|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/1/30: نشناختن اقتضائات؛ دليل نگاه بدبينانه به فضاي مجازي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5110
يكشنبه سي ام ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4802 30/1/96 > صفحه 5 (رسانه) > متن
 
 


نشناختن اقتضائات؛ دليل نگاه بدبينانه به فضاي مجازييک کارشناس و پژوهشگر سواد رسانه اي درباره منشا نگاه بدبينانه به فضاي مجازي گفت: اين نگاه بدبينانه از نشناختن اقتضائات فضاي مجازي شکل مي گيرد؛ زيرا افراد تا زماني که درباره چيزي اطلاعاتي نداشته باشند، آن را نمي پذيرند.
    دکتر حسين غفاري که در برنامه «گفت وگوي اجتماعي» راديو گفت وگو با موضوع آسيب شناسي فضاي مجازي سخن مي گفت، با اشاره به نگاه دوگانه درباره فضاي مجازي افزود: برخي فضاي مجازي را فرصت محض مي دانند و اگر به زندگي ها نگاه کنيم، آثار و تبعات مثبت زيادي در اين رابطه مي بينيم. بعضي ها هم آن را تهديد يا آسيب تلقي مي کنند.
    وي افزود: پاسخ درست اين است که بايد نگاه واقع بينانه که ناظر بر فرصت ها و تهديدها باشد، داشته باشيم. فضاي مجازي نقش بسيار جدي در تسهيل ارتباطات دارد؛ چه ارتباط ميان افراد و چه ارتباطاتي که در تراکنش هاي مالي و اسناد اداري و دولتي وجود دارد. همچنين بسياري از معضلات شهرنشيني مانند ترافيک، آلودگي هوا و ازدحام جمعيت با طرح هايي مانند دولت الکترونيک يا مجازي کردن خدمات حقيقي قابل برطرف کردن است.
    اين کارشناس و پژوهشگر عرصه سواد رسانه اي به آسيب هايي که فضاي مجازي مي تواند داشته باشد، اشاره و بيان کرد: هر روز يا هر هفته چندين مورد آسيب هاي مختلف اخلاقي و اجتماعي که بعضا منجر به قتل مي شود، داريم که علت وقوع آنها دسترسي و ارتباطاتي است که از طريق فضاي مجازي اتفاق مي افتد.
    وي بيان کرد: وقتي از بعد کلان به موضوع نگاه مي کنيم، متوجه مي شويم نمي شود يک طرفه به قاضي رفت. براي رسيدن به اين درک صحيح، بايد ابتدا فضاي مجازي را تعريف کرد و بدانيم اين دنياي جديد بر چه اساسي شکل گرفته است و چه مختصات ذاتي دارد که همه اين آسيب ها و فوايد ناشي از آنهاست. براي درک بهتر از آسيب هاي فضاي اجتماعي بايد نگاه مقايسه اي ميان مضرات و فوايد فضاي مجازي داشت.
    غفاري با بيان اين که زندگي مجازي و حقيقي امروز مکمل يکديگر هستند، اظهار کرد: امروز در بعضي از زمان ها از زندگي حقيقي مان به سمت زندگي فضاي مجازي کوچ کرده ايم، اما مختصات فضاي مجازي و حقيقي را نمي دانيم.
    وي با تاکيد بر لزوم شناخت و آگاهي از فضاي مجازي و حقيقي عنوان کرد: بايد بدانيم جسم چقدر در شناخت پيدا کردن از پديده هاي جهان و همچنين نسبت به ديگران تاثيرگذار است. قرار گرفتن جسم من در يک مکان در شناخت و فهم ام از آن تاثيرگذار است، اما چون به اين موضوع در فضاي حقيقي توجه نکرديم و درک کمي از آن داشتيم، وقتي وارد فضاي مجازي مي شويم، از آن تعجب مي کنيم.
    اين کارشناس فضاي مجازي ادامه داد: راه درمان اين است که به خودمان و فرزندان مان بياموزيم که از جسم چه استفاده اي کنيم.
    
    لزوم وضع قوانين متناسب با سواد رسانه اي
    دکتر سعيد مدرسي درباره قانون و جايگاه آن در فضاي مجازي گفت: نگاه مديريت قانون محور را بايد به مديريت ارتقاي سواد سايبري محور منتقل کنيم. هر ميزان قوانين محدودکننده بگذاريم اما متناسب با سواد رسانه اي نباشد، فايده اي ندارد.
    اين کارشناس و پژوهشگر سواد رسانه اي در برنامه گفت وگوي اجتماعي راديو گفت وگو با موضوع آسيب شناسي فضاي مجازي با بيان اين مطلب افزود: معمولا فناوري وارد کشور مي شود و جايگاه خودش را ايجاد مي کند و بعد نخبگان فرهنگي به اين فکر مي افتند که بايد چه عکس العملي نسبت به آن داشته باشند.
    وي ادامه داد: سه نوع مواجهه با فضاي مجازي وجود دارد؛ يک مواجهه خوشبينانه است که فقط فرصت ها را مشاهده مي کنيد که اين يک نگاه منفعلانه است. يک مواجهه بدبينانه است که صرفا فضاي مجازي را تهديد مي کنيد و هنگامي که اسم شبکه اجتماعي مي آيد جز عيب و بدي ضد امنيت چيز ديگري به ذهن نمي رسد که نتيجه اش نفي حداکثري و قرنطينه کردن مي شود.
    کارشناس و پژوهشگر عرصه سواد رسانه اي درباره منشا نگاه بدبينانه به فضاي مجازي گفت: اين نگاه بدبينانه از نشناختن اقتضائات فضاي مجازي شکل مي گيرد زيرا افراد تا زماني که درباره چيزي اطلاعاتي نداشته باشند، آن را نمي پذيرند.
    وي با ذکر مثالي ادامه داد: اگر به يک نفر بگوييد سالانه 15هزار نفر در جاده ها کشته مي شوند و بلافاصله نتيجه بگيريد، رانندگي کردن بد است و اصلا نبايد کسي از وسيله نقليه استفاده کند، آن فرد که با رانندگي آشنا نيست قطعا اين نتيجه را مي پذيرد در حالي که استنتاج غير واقعي و مضحکي است. چنين نگاهي به دليل عدم تشخيص اقتضائات رانندگي در فضاي بيرون است. اگر بدانيم فضاي سايبري مختصات مخصوص خودش را دارد و همان طور که حضور در خيابان و رانندگي نيازمند گواهينامه و مهارت است، حضور در فضاي سايبري که يک فضاي واقعي است نيز نيازمند يک گواهينامه است، يقينا مي توانيم آسيب ها را مديريت و از فرصت ها نهايت استفاده را ببريم.
    مدرسي درباره قانون و جايگاه آن در فضاي مجازي نيز عنوان کرد: نگاه مديريت قانون محور بايد به مديريت ارتقاي سواد سايبري محور منتقل کنيم. هر ميزان قوانين محدودکننده بگذاريم اما متناسب با سواد رسانه اي نباشد، فايده اي ندارد.
    وي افزود: در جامعه اي که سواد رسانه اي مخاطبان بالا رفته باشد، نسبت به مخاطرات آن آگاهي کامل خواهد داشت و به افرادي که در اين فضا قرار دارند اعتماد نخواهد کرد.
    قابل ذکر است، برنامه گفت وگوي اجتماعي از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13 و 30 دقيقه از شبکه راديويي گفت وگو پخش مي شود و علاقه مندان مي توانند براي دريافت فايل صوتي اين برنامه به سايت راديو گفت و گو مراجعه کنند.
    نشناختن اقتضائات؛ دليل نگاه بدبينانه به فضاي مجازي
    


 روزنامه جام جم، شماره 4802 به تاريخ 30/1/96، صفحه 5 (رسانه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه زراعت ديم ايران
متن مطالب شماره 2 (پياپي 602)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است