|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/1/30: آماده كردن زندانيان براي زندگي سالم
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4929
شنبه يكم مهر ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4802 30/1/96 > صفحه 14 (جامعه) > متن
 
 


آماده كردن زندانيان براي زندگي سالم


نويسنده: ناديا زكالوند
منابع: prisonfellowship.org/ criminaljusticedegreesguide.com

امروزه در دنيا تعداد زندانيان زن همچون مردها رو به افزايش است و از آنجا که تاکنون زندانيان زن بسيار کم بوده اند، سياست هاي اصلاحي حاکم در زندان ها براساس جنسيت تنظيم نشده است، اما کارشناسان در بخش توانبخشي زندانيان معتقدند زندانيان زن نسبت به زندانيان مرد، نيازهاي متفاوتي دارند. در واقع اينها باور دارند با شناخت اين نيازها مي توان آنها را اصلاح کرد و به جامعه بازگرداند. اين کاري است که اين روزها در بيشتر زندان هاي دنيا در حال انجام است. در اين بخش به برخي فعاليت هايي که از سوي دولت و همچنين موسسه هاي غيرانتفاعي براي زندانيان انجام مي شود، اشاره شده است.
    
    زنان زخم خورده: بيشتر زنان زنداني، گذشته پردردي دارند و دچار صدمات روحي و جسمي شده اند. البته بسياري از زندانيان مرد هم ممکن است گذشته تلخي داشته باشند، اما احتمال اين که زنان گرفتار سوءاستفاده هاي جنسي و فيزيکي شده باشند، بسيار بيشتر است. کارشناسان براي اين که بتوانند اين زنان را دوباره به جامعه و زندگي سالم برگردانند، براي آنها برنامه هاي آموزشي و روان شناختي ترتيب داده و با صحبت کردن و شنيدن احساسات و تفکرات شان و نيز ارائه آموزش هاي لازم، آنها را به زندگي سالم برمي گردانند.
    
    حفظ آرامش: بيشتر مواقع زنان زنداني نمي توانند با هم سلولي هاي خود ارتباط دوستانه برقرار کنند. اين مساله معمولا ناشي از نداشتن مهارت هاي حل مشکل است. بسياري از اين زنان در طول زندگي شان دربرخورد با چالش ها، الگوي مناسبي نداشته اند و معمولا از دوران کودکي برقراري ارتباط مثبت و دوستانه با ديگران را نياموخته اند و با کوچک ترين کشمکش از کوره در مي روند. آنها به جاي اين که نسبت به رفتار خود احساس مسئوليت کنند، ديگران را سرزنش مي کنند، به همين دليل در برنامه هاي آموزشي زندان ها، کارگاه هايي براي آموزش اين زنان ترتيب داده شده و به آنها ياد مي دهند هنگام برخورد با مشکل چگونه با آرامش صحبت کنند يا خطاي ديگران را ببخشند، با همنوعان خود احساس همدردي داشته باشند و در قبال رفتار و اعمال خود احساس مسئوليت کنند.
    
    مادران زنداني: زنان زنداني معمولا به اندازه مردها از سوي خانواده هايشان حمايت نمي شوند. معمولا وقتي زني به دليلي به زندان مي افتد، خانواده اش احساس خجالت و شرم بيشتري مي کند و اين شرمندگي را با ملاقات نکردن جبران مي کنند. علاوه برآن تقريبا نيمي از زندانيان زن، فرزند خردسال دارند و جدايي آنها از فرزندانشان برايشان دشوار است؛ بنابراين کارشناسان زندان ها به دنبال برنامه هاي مختلفي هستند تا اين مددجويان را تشويق کنند تا براي فرزندانشان نامه يا هدايايي تهيه کرده و بفرستند و به اين ترتيب ارتباط قطع شده را دوباره برقرار کنند. در عين حال اين مادران ياد مي گيرند در نامه هايشان فرزندان خود را متقاعد کنند آنها از رفتارشان که موجب شده به زندان بيفتند شرمنده و پشيمان هستند و طلب بخشش کنند و به فرزندانشان بگويند خيلي دوستشان دارند. وقتي ارتباط اين زنان با خانواده خود محکم تر شود، آنها انگيزه بيشتري براي دوري از جرم و خطا به دست مي آورند و رفتار مناسبي در پيش مي گيرند.
    
    اعتقاد به نيروي برتر: معمولا زن ها نسبت به مردها در برابر تغييرات، واکنش مثبت تر نشان مي دهند. البته آنها دوست دارند با خدا نيز احساس نزديکي و نيروي او را در زندگي شان حس کنند. آنها مي گويند وقتي احساس کنند نيرويي برتر از آنها محافظت مي کند، بهتر مي توانند با شرايط بدشان کنار بيانند و منطقي تر فکر کنند؛ بنابراين برنامه هاي مذهبي نيز مي تواند براي آنها موثر باشد و اين يکي از کارهايي است که تقريبا در زندان ها (بويژه در آمريکا) براي زندانيان زن انجام مي شود.
    
    برنامه هاي مناسب زندانيان مرد و زن کسب مهارت و تخصص : برخي زندانيان مرد يا زن وقتي سال ها يا دهه هاي عمرشان را در زندان مي گذرانند، هنگام بيرون آمدن از اين چارديواري، ترکيبي از شادماني و نگراني دارند. آنها معمولا پولي در بساط ندارند و کسي نيست ازآنها حمايت کند. سوءسابقه هم آنها را از يافتن کاري مناسب بازمي دارد. بيشتر آنها هم هيچ تخصص يا مهارتي که در زندگي به کارشان بيايد، ندارند و اين مساله باعث مي شود دوباره دست به کارهاي خلاف بزنند و خيلي زود به زندان برگردند، اما در بيشتر زندان ها برنامه هاي آموزشي کسب مهارت و تخصص هاي مختلف براي زندانيان ترتيب داده شده و آنها با آموزش هاي لازم براي زندگي مناسب بيرون از زندان آماده مي شوند. همچنين وقتي زندانيان از زندان آزاد مي شوند، به مدت چند ماه تحت نظر اين کارشناسان هستند تا روند بازگشت آنها به جامعه و در پي گرفتن زندگي سالم برايشان آسان تر صورت گيرد.
    
    برنامه هاي موسسات غيرانتفاعي براي زنداني ها
    علاوه بر ارائه برنامه هاي آموزشي به زندانيان، برخي موسسه هاي غيرانتفاعي نيز براي زندانيان برنامه هايي در نظر گرفته اند. به اين ترتيب زندانيان راحت تر روزهاي سخت بودن در حبس را تحمل مي کنند و در عين حال مهارت هاي بيشتري را براي داشتن يک زندگي سالم کسب مي کنند. از برخي از اين برنامه ها مي توان به موارد زير اشاره کرد:
    
    1 پروژه تشويق به خواندن: اين پروژه برنامه اي 11 ساله است که کلاس هاي درس را در اختيار زندانيان (بويژه جوانان) قرار مي دهد و به آنها کمک مي کند تحصيل کنند و در عين حال مطالعات آزاد داشته باشند.
    
    2 برنامه هاي روان شناختي براي درمان زندانيان صدمه ديده: زنان و مرداني که دچار صدمات جسمي و روحي شده اند به وسيله کارشناسان موسسه هاي غيرانتفاعي و داوطلب، درمان و براي زندگي اي تازه آماده مي شوند.
    
    3 شناخت قدرت روحي خود به عنوان يک انسان: برخي موسسات نيز در حوزه روح و روان زندانيان کار و به آنها کمک مي کنند اعتماد به نفس شان بالا برود و قدرت روحي شان را بشناسند.
    
    4 کنترل اضطراب و آموزش هاي توانبخشي: در اين برنامه ها، زندانيان مي آموزند چگونه جلوي اضطراب و نگراني هايي را که منجر به خطا کردن مي شود، بگيرند و هوشمندانه مشکلاتشان را حل کنند.
    
    5 ارائه مشاوره رايگان: برخي موسسه ها نيز با فرستادن روان شناس به زندان ها و ارائه مشاوره به آنها به زندانيان کمک مي کنند براي داشتن زندگي سالم و مناسب برنامه ريزي کنند. اين مشاوره ها حتي تا چند ماه پس از آزاد شدن زندانيان ارائه مي شود.
    آماده کردن زندانيان براي زندگي سالم
    


 روزنامه جام جم، شماره 4802 به تاريخ 30/1/96، صفحه 14 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بارآثار ديگري از "ناديا زكالوند"

  گراميداشت درخت و طبيعت در سراسر جهان
ناديا زكالوند، جام جم 15/12/95
مشاهده متن    
  حوزه هاي علميه معروف جهان اسلام
ناديا زكالوند، جام جم 9/12/95
مشاهده متن    
  سياست خريد محصولات داخلي در سراسر دنيا
ناديا زكالوند، جام جم 4/12/95
مشاهده متن    
  10 خودروي برگزيده نمايشگاه ديترويت 2017
ناديا زكالوند، جام جم 28/10/95
مشاهده متن    
  ماشين هاي جادويي / با كاربردي ترين فناوري هاي روز جهان در خودروهاي مدرن آشنا شويد
ناديا زكالوند، جام جم 14/10/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه ناتواني هاي يادگيري
متن مطالب شماره 4 (پياپي 23)، تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است