|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/12/28: مديران و چگونگي انجام كارهاي مهم
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4334
سه شنبه يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4010 28/12/95 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


مديران و چگونگي انجام كارهاي مهم
روش هايي براي رها كردن خودتان از وظايف خسته كننده مديريتي

نويسنده: هوتسا عسكري نسب
برگرفته از: HBR


     مديران اجرايي همان گونه که در عنوان شغلي شان هم ذکر شده، فقط وظايف اجرايي را به عهده دارند. اما اين دقيقا به چه معني است؟ آيا به اين معنا است که از نظر وظايف روزانه، بالاترين مجري شرکت محسوب مي شوند؟ دست کم، مديران اجرايي در ساخت کارخانه يا فروش محصولات نقشي ندارند. مديرعامل در درجه اول به عنوان فرد متفکري است که با مطالعه و تعيين استراتژي، اصول شرکت را پايه ريزي مي کند و البته اين کار بخشي از شغل او به حساب مي آيد و اما مديران کارآمد مي دانند استراتژي فقط در حد تئوري نيست و بايد عملادر کارهاي روزمره به کار گرفته شود و ساير کارمندان هم آن را اجرا کنند. يکي ديگر از وظايفي که به عهده مدير است اطمينان يافتن از انجام کارها است. مديران لايق در درجه اول روي چهار نکته تمرکز مي کنند. ارتباطات، ارتباطات، ارتباطات و نظارت بر منابعي که براي ارتباطات تخصيص داده شده است.
     آنها بايد اطمينان يابند سرمايه اي که براي برقراري ارتباط با اشخاص مورد نظر سرمايه گذاري شده است، به درستي هزينه مي شود. مشکل اصلي ارتباطات، خسته کننده بودن آنها است که در صورت تکرار گفته هاي مشابه موجب ناراحتي مي شود. اما مديران مقتدر، علاقه اي به پيگيري موضوعاتي ندارند که موجب عدم تمرکزشان مي شود. آنها به شدت به نقش ارتباطي خود متعهد هستند تا استراتژي موجود را به درجه اي از پختگي برسانند که به اولويت هاي روتين سازمان تبديل شود. براساس تحقيقات و سال ها تجربه همکاري با مديران عامل در اين مقاله به نکات خسته کننده اي که مديران به دنبال غلبه بر آنها هستند، اشاره مي شود که مهمترين اين موارد عبارت است از:
    خود را از دست کارمندان بيش از حد پيگير رها کنيد: باارزش ترين منابعي که در اختيار داريد زمان و انرژي هستند پس سعي کنيد روي انجام کارهاي بسيار مهم تمرکز کنيد و گفتن «نه» به ديگران را از نزديک ترين کارمندان خود آغاز کنيد. کارمندان مسوول انجام نيازهاي سازماني دفتر مديرعامل هستند و نه مسوول برنامه استراتژيک. اگر قدر زماني را که در اختيار داريد ندانيد، به سرعت متوجه خواهيد شد که تقويم کاري تان مملو از مهماني هاي بازنشستگي، مراسم افتتاحيه و کارهاي متفرقه شده است که هيچ ارتباطي با پيشبرد استراتژي سازمان ندارد. بسياري از مديران از قانون 60/ 40 استفاده مي کنند. آنها 60 درصد از زمان خود را صرف انجام کارهاي اجباري مي کنند؛ مانند نظارت و روابط با سرمايه گذاران و 40 درصد ديگر از وقت را بر تمرکز شخصي براي عملکرد استراتژيک اختصاص مي دهند و دائما در حال بررسي 60 درصد هستند تا تصميم بگيرند که آيا واقعا انجام کارها ضروري است و شخصا بايد آنها را انجام دهند يا اينکه مي توان به افراد ماهر ديگري نيز واگذار کرد.
    درگير کلاس هاي مديريتي حرفه اي نشويد: اکثر شرکت ها، داراي کلاس مديريت حرفه اي هستند که زمان و انرژي بيش از حدي مي گيرد و موجب عدم تمرکز مديران روي مشتريان و مسائل مهم مي شوند. مديران واقعا زمان زيادي را صرف خود و بحث هاي جزئي مديران حرفه اي مي کنند. بهتر است اين وقت را صرف مسائل مهمتر و برطرف کردن نيازهاي مشتريان کنند. اين کار شايد دشوار باشد که البته همينطور هم هست. هر سازماني به مديران حرفه اي نياز دارد که بتواند با تلاش هاي بسيار به خلق ارزش هاي عالي در کسب وکار بپردازند کلاس مديريت حرفه اي به نظر مي رسد به همان اندازه که زمان صرف دوام حفظ دستور کار مي کند از موضوعات مهم نيز پشتيباني مي کند. مديران حرفه اي بيشتر نگران سهامداران خود هستند و دغدغه اصلي شان ارتباط مستقيم با مدير است تا حل مشکلات مشتريان. مديران بهتر است خودستايي را کنارگذاشته و زمان خود را بيشتر صرف حمايت از کارمنداني کنند که دلسوزانه به ارائه خدمات و پشتيباني مشتريان مي پردازند.
    با لذت و مکررا درباره استراتژي ها صحبت کنيد: مديران حرفه اي نوعي استراتژي را به وجود مي آورند و مسائل مهم را به طور مداوم به ساده ترين شکل ممکن به ديگران يادآوري مي کنند. اينکه مدير چگونه زمان خود را بگذراند در واقع نشان دهنده ميزان اهميت کسب وکار براي او است، اما آنها همچنان درگير بخش کسل کننده کار خود هستند و بايد گفته هايشان را بارها و بارها تکرار کنند. مديران کارآمد اغلب به طور غريزي استراتژي هاي پيچيده را به مسائل ساده تر تبديل مي کنند که به راحتي در سازمان قابل اجرا باشد و از اين کار هم لذت مي برند. در واقع نقش يک مدير، ساده سازي مسائل پيچيده و همچنين پيگيري موضوعاتي است که به آساني قابل درک هستند، متاسفانه در اکثر شرکت ها بسياري از افراد از عهده ساده سازي کارهاي پيچيده برنمي آيند.
    از مجريان قدرداني کنيد: هر سازماني به افراد متفکر نياز دارد و مديران هم بايد قدر افراد متفکر را بدانند همچنين به تمام کارمندان يادآوري کنند کارمندان شايسته با رفتار مناسب و پشتيباني مستقيم خود از مشتريان، موجب پيشرفت شرکت مي شوند. عاملان فروش، قهرمانان هرکسب وکار به شمار مي روند که طي روز، درگير روند فروش هستند.آنها با اينکه از اعضاي اصلي نيستند، اما جزو عوامل کليدي و مهم سازمان به شمار مي روند.
    علاوه بر پاسخگو بودن سوالاتي را نيز مطرح کنيد: عوامل زيادي مانع تمرکز مدير روي مسائل با اهميت مي شود. مديران شخصا نيازي نيست تمام مشکلات را بررسي کنند بلکه مي توانند با اعتماد به مجريان توانا در حل مشکلات از آنها کمک بگيرند. بسياري از مديران بر اين باور هستند که بايد جواب همه سوال ها را بدانند، اما با گذشت زمان متوجه اهميت مطرح کردن سوالات از ديگران هم مي شوند.
    ناديده گرفتن نظرات سنتي مديران: اصولابه مديران توصيه هاي منفي زيادي داده مي شود و فقط از آنها مي خواهند تا موقعيت شغلي خود را ترک نکنند و از طريق ساختار مديريت به همکاري خود ادامه دهند. مراقب اين عبارات باشيد:
    • مديران بايد مراقب اطرافيان خود باشند. اين تصور که وظيفه مديران، مديريت هيات مديره و سهامداران خارجي است و انجام کارهاي روزانه شرکت ها را به ديگران واگذار مي کنند کاملابي اساس است. اميدواريم مديران به دليل عملکرد عالي که در کسب وکار داشته اند به اين موقعيت دست پيدا کرده باشند، چرا يک مدير بايد از توانايي هاي خود در سمت هاي مختلف سازمان چشم بپوشد؟
    • مديران بهتر است مستقيما با افراد واسطه و نه افراد مهم ارتباط داشته باشند. اين گفته هم منطقي نيست. گفته ها و نظرات بايد مستقيما بيان شوند. در سازماني که مدير از طريق واسطه ها ارتباط برقرار مي کند و نظرات خود را به گوش ديگران مي رساند مطمئنا حرف هاي اشتباه و بي محتوا هم در سازمان زده مي شود. اين به اين معنا نيست که افراد واسطه را در اين ميان ناديده گرفت بلکه در زمان مناسب به آنها اهميت بدهيد، تشويقشان کنيد و با به دست آوردن اطلاعاتي نسبت به مسووليت هايشان آنها را مديريت کنيد ولي ايده ها و پيغام ها را مستقيما به افراد مسوول انتقال دهيد.
    • وظيفه مدير ايجاد مسير استراتژيک و سپس محول کردن کار به ديگران است. اين گفته نيز اصلاحت ندارد. استراتژي زماني معنا پيدا مي کند که همواره با عملکرد همراه باشد. با کمک عملکرد مي توان به نتايج قابل قبولي در زمينه مديريت دست يافت، البته عملکرد از طريق ارتباطات هم کمي خسته کننده است. به عنوان مدير اغلب لازم است تا گفته هايتان را چندين بار تکرار کنيد و در اين صورت هر بار متوجه عملکرد يا مشکلات موجود در بخش هاي مختلف سازمان مي شويد. در طولاني مدت، اين پيام هاي ساده به مراتب موقعيت کاري شما را آسان تر مي کنند. مديريت عملکرد به اين موضوعات ساده مربوط مي شود که به نوبه خود، مديران را در سراسر سازمان تشويق مي کند تا در کار خود اولويت هاي يکساني داشته باشند همچنين به کارمندان خاطر نشان مي کند که مسير موفقيت شان به طور قطع به داشتن استراتژي گره خورده است. در ضمن موضوعات ساده و روشن، نظرات سرمايه گذاران و تحليلگران را جلب مي کند. نهايتا بايد از کار خود لذت ببريد. هر گفت وگويي که صورت مي گيرد فرصتي است براي شناخت و بينش طرف مقابل. در صورتي به عنوان مدير مي توانيد موفق شويد که به قلب و فکر هزاران نفر راه پيدا کنيد، پس مهمتر از هر چيز در ابتدا بايد عاشق کار خود باشيد و از اينکه توانسته ايد نقشي در فهم استراتژي براي ديگران داشته ايد، احساس شادي کنيد. مديران صرفا مديريت شرکت ها را بر عهده ندارند، بلکه مسووليت گروهي از افراد مختلف را عهده دار هستند که تک تک افراد لازم است براي آرمان هاي شرکت فعاليت کنند که اين مهم جز با انجام گفت وگوهاي بسيار زياد ميسر نمي شود.
    مديران و چگونگي انجام کارهاي مهم / روش هايي براي رها کردن خودتان از وظايف خسته کننده مديريتي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4010 به تاريخ 28/12/95، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بارآثار ديگري از "هوتسا عسكري نسب"

  مديريت ماهرانه چالش دائمي بين مشتري و كارفرما
هوتسا عسكري نسب، دنياي اقتصاد 15/11/96
مشاهده متن    
  بررسي راز و رمز خلاقيت و پيشرفت در كار / اصول موفقيت «استيو جابز» تا چهل سال آينده هم كاربرد خواهد داشت
هوتسا عسكري نسب، دنياي اقتصاد 6/3/95
مشاهده متن    
  چگونه مي توان در محل كار توانايي هاي خود را نشان داد؟
هوتسا عسكري نسب، دنياي اقتصاد 15/6/94
مشاهده متن    
  كارمندان چه انتظاراتي از مديران دارند؟ / اصولي براي ايجاد محيط هاي كاري منعطف
هوتسا عسكري نسب، دنياي اقتصاد 20/9/93
مشاهده متن    
  خط قرمزهاي مديران داراي هوش هيجاني
هوتسا عسكري نسب، دنياي اقتصاد 31/3/93
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات اطلاع رساني و كتابخانه هاي عمومي(پيام كتابخانه سابق)
متن مطالب شماره 91، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است