|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/1/31: توافق عربستان و امريكا براي آغاز حملات موشكي به يمن
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6764
چهارشنبه پنجم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6475 31/1/96 > صفحه 20 (جهان) > متن
 
      


توافق عربستان و امريكا براي آغاز حملات موشكي به يمن
وزير خارجه ترامپ با مقامات سعودي مذاكره كرد


گروه جهان/ ژنرال جيمز ماتيس، وزير دفاع امريکا تور يک هفته اي خود به خاورميانه و شمال آفريقا را با سفر به عربستان آغاز کرد. او فتيله اين تور را با آتش جنگ شروع کرد و آن گونه که محافل نزديک به رئيس جمهوري سابق يمن فاش کرده اند، با عربستان به توافق رسيد تا حملات موشکي امريکا از طريق دريا به شهرهاي يمن آغاز شود.
    به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري خبر وابسته به علي عبدالله صالح رئيس جمهوري اسبق يمن منابع سياسي عالي رتبه گفتند، دو طرف توافق کردند ناوهاي امريکايي همانند موشک باران فرودگاه الشعيرات سوريه از طريق دريا به اهداف انصار الله در يمن حمله کنند. جيمز ماتيس وزير دفاع امريکا که به عربستان سفر کرده و با ملک سلمان ديدار داشت، گفت: عربستان همپيمان امريکا است وهدف امريکا اين است که جناح هاي مختلف يمن را براي از سرگيري هرچه سريعتر مذاکرات تحت نظرات سازمان ملل تحت فشار قرار دهد.
    ماتيس پيش از اين ديدار در گفت و گويي با خبرنگاران مدعي شده بود: ما مي دانيم که موشک هاي ايراني توسط انصار الله به سمت عربستان سعودي شليک مي شوند. اين اقدام بايد متوقف شود.
    روز سه شنبه نيز در آستانه اين سفر مقامات امريکايي به خبرنگاران گفته بودند، افزايش نقش امريکا در بحران يمن از طريق حمايت مستقيم تر واشنگتن از متحدان منطقه اي خود که در حال جنگ با انصارالله يمن هستند، نيز در دستور کار اين سفر قرار دارد.
    ماتيس در مسير سفر به رياض به خبرنگاران گفت: جنگ يمن خيلي طولاني شده و بايد به آن خاتمه داد. ما با متحدانمان همکاري خواهيم کرد تا اين بحران را به ميز مذاکرات تحت رهبري سازمان ملل بکشانيم.
    او که در سفر به رياض با سلمان بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان و محمد بن سلمان، جانشين وليعهد ديدار مي کند، درباره جزئيات حمايت هاي بيشتر امريکا از متحدان منطقه اي واشنگتن و ائتلاف تحت رهبري امريکا عليه يمن حرفي نزد اما گفت، در اين سفر درصدد عميق تر و گسترده تر کردن روابط بين امريکا و عربستان است.
    اگرچه ماتيس و ديگر مقامات امريکايي به جزئيات افزايش همکاري هاي واشنگتن – رياض و کمک امريکا به ائتلاف سعودي عليه يمن نپرداختند اما سايت خبري تحليلي «اسپوکسمن ريويو» در اين باره در گزارشي نوشت، کمک امريکا به ائتلاف سعودي عليه يمن احتمالاً هم کمک مشاوره اي و هم تسليحاتي خواهد بود و فروش سلاح هاي جديد به عربستان در دستور کار اين سفر است.
    در حال حاضر ارتش امريکا در يمن حملات هوايي را عليه تروريست هاي القاعده انجام مي دهد و گروهي از نيروهاي نظامي امريکا نيز کمک هاي اطلاعاتي محدودي به عربستان سعودي مي کنند و از اين طريق متحد منطقه اي خود را در جنگ با حوثي ها تنها نگذاشته اند. از زماني که دونالد ترامپ، رئيس جمهوري امريکا شده است نيز حملات هوايي امريکا عليه القاعده در شبه جزيره عربستان شدت گرفته است. همچنين به دنبال تصميم پنتاگون مبني بر تعيين بخش هايي از خاک يمن به عنوان «مناطق خشونت هاي فعال»، نيروهاي هوايي امريکا حملات هوايي متعددي را در اين مناطق انجام داده و تعدادي از نيروهاي عمليات ويژه امريکا هم در اين مناطق مستقر شده اند. بنابراين اگرچه حضور نظامي محدود امريکا در يمن به بهانه مبارزه با القاعده به نفع عربستان و ائتلاف عربي عليه يمن بوده اما امريکا کوشيده است در بحث جنگ سعودي ها با حوثي ها بسيار محدود وارد شود. بويژه پس از آنکه در سال 2016 حملات هوايي عربستان منجر به کشته شدن ده ها غيرنظامي يمن شد و دولت باراک اوباما، رئيس جمهوري سابق امريکا فروش سلاح به عربستان و برخي کمک هاي نظامي به اين کشور را به حالت تعليق درآورد اما با توجه به اظهارات ماتيس درباره اهداف سفرش به عربستان، به نظر مي رسد در دولت جديد نه تنها فروش سلاح امريکا به عربستان و ديگر متحدان عربي اين کشور از جمله امارات از سر گرفته شود بلکه کمک هاي نظامي ديگري نيز از واشنگتن به سوي رياض سرازير شود. خود ماتيس نيز حتي اگر به جزئيات همکاري هاي آتي دو کشور اشاره نکرده باشد، آشکارا نويد اين همکاري ها را به دوستا ن سعودي داده است.
    در ادامه تور يک هفته اي رئيس پنتاگون به خاورميانه و شمال آفريقا، ماتيس قرار است به مصر، اسرائيل، قطر و در آخر هم به جيبوتي سفر کند. او در تمام سفرهاي خاورميانه اي خود به دو محور يمن و سوريه خواهد پرداخت. بويژه اينکه به خاطر اقدام هاي نظامي اخير امريکا در سوريه و افغانستان، نگاه هاي جامعه بين الملل به نحوه مداخله واشنگتن در کشورهاي در حال جنگ معطوف شده است و روسيه بشدت به خاطر 59 موشکي که به طور ناگهاني امريکا به سوي سوريه شليک کرد، از واشنگتن خشمگين است. وزير دفاع امريکا نيز اين مساله را بخوبي درک کرده است زيرا در جريان تور خاورميانه اي خود به خبرنگاران گفت: «ما در حال تنش زدايي از روابط خود با روسيه هستيم. ما با روسيه همکاري نمي کنيم اما براي امنيت پروازها مي کوشيم تنش هايمان را با اين کشور کاهش دهيم.»
    
    ورود کارگران خارجي به امريکا محدود شد
    «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري امريکا در راستاي اجراي وعده هاي انتخاباتي خود مبني بر حل مشکلات اقتصادي و بيکاري در 100 روز نخست رياست جمهوري و تحقق شعار «امريکايي بخر و امريکايي استخدام کن»، فرمان اجرايي جديدي براي اعمال محدوديت در صدور رواديد کار (H1-B) براي مهاجران خارجي امضا کرد. به گزارش خبرگزاري رويترز، «ترامپ» که اين فرمان را در جريان بازديد از يک شرکت توليد ابزار و تجهيزات در ايالت ويسکانسين امضا کرد، گفت: اين رواديد خاص بايد به افرادي اعطا شود که بالاترين مهارت ها و دستمزدها را دارند و هيچگاه نبايد موجب جايگزين شدن شهروندان امريکايي شود. رواديد H1-B مختص افرادي است که خواستار اقامت موقت در امريکا براي کار در شرکت هاي پيشرفته فناوري هستند. ترامپ با وعده تامين امنيت مرزهاي امريکا، اشتغالزايي، رونق اقتصادي و کاهش جرايم پا به عرصه رقابت هاي انتخاباتي گذاشت و به نظر مي رسد فرمان اجرايي جديد گام نخستي به سوي هدف اشتغالزايي براي جوانان امريکايي است.
    
    
    توافق عربستان و امريكا براي آغاز حملات موشكي به يمن / وزير خارجه ترامپ با مقامات سعودي مذاكره كرد
    


 روزنامه ايران، شماره 6475 به تاريخ 31/1/96، صفحه 20 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Iranian Journal of Practice in Clinical Psychology
متن مطالب شماره 2 (پياپي 602)، Spring 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است