|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/1/31: سامان بخشي راه هاي پنجگانه منتهي به شمال كشور
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6528
يكشنبه چهارم تير ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6475 31/1/96 > صفحه 19 (ايران زمين) > متن
 
      


سامان بخشي راه هاي پنجگانه منتهي به شمال كشور
با تدابير مسئولان در دولت يازدهم عينيت يافت

نويسنده: حسين خاني

ساري - / جاده هاي پنجگانه اي که مازندران را به پايتخت اتصال مي دهد، از اهميت بالايي برخوردار است، چرا که تقريباً در همه دولت ها تفکراتي براي بهينه سازي و امن تر کردن اين جاده ها، ملي بودن و بهره گيري بيشتر ساکنان استان هاي دور و نزديک از اين راه ها بوده است. سالانه افراد زيادي از استان هاي مختلف عزم سفر به سواحل درياي مازندران مي کنند و تا سال هاي قبل به رغم تمام سخت گيري هاي پليس بازهم آمار تصادفات رانندگي و مرگ در جاده هاي منتهي به مازندران آمار قابل توجهي داشت.
    
    رفع مشکلات راه ها
    اهميت جاده هاي منتهي به شمال کشور چنان زياد است که «خيرالله خادمي» معاون وزير راه و شهرسازي و مديرعامل شرکت ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل در اين باره مي گويد: با روي کار آمدن دولت تدبير و اميد و با دستور وزير راه قرار شد، ساماندهي در راه هاي منتهي به شمال را انجام دهيم، چرا که هم نياز ملي براي کشور بود و هم نيازي است که در زمان اوج ترافيک، معضلاتي را براي مردم ايجاد مي کرد. مردم در برخي از مقاطع زماني براي عبور از راه هاي شمال اعم از هراز، فيروزکوه يا چالوس در زمان اوج ترافيک، بين 6 تا 10 ساعت متوقف مي شدند. اين مساله علاوه بر تلف کردن وقت مردم موجب آزردگي آنان مي شد، آن هم در زماني که قرار بود مردم شادي کنند و براي آنان ذائقه خوبي ايجاد شود. طي سه ماه براي اين راه ها، طرح جامعي تهيه و قرارشد فعاليت ها را در 5 مسير يادشده متمرکز کنيم که امروز تمامي اين راه ها درحال به اتمام رسيدن است که موجب رفع مشکلات پيشين در اين گلوگاه ها مي شود.
    
    کاستن خطرات جاده ها
    شايد دليل توجه بيش از حد دولتمردان يازدهم به مقوله جاده هاي منتهي به مازندران کاستن از خطرآفرين بودن اين جاده ها باشد که خادمي در اين باره اعلام کرده، تنها در سال گذشته دولت يازدهم افزون بر 10 هزار ميليارد ريال فقط در پنج محور شمال کشور هزينه کرده است. در جاده قزوين- الموت که براي کاهش طول مسير و ارتباط دادن مازندران با استان قزوين صورت مي گيرد، به رغم کاستي هايي که دولت در مسائل مالي با آن روبه رو بود حدود يک هزار ميليارد ريال هزينه شده است.
    در همين حال، در راه حياتي تهران به قائمشهر که به نام جاده فيروزکوه شهرت دارد، در مسيرگلوگاه - زيرآب مشکلاتي در کم عرض بودن جاده وجود داشت که با تدابير اتخاذ شده از سوي دولتمردان و تزريق مالي مناسب به اين طرح سرانجام قفل اين گره ترافيکي باز شد و تردد روان در اين جاده را براي همه ممکن کرد. بنا بر گفته هاي معاون وزير راه در راه هراز نيز به همين ميزان هزينه صورت گرفته است. همچنين از 101 کيلومتر جاده هراز، 53 کيلومتر يا تونل يا پل يا ديوار حائل است که کار سنگيني است و در اين دولت 30 کيلومتر مورد بهره برداري قرار گرفته و سال آينده نيز 28 کيلومتر ديگر مورد بهره برداري قرار مي گيرد. البته در مسيرآزاد راه رشت - قزوين هزينه ها 200 ميليارد ريال بيشتر از دو راه مازندران بوده و افزون بر يک هزار و 200 ميليارد ريال اعتبار هزينه شده است. اما به نظر مي رسد که شاهکار دولت تدبير و اميد سرعت بخشيدن به طرح آزاد راه تهران - شمال باشد، طرح هايي که طي سال هاي طولاني از آغاز عمليات اجرايي اش درگير قول و قرار و وعده و وعيدهاي دروغين شده بود. اکنون که مدتي است بخشي از اين آزاد راه حياتي از چالوس تا مرزن آباد راه اندازي و به بهره برداري رسيده، با همت و تزريق هزينه 6هزار ميليارد ريالي قسمت مربوط به فاز تهران تا گچسر نيز تا پايان عمر دولت يازدهم افتتاح خواهد شد تا مسافران از گره هاي ترافيکي جاده چالوس تا حدودي خلاص شوند. آزادراه شمال مشکلي براي راهسازي کشور بود و مردم سال ها منتظر اتمام آن بودند و طي سال هاي 94 و 95 نزديک به 49 درصد پيشرفت داشته و اکنون قطعه اول آزادراه شمال، 82 درصد پيشرفت دارد که در بهار يا تابستان امسال زير بار ترافيک مي رود.
    
    نهضت راهسازي
    اما خدمات دولت تدبير و اميد تنها به اين راه ها خلاصه نشده و در درون شهرها نيز نهضت سازندگي ادامه دارد. «حيدر نوروزي»، مدير کل راه و شهرسازي و رئيس شوراي حمل و نقل استان درباره طرح هاي افتتاحي، افزود: 9 هزار و 830 ميليارد ريال از اين طرح ها مربوط به بندر اميرآباد به عنوان يکي از بنادر مهم و با تجهيزات مدرن در شرق مازندران است. عمليات ساخت کمربندي جنوبي شهر بابل به عنوان بزرگ ترين شهرستان مازندران نيز پس از 11 سال به بهره برداري مي رسد. هزينه ساخت اين کمربندي يک هزار و 120 ميليارد ريال بوده است. با بهره برداري از اين طرح، بار ترافيکي شهر بابل که نابساماني زيادي براي شهروندان به دنبال داشته، کاهش خواهد يافت.اجراي کمربندي جنوبي شهر بابل که حدود 16.2 کيلومتر طول دارد، در سال 85 آغاز شد و تکميل آن در اين سال ها از مهم ترين دغدغه هاي مردم منطقه بود. نوروزي از تونل و پل ارتباطي نوشهر- چالوس با اعتبار 970 ميليارد ريال به عنوان يکي ديگر از طرح هاي افتتاح شده در دولت تدبير و اميد ياد کرد و گفت: طرح بهسازي راه بهشهر - زاغمرز به طول 15 کيلومتر با هزينه 150 ميليارد ريال، همچنين بخشي از کمربندي شهر ساري مرکز استان از ديگر طرح هاي مهم اين عرصه بود.
    سامان بخشي راه هاي پنجگانه منتهي به شمال کشور / با تدابير مسئولان در دولت يازدهم عينيت يافت
    


 روزنامه ايران، شماره 6475 به تاريخ 31/1/96، صفحه 19 (ايران زمين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار
    آثار ديگري از "حسين خاني"

  هشدار! دريا همچنان قرباني مي گيرد
حسين خاني، ايران 3/4/96
مشاهده متن    
  شليك اشتباهي «ميرشكار»
حسين خاني، ايران 27/3/96
مشاهده متن    
  اجراي « طرح دريا» در سه استان گيلان، مازندران و گلستان / از 31 خرداد تا 3 مهرماه رخ مي دهد
حسين خاني، ايران 27/3/96
مشاهده متن    
  كشف جسد مرد گمشده در جنگل
حسين خاني، ايران 22/3/96
مشاهده متن    
  برند سازي برنج، ضرورت رونق كشاورزي استان هاي شمالي / به منظور جلوگيري از تقلب و حفظ جايگاه توليد ملي، برندسازي برنج ايراني اجتناب ناپذير است
حسين خاني، ايران 11/3/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي ارتباطي
متن مطالب شماره 89، بهار 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است