|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/1/30: مي توان استفاده بهتري از فضاي مجازي داشت
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4805
يكشنبه سوم ارديبهشت ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4802 30/1/96 > صفحه 5 (رسانه) > متن
 
 


مي توان استفاده بهتري از فضاي مجازي داشت
گفت وگو با اميررضا دلاوري درباره تجربه حضورش در شبكه هاي اجتماعي

نويسنده: الهام برمكي

اميررضا دلاوري از بازيگران فعال در حوزه تلويزيون، سينما و تئاتر است که «پريا»، آخرين مجموعه نمايشي پخش شده اش از تلويزيون بود. يادداشت هاي يک زن خانه دار، هوش سياه، عمليات 125، مختارنامه و ما چند نفر او از جمله سريال هايي است که دلاوري در آنها به ايفاي نقش پرداخته. او اين روزها مشغول بازي در اپيزود «چهارگاه» از مجموعه «روزهاي بهتر» به کارگرداني بيژن ميرباقري براي شبکه يک سيماست. دلاوري از بازيگران و هنرمندان فعال در شبکه هاي مجازي است. با او گپي زديم تا خود بيشتر از اين فضا و حضورش بگويد.
    
    تجربه حضورتان در فضاي مجازي را چگونه توصيف مي کنيد؟
    دوست داشتم اصلا اين شبکه ها وجود نداشتند. علاقه چنداني به فضاهاي مجازي ندارم و فعاليتم در اينستاگرام هم به صورت روزانه نيست. البته اين شبکه ها فوايدي هم دارند، ولي شخصا علاقه اي ندارم. از طريق تلگرام نيز با دوستان خارج از کشور در ارتباط هستم. از طرفي در زمينه هاي کاري هم از اين راه ارتباط برقرار مي کنيم و فيلم نامه ها را راحت تر مي فرستند. با اين اوصاف سعي کرده ام چندان درگير اين مسائل نشوم.
    
    بسياري از هنرمندان به دليل مشکلاتي که از طرف برخي کاربران شبکه هاي اجتماعي برايشان پيش آمده، گله مندند. آيا شما هم با اين مشکلات مواجه شده ايد؟
    من تا به حال مشکل خاصي نداشته ام، اما دوستاني را ديده ام که دچار چنين مشکلاتي شده اند. البته حاشيه اي در زمينه کاري و زندگي من نبوده تا بستري براي پيش آمدن مشکل به وجود بيايد. با اين حال به اين فکر مي کردم که صفحه ام را ببندم و ديگر هيچ فعاليتي نداشته باشم؛ زيرا وابستگي چنداني به فضاي مجازي ندارم.
    
    با توجه به اين که مي گوييد وابستگي نداريد، آيا اين شبکه ها فوايدي را هم براي شما داشته اند؟
    از طريق اين شبکه ها مي توان آثار تلويزيوني، سينمايي و تئاترها را تبليغ کرد؛ من نيز چنين استفاده اي مي کنم. در کنار آن اگر گاهي تمايل داشته باشم حرف هايي را به مخاطبان بگويم، آن را از اين طريق منتشر مي کنم.
    
    بازخورد مخاطبان در مورد فعاليت هاي شما در فضاي مجازي چگونه است و بيشتر به چه موضوعاتي علاقه دارند؟
    من سعي مي کنم مطالب همگاني تري منتشر کنم و مخاطبان را خيلي وارد زندگي خصوصي خود نمي کنم. از تبليغاتي که درباره مجموعه ها و آثار فرهنگي و فعاليت هاي خيريه منتشر مي کنم، بازخوردهاي خوبي مي گيرم. بعضا پيش آمده مخاطبان اين آثار را ديده و حتي نقد و تشکر کرده اند. اينها بازخوردهايي بوده که از فضاي مجازي گرفته ام و در همين حد برايم کافي است.
    
    به ورود فضاي مجازي به زندگي شخصي افراد اشاره کرديد؛ به نظر شما لزومي دارد که هنرمندان به اين شکل فعاليت کنند و مخاطبان را در جريان مسائل زندگي شان قرار دهند؟
    سطح شخصي بودن بسيار مهم است. به نظر من ورود به مسائل خانوادگي و خصوصي چندان لزومي ندارد. به طور کلي فضاي مجازي در صورت استفاده درست و کاربردي اش، مفيد است. اما متاسفانه درصد بيشتري از افراد برعکس عمل مي کنند. نمي خواهم به کاربران شبکه هاي اجتماعي توهين کنم، اما عموما اين شبکه ها در دست نوجواناني است که ناآگاهانه نظرات يا مطالبي را مطرح و به زندگي برخي افراد لطمه وارد مي کنند؛ در صورتي که مي شود استفاده هاي بهتر و درست تري کرد. ويدئوها، نظرات و پست هايي مي بينم که با شوخي و گلايه مي گويند قديم ها خيلي بهتر بود، زيرا در کنار يکديگر صحبت مي کرديم و همديگر را مي ديديم. در حال حاضر به اين شکل نيست و در فضاهاي مختلف کاري، دوستانه، خانوادگي و... هرکس يک گوشي در دست دارد و با آن مشغول است. ديدن اين تصاوير در چنين محيط هايي چندان دلچسب نيست؛ به همين دليل سعي کرده ام به شبکه هاي اجتماعي وابسته نشوم و با وجود اين، استفاده هايي از آن مي کنم.
    
    چقدر با مخاطبانتان در ارتباطيد؟ پيش آمده وارد صفحه هاي مخاطبان شويد و ببينيد چه کساني هستند و چه مطالبي را منتشر مي کنند؟
    به صفحه هاي برخي از دوستان نزديک و همکارانم سر مي زنم، اما جواب نظرات مثبت يا منفي مخاطبان را نمي دهم. البته اگر دوستي که مي شناسم محبتي داشته باشد، سعي مي کنم در صفحه خودش تشکري انجام دهم. در همين حد فعاليت مي کنم ؛ زيرا معتقدم زماني که انسان ها مي توانند رودررو يکديگر را ببينند يا با تلفن صحبت کنند و صداي هم را بشنوند، خيلي مفيدتر است که اين گونه ارتباط برقرار کنند. گاهي اوقات ممکن است در پيامک ها يا نظرات مکتوب، سوء تفاهم هايي براي ديگران پيش بيايد؛ زيرا لحن انسان مشخص نيست. اما وقتي صحبت مي کنيم، لحن کلام، کاملا حس و حال فرد را منتقل مي کند.
    
    کلام آخر؟
    به نظرم اگر از شبکه هاي اجتماعي و فضاهاي مجازي به طور صحيح استفاده شود، اين استفاده بسيار مفيد است؛ اما در 90 درصد مواقع استفاده درستي نمي شود و گاهي اين فضاها به زندگي شخصي افراد بسياري بويژه اشخاص شناخته شده مانند هنرمندان و ورزشکاران آسيب وارد مي کند؛ تا جايي که اين افراد از ارتباطشان با مخاطبان پشيمان مي شوند. وضعيتي که در حال حاضر شاهد آن هستم، چندان مفيد نيست و فوايدش از مضراتش بسيار کمتر است. ان شاءالله روزي استفاده از فضاي مجازي بدرستي اتفاق بيفتد و از حضور در آن لذت ببريم. در حال حاضر شبکه هاي اجتماعي به طور محدود در فعاليت هاي شغلي کمک مي کنند در صورتي که در گذشته براي پيشنهاد بازي تماس مي گرفتند و بازيگران به دفترهايشان مراجعه مي کردند. در همين رفت وآمدها و صحبت ها بود که با فضا، کارگردان، تهيه کننده و عوامل کار آشنا مي شديم و فيلمنامه را حضوري تحويل مي گرفتيم. يکي از محاسن فضاي مجازي اين است که در حال حاضر با توجه به کمبود وقت و ترافيک مي توان براحتي فيلمنامه را از اين طريق گرفت و آن را خواند.
    
    
    مي توان استفاده بهتري از فضاي مجازي داشت / گفت وگو با اميررضا دلاوري درباره تجربه حضورش در شبكه هاي اجتماعي
    


 روزنامه جام جم، شماره 4802 به تاريخ 30/1/96، صفحه 5 (رسانه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بارآثار ديگري از "الهام برمكي"

  شراره رخام و تجربه حضورش در فضاي مجازي / با پيشنهادهاي عجيبي در اينستاگرام مواجه مي شوم
الهام برمكي، جام جم 8/10/95
مشاهده متن    
  مي خواستند صفحه جعلي ام را به خودم بفروشند / اشكان اشتياق و تجربه تلخ حضور در فضاي مجازي
الهام برمكي، جام جم 13/9/95
مشاهده متن    
  اسير فضاي مجازي نمي شوم / شهرام عبدلي از چگونگي تعامل با شبكه هاي اجتماعي مي گويد
الهام برمكي، جام جم 15/8/95
مشاهده متن    
  به فوايد شبكه هاي اجتماعي دلخوش كرده ام / شهره سلطاني از تجربه حضورش در فضاي مجازي مي گويد
الهام برمكي، جام جم 10/8/95
مشاهده متن    
  با زهره حميدي و تجربه حضورش در فضاي مجازي: رقابت براي دنبال كننده بيشتر را نمي پسندم
الهام برمكي، جام جم 25/6/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مديريت بهداشت و درمان
متن مطالب شماره 3 (پياپي 703)، پاييز 1395را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است