|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/1/31: اتحاديه متفرق!
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4114
چهارشنبه سي ام خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3787 31/1/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


سرمقاله 
اتحاديه متفرق!روزنامه اعتماد شوراي نويسندگان - در ميان سازمان هاي سياسي منطقه اي و بين المللي، اتحاديه عرب منحصر به فرد است. اين اتحاديه از يك سو خود را قيّم جهان عرب مي داند و مدعي است كه كشورهاي غيرعرب حق دخالت در امور كشورهاي عربي را ندارند، ولي از سوي ديگر هركدام به تناسب هزينه دخالت قدرت هاي جهاني را در كشورهاي منطقه تامين مي كنند و خودشان نيز هرگاه فرصت كرده اند بيشترين كشتار را عليه مردم ساير كشورهاي اتحاديه به اجرا در آورده اند. يمن در گذشته به دست مصر و اكنون به وسيله عربستان به خاك و خون كشيده شده است. فلسطيني ها در گذشته به دست پادشاه اردن و سپس به دست گروه هاي داخلي خودشان مثل ابونضال كه مورد حمايت كشورهاي تندرو بودند كشته مي شدند. لبناني ها به دست گروه هاي طرفدار عراق، سوريه، ليبي، عربستان، مصر و... اكنون نيز ليبي ميدان اين تقابل است و عراق و سوريه و يمن نيز عرصه كشت وكشتار فراوان به دست خودشان و سايرين است. جناياتي كه اخيرا در انتقال محاصره شدگان دو روستاي كفريا و فوعه در سوريه عليه مردم عرب و به دست سلفي ها انجام شد آخرين نوع از اين اقدامات است كه با سكوت و حتي رضايت جامعه عرب بوده است. با اين شرايط آيا چيزي به نام اتحاديه عرب وجود دارد؟ پاسخ منفي است. چرا؟
     مهم ترين علت و دليلي كه مي توان در نقد وجودي چنين اتحاديه اي ذكر كرد، فقدان هم سطحي اقتصادي و منافع مشترك ميان آنان است. شاخص توسعه انساني (HID) به عنوان يك معرف براي مقايسه سطح اقتصادي و اجتماعي كشورهاست. براساس قرارداد، اين شاخص ها به ٤ طبقه تقسيم مي شود. توسعه پايين، متوسط، بالا و بسيار بالا. چندين كشور عربي در سطح پايين توسعه قرار دارند. يمن، سودان و... برخي در سطح متوسط مثل مصر و مراكش، برخي نيز در سطح بالا هستند مثل تونس، الجزاير، لبنان و تعدادي نيز مثل كشورهاي حاشيه خليج فارس داراي شاخص توسعه انساني خيلي بالا هستند. چنين جمع بسيار ناهمگني نمي توانند تنها با تكيه بر زبان عربي وحدت پيدا كنند. از سوي ديگر به رسميت شناخته شدن مرزهاي جغرافيايي موجود كه عموما هم ساخته دوران استعمار است، تضاد منافع ميان آنان را بيشتر كرده است. تفاوت اقتصادي ميان اين كشورها ناشي از سطح توان توليدي مردم آنها نيست، بلكه عموما ريشه در منابع نفتي دارد. لذا اگر نفت نبود عموم اين كشورها داراي شاخص توسعه به نسبت نزديك يكديگر مي شدند. براي آنكه بدانيم نفت چه وضعيتي را ايجاد مي كند، كافي است به دو خبري كه در هفته هاي گذشته منتشر شد، توجه كنيم. سفر پادشاه عربستان به كشورهاي جنوب شرق آسيا و ژاپن از حيث مقايسه با قصه هاي هزار و يك شب جالب بود. در حالي كه رهبران ثروتمندترين كشورها با سادگي هرچه تمام تر به سفرهاي ديپلماتيك مي روند، ملك سلمان با تعداد زيادي هواپيما و ١٥٠٠ همراه و خدم و حشم فراوان و ١٠٠ ليموزين راهي اين كشورها مي شود: و در همان زمان بخش بزرگي از جهان و مردم عرب در فقر و تنگدستي و از آن مهم تر تحت ضرب نيروهاي افراطي و حملات هوايي عربستان سعودي به خاك و خون كشيده مي شوند. خبر جالب ديگر انتشار تصوير بردن علوفه با يك رولزرويس آخرين مدل (علوفه ها روي سقف رولزرويس قرار داده شده بود) براي شتر يكي از شيوخ عرب است كه مي گويند اين كار مورد اعتراض كارخانه رولزرويس نيز قرار گرفته و آن را توهين به برند خود تلقي كرده است. كاري كه بايد با گاري يا تراكتور انجام شود با خودروي تشريفات سطح بالا انجام مي شود. هزينه اين علوفه براي شتر وي معادل سير كردن شكم ده ها و صدها كودك عرب گرسنه است كه در اقصي نقاط جهان عرب در حال مبارزه با گرسنگي هستند.
     خروجي اين وضع چيست؟ شايد بتوان گفت شكل گيري داعش به نحوي پاسخ به تحقير تاريخي جهان عرب است. خشونت و افراطي گري كه از سوي داعش مي بينيم تا حدي معلول خفت و خواري جهان عرب و دولت هاي رانتي آن در برابر غرب و امريكاست. از اين منظر ريشه شكل گيري داعش و تندروي مذكور به ويژه به علت خفت آنان در برابر اسراييل و امريكا همچنان وجود خواهد داشت. حتي اگر داعش در عراق و سوريه و ليبي نابود شوند، باز هم ممكن است در قالب گروه هاي جنايتكار كشوري و محلي، اين جريان افراطي و تروريستي تداوم پيدا كند.
     خروجي اين وضع را مي توان در ناله هاي سياسي اتحاديه عرب نيز ديد. هنگامي كه براي رسيدگي به مهم ترين بحران فعلي اين مجموعه يعني يمن و سوريه تشكيل جلسه مي دهند، ولي سه تن از رهبران آن در طول جلسه به خواب عميقي فرو مي روند. رهبراني كه شب را با خوش گذراني سر كنند، يا بيش از حد معمول بنوشند، طبيعي است كه در جلسات كسالت آور سران اتحاديه عرب به خواب عميق فرو روند.
    آنان چنان بي روح و بي رمق درباره مسائل جهان عرب سخنراني مي كنند كه سخنان شان حتي قادر نيست مانع چرت زدن ديگران شود!
     وجه ديگر اين مساله در رفتار بخشي از مردم و جامعه عرب بازتاب پيدا مي كند كه از روي استيصال و خودباختگي حاضر مي شود از بمباران سوريه به وسيله ترامپ حمايت كند، ترامپي كه آنان را به پشيزي نمي انگارد و همواره درصدد تحقير آنان بوده است. بمباراني كه براي خنك كردن دل اسراييلي ها انجام شده است. نمي دانيم كه آيا سقوط يك جامعه و تمدن يا قوم بيش از اين نيز ممكن است يا خير؟ اميدواريم كه اين نهايت سقوط باشد. و البته درسي براي ما نيز تلقي شود.
    سرمقاله: اتحاديه متفرق!
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3787 به تاريخ 31/1/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 39 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه باران
متن مطالب شماره 274، خرداد 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است