|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم95/12/28: نوروز، فرصت دوستي با طبيعت
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5130
دوشنبه بيست و هشتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4788 28/12/95 > صفحه 9 (جامعه) > متن
 
 


نوروز، فرصت دوستي با طبيعت
جام جم از ضرورت كاهش توليد زباله در سفر گزارش مي دهد

نويسنده: مهدي آييني

هر روز حدود 6250 تن زباله در سه استان شمالي کشور توليد مي شود، زباله هايي که محل دفنشان جايي نيست جز دامان سبز جنگل، نگران کننده تر اين که در ايام تعطيلاتي مانند نوروز، ميزان توليد زباله در اين استان ها سه برابر شده و به حدود 18هزار تن در روز مي رسد، بنابراين در تعطيلات دو هفته اي نوروز دست کم حدود 262 هزار تن زباله به جنگل هاي شمال هديه مي شود.
    «جنگل جاي زباله نيست» اين توصيه بسياري از کارشناسان و مسئولان سازمان جنگل ها و محيط زيست است که از مسافران نوروزي مي خواهند آويزه گوششان کنند، مسافراني که مقصدشان جنگل هاي هيرکاني در شمال کشور، زاگرس در غرب کشور يا حرا در جنوب است.
    اين که جنگل جاي زباله نيست، جزو ابتدايي ترين مسائلي است که مي توان به مسافران نوروزي توصيه کرد، اما دليل اين که چرا شهروندان اين پيش پاافتاده ترين اصول گردشگري را رعايت نمي کنند، بايد در محل ديگري جست وجو کرد.
    وقتي مسئولان هر روز حدود 6250 تن زباله را به طور رسمي در مناطق جنگلي کشور دفن مي کنند، نبايد تعجب کرد تعدادي به ظاهر گردشگر زباله هايشان را در دل طبيعت رها کنند يا با روشن کردن آتش، تيشه به ريشه جنگل بزنند.
    هرچند نمي توان اين غفلت مسئولان را بهانه اي دانست براي توجيه رفتار ناپسند عده اي از گردشگران، اما تا زماني که خود مسئولان براي حفظ جنگل هاي کشور گام هاي جدي برندارند و در عمل ثابت نکنند حفظ جنگل هاي شمال براي آنها اهميت دارد، نمي توان اميدوار بود تلاش هاي فرهنگي براي حفظ منابع طبيعي کشور نتيجه مطلوبي داشته باشد.
    
    جنگل يا گورستان زباله؟
    حدود 460 هکتار از عرصه هاي جنگلي و مرتعي شمال کشور به عنوان محلي براي دفن زباله ها در نظر گرفته شده است.
    عباسعلي نوبخت، معاون امور جنگل هاي سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري مي گويد در شمال کشور حدود 51 منطقه وجود دارد که به محل دفن زباله ها اختصاص پيدا کرده است.
    آن طور که او مي گويد در اين بين 39 منطقه از محل دفن زباله ها، عرصه جنگلي و 12 منطقه نيز عرصه مرتعي است .
    اين درحالي است که هر روز حدود 3150 تن زباله در مازندران، 2000 تن در گيلان و 1100 تن در گلستان توليد مي شود و مسئولان تاکنون اقدامي بيش از دفن زباله ها در اراضي جنگلي و مرتعي انجام نداده اند.
    
    رود شيرابه مرگ
    زباله هايي که در دل طبيعت شمال دفن مي شود، تنها تيشه به ريشه درختان، گياهان و گونه هاي جانوري نمي زند، زيرا با نفوذ شيرابه زباله ها به آب هاي زيرزميني، حيات انسان ها نيز به شکل مستقيم به خطر مي افتد.
    آن طور که معاون امور جنگل هاي سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري مي گويد، روزانه حدود 750 هزار ليتر شيرابه از زباله هايي که در طبيعت مازندران دفن مي شود در اراضي جنگلي و مرتعي نفوذ کرده و باعث خشک شدن درختان مي شود.
    اين درحالي است که هر ليتر شيرابه حدود 6000 ليتر از منابع آبي را آلوده مي کند به همين دليل با دفن زباله در جنگل، انسان يکي از بزرگ ترين فوايد آن را که ذخيره آب هاي زيرزميني است، نابود مي کند. به شکل ميانگين هر هکتار جنگل 1500 متر مکعب آب را در خود ذخيره مي کند به همين خاطر مي توان گفت هر سال حدود سه ميليارد و شش ميليون متر مکعب آب در جنگل هاي شمال کشور ذخيره مي شود و دفن زباله در جنگل تمام اين منابع آب را تهديد مي کند؛ منابعي که مي توان گفت حجمش بيش از سد کارون است .
    
    جاي درخت زباله مي کارند
    بخشي از حل نشدن مشکل دفن زباله ها در جنگل هاي شمال را بايد پاي مسئولان سازمان حفاظت محيط زيست و سازمان جنگل ها نوشت، زيرا مديران اين سازمان ها نيز آن طور که بايد براي رفع اين معضل تلاش نکرده اند.
    دکتر هادي کيادليري، رئيس دانشکده منابع طبيعي علوم و تحقيقات تهران و رئيس انجمن علمي جنگلباني کشور نيز اين مساله را تائيد مي کند و مي افزايد: برخي از مديران اين سازمان ها نيز وقتي اين مساله مطرح مي شود، مي گويند مسئولان مربوط گفته اند جاي ديگري براي دفن زباله ندارند، اما وظيفه اصلي اين مديران حفظ محيط زيست کشور است، نه همراهي با تخريب جنگل.
    اين درحالي است که برخي مديران تصور مي کنند اگر زباله ها را در دل جنگل و محلي که جلوي چشم گردشگران نيست بريزند، کارشان را بدرستي انجام داده اند.
    به همين دليل اين روزها اگر سري به جنگل هاي شمال و محل دفن زباله ها بزنيد، متوجه خواهيد شد که زباله هاي بيمارستاني و نخاله هاي ساختماني زيادي در دل جنگل ريخته شده است.
    
    مراقب جنگل بيمار باشيد
    نريختن زباله و روشن نکردن آتش، توصيه هايي تکراري، اما جدي است که همه گردشگران بايد به آن توجه داشته باشند، ولي شيوع آفات در جنگل شرايط آن را شکننده تر کرده است به همين دليل رئيس انجمن علمي جنگلباني کشور به گردشگران توصيه مي کند به دليل شيوع آفاتي مانند شب پره شمشاد، شهروندان بايد توجه داشته باشند که سبب انتشار اين آفت در مناطق جنگلي نشوند براي اين کار سازمان جنگل ها بايد با نصب تابلوهاي هشداردهنده به شهروندان آگاهي دهد که به درختان بيمار نزديک نشوند، زيرا اين آفت خيلي راحت از طريق رفت و آمد شهروندان شيوع پيدا مي کند.
    مساله ديگري که وي به آن اشاره مي کند، روشن کردن آتش در مناطق جنگلي است، زيرا بسياري از گردشگران تصور مي کنند اگر درختچه ها را بشکنند يا از سرشاخه درختان براي روشن کردن آتش استفاده کنند، آسيب زيادي به جنگل نمي زنند، اما آنها بايد بدانند درختچه هايي که شايد در نگاه شهروندان ارزش زيادي ندارند، تنها عامل تثبيت خاک منطقه هستند.
    با توجه به شيوع آفات و بيماري در جنگل و حجم قابل توجه قاچاق چوب بايد از گردشگران خواست هنگام ورود به مناطق جنگلي دست کم اصول اوليه گردشگري مسئولانه را رعايت کنند تا حيات منابع طبيعي کشور بيش از اين به خطر نيفتد.
    نوروز، فرصت دوستي با طبيعت / جام جم از ضرورت کاهش توليد زباله در سفر گزارش مي دهد
    


 روزنامه جام جم، شماره 4788 به تاريخ 28/12/95، صفحه 9 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 74 بارآثار ديگري از "مهدي آييني"

  يوز ايراني از تيم ملي خط مي خورد!
مهدي آييني *، جام جم 26/1/97
مشاهده متن    
  شعارهاي محيط نيستي !
مهدي آييني *، جام جم 21/1/97
مشاهده متن    
  شاسي بلند سواري با «عروس غاز»
مهدي آييني *، جام جم 22/9/96
مشاهده متن    
  روزي براي 8 ميليون گمشده
مهدي آييني *، جام جم 12/9/96
مشاهده متن    
  محيط زيست بي اختيار است / عيسي كلانتري، رئيس سازمان حفاظت محيط زيست در گفت و گوي بي پرده با جام جم
مهدي آييني، جام جم 26/7/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نماد گلستان
متن مطالب شماره 42، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است