|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/1/30: بازار سرمايه به كدام سو مي رود؟
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4973
پنجشنبه بيست و پنجم آبان ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4802 30/1/96 > صفحه 8 (بورس) > متن
 
 


بازار سرمايه به كدام سو مي رود؟
گزارش جام جم از تحولات دهمين نمايشگاه بورس، بانك و بيمه

نويسنده: محمد صادق پور

نمايشگاه دهم بورس، بانک و بيمه در حالي به کار خود پايان داد که شاهد رويدادها و تحولات مهمي در اين نمايشگاه بوديم که چشم انداز بازار سرمايه در سال 96 را هم تا حدي روشن کرد. در اين گزارش، به بازخواني مهم ترين تحولات نمايشگاه دهم بورس، بانک و بيمه پرداخته ايم.
    يکي از مهم ترين رويدادهاي بازار سرمايه در هفته جاري، آغاز به کار دهمين نمايشگاه بين المللي بورس، بانک و بيمه با عنوان فاينکس بود که حضور سياسيون در آن بسيار قابل تامل بود.
    يکي از عوامل اثرگذار بر بازار سرمايه رخدادهاي سياسي در سطح داخلي و بين المللي است که حضور وزير امور خارجه در اين نمايشگاه نشان داد، اين بازار تامين مالي علاوه بر استقبال از رخدادهاي سياسي، علاقه مند به حضور شخصيت هاي سياسي است تا آينده اقتصادي را با نگاهي به مسائل سياسي اثرگذار مورد تحليل قرار دهند.
    در اين رويداد مهم، ولي الله سيف، رئيس کل بانک مرکزي، علي طيب نيا، وزير امور اقتصادي و دارايي، عبدالناصر همتي، رئيس کل بيمه مرکزي و شاپور محمدي رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار حضور داشتند که در نوع خود نسبت به سال هاي گذشته بسيار جالب توجه و حضور پررنگشان خيره کننده بود.
    شاپور محمدي که تقريبا چهار سال پيش در کسوت مديرعاملي بورس انرژي ايران براي راه اندازي اش پا به عرصه بازار سرمايه گذاشته بود، پس از قبول مسئوليت در معاونت اقتصادي وزارت امور اقتصادي و دارايي، اکنون در جايگاه رياست سازمان بورس مسئوليت سنگيني را به دوش گرفته و همه نگاه ها به سمت اوست.
    بازار سرمايه کشورمان هم اکنون بيش از هفت ميليون مخاطب آنلاين در داخل کشور دارد که با اضافه شدن سهام عدالت، اين تعداد نزديک به 56 ميليون نفر خواهد رسيد که همگي به نحوي با اين بازار پرفرازونشيب سروکار خواهند داشت.
    
    چالش کنتورسازي
    يکي از مهم ترين چالش هايي که هم اکنون بازار سرمايه با آن مواجه است، نبود شفافيت در برخي شرکت هاي بورسي و درز اطلاعات نهاني اين شرکت هاست که نمايي از آن را در جريان افتتاحيه نمايشگاه دهم فاينکس ديديم؛ در مراسم افتتاحيه، جمعي از سهامداران کنتورسازي نسبت به سياست متوليان بازار سرمايه انتقاداتي را مطرح کردند.
    نزديک به 50 نفر از سهامداران اين شرکت بورسي که نيمه تابستان پارسال تاکنون با توقف نماد معاملاتي اين ناشر از سوي سازمان بورس مواجه هستند، به مسئولان مربوطه اعتراض کردند.
    
    قبول داريم
    اين نمايشگاه شامل رخدادهاي جالب ديگري بود؛ مثلا رئيس کل بانک مرکزي قبول کرد که پرداخت سود بيشتر در بانک ها به معناي ريسک بالاست و يکي از مهم ترين چالش هاي جدي بازار سرمايه هم به عنوان بازار رقيب نظام بانکي نرخ هاي بالاي سود سپرده ها بوده است؛ بنابراين ولي الله سيف در مراسم آغازين نمايشگاه درباره تبعات سود بيشتر موسسات مالي هشدارهايي داد.
    سيف اعلام کرد، نظام اقتصادي ايران، بانک محور بوده و وسعت آن حدود 80درصد بازار مالي کشور است و به همين دليل حساسيت ها به اين بازار همواره بيشتر است؛ همچنين توسعه نيافتگي بازار اوليه سرمايه را دليل عدم دسترسي فراگير بنگاه هاي اقتصادي به تامين مالي بلندمدت مي دانيم که منجر به فشار تامين مالي اقتصاد در نظام بانکي شده است.
    در مراسم افتتاحيه نمايشگاه دهم فاينکس، سيف آب پاکي را روي دست سپرده گذاران برخي موسسات اعتباري هم ريخت و اعلام کرد که مجوز بانک مرکزي به معناي تضمين صد درصدي فعاليت موسسات نبوده و در واقع اين مجوز به معناي تضمين فعاليت بانک و نتايج آن نيست.
    
    بازار ايده و اختراعات در فرابورس
    سورنا ستاري ديگر مهمان افتتاح نمايشگاه دهم بورس بود و از ايجاد بازار ايده و اختراع فرابورس ابراز خرسندي کرد و گفت: هيچ گاه فکر نمي کرديم اين بازار با توسعه خوبي روبه رو باشد؛ بورس ايده با همکاري معاونت فناوري با بازار سرمايه ايجاد شده و زيرساخت هاي خوبي براي افراد ايجاد کرده است.
    
    ادعاي عجيب و ظريف
    يکي ديگر از تفاوت هاي نمايشگاه امسال که همان حضور وزير امور خارجه بود، موجب شد وزنه حضور مسئولان در افتتاحيه نمايشگاه سنگين تر شود. ظريف در اين نمايشگاه مدعي شد اگر توافق ژنو به نتيجه نمي رسيد، فروش نفت صفر مي شد! ادعايي که طرح آن با واکنش هاي زيادي از سوي کارشناسان مواجه شد.
    ظريف در اين مراسم، مسير چهار سال گذشته خود را پرزحمت براي اعتلاي ايران اعلام کرد و باز هم مدعي شد امروز حماسه اقتصادي را در اقتصاد مقاومتي شاهد هستيم که نتيجه حماسه سياسي چهار سال پيش است.
    
    ارائه دستاوردهاي ارکان بازار سرمايه در نمايشگاه
    در نمايشگاه امسال بورس، ارکان بازار سرمايه دستاوردهاي خود را نيز به نمايش گذاشتند، به طوري که در بورس کالا رشد 34 درصدي ارزش معاملات محصولات پتروشيمي، وعده راه اندازي معاملات پيمان هاي آتي و سوآپ کالايي، افزايش حجم ارزش قابل توجه معاملات کشاورزي و امکان تامين مالي شرکت هاي توليدکننده در قالب سلف موازي از سوي مديرعامل بورس کالاي ايران اعلام شد.
    
    بورس انرژي هم دست پر بود
    بورس انرژي ايران نيز با ابزارهاي جديد تامين مالي نظير معاملات برق و رشد 309 درصدي ارزش داد و ستدهاي آن از ابتداي سال 96 نسبت به دوره مشابه سال گذشته به همراه تامين مالي فرآورده هاي نفتي شرکت هاي پالايشي توسط ابزارهاي مختلف تامين مالي به نمايشگاه بورس رفت و توانمندي هاي خود را در معرض ديد مخاطبان گذاشت.
    سيدعلي حسيني، مديرعامل بورس انرژي، رونمايي از صندوق پروژه اي که در حوزه تامين مالي برق راه اندازي شده را يکي از اقدامات در نمايشگاه بورس، بانک و بيمه اعلام کرد و گفت: اين صندوق پروژه اي يکي از دستاوردهاي مهم بازار مالي کشور و بورس انرژي ايران است.
    
    توسعه بازار بدهي کشور
    راه اندازي بازار بدهي براي پرداخت حجم عظيم بدهي هاي دولت در سال هاي گذشته به بخش خصوصي يعني همان پيمانکاران و در عين حال به بانک مرکزي و ديگر بانک هاي تجاري و توسعه اي از اقدامات مهم بورس هاي فعال در اوراق بهادار بود و دولت با استفاده از اين نظام مالي براي پرداخت بدهي ها اقدام کرد.
    در اين باره ابزار بدهي دولت به عنوان اسناد خزانه اسلامي طراحي و منتشر شد که به توسعه بازار بدهي در بورس هاي اوراق بهادار منجر شد که در ادامه اين راه اوراق اجاره دولتي به اين بازار اضافه شد تا اين بازار توسعه پيدا کند.
    تاکنون يعني از ابتداي راه اندازي اين بازار 13 هزار ميليارد تومان اسناد خزانه اسلامي و 2000ميليارد تومان اوراق اجاره دولتي منتشر شد. نمايشگاه امسال شاهد رويدادهاي ديگري ازجمله همکاري هاي علمي، پژوهشي و آموزشي سازمان بورس با مجموعه هاي کارگري بود که از اين طريق، سرمايه هاي خرد مردمي به شکل کارآمدتر وارد بازار سرمايه شوند؛ رونمايي از سامانه جديد تالار مجازي در حاشيه نمايشگاه با حضور معاون اجرايي سازمان بورس و با هدف فرهنگسازي بيشتر براي ورود آگاهانه به بازار سرمايه از ديگر دستاوردهاي اين نمايشگاه بود.
    بازار سرمايه به کدام سو مي رود؟ / گزارش جام جم از تحولات دهمين نمايشگاه بورس، بانک و بيمه
    


 روزنامه جام جم، شماره 4802 به تاريخ 30/1/96، صفحه 8 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بارآثار ديگري از "محمد صادق پور"

  ايران بزرگ ترين بورس انرژي منطقه مي شود / گفت وگوي جام جم با مديرعامل بورس انرژي ايران
محمد صادق پور، جام جم 11/5/96
مشاهده متن    
  بورس در هاله اي از ابهام
محمد صادق پور، جام جم 4/5/96
مشاهده متن    
  ركود بي سابقه در بازار سرمايه
محمد صادق پور، جام جم 21/4/96
مشاهده متن    
  گذري بر فصل مجامع شركت هاي بورسي
محمد صادق پور، جام جم 24/3/96
مشاهده متن    
  وضعيت قرمز بانك هاي بورسي
محمد صادق پور، جام جم 17/3/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشگاه علوم پزشكي بابل
متن مطالب شماره 10 (پياپي 121)، مهر 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است