|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد95/12/28: چه بخوانيم؟ چه ببينيم؟
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3840
چهارشنبه هفتم تير ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3772 28/12/95 > صفحه 16 (صفحه آخر) > متن
 
      


پيشنهاد نوروزي 
چه بخوانيم؟ چه ببينيم؟
معرفي كتاب و فيلم از سوي چهره ها

نويسنده: امير كلهر

دنياي فيلم و كتاب، دنياي جذابي است: مخصوصا وقتي كه در تعطيلات به سر ببريد و وقت كافي در طول روز داشته باشيد، دوست داشتني تر است. در نهايت كتاب ها و فيلم ها بوده اند كه آدم ها را به فكر كردن وا داشته اند. به قول اميرمحبيان، فعال سياسي وقتي كه از او پرسيدم چه كتاب و فيلمي براي خواندن در تعطيلات نوروز پيشنهاد مي كند، گفت كه « اول از همه فكر كردن مهم است بعد خواندن و ديدن. وقتي كه مردم فكر كنند، هر فيلمي مي تواند براي آنها درس داشته باشد.» محبيان گفت كه كتاب و فيلمي پيشنهاد نمي كند و تنها پيشنهادش اين است كه آدم ها فكر كنند. چرا كه معتقد است اگر صدهزار كتاب بخوانيم اما فكر نكنيم، هيچ است.
    
    
    صادق زيباكلام
    براي تعطيلات نوروز و سال جديد به مخاطبان روزنامه اعتماد پيشنهاد مي كنم كتاب «هاشمي بدون روتوش» را بخوانند كه مجموعه مصاحبه هاي من با آيت الله هاشمي رفسنجاني است. البته بهتر است آخرين چاپ اين كتاب كه در بهمن ماه منتشر شده است را تهيه كنند. چرا كه در اين چاپ، آخرين مصاحبه من با آيت الله هاشمي رفسنجاني درباره امريكا ستيزي و اينكه چرا مواضع امام (ره) بعد از انقلاب نسبت به امريكا تغيير كرد، منتشر شده و در اين گفت وگو خيلي از مسائل روشن شده است. در مورد فيلم پيشنهادي هم بايد بگويم كه من هنوز نتوانسته ام از حال و فضاي فيلم «آژانس شيشه اي» ساخته ابراهيم حاتمي كيا خارج شوم و پيشنهاد مي كنم كه مخاطبان روزنامه اعتماد اين فيلم را ببينند، چرا كه فضاي آن را به شدت دوست دارم و براي همين دوباره و چندباره ديدن اين فيلم براي من خيلي جذاب است. فيلم ديگري كه بايد معرفي كنم، «خاطرات آن سانگ» است. اين فيلم براي دهه ٦٠ ميلادي است اما همچنان موضوعيت دارد. ديدن اين فيلم بد نيست، چون تمام ٩٠ دقيقه فيلم در يك آپارتمان زير شيرواني در حال اتفاق افتادن است و سرگذشت يك خانواده يهودي هلندي است كه از دست نازي ها فرار كرده اند و در آنجا پنهان شده اند. تمام فيلم هم بر اساس خاطرات آن سانگ است و واقعا تكان دهنده است.
    
    
    علي شكوري راد
    زياد اهل فيلم ديدن نيستم كه بخواهم به مخاطبان روزنامه اعتماد براي تعطيلات نوروز فيلم ويژه اي پيشنهاد كنم كه ببينند و روي آنها تاثيرگذار باشد اما به هر حال يكي از فيلم هايي كه به تازگي ديدم فيلم «ايستاده در غبار» به كارگرداني و نويسندگي محمدحسين مهدويان بود كه پيشنهاد مي كنم اگر كسي آن را نديده است حتما در تعطيلات وقت بگذارد و اين فيلم را ببيند. اما در مورد كتاب، چند پيشنهاد در حوزه هاي مختلف دارم. نخستين كتابي كه به مخاطبان روزنامه پيشنهاد مي كنم در تعطيلات آن را بخوانند كتاب « قلندر و قلعه» است كه نويسنده آن سيد يحيي يثربي است. اين كتاب بر اساس زندگي شيخ شهاب الدين سهروردي نوشته شده و انتشارات قو آن را منتشر كرده است. كتاب ديگري كه مي خواهم پيشنهاد بدهم در حوزه تاريخ و انديشه هاي اسلام است. اين كتاب كه «الفتوح» نام دارد و بنا به قول اكثر محققان و مورخان دوره اسلامي، يكي از معتبرترين متون اسلام است. اين كتاب براي افرادي كه مي خواهند تاريخ اسلام را بشناسند كتاب خوب و تاثيرگذاري است. اما در حوزه سياسي هم كتاب « چرا ملت ها شكست مي خورند» اثر دارون عجم اوغلو را پيشنهاد مي كنم، بخوانند. اين كتاب را محسن ميردامادي و محمدحسين نعيمي پور ترجمه كرده اند و توسط انتشارات روزنه منتشر شده است. دليل معرفي اين كتاب، اين است كه براي فضاي سياسي امروز جامعه ما خيلي كاربردي است.
    
    
    الهه كولايي
    از آنجا كه به دليل اشتغال در حوزه تخصصي مطالعات روسيه و آسياي مركزي و قفقاز، اصولاكتاب ها و مقالاتي كه فرصت مي كنم، مطالعه كنم در اين حوزه بوده است، پس به طور طبيعي توصيه اي كه مي توانم به ديگران براي مطالعه كتاب در سال جديد داشته باشم به كتاب ها و مقالات همين حوزه مربوط مي شود. فكر مي كنم تجربه هاي كشورهاي بازمانده از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي در عرصه هاي مختلف نكات بسيار جالب و قابل بهره برداري را براي كشور و مردم ما در بر دارد. بر همين اساس توصيه مي كنم تجربه دوران اتحاد شوروي و اصلاحات ناموفق در اين نظام و به ويژه تحولات پس از فروپاشي شوروي از جهت توهم هايي كه در مورد امكان و شرايط تغيير وجود داشت بيشتر مورد توجه قرار گيرد و مطالعه شود چرا كه مي تواند درس هاي بسياري براي ما داشته باشد كه بتوانيم از آنها استفاده كنيم. از دو كتابي كه در اين حوزه پيشنهاد مي كنم ديگران مطالعه كنند كتاب «كمونيسم رفت، ما مانديم و حتي خنديديم» و «كافه اروپا» هر دو نوشته اسلاونكا دراكوليچ روزنامه نگار اهل كرواسي است. بر همين اساس كه درگير حوزه تخصصي كاري ام هستم، متاسفانه مجال ديدن فيلم كمتر دارم ولي فيلم هايي كه در جشنوراه فجر سال ١٣٩٥ به نمايش درآمدند يا در جشنواره هاي جهاني، مورد ارزيابي مثبت داوران داخلي و خارجي قرار گرفتند، بدون شك مي توانند براي انتخاب، بهترين و مناسب ترين فيلم ها براي ديدن باشند.
    پيشنهاد نوروزي: چه بخوانيم؟ چه ببينيم؟ / معرفي كتاب و فيلم از سوي چهره ها
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3772 به تاريخ 28/12/95، صفحه 16 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 40 بار
    آثار ديگري از "امير كلهر"

  درد دل هايي كه قول داديم چاپ كنيم
امير كلهر، اعتماد 2/12/93
مشاهده متن    
  بيم ها و اميدهاي مردم
امير كلهر، اعتماد 11/11/93
مشاهده متن    
  دلخوري قاضي پور از كاتب
امير كلهر، شرق 14/10/93
مشاهده متن    
  ماجراي سياه نمايي ايرج نديمي
امير كلهر، شرق 2/9/93
مشاهده متن    
  روايت تاجگردون از روزي كه واردات خودرو آزاد شد
امير كلهر، شرق 25/8/93
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رهيافت
متن مطالب شماره 65، بهار 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است