|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/12/28: اهرم دلار براي قيمت جهاني كالاها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4354
چهارشنبه سي ام خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4010 28/12/95 > صفحه 31 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


اهرم دلار براي قيمت جهاني كالاها
كاهش نگراني ها از تسريع روند افزايش نرخ بهره آمريكا، رشد يورو و رشد پوند عامل فشار بر شاخص دلار شد


يكي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    
    
    
بازار سهام
    اهرم دلار براي قيمت جهاني کالاها
    رشد آرام بورس پس از 2 هفته

    شاخص کل بورس پس از 2 هفته نزولي با رشد 6/ 0 درصدي همراه شد. کاهش فشار فروش با اتمام تسويه هاي پايان سال، شناسايي کف و افزايش تقاضا در برخي نمادها از جمله پالايشي ها عامل حمايت از شاخص شد. اما همچنان شاهد غلبه احتياط ميان معامله گران بوديم. برآيند اين عوامل اقبال سهامداران از تک نمادها را به دنبال داشت. با وجود افت قيمت جهاني کالاها از سقف هاي پيشين، اما در روزهاي پاياني هفته با افت شاخص دلار رشد قيمت ها رقم خورد. ثبات نسبي قيمت جهاني کالاها در سطوح کنوني با توجه به مفروضات نسبتا محافظه کارانه برخي شرکت ها مي تواند از صنايع کالايي حمايت کند. اما همچنان ريسک هايي از جمله احتمال مداخله دولت در بازار ارز، ريسک هاي سياسي با نزديک شدن به انتخابات، پايداري سطوح کنوني قيمت هاي جهاني، هزينه بالاي تامين مالي شرکت ها و وضعيت بنيادين بانک ها عوامل احتياط در بورس هستند.
    
    
    
بازار ارز
    اهرم دلار براي قيمت جهاني کالاها
    غلبه احتياط در بازار ارز

    هر دلار آمريکا با افت 2/ 0 درصدي براي دومين هفته متوالي نزولي و به نرخ 3775 تومان معامله شد. در هفته هاي اخير با افزايش عرضه از سوي صرافي بانک ها در کنار کاهش تقاضا، نرخ دلار به کف 14هفته اي، 3720 تومان رسيد. اما در ادامه افزايش تقاضا با شناسايي کف از سوي معامله گران همچنين رشد تقاضاي آربيتراژي با رشد حدود 2 درصدي نرخ دلار در 6 روز معاملاتي، روز چهارشنبه دلار به سقف 3800 توماني نزديک شد. اما در ادامه چشم انداز کاهش تقاضاي آربيتراژي با کاهش ارزش جهاني دلار و چشم انداز عرضه از سوي صرافي بانک ها روز پنج شنبه افت 18 توماني نرخ دلار رقم خورد. همچنان چشم انداز رشد تقاضاي مسافرتي با نزديک شدن به نوروز عامل حمايت از نرخ دلار است. با اين وجود، تقويت چشم انداز مداخله دولت در بازار ارز فشار را بر دلار حفظ کرده است.
    
    
    
    
بازار سکه
    اهرم دلار براي قيمت جهاني کالاها
    تشديد نوسانات سکه در آخرين هفته

    هر سکه طرح جديد با رشد هفتگي 7/ 1 درصدي همراه شد. در هفته اخير نگراني ها نسبت به چشم انداز بازارهاي اثرگذار قيمت سکه را تا سطح يک ميليون و 188 تومان پايين برد. اما خوش بيني ها به رشد تقاضاي مناسبتي رشد قيمت سکه تا سطح يک ميليون و 222 هزار تومان را رقم زد؛ در شرايطي که اونس طلابا افت حدود 50 دلاري در دو هفته، نزديک کف 1200 دلاري نوسان داشت. اما در روزهاي اخير افت شاخص دلار با کاهش نگراني ها از تسريع روند افزايش نرخ بهره آمريکا، اونس طلارا با رشد بيش از 25 دلاري همراه کرد. در بازار ارز نيز همچنان فشار عرضه مانع از رشد قابل توجه دلار است. اما عدم تمايل معامله گران به کاهش قيمت سکه با نزديک شدن به نوروز، حباب (بيشتر بودن قيمت بازاري از ارزش ذاتي) سکه را بالاتر از 120 هزار تومان حفظ کرده است.
    
    
    

    بازار طلاي جهاني
    اهرم دلار براي قيمت جهاني کالاها
    بازگشت طلااز کف

    ديروز ساعت 16 اونس طلاي جهاني به قيمت 1228 دلار معامله شد. نرخ بهره آمريکا براي سومين بار در يک دهه اخير، 25 صدم درصد افزايش يافت. جنت يلن اظهار کرد رشد اقتصاد مشابه انتظارات ما صورت گرفت و فدرال رزرو چشم انداز 2 بار افزايش نرخ بهره در سال جاري و 3 بار در 2018 را اعلام کرد. کاهش نگراني ها به تسريع روند افزايش نرخ بهره آمريکا افت شاخص دلار را رقم زد. تقويت احتمال افزايش نرخ بهره در ميان مدت پس از نشست بانک انگليس نيز پوند را به سقف 2 هفته اي رساند. همچنين پيروزي حزب راست ميانه در هلند و کاهش نگراني ها نسبت به پيروزي راست گرايان افراطي در اروپا، رشد يورو و تقويت ريسک پذيري در بازارهاي اروپايي را رقم زد. برآيند اين عوامل با افت 3/ 1 درصدي شاخص دلار در سه روز اخير، رشد اونس طلارا تا نزديک سطح 1230 دلاري رقم زد.
    
    
    
بازار اوراق مسکن
    اهرم دلار براي قيمت جهاني کالاها
    بيشترين افت «تسه»ها در 18 ماه

    اوراق تسهيلات مسکن اسفند93 (تسه9312) با افت هفتگي 10درصدي، با ثبت بيشترين افت از مهر 94 به قيمت 66 هزار و 229تومان معامله شدند. در هفته هاي اخير با کاهش تقاضاي «تسه»ها به دليل کاهش تقاضاي مسکن، قيمت اوراق به کمترين سطح در 17 ماه اخير رسيدند. اوراق جديدتر نيز در سطح 75 تا 76هزار تومان معامله شدند. به اين ترتيب با توجه به رابطه مستقيم ميان قيمت و نرخ سود، نرخ سود واقعي اوراق در سطح 4/ 21 درصد قرار گرفت. با توجه به اعمال قوانين محدودکننده از جمله ممنوعيت فروش اوراق تا 2 ماه پس از خريد، تقاضاي «تسه»ها با تقاضاي واقعي مسکن همسو است. با اين وجود، شناسايي کف در سطح کنوني با توجه به تداوم چشم انداز رشد تقاضاي مسکن در سال 96، مي تواند بازگشت اوراق را از کف مزبور رقم بزند.
    
    
    
بازار نفت
    اهرم دلار براي قيمت جهاني کالاها
    تثبيت نفت زير 50 دلار

    ديروز ساعت 16 هر بشکه نفت خام آمريکا به قيمت 1/ 49 دلار معامله شد. افت شاخص دلار، کاهش حجم نفت تجاري آمريکا در کنار احتمال تمديد توافق قرارداد اوپک و غيراوپک عوامل حمايت از قيمت نفت هستند. با اين وجود چشم انداز بازگشت پرشتاب توليدات شيل و نگراني ها از عدم تعهد اعضا به توافق (با وجود تعهد بيش از 90درصدي در دو ماه اوليه) همچنان نفت زير 50 دلار معامله مي شود. اداره اطلاعات انرژي آمريکا (EIA) کاهش 237 هزار بشکه ذخاير نفت تجاري را پس از 9 هفته رشد اعلام کرد. اما سطح موجودي نفت تجاري آمريکا در رکورد 528 ميليون بشکه و توليدات شيل براي چهارمين هفته رشد به 1/ 9 ميليون بشکه را ثبت کردند. وزير انرژي عربستان اعلام کرد در صورت تداوم افزايش حجم ذخاير نفت تجاري بالاتر از ميانگين 5 ساله در ژوئن، قرارداد کاهش توليدات تمديد خواهد شد.
    
    اهرم دلار براي قيمت جهاني كالاها / كاهش نگراني ها از تسريع روند افزايش نرخ بهره آمريكا، رشد يورو و رشد پوند عامل فشار بر شاخص دلار شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4010 به تاريخ 28/12/95، صفحه 31 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 42 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سياست متعاليه
متن مطالب شماره 20، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است