|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/1/31: رشد 50 درصدي فروش سينما در 2 ماه پاياني سال 95
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6762
دوشنبه سوم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6475 31/1/96 > صفحه 22 (فرهنگ و هنر) > متن
 
      


رشد 50 درصدي فروش سينما در 2 ماه پاياني سال 95
معاونت توسعه فناوري و مطالعات سينمايي سازمان سينمايي، آمار منتشر كرد


2 فيلم «سلام بمبئي» و «خوب، بد، جلف» بيشترين ميزان فروش را به دست آوردند
    
    ايران: سينما يکي از حوزه هاي مهم است که در دولت يازدهم تحولات بسياري داشته است؛ تغييراتي که مسئولان در اين عرصه ايجاد کردند، هم معطوف به مسائل کيفي است و هم کمّي. از بازگشايي خانه سينما و فراهم کردن بستري براي گفت و گو ميان اهالي سينما و مسئولان، تا بهتر شدن کيفيت محتوايي فيلم ها و از سکه افتادن فيلم هاي سطحي با مضامين طنز که در دولت هاي نهم و دهم بسيار روي پرده مي رفتند، از جمله مهم ترين تغييراتي است که در 4 سال گذشته در سينماي ايران ايجاد شده است. با اين تفاسير، زماني که کيفيت فيلم ها خوب باشد و سينماگران بدون دغدغه و با آرامش آثارشان را روانه پرده سينما کنند، محصول نهايي هم قطعاً با اقبال تماشاگران روبه رو خواهد شد؛ همان چيزي که اعداد و ارقام در 4 سال گذشته آن را به وضوح ثابت مي کند.
    گزارش تازه معاونت توسعه فناوري و مطالعات سينمايي سازمان سينمايي نشان مي دهد که فروش سينماها در بهمن و اسفند سال 95 نسبت به ماه هاي مشابه در 5 سال گذشته رشد 50 درصدي داشته است. در اين دو ماه دو فيلم «سلام بمبئي» و «خوب، بد، جلف» بيشترين ميزان فروش را به دست آوردند و از ٢٩٤ سالن سينماي کشور در بهمن 95، يک ميليون و ٢١٩ هزار و ٨٦٦ نفر به سينما رفتند. ميزان فروش سينماهاي کشور در بهمن ماه 95 هم بالغ بر 75 ميليارد ريال بوده است. همچنين استان هاي اصفهان، خراسان رضوي و قم هم بيشترين تعداد تماشاگر را در يکي از ماه هاي پاياني سال جذب کردند.
    معاونت توسعه فناوري و مطالعات سينمايي در اين گزارش اعلام کرده است: با وجود اينکه جشنواره فيلم فجر در بهمن ماه برگزار شد، اما بينندگان سينماي ايران نسبت به ماه مشابه در سال قبل، رشدي 47 درصدي داشته اند. اين در حالي است که بينندگان سينماي ايران نسبت به ماه گذشته 29 درصد کاهش داشتند.
    در بهمن ماه 95 تعداد 27 اثر در 47839 سانس در 294 سالن به نمايش درآمد که «سلام بمبئي» با فروش بيش از 21 ميليارد ريال در صدر جدول فروش قرار گرفت و 28 درصد از کل فروش بهمن را به دست آورد. رتبه دوم فروش مربوط به فيلم «هفت ماهگي» با مبلغي بالغ بر 14 ميليارد ريال و 19 درصد از کل فروش است. در نمودار بالا سهم هر يک از آثار به نمايش درآمده در ماه بهمن 95 به صورت درصدي نشان داده شده است.
    در بهمن ماه و بين استان هاي مختلف کشور، «بيشترين حجم فروش سينما در استان تهران» بود که با در اختيار داشتن 43 درصد از سالن هاي سينمايي کشور، 54 درصد از کل فروش سينماي کشور را به خود اختصاص داد و پس از آن با فاصله اي قابل توجه استان هاي خراسان رضوي با 13 درصد و اصفهان با 8 درصد قرار دارند. «کم ترين فروش اين ماه» مربوط به استان هاي اردبيل و سمنان بود که 0/1درصد از فروش کل کشور به دست آمد. بر اساس اطلاعات به دست آمده از نسبت تماشاگر/سالن، مشاهده مي شود که استان هاي اصفهان، خراسان رضوي و قم با توجه به تعداد سالن، حجم تماشاگر بيشتري را در سينماهاي خود جذب کرده اند تا بالاتر از استان تهران که در رده اول فروش بوده قرار بگيرند. همچنين قابل توجه است که به نسبت، مردم استان هاي اصفهان، خراسان رضوي، البرز و قم بيش از ميانگين کشوري در سينماها حضور يافتند و کمترين حضور به نسبت جمعيت در استان هاي اردبيل و کرمان مشاهده مي شود.
    همچنين اسفندماه 95 نيز از بيشترين ميزان فروش طي 5 سال گذشته برخوردار بوده است. سينماي ايران در اين ماه بيش از 92 ميليارد و 800 ميليون ريال فروش داشته است و توانسته بيش از يک ميليون و 377 هزار نفر تماشاگر را به خود جذب کند. اسفند 95 شاهد افزايش سالن هاي سينما نيز بوده است. در اسفند 303 سالن فعال و مجهز به سيستم مکانيزه فروش داشته که اين تعداد در بهمن رقم 294 سالن بوده است. در اسفند 95 سينماهاي کشور 28 اثر را به نمايش گذاشتند که پرفروش ترين فيلم «خوب، بد، جلف» با فروش بيش از 48ميليارد و 965 ميليون ريال در صدر جدول فروش قرار گرفت. اين فيلم 53 درصد از کل فروش اسفند 95 را به دست آورد.
    پس از اين فيلم، انيميشن «مبارک» ميزان 10 درصد از کل فروش اين ماه را به دست آورد. مجموع سانس هايي که طي اين ماه به نمايش 28 اثر سينمايي اختصاص يافت بالغ بر 510/51 سانس بوده است. اما بالاترين نسبت تماشاگر/سالن در استان ها، استان زنجان با جذب 915/7 نفر براي هر سالن بود و بالاترين نسبت جمعيت و تماشاگر، استان تهران با 6درصد از کل جمعيت بوده است. سينماهاي ايران در اسفند 95 در حالي فروش خود را به 9 ميليارد تومان رساندند که اين ميزان فروش، رشدي 50 درصدي نسبت به ماه مشابه خود در سال گذشته را نشان مي دهد.
    در اسفندماه نيز مانند ماه هاي گذشته، وضعيت سينما در استان هاي کشور بر اساس شاخص هاي مختلفي چون تعداد بيننده، تعداد سالن، تعداد صندلي، فروش/بيننده، فروش/صندلي، سهم از فروش، سهم از بيننده، سهم از سالن و سهم از صندلي تقريباً با تغييرات در رتبه ها همراه است و استان هاي تهران، خراسان رضوي و اصفهان در بالاترين رده ها قرار دارند. استان هاي زنجان، خراسان رضوي و چهارمحال و بختياري با توجه به تعداد سالن خود، حجم تماشاگر بيشتري را در سينماهاي استان جذب کرده اند تا بالاتر از استان تهران که در رده اول فروش بوده قرار بگيرند.
    بر اساس آمار، 6درصد از جمعيت استان تهران در اسفندماه به سينماها رفتند که به نسبت ميانگين کل کشور رقم بالايي است زيرا در کل کشور به طور ميانگين، 8/1 درصد از مردم در اين ماه به سينماها رفتند. همچنين قابل ذکر است مردم استان هاي خراسان رضوي، البرز، اصفهان و قم بيش از ميانگين کشوري در سينماها حضور يافتند و کمترين حضور به نسبت جمعيت هم در استان هاي لرستان و سيستان و بلوچستان مشاهده مي شود. همچنين تعداد تماشاگران سينما در اين ماه نسبت به ماه قبل افزايش پيدا کرده است.
    
    
    
    رشد 50 درصدي فروش سينما در 2 ماه پاياني سال 95 / معاونت توسعه فناوري و مطالعات سينمايي سازمان سينمايي، آمار منتشر کرد
    


 روزنامه ايران، شماره 6475 به تاريخ 31/1/96، صفحه 22 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه نگاشته
متن مطالب شماره 23، نيمه بهمن تا نيمه اسفند 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است