|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد95/12/28: بوي كتاب در بازار شب عيد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4332
يكشنبه سي ام ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4010 28/12/95 > صفحه 32 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


بوي كتاب در بازار شب عيد
كمپين «امسال هم كتاب عيدي دهيم» و طرح «عيدانه كتاب» به كمك چرخه نشر آمدند    دنياي اقتصاد: سال هاست که بسياري از هموطنانمان به ويژه اهل فرهنگ و مطالعه، به مناسبت نوروز دل دوستانشان را با هديه دادن کتاب شاد مي کنند و اين موضوع غريبي نيست چرا که تعطيلات پايان سال و آغاز سال نو فرصت مناسبي فراهم مي سازد تا در وقت آسايش و کنج دنج پس از ديد و بازديدهاي مرسوم، ساعاتي را با همنشيني در ورق هاي دانش و خيال، فارغ از دنياي شلوغ با يار مهربان خلوت کنيم. با اين همه چند سالي اين سنت، شکلي جمعي تري به خود گرفته؛ به ويژه امسال که کمپين هايي نيز براي تشويق همگاني به هديه دادن کتاب تشکيل شده است و بسياري از هنرمندان و چهره هاي مطرح فرهنگي و هنري به آن پيوسته اند. اين کمپين که با هشتگ # امسال_هم_کتاب_عيدي_دهيم تعريف شده، در فضاي مجازي توانسته نظر مردم را تا حد زيادي به خود جلب کند؛ آن چنان که آمار کتابفروشي ها از طريق طرح عيدانه کتاب نشان مي دهد فروش کتاب نسبت به سال گذشته رشد شايان توجهي داشته است. اين استقبال تا حد زيادي مرهون پيام ها و دعوت هايي است که شخصيت هاي محبوب منتشر کرده اند؛ مثل پيامي که جمشيد مشايخي، پيشکسوت سينما، تئاتر و تلويزيون در آن از مردم ايران خواسته امسال عيد به هم کتاب عيدي دهند. وي گفته است: «با کتاب خواندن به عقيده و آرزوهاي خودمان دست پيدا مي کنيم. مردم به جاي اينکه سکه يا اجناس ديگري بخرند کتاب عيدي دهند چراکه کتاب، عيدي ارزشمندي است.» همچنين سالار عقيلي، خواننده نيز در پيامي از همه مردم ايران خواست عيد سال ۱۳۹۶ با استفاده از طرح عيدانه کتاب به هم کتاب عيدي دهند.
    محمدعلي بهمني، شاعر نيز در پيامي با تاکيد بر اينکه هيچ عيدانه اي بهتر و ماندگارتر از کتاب نيست، عنوان کرد: امسال به هم کتاب عيدي دهيم چراکه در حافظه ما خواهد ماند. گلي امامي، نويسنده و مترجم، نيز در پيامي از همه علاقه مندان خواست به مناسبت عيد نوروز به هم کتاب هديه دهيم چرا که کتاب از هر هديه اي مفيدتر است. همچنين، انديشه فولادوند، بازيگر سينما و تئاتر با پيوستن به کمپين «امسال کتاب عيدي دهيم» از همه مردم خواست عيد امسال به جاي هر هديه ديگر به هم کتاب عيدي دهند و از تخفيف 20 درصدي طرح عيدانه کتاب بهره مند شوند. سروش صحت، نويسنده و کارگردان سينما و تلويزيون نيز از ديگر شخصيت هايي است که به کمپين «امسال کتاب عيدي دهيم» پيوست و گفت: براي عيدي دادن مي توانيم به کتاب هم فکر کنيم. اگر به دنبال عيدي هاي گران قيمت هستيم مي توانيم تعداد کتاب هايي که هديه مي دهيم را بيشتر کنيم. صحت افزود: مي توانيم در کنار هر هديه ديگري که به مناسبت عيد نوروز به هم مي دهيم کتاب را هم در کنار اين هديه در نظر بگيريم تا از ايام عيد براي خواندن کتاب استفاده کنيم. اگر کتاب عيدي گرفتيم خوشحال شويم و سعي کنيم آنها را بخوانيم.
    نوش آفرين انصاري، دبير شوراي کتاب کودک نيز با پيوستن به کمپين« امسال کتاب عيدي دهيم» عنوان کرد: سنت عيدي دادن خوب است و از دوران گذشته بزرگ تر ها به کوچک تر ها پول يا هر هديه ديگري عيدي مي دادند. انصاري پيشنهاد کرد: امسال در ايام نوروز به جاي هر هديه ديگري کتاب عيدي دهيم. براي انتخاب يک کتاب مناسب بايد جست و جو کنيم تا يک هديه ماندگار پيدا کنيم چرا که کتاب خوب هميشه زنده است. همچنين، محمدمهدي فرقاني(رئيس دانشكده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبايي)، كامبيز درمبخش (كاريكاتوريست)، شهرام اقبال زاده (نويسنده)، اسماعيل اميني (شاعر و نويسنده)، شقايق قندهاري- (مترجم)، جواد مجابي (شاعر و نويسنده)، احمد پوري (نويسنده و مترجم) پيمان خاكسار(مترجم) از ديگر چهره هايي هستند كه با حضور در كمپين «امسال هم كتاب عيدي دهيم» حمايت خود را از اين طرح اعلام كرده اند و از مردم خواسته اند با حضور در كتاب فروشي ها از طرح عيدانه كتاب استفاده كنند و كتاب بخرند و به هم كتاب عيدي دهند.
    
     طرح عيدانه کتاب
    امسال دومين سالي است که طرح «عيدانه کتاب» با همکاري کتابفروشي هاي کشور به اجرا درمي آيد. در اين طرح علاقه مندان مي توانند با ارائه كارت ملي در بازه زماني ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردين با حضور در كتاب فروشي هايي كه در اين طرح مشاركت كرده اند، تا سقف صد هزار تومان كتاب خريداري كنند و از 20 تا 25 درصد تخفيف بهره مند شوند. خريداران مي توانند کتاب هاي مورد نظر خود را در چند نوبت و از کتابفروشي هاي مختلفي که عضو طرح هستند، تا سقف تعيين شده، کتاب خريداري کنند. امسال در اين طرح 766 کتابفروشي از 31 استان کشور موفق به ثبت نام و تاييد صلاحيت در اين طرح شدند. در طرح «عيدانه کتاب» که بيشترين ميزان مشارکت کتابفروشان در اين طرح هاي فصلي را در پي داشته، براي هر يک از 766 کتابفروشي عضو، مبلغ 20 ميليون ريال به عنوان پايه يارانه درنظر گرفته شده که اين مبلغ در صورت رعايت ضوابط و قوانين اعلام شده به کتابفروشان قابل تمديد خواهد بود.
    
     اپليکيشن «کتابفروشي»
    با استفاده از اپليکيشن «کتابفروشي» کاربران مي توانند کتابفروشي هاي عضو طرح «عيدانه کتاب» را روي نقشه مشاهده و بهترين مسير براي رسيدن به آنها را پيدا کنند. اين اپليکيشن با امکان به روزرساني خودکار و پشتيباني از سوي شرکت کتاب پردازان، شماره تماس و آدرس کتاب فروشي هاي عضو طرح «عيدانه کتاب» را در اختيار کاربران قرار مي دهد و کاربران را براي رسيدن به مقصد راهنمايي خواهد کرد. بر اساس اين خبر، اپليکيشن کتاب فروشي خدمتي براي علاقه مندان به کتاب و کتاب خواني است تا امکان شناسايي نزديکترين کتاب فروشي ها را فراهم کند. در اين اپليکيشن مي توانيد اطلاعاتي همچون نام کتاب فروشي، نام مديرمسوول، آدرس، وبگاه و شماره تماس کتاب فروشي هاي عضو اين طرح را جست وجو يا ذخيره کنيد. علاقه مندان براي دانلود اين اپليکيشن مي توانند به سايت موسسه خانه کتاب به نشاني
    ketab.ir مراجعه کنند.
    
    کتاب هاي پرطرفدار
    تاكنون انتشارات «ققنوس»، «آموت»، «چشمه»، «ميلكان»، «تيسا» و «هوپا» از جمله ناشران پرفروش طرح «عيدانه كتاب» شناخته شدند. كتاب هاي «ملت عشق»، «من پيش از تو»، «جزء از كل»، «دختري كه رهايش كردي»، «پس از تو» و «بيشعوري» تاكنون در صدر پرفروش ترين كتاب هاي طرح « عيدانه كتاب» قرار گرفته اند. تا ديروز و پس از گذشت تنها 13 روز از آغاز اين طرح 357 هزار و 513 جلد کتاب در کتابفروشي ها به فروش رسيده است. با توجه به ميانگين قيمت کتاب در دوره هاي گذشته که کمي بيش از 13 هزارتومان بوده، با مبنا قرار دادن همين مبلغ مي توان گفت تا روز گذشته بيش از چهار و نيم ميليارد تومان کتاب به فروش رسيده است که اين ميزان در مقايسه با طرح «عيدانه کتاب» سال پيش در بازه زماني يک ماه با فروش 286 هزار و 580 نسخه کتاب، پيشرفت شايان توجهي داشته است و انتظار مي رود تا پايان تعطيلات به چند برابر هم برسد.
    بوي کتاب در بازار شب عيد / کمپين «امسال هم کتاب عيدي دهيم» و طرح «عيدانه کتاب» به کمک چرخه نشر آمدند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4010 به تاريخ 28/12/95، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 39 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پرستاري ديابت
متن مطالب شماره 1 (پياپي 601)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است