|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/1/31: روحاني سال ۶۲ در باره ليبراليسم اقتصادي به كيهان چه گفته بود؟
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21931
سه شنبه بيست و نهم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21603 31/1/96 > صفحه 7 (سياسي) > متن
 
      


روحاني سال ۶۲ در باره ليبراليسم اقتصادي به كيهان چه گفته بود؟سرويس سياسي - يک سال پيش رسانه ها تعدادي فيش حقوقي را منتشر ساختند که نشان مي داد برخي مديران دولتي دريافتي هاي نجومي از بيت المال داشته اند، حقوق هاي نجومي مديران دولتي جامعه را به شدت مضطرب و نگران ساخته و انتقادات از دولت را شدت بخشيد، با اين وجود مسئولين دولتي به جاي برخورد با دريافت کنندگان اين حقوق ها آنان را ذخيره هاي نظام و مديران کارآمدي خواندند که قانون دريافت حقوق هاي نجومي را براي آنان جايز دانسته است!
    حمايت روزنامه هاي زنجيره اي از دولت در اين گيرو دار به خوبي نشان مي داد که آن چه براي مدعيان مهم نيست تفاوت و فاصله اي است که در جامعه با علني شدن اين حقوق ها ايجاد شده است، با اين وجود نگاهي به گذشته نشان مي دهد که حسن روحاني رئيس دولت يازدهم در اوايل دهه شصت نظرات ديگري در اين زمينه داشته است.
    گفت وگوي اختصاصي حسن روحاني با کيهان که در شماره 11 فروردين 1362 اين روزنامه منتشر شد حاوي نکات بديعي است که بازخواني آن در اين ايام ممکن است با اتهام تشويش اذهان عمومي و انتساب دروغ به مقامات دولتي روبرو شود.
    نکته ديگر آن که حسن روحاني رئيس جمهور روزگاري به دنبال اسلامي کردن اقتصاد و پياده کردن نظر اصيل اسلام در حوزه اقتصاد بوده است ولي امروز يک اقتصادخوانده حامي دولت يازدهم در برنامه مناظره سيما در واکنش به مواضع و فتاواي اقتصادي آيت الله جوادي آملي مي گويد: اينکه فلان شخصيت ديني درباره اقتصاد نظر مي دهد يکي از مشکلات اقتصادي ماست و نبايد سياست اقتصادي را ديکته کند!
    مرتضي عزتي که خود از موسسان و عضو هيئت مديره انجمن اقتصاد اسلامي است، درباره ورود علما به مسائل اقتصادي جامعه چندي پيش گفته بود: شخصيت ديني بايد درباره دين نظر دهد همان گونه که يک پزشک هم بايد در زمينه پزشکي اظهارنظر کند و همان گونه که يک معلم اقتصاد نبايد فتواي شرعي دهد.
    از تلاش براي رسيدن به نظر اصيل اسلام در حوزه اقتصاد تا جدا کردن اسلام از سياست و اقتصاد نزديک به چهار دهه طول کشيده است و بازخواني اين سال ها و آنچه گفته شده بود و آنچه امروز اجرايي مي شود ضروري به نظر مي رسد.
    نکته ضروري ديگر آن که به دنبال صحت سنجي اظهارات حسن روحاني در مصاحبه با کيهان در فروردين 1362 نيستيم و تنها تفاوت ميان گفتار و عمل رئيس جمهور در اين سال ها مراد است.
    
    روحاني به دنبال نظر اصيل اسلام در اقتصاد
    حسن روحاني در اين مصاحبه با اشاره به مالکيت در اسلام و احکام فقهي موجود مي گويد: اگر کسي بخواهد مسائل اقتصادي اسلام يا مالکيت در اسلام را که يکي از مسائل مهم اقتصادي است فقط در چهارچوب احکام فقهي به دست بياورد در اشتباه بزرگي خواهد بود و به نظر اصيل اسلامي نخواهد رسيد.
    روحاني ادامه مي دهد: در جامعه عدل اسلامي نبايد يکي از گرسنگي در حال مردن باشد و ديگري از سيري نداند که چه مي کند اين يک اصل اسلامي است و ما نمي توانيم بگوييم که در مسئله مالکيت به يک اصل فقهي مراجعه مي کنيم بدون در نظر گرفتن اصل مهم عدل و قسط اين امکان پذير نيست.
    اين اظهارات را مقايسه کنيد با دريافتي هاي نجومي برخي مديران دولتي با اين بهانه که قانون به آنها چنين اجازه اي را داده است، آيا پرداخت و دريافت حقوق هاي نجومي با اصل مهم عدل و قسط سازگار است؟!
    روحاني در مصاحبه فروردين 1362 خود با کيهان همچنين مي گويد: اگر در جامعه اي ديديد که برهنه و گرسنه اي وجود دارد حتما بدانيد ثروتمنداني لباس و غذاي آنها را به تاراج برده اند. در اسلام ظلم و ستم ممنوع شده که اين يک اصل است. حال اگر کسي بخواهد با مال خودش کاري کند که به ديگري ستم بشود اين ممنوع است و اين اصل بايد در نظر گرفته شود.
    نماينده وقت سمنان در مجلس شوراي اسلامي که امروز در قامت رئيس جمهور اقتصاد کشور را مديريت مي کند در آن مصاحبه همچنين گفته بود: اگر برنامه هاي اقتصادي را جوري طراحي کنيم که به مقام و عظمت انسان اهانت شود آن برنامه اقتصادي اسلام نيست ولو اينکه صد تا روايت هم بياورند.
    
    مبارزه روحاني با ليبراليسم اقتصادي در سال 62 !
    مشي ليبرالي اقتصاد در سال هاي گذشته به شدت دلسوزان را نگران کرده است، نگاهي به عملکرد مديران و وزيران دولت يازدهم دليل اين نگراني را به خوبي نشان مي دهد.
    روحاني خود در سال 62 درباره مشي ليبرالي در اداره اقتصاد کشور گفته بود: متاسفانه ليبراليسم اقتصادي پوششي پيدا کرده به عنوان پوشش زيبا و مقدس مذهبي و مکتبي و ما اگر بخواهيم ماهيت ليبراليسم اقتصادي را نشان بدهيم ناچار هستيم آن لباس و پوشش زيبا را با مهارت از تن آنان دربياوريم.
    نماينده وقت مجلس ادامه داده بود: مطبوعات، صدا و سيما، گويندگان و همه متفکران علاقمند به اين جامعه بايد آثار شومي که ليبراليسم اقتصادي در جامعه ما به بار آورده و به بار خواهد آورد حتي در بعد سياسي [چون اين ها از هم منفک نيستند ] از هم باز کنند و توضيح بدهند و روشن شود. من فکر مي کنم اين مردم خواهند بود که به صحنه خواهند آمد و اين ليبراليسم را هم از صحنه بيرون خواهند کرد.
    روحاني گفته بود: ما همان طور که در بيرون کردن ليبراليسم سياسي از صحنه يک خط صحيح و اساسي سياسي به عنوان خط امام معرفي کرديم و جايگزين و نيروي اجرايي مشخص کرديم و افرادش هم در ميدان آمدند و اين جا هم همين طور است ما بايد به جاي ليبراليسم اقتصادي، خط اقتصادي اسلام را هم معرفي کنيم و هم راه اجرايي آن را ارائه بدهيم و هم بايد انسان هاي توانمندي به صحنه بيايند تا مردم جايگزيني خط اصيل و صحيح را در جامعه ببينند و ما بتوانيم به اين خطر پايان بدهيم.
    
    انتقاد از واردات صنايع پيچيده از کشورهاي امپرياليستي
    دولت يازدهم در سال هاي گذشته مذاکرات مبسوطي براي خريد هواپيماهاي به ظاهر مدرن با طرف هاي غربي داشته است، هر چند کارشناسان مي گويند که اين هواپيماها مرجوعي ديگر کشورها است که امروز با منت فراوان به ايران داده مي شود ولي تاسف آور آن که حاميان دولت در تشريح دستاوردهاي برجام جز به واردات چند هواپيما و با شرايط ويژه استفاده از آنها اشاره اي نمي کنند!
    روحاني در مصاحبه با کيهان در فروردين 1362 به اين موضوع نيز مي پردازد و مي گويد: نبايد به دنبال پيچيدگي دستگاه هاي صنعتي برويم زيرا اين مسئله ما را از نظر صنعتي وابسته نگاه مي دارد، بايد برويم دنبال صنايع ساده غيرپيچيده و وزارتخانه هاي مربوطه بايد در زمينه واردات دستگاه هاي صنعتي با يکديگر هماهنگي داشته باشند که اگر ما در مورد يک دستگاه به نتايجي رسيديم براي ديگر دستگاه ها مفيد باشد و اينکه تا جايي که امکان دارد در زمينه رفع نياز صنعتي نيازمان را از کشورهاي جهان سومي تامين کنيم زيرا کشورهاي امپرياليستي ماهيت شان تجاوز و استثمار و توسعه طلبي است و ما هرچه رابطه مان را با آنها ضعيف تر کرده و با کشورهاي جهان سوم خودمان را نزديک بکنيم به نفع جمهوري اسلامي است.
    روحاني سال ۶۲ در باره ليبراليسم اقتصادي به کيهان چه گفته بود؟
    


 روزنامه كيهان، شماره 21603 به تاريخ 31/1/96، صفحه 7 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 76 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه سرباز
متن مطالب شماره 255، فروردين و ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است