|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم95/12/28: سرد و گرم اقتصاد 95
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5072
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4788 28/12/95 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
 


سرد و گرم اقتصاد 95
كارشناسان در گفت وگو با جام جم اوضاع اقتصادي كشور را بررسي كردند


در سالي که آخرين روزهاي آن را سپري مي کنيم دولتمردان بارها اعلام کردند اقدامات زيادي در اقتصاد انجام شده اما مردم نظر ديگري در اين زمينه دارند.
    برخي مقامات دولتي، رشد اقتصادي و کاهش تورم را بهترين دستاورد دولت يازدهم معرفي مي کنند، اما اين اقدامات در زندگي عموم مردم، محسوس نيست. اين که دولت در اقتصاد چه عملکردي داشته با کارشناسان اقتصادي گفت وگويي انجام داديم که در ادامه مي خوانيد.
    دکتر وحيد شقاقي شهري، اقتصاددان درباره وضعيت اقتصاد کشور در سال 95 به خبرنگار ما گفت: دولت در کنترل نرخ تورم، ايجاد ثبات اقتصادي و ثبات بازار ارز توانست عملکرد خوبي از خود ارائه دهد اما در بخش هاي اصلي مانند خروج از رکود اقتصادي و توسعه کسب و کارهاي کوچک و متوسط دستاورد قابل دفاعي نداشت.
    اين اقتصاددان افزود: دولت توانست انضباط مالي را در دستور کار قرار دهد و تا حدودي کسري بودجه را مديريت کند اما با اين حال در سال 95 کسري بودجه، کمي افزايش پيدا کرد و به نظر مي رسد به 40 تا 60 هزار ميليارد تومان رسيد.
    وي با اشاره به ديگر معضلات موجود کشور تصريح کرد: بر اساس اصول اقتصادي، نرخ سود بانکي بايد هم پاي نرخ تورم باشد در حالي که اين اتفاق را شاهد نبوديم و انضباط مالي در کشور حاکم نشد.
    شقاقي شهري ادامه داد: رشد اقتصادي حاصل شده از فروش نفت است که دولت، آن را به عنوان يک دستاورد مطرح مي کند اما اين رشد، پايدار نبوده و از اين محل، اشتغال به وجود نيامده است. رشد اقتصادي اگر محصول اشتغال زايي و رونق اقتصادي باشد، مي تواند جامعه را به سمت پيشرفت حرکت دهد اما فروش نفت تاثير مستقيمي در اقتصاد ندارد و با تزريق درآمدها به اقتصاد، رشد آن به دست مي آيد.
    اين کارشناس اقتصادي افزود: بخش مسکن سال هاست با مشکلات زيادي دست و پنجه نرم مي کند، اما به جاي ايجاد تحرک در اين بخش به بخش هاي ديگر توجه کرديم که خيلي نتوانست رونق را به وجود بياورد. توسعه کسب و کارهاي کوچک و متوسط که مورد توجه مقام معظم رهبري نيز بود از وضعيت خوبي برخوردار نيستند و توليد در کشور رونق نگرفته و بنگاه هاي توليدي هنوز از بروکراسي هاي پيچيده و بازار کسب و کار گلايه مند هستند. وي با اشاره ضعف در اجراي هدفمندي يارانه ها گفت: يارانه نقدي طبق روال گذشته پرداخت مي شود در حالي که دولت فعلي منتقد اين سياست بود و اکنون خودشان اين موضوع را اجرا مي کنند.
    شقاقي شهري با تاکيد بر اين که دولت يازدهم و دوازدهم در سال 96 با اهتمام بيشتري بايد در بحث هدفمندي يارانه ها ورود کنند، اضافه کرد: وقتي يارانه نقدي حذف شود فضاي کسب و کار تا حدي بهبود مي يابد و دست دولت براي سرمايه گذاري باز مي شود.
    
    اقتصاد همچنان نفتي است
    دکتر مرتضي افقه، کارشناس اقتصادي در اين باره به خبرنگار ما گفت: از آنجا که اقتصاد ما متاثر از سياست است، سال 95 به تداوم اقدامات لازم براي بهره گيري از نتايج مافوق برجام گذشت. برجام تا حدي باعث شد دولت بتواند سياست هاي پولي و مالي و تورم را کاهش دهد که البته اين جريان از سال گذشته آغاز شده بود، اما امسال روند بهتري را طي کرد.
    وي افزود: کار مهم ديگر دولت اين بود که بازارهاي از دست رفته بين المللي مانند اوپک را دوباره به دست آورد. البته فروش نفت خام و خام فروشي مورد انتقاد قرار دارد، اما به دليل نبود فناوري در بخش پايين دستي چاره اي جز اين کار نيست. اما در سال 96 بايد در بخش پتروشيمي اتفاقات گسترده اي را شاهد باشيم تا علاوه بر صادرات نفت خام مشتقات آن را هم در بخش صادراتي داشته باشيم.
    اين اقتصاددان با اشاره به نرخ رشد اقتصادي تصريح کرد: رشد اقتصادي 7درصدي حاصل از فروش نفت خام تاثير زيادي بر توزيع درآمد ندارد و اشتغالي را ايجاد نمي کند در نتيجه نمي توان آن را نشانه خروج از رکود ناميد. وي تاکيد کرد: تداوم رکود و بيکاري از جمله مواردي بود که اقتصاد ايران با آن دست و پنجه نرم مي کند و نتوانست از اين بخش ها رهايي پيدا کند. در اين راستا مشکلات بنگاه هاي کوچک و متوسط حل نشد و همچنان با مشکلاتي مانند کمبود نقدينگي کار خود را ادامه داد.
    افقه با اشاره به پيروزي ترامپ در انتخابات رياست جمهوري آمريکا گفت: زماني که ترامپ رئيس جمهور آمريکا شد بخش اقتصادي ايران را از نظر سرمايه گذاري خارجي تحت الشعاع قرار داد. اکنون شرکت هاي خارجي حاضر به سرمايه گذاري در ايران به دليل نامعلوم بودن آينده نيستند و به نظر مي رسد اين کار در سال بعد هم ادامه داشته باشد. در اين صورت ايران بايد همانند روزهاي تحريم بتواند روي پاي خود بايستد.
    
    رشد اقتصادي نامحسوس است
    دکتر ميثم موسايي، اقتصاددان در گفت وگو با جام جم به شاخص رشد اقتصادي و تورم براي ارزيابي يک دولت اشاره کرد و گفت: اکنون رشد اقتصادي بدون نفت نزديک به 2درصد و با نفت 6/11درصد اعلام شده است. در اين که رشد اقتصادي مثبت بوده شکي نيست اما رشد اقتصادي در ايران به دليل اين که از همه ظرفيت هاي اقتصادي استفاده نمي شود تا 10 درصد بدون نفت هم تاثير محسوسي ندارد.
    وي افزود: فضاي کسب و کار هنوز از نبود ساماندهي و عملکرد مناسب رنج مي برد و انتظار مي رفت دولت در سال جاري به اين موضوع رسيدگي مي کرد. در اين ميان سرمايه گذاري خارجي که به عنوان موضوع اصلي مطرح شده بود به حاشيه رفت و شرکت هاي خارجي براي اين کار پا پس کشيدند. اين اقتصاددان اضافه کرد: بانک ها همچنان با مشکلات نقدينگي با وجود همه حمايت هاي بانک مرکزي روبه رو هستند و تسهيلات اين بخش به توليد نمي رسد. موسايي با اشاره به مشکل بزرگ اشتغال در کشور اظهار کرد: نرخ بيکاري که در کشور وجود دارد نشانه اشباع ظرفيت ها و يا بهره نبردن از ظرفيت هاي اقتصاد است که در ايران مورد دوم صادق است. اکنون افراد زيادي مشغول تحصيل هستند که تا سال آينده وارد بازار کار مي شوند، اما امسال شاهد افزايش بيکاري بوديم.
    
    سرد و گرم اقتصاد 95 / کارشناسان در گفت وگو با جام جم اوضاع اقتصادي کشور را بررسي کردند
    


 روزنامه جام جم، شماره 4788 به تاريخ 28/12/95، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 70 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه افق دانش
متن مطالب شماره 1 (پياپي 2401)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است