|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/1/30: آب، راه، كار
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4854
پنجشنبه يكم تير ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4802 30/1/96 > صفحه 15 (ايران) > متن
 
 


آب، راه، كار
مطالبات فارس از رئيس جمهور

نويسنده: فاطمه مرادزاده

همين بهار سال گذشته بود که رئيس جمهور با يک بغل پروژه افتتاحيه و کلنگ زني عازم استان فارس شد و حالا اين استان در بهار زيبايش دوباره ميزبان رئيس جمهور خواهد بود تا برخي طرح هاي به ثمر رسيده از سفر قبلي اش را افتتاح کند و گوش فرادهد به سخن مردماني که هنوز خواسته هايشان از سفر گذشته دولت و دولت هاي قبل به ثمر ننشسته است.
    به گزارش جام جم، گرچه سفر ارديبهشت سال گذشته رئيس جمهور به استان فارس، با دستاوردهاي خوبي چون ساخت بزرگ ترين کارخانه توليد شمش آلومينيوم در لامرد، هتل زنديه شيراز و تجهيز پالايشگاه پارسيان براي پنج پتروشيمي در شرق استان فارس همراه بود، اما درخواست هاي زيادي نيز در همان سفر به رئيس جمهور پيشنهاد و انجام آنها از هيات دولت درخواست شد که برخي از آنها طي يک سال گذشته به ثمر نشسته و قرار است در سفر فرداي روحاني به اين استان به بهره برداري برسد و برخي همچنان بي سرانجام باقي مانده و در فهرست مطالبات مردم و مسئولان اين استان جاخوش کرده است.
    
    مهم ترين مطالبات باقيمانده
    برخي نمايندگان مردم استان فارس در مجلس همچون نمايندگان شيراز، اقليد و ممسني و رستم در گفت وگو با جام جم، مهم ترين مطالبات مردم اين استان از مسئول اجرايي نظام را توجه به راه هاي ارتباطي و مواصلاتي استان بويژه در بخش توسعه آزادراه و خطوط ريلي، توجه به مشکل آب بويژه در بخش کشاورزي از طريق انتقال آب از حوزه خليج فارس، سرمايه گذاري بيشتر در حوزه صنايع پتروشيمي با توجه به ظرفيت بالاي استان در اين زمينه، توجه به توسعه گردشگري با توجه به ظرفيت عظيم گردشگري و تاريخي فارس و ساماندهي سريع موضوع آمايش سرزمين (با هدف برنامه ريزي دقيق تر براي توسعه استان با توجه به کمبود منابع) عنوان کردند.
    علي اکبري، نماينده مردم شيراز در مجلس همچنين خواستار رعايت عدالت در تخصيص اعتبارات استان ها شد و تصريح کرد که در اين خصوص مساوات رعايت نشده و استان فارس به حقوق خود نرسيده است.
    وي البته با اشاره به اين که در سفر رئيس جمهور به فارس، قرار است علاوه بر افتتاح برخي طرح هاي به بار نشسته سفر قبلي، مشکلات و درخواست هاي مردم استان نيز مورد توجه و بررسي قرار گيرد، يادآور شد: درمجموع طي چند سال اخير کارهاي خوبي در استان انجام شده است که از جمله آنها مي توان به توجه ويژه به بخش بهداشت و درمان، تعيين رديف بودجه در برنامه بودجه 96 براي احياي تالاب هاي خشک شده استان با محوريت تالاب بختگان و انجام مطالعات و مراحل اوليه پروژه بزرگ درماني گردشگري شهرسلامت اشاره کرد.
    
    3 مشکل اساسي
    مسعود گودرزي، نماينده شهرستان هاي ممسني و رستم در مجلس اما ضمن تاکيد بر وجود سه مشکل اساسي نبود راه هاي ارتباطي مناسب در استان، کمبود آب و کمبود سرمايه گذاري در بخش صنايع پتروشيمي، به عنوان مهم ترين درخواست مردم فارس از هيات دولت، به درخواست مردم شهرستان هاي ممسني و رستم اشاره کرده و مي افزايد: ساخت سد پارسيان که طرح آن از حدود نيم قرن پيش مطرح شده و مطالعاتش از سال 1372 و عمليات اجرايي اش از حدود شش سال پيش شروع شده، اما هنوز به سرانجامي نرسيده و فقط 5درصد پيشرفت فيزيکي داشته، مهم ترين مطالبه و حتي گلايه مردم اين مناطق از دولت است. وي اجراي طرح پتروشيمي ممسني را نيز که از 12 سال پيش بدون تکليف رها شده، در حالي که مردم خريدار 20 درصد از سهامش بودند دومين درخواست و گلايه ممسني ها عنوان مي کند.
    وي درخصوص وضعيت راه هاي اين دو شهرستان نيز مي گويد: درحالي که 10 درصد از راه هاي استان در اين مناطق واقع شده، اما کمترين توجهي به اين راه ها و توسعه و بهسازي آنها نشده است.
    نماينده مردم ممسني و رستم، بيکاري را نيز از مهم ترين مشکلات اين مناطق عنوان کرده و مي افزايد: سهم مردم اين دو شهرستان از توسعه صنعتي تنها يک کارخانه قند با قدمت 50 سال بود که آن هم از چهار سال پيش تعطيل شده و با بيکاري کارگران آن، به نرخ بيکاري اين دو شهرستان افزوده شده است.
    
    مشکل راه ها
    سيد حسين افضلي، نماينده شهرستان اقليد نيز با گلايه از اين که استان فارس آنچنان که نام بزرگ و جايگاه ويژه اي در کشور به جهات مختلف دارد، مورد توجه و توسعه قرار نگرفته است، تصريح مي کند: يکي از بزرگ ترين بي توجهي ها به اين استان درخصوص بحث راه هاي ارتباطي و مواصلاتي صورت گرفته، طوري که اين استان تاکنون حتي يک متر آزادراه نداشته است.به گفته وي، البته اخيرا و به دنبال مطرح شدن اين مشکل در سفر سال قبل رئيس دولت يازدهم، آزادراه اصفهان به شيراز درحال ساخت و تکميل شدن است و طرح ساخت مسير شرق به غرب کشور تحت عنوان «طريق الرضا» (که از فارس مي گذرد) نيز به دولت ارائه شده و مورد موافقت دولت قرار گرفته است.
    افضلي، توسعه خطوط ريلي بويژه به مناطق و بنادر جنوبي کشور را ديگر مطالبه مردم فارس عنوان کرده و تاکيد مي کند: متصل شدن خط راه آهن به بنادر کشور در جنوب علاوه بر اين که موجب اشتغالزايي و توسعه در استان مي شود، تحولي بزرگ در کشور و همچنين بازگشت سرمايه را نيز به دنبال خواهد داشت.
    نماينده مردم اقليد، بحث توجه به آمايش سرزمين در فارس را نيز مورد تاکيد قرار داده و يادآور مي شود: اين موضوع هم براي استان و هم کشور اهميت دارد و اهميت آن برمي گردد به کمبود منابع آب و خاک و سرمايه در کشور و اين که بايد با توجه به اين ظرفيت هاي محدود برنامه ريزي شود تا سرمايه ها جاي خودش قرار گرفته و از هدررفت سرمايه جلوگيري شود.
    آب، راه، کار / مطالبات فارس از رئيس جمهور
    


 روزنامه جام جم، شماره 4802 به تاريخ 30/1/96، صفحه 15 (ايران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بارآثار ديگري از "فاطمه مرادزاده"

  نيش عقرب بر تن مناطق محروم كرمان / با فرارسيدن تابستان و در نبود امكانات درماني، تلفات جاني ناشي از عقرب زدگي افزايش مي يابد
فاطمه مرادزاده، جام جم 1/4/96
مشاهده متن    
  جستجو براي منشا بوي نامطبوع در خاش
فاطمه مرادزاده، جام جم 31/3/96
مشاهده متن    
  جام جم گزارش مي دهد: بازگشت رونق به فرودگاه هاي غير فعال كشور
فاطمه مرادزاده، جام جم 30/3/96
مشاهده متن    
  عرق گرما و بي برقي بر پيشاني خوزستان
فاطمه مرادزاده، جام جم 29/3/96
مشاهده متن    
  سريال وعده ها براي آزادراه تهران شمال
فاطمه مرادزاده، جام جم 28/3/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله غدد درون ريز و متابوليسم ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 91)، فروردين و ارديبهشت 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است