايه، جذابيت و تاثيرپذيري اين نوع توافق ها را به مراتب کاهش مي دهد.
     
    شرکت هاي شما چگونه بدون درآمدزايي اداره مي شوند؟ چگونه سرمايه گذاري در شرکت هايي که سودده نيستند ممکن است؟
    ببينيد سرمايه گذاري در استارت آپ ها در سراسر جهان تقريبا همين وجه مشترک را دارد. علت آن هم واضح است، يک استارت آپ بنا به تعريف شرکتي است که با سرعت بالادر حال رشداست به همين دليل تمام منابع خود را براي ادامه اين رشد مصرف مي کند. از اين رو تمرکز و مدل اقتصادي آنها در سال هاي اوليه در سوددهي زودرس نيست. استارت آپ ها در سال هاي اول تا چند هزار درصد رشد مي کنند و گاهي اين رشد به صورت چند صد درصدي براي سال ها بعد ادامه مي يابد؛ نگاه کنيد به تاريخچه مالي شرکت آمازون که بعد از يک دهه همچنان زيان مي داد يا شرکت اويتو (AVITO) که براي سال ها زيان ده بود اما آيا الان کسي به سلامت و ارزش آنها مي تواند شک داشته باشد؟
     
    اساسا شرکت هاي سرمايه گذاري قرار است چه دانشي را منتقل کنند؟ و چگونه ؟ آيا دانش خاصي در اختيار شرکت هاي سرمايه گذاري است؟
    سرآوا در انتخاب شرکت هاي سرمايه گذاري، شاخص ها و شرايط خاص و ويژه اي را درنظر داشته و به همين دليل گروهي که دانش فني و سرمايه توامان در خود داشته باشد را براي سرمايه گذاري انتخاب کرده است. اين امر با توجه به تجربه بين المللي کارآفريني که در اين تيم وجود دارد مي تواند بهترين گزينه در جذب سرمايه حمايتي براي کارآفرينان ايراني باشد.
    اين شرکت هاي سرمايه گذاري جديد، توسط کارآفريناني شکل گرفته اند که داراي تجربه موفق محلي و بين المللي در حوزه فناوري هاي نوآورانه هستند. ازجمله اين کارآفرينان مي توان «آرين بکر» (Arjan Bakker) را نام برد که با پايه گذاري شرکت دانش محور «الگرو» (Alegro)، در لهستان بزرگ ترين مثال موفق تجارت الکترونيک در اروپاي شرقي را خلق کرد. انتقال دانش فني و تجربه مديريتي از طرف شخصي مانند آرين بکر به کارآفرينان ايراني و تعهد ايشان در سرمايه گذاري در کشور ما يک مثال بارز از اين «سرمايه گذاري حمايتي» است.
    اين نوع سرمايه گذاري که همراه با انتقال دانش فني و تجربه کارآفريني است، تنها راه توانمندسازي کسب و کارهاي ايراني و برندهاي ملي است که مي تواند الگوي سرمايه گذاري در بخش هاي ديگر صنعت و اقتصاد ايران در راستاي دسترسي به اقتصاد مقاومتي باشد. اين راهکار همان است که به عنوان نقشه راه براي ايجاد مثا ل هاي موفق در «سيليکون ولي» به کارگرفته شده است. ما اين راهکار را بومي سازي کرده و براساس معيارهاي فرهنگي و اقتصادي کشورمان تلاش داريم تا آن را به مدلي براي يک اقتصاد درون زا و برون نگر موفق بين المللي تبديل کنيم.
     
    اين توافق و همکاري براي طرف خارجي چه مزايايي دارد؟ الان کشورهاي ديگري هم براي سرمايه گذاري مناسب هستند؛ چرا ايران؟
    همان طور که قيد شد، اساس اين توافق بر مبناي انتقال دانش و تجربه مديريتي به کارآفرينان ايراني همراه با سرمايه گذاري است.
    تجربه کارآفريني تاثير خاص و پابرجا در کارآفرينان موفق مي گذارد، يکي از خاص ترين اين تجارب، تمايل به انتقال تجربه بي دريغ و بدون هيچ چشمداشت به کارآفرينان ديگر است. به اشتراک گذاشتن راز موفقيت توسط کارآفرينان موفق ايراني با کسب و کارهاي نوپا و راهنمايي کارآفرينان جوان هم اکنون درايران هم هست و انتقال تجربه توسط کارآفرينان خبره که موفق به رشد شرکت و همه گير کردن برندشان شده اند، يک رسم و روش است.
    در راستاي اين توافق، در کنار اين انتقال تجربه، سرمايه گذاران جديد در موفقيت و شکست ما شريک مي شوند و مسلما از اين طريق با بالارفتن ارزش سرآوا و شرکت هايي که سرآوا در آنها سرمايه گذاري کرده است، از نظر اقتصادي بهره مند مي شوند.
    اما چرا ايران؟ خيلي ساده، ايران با جمعيت بيش از 80 ميليون نفر و ميزان نفوذ اينترنت نزديک به 60 درصد بزرگ ترين بازار تجارت الکترونيک در خاورميانه است. ايران همچنين، جز 20 اقتصاد برتر دنياست و به اين علت مسلما پتانسيل بالايي در رشد و بهره وري اقتصادي در اين نوع سرمايه گذاري ها داراست. قابل ذکر است، که با پيش بيني رشد توليد ناخالص ملي ايران(GDP) بين 5 درصد تا 8 درصد براي چند سال آينده، به جرات مي توان ايران را يکي از بهترين کشورهاي مساعد سرمايه گذاري در دنيا دانست.
     
    با توجه به اينکه سرآوا در شرکت هاي فعال در حوزه اينترنت سرمايه گذاري مي کند و در اين حوزه با افراد نخبه سر و کار دارد، چطور تضمين مي کنيد خارجي ها اين افراد را جذب نکنند؟ از طرف ديگر امنيت اطلاعات شرکت هاي ايراني چطور حفظ مي شود؟
    کارآفريني و خلق ارزش، متعلق به غربي ها نيست و برعکس ريشه در فرهنگ، تاريخ، تمدن و دين اين مرز و بوم دارد. اگر با انتقال دانش فني و تجربه مديريتي و سرمايه خارجي در کنار سرمايه داخلي، کارآفريني و اشتغال زايي در کشورمان را تقويت کنيم و برندهاي ملي را در رقابت با برندهاي خارجي توانمند سازيم، فضاي موفقيت نخبگان را در داخل کشور مساعد کرده ايم. پس راهکار ما در راستاي پشتيباني نخبگان ايراني و توانمند کردن آنها در سطحي است که بتوانند با شرکت هاي منطقه اي و بين المللي به طور موثر رقابت کنند.
    مسلما در اين مسير، امنيت اطلاعات شرکت ها يک ضرورت مهم در اين نوع همکاري ها است که ملزم به رعايت قواعد و روش کار مشخصي است. براي مثال قانون گذار بايد ملزم کند که اطلاعات اين شرکت ها و مشتريان آنها در مراکز داده (Data Center) داخل کشور قرار گيرد و عدم دسترسي به اين اطلاعات از طريق پيشرفته ترين سامانه هاي فضاي مجازي تضمين شود. تجارت جهاني نشان مي دهد که اين راهکار در کشورهاي متعددي به صورت موفق پياده شده است و نتيجه آن موفقيت برندهاي ملي و امکان رقابت آنان در سطح بين المللي بوده است.
     
    در هيات مديره سرآوا چند جايگاه براي سرمايه گذاران خارجي ديده شده است؟ اين افراد چه کساني هستند و چه اختياراتي دارند ؟ و آيا اين جايگاه هاي جديد تغييري در روند سرآوا خواهند داشت؟
    براساس اين توافق، مجموع سهام سرمايه گذاران خارجي در سرآوا به سقف 45 درصد مي رسد که اين درصد شامل سرمايه گذاري اوليه پاماگرنت نيز هست. واگذاري سهم در سرآوا در شرايطي صورت پذيرفته است که هيچ يک از سهامداران، مالکيت بيش از 20 درصد از سهام شرکت را در اختيار نداشته و مديريت سرآوا همچنان در کنترل سهامداران ايراني است. همچنين سهام شرکت هايي که سرآوا در آنها سرمايه گذاري کرده است به شرکت يا مجموعه خارجي منتقل نشده است.
    در راستاي انتقال دانش فني و تجربه مديريتي، سه نفر از کارآفرينان مجرب خارجي به نمايندگي از سرمايه گذاران جديد، به عضويت هيات مديره سرآوا درآمده و چهار عضو ديگر از جمله رئيس هيات مديره، نايب رئيس و مديرعامل، همچون گذشته، نماينده سهامداران ايراني هستند. اعضاي جديد هيات مديره، «پر بريليوت» (Per Brilioth)، «آرين بکر» (Arjan Bakker) و «مانوئل استاتس» (Manuel Stotz) هستند.
    ماموريت و چشم انداز سرآوا، تغييري نکرده است و اعتقاد داريم اين سرمايه گذاري، به تقويت راهکارهاي رسيدن به اهداف ما در پشتيباني و توانمندسازي کارآفرينان کشورمان و خلق مثال هاي موفق ارزش آفريني منجر شود.
     
    اين جذب سرمايه چقدر با سياست هاي اقتصادي کشور و اقتصاد مقاومتي سازگاري و هماهنگي دارد؟ و منظور شما از اراده ملي و قوانين حمايتي از کارآفرينان و سرمايه گذاران داخلي چيست؟
    با توجه به شرايط جديد کشور تنها مسير ممکن در اقدام و عمل براي پياده سازي اقتصاد مقاومتي، توانمندسازي کسب و کارهاي داخلي و برندهاي ملي است. اين موضوع مورد تاکيد همه مسوولان عالي رتبه کشور هم بوده است؛ در اين مسير، به کارگرفتن سرمايه خارجي در کنار سرمايه داخلي و انتقال دانش فني و تجربه مديريت به روز و تراز اول بين المللي به کارآفرينان ايراني، بدون شک درصد موفقيت برندهاي ملي را در برابر برندهاي خارجي بالابرده که اين امر در راستاي سياست هاي کشور است.
    اين راهکار تنها از طريق درک و تفاهم در بين ما و قوانين حمايتي در راستاي پشتيباني از کارآفرينان ملي و سرمايه گذاران داخلي امکان پذير است. بدون چنين قوانين حمايتي، احتمال موفقيت کارآفرينان ايراني در مقابل خارجي ها به شکل قابل توجهي کاهش مي يابد و تملک شرکت هاي ايراني و برندهاي ملي به دست خارجي ها مي افتد.
    قوانين حمايتي همچنان اجازه نخواهند داد تا ارزش گذاري شرکت هاي کارآفرينانه داخلي براساس ارزش واقعي اين نوع کسب و کارها در بازارهاي مشابه جهاني صورت گيرد، مثلاميزان سهام سرمايه گذاران خارجي تا سقف 49 درصد محدود شود.کنترل مديريتي شرکت ها به سادگي تحت اختيار سرمايه گذاران خارجي قرار نگيرد تا در نهايت اين سرمايه گذاران، تشويق به انتقال دانش فني و تجربه به کارآفرينان داخلي براي افزايش ارزش سهام خود شوند.
     
    آيا سرآوا و شرکت هايي که سرآوا در آنها سرمايه گذاري کرده است (از جمله ديجي کالا)، برنامه اي براي ورود به بازار بورس دارند؟
    ما براين باوريم که بهينه ترين مسير براي سرآوا؛ ديجي کالاو برندهاي موفق ديگر در کشورمان ورود به بازار بورس است. از اين طريق راهکار سرمايه گذاري براي عموم در اين شرکت ها باز مي شود و برندهاي ملي در بازار بورس کشورمان کمک به رشد اقتصادي و توانمندسازي داخلي مي کنند. ورود به بازار بورس همچنين به بالابردن ميزان کنترل و شفافيت همه ما کمک مي کند و ميزان اعتماد را هم افزايش مي دهد.
     
    اوايل امسال بحث فروش سهام ديجي کالابه سنگاپوري ها، روس ها و چند کشور ديگر در رسانه ها مطرح شده بود؛ آيا سهام ديجي کالابه فروش رسيده يا به شرکت يا مجموعه اي منتقل شده است؟ ارزش ديجي کالاچقدر است؟
    از سال ۱۳۹۱ که سرآوا سهامدار ديجي کالاشد، تاکنون، هيچ تغييري در سهامداري ديجي کالاصورت نگرفته است. حتي با جذب سرمايه جديد نيز سهام ديجي کالاو هيچ يک از شرکت هايي که سرآوا در آنها سرمايه گذاري کرده است، به هيچ شرکت يا فرد داخلي يا خارجي منتقل نشده است.
    در مورد ارزش ديجي کالانظرات متفاوتي مطرح شده است. بايد توجه کنيم که ارزش شرکت هاي فعال در عرصه تجارت الکترونيک بر اساس ميزان فروش تعيين مي شود و دائما در تغيير است.
    اما ارزش واقعي اين شرکت ها وقتي تعيين مي شود که سرمايه جديدي جذب شده يا وارد بازار بورس شوند. سرآوا تاکنون هيچ گزارش رسمي ارزش گذاري در مورد سرمايه گذاري هاي خود به صورت بيروني منتشر نکرده است اما قابل ذکر است که شرکتي مثل پامگرنت با رعايت قوانين بازار بورس مي بايد گزارش مالي دقيقي را به صورت سه ماهه و سالانه منتشر کند. در اين گزارش ها ارزش سرمايه گذاري هاي آن هم بايد به صورت واضح قيد شود. البته اين نظر کارشناسان ايشان است که توسط حسابرس بين المللي هم تاييد شده است.
     
    و نکته آخر؟
    به عنوان نکته آخر مايلم به اين موضوع اشاره کنم در سال ۹۵ سرآوا موفق به دريافت مجوز صندوق جسورانه ارزش آفرين سرآوا با سرمايه ۵۰ ميليارد تومان شد. با راه اندازي اين صندوق سرمايه گذاري که تحت نظارت سازمان بورس انجام مي گيرد، فرصت براي حمايت بيشتر از شرکت هاي دانش بنيان و تيم هاي مستعد در مراحل اوليه رشد فراهم خواهد شد. سرآوا در اين صندوق بيست درصد سرمايه اوليه را تامين کرده تا سرمايه گذاران داخلي خرد و کلان نيز فرصت مشارکت در اين صندوق را داشته باشند. من بر اين باور هستم که مجموع جذب سرمايه خارجي و شکل گيري صندوق هاي سرمايه گذاري جسورانه در ايران منجر به گسترش ارزش آفريني و اشتغال زايي توسط کارآفرينان ايراني و توانمندسازي آنها در رقابت با شرکت هاي چند مليتي در منطقه و جهان مي شود.
    
    گفت و گو با سيد سعيد رحماني خضري مديرعامل سرآوا: كارآفرينان ايراني در برابر رقباي خارجي به تجربه تراز جهاني نياز دارند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4010 به تاريخ 28/12/95، صفحه 29 (گفت و گوي ويژه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 193 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه تحقيقات دامپزشكي و فرآورده‌هاي بيولوژيك
متن مطالب شماره 2 (پياپي 119)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است