|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/1/31: تيلرسون: ايران به تعهدات خود براساس برجام عمل كرده است
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6804
دوشنبه بيست و هشتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6475 31/1/96 > صفحه 21 (سياسي) > متن
 
      


تيلرسون: ايران به تعهدات خود براساس برجام عمل كرده است
اعتراف برجامي دولت دونالد ترامپ


دولت جديد امريکا براي نخستين بار از زمان آغاز به کار خود بر پايبندي ايران به تعهداتش در چارچوب برجام تاکيد کرد. رکس تيلرسون، وزير خارجه امريکا در نامه اي خطاب به رئيس مجلس نمايندگان امريکا، اعلام کرده است که ايران تا روز ۱۸ آوريل (سه شنبه، ۲۹ فروردين) به تعهدات خود براساس برجام عمل کرده است.
    بنا به گفته وزير خارجه امريکا ترامپ دستور داده است تا يک بررسي ميان سازماني تحت رهبري شوراي امنيت ملي براي بازبيني برنامه جامع اقدام مشترک و تاثير رفع تحريم هاي ايران بر منافع امنيتي امريکا انجام شود و بر اين اساس دولت آمريکا کنگره را مطلع خواهد کرد که آيا تعليق تحريم هاي ايران بر اساس توافق هسته اي در راستاي تامين امنيت ملي امريکا بوده است يا نه. زماني که اين بازبيني ميان سازماني به اتمام برسد، دولت خواهان همکاري با کنگره درباره اين مسئله است».
    وزير خارجه امريکا در مورد مدت زمان به نتيجه رسيدن اين بازنگري توضيح نداد، اما در نامه خود به پل رايان نوشت که دولت ترامپ خواستار همکاري با کنگره بر سر اين موضوع است. نامه اين مقام بلندپايه امريکايي در حالي منتشر شده است که از منظر صاحبنظران، تاييد عمل ايران به تعهدات هسته اي، خود به معني آن است که فرمان رئيس جمهوري سابق امريکا براي تعليق تحريم هاي ايران به مدت ۹۰ روز ديگر تمديد مي شود.
    دولت امريکا هر 90 روز يک بار بايد گزارشي مبني بر تاييد پايبندي ايران به تعهدات هسته اي اش ذيل برجام را به کنگره ارائه دهد و اين نخستين بار است که دولت ترامپ اين تاييديه را ارائه مي کند. بر اساس اصول توافق شده ميان ايران و قدرت هاي بزرگ در چارچوب برجام، رئيس جمهوري امريکا متعهد شده است تحريم هاي هسته اي و اقتصادي کشورش عليه ايران را برداشته يا متوقف کند. اين دستور از زمان اجراي برجام تاکنون هر سه ماه يک بار تمديد شده است. آخرين بار باراک اوباما رئيس جمهوري پيشين امريکا در آخرين روز کاري خود يعني 19 ژانويه 2017 اين دستورات را تمديد کرد.
    دولت جديد امريکا در حالي براي نخستين بار به پايبندي ايران در چارچوب توافق هسته اي مهر تاييد مي زند که پيش از اين ترامپ در خلال مبارزات انتخاباتي اش برجام را يک «رسوايي بزرگ براي دموکرات ها» خوانده و دولت اوباما را به اين بهانه آماج حملات خود قرار داده بود. او پيش از انتخابش وعده داده بود که در صورت پيروزي برجام را آتش خواهد زد اما کمي بعد و پس از آن که حضورش در کاخ سفيد رنگ واقعيت به خود گرفت، در يک عقب نشيني آشکار، گزينه بازنگري و مذاکره مجدد در برجام را جايگزين پاره کردن آن نمود. نهايتاً هم گفت که آنقدر در اجراي اين قرارداد سخت مي گيرد که ايران کمترين شانسي براي تخطي نداشته باشد. در راستاي همين اجراي سختگيرانه برجام بود که کاخ سفيد حدود يک ماه پيش اعلام کرد که دولت ترامپ فعلاً به توافق هسته اي پايبند است و قصد دارد آن را در مورد ايران به طور مستحکم به اجرا بگذارد. کريستفر فورد، مدير ارشد امور سلاح هاي کشتار جمعي و منع گسترش تسليحات هسته اي شوراي امنيت ملي امريکا در آن زمان گفت که روند بازبيني در سياست امريکا در قبال ايران و توافق هسته اي همچنان ادامه دارد اما تا زماني که تصميم تازه اي اتخاذ نشده، امريکا خود را به برجام متعهد مي داند. فورد گفت: «ما اطمينان حاصل خواهيم کرد که ايالات متحده اکيداً به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کند. ما همچنين سخت تلاش خواهيم کرد که ايران نيز همين کار را انجام بدهد.»
    
    فراز و فرودهاي مواضع برجامي ترامپ
    اين مواضع مسئولان جديد امريکايي به معناي پرهيز آنها از مانع تراشي بر سر روند اجرايي شدن برجام نبود. چنانکه ترامپ کمي بعد تلاش کرد با امضاي فرمان توقف صدور ويزا براي شهروندان 6 کشور خاورميانه از جمله ايران و تصويب تحريم هاي جديد به بهانه موضوع هسته اي، اعتراضش به توافق هسته اي با ايران را که پيش از اين وعده کناره گيري از آن را صادر کرده بود، نشان دهد. چنان که وزارت خزانه داري امريکا هفته گذشته اعلام کرد واشنگتن خارج از چارچوب برجام، در موارد نقض حقوق بشر، موشک هاي بالستيک، تروريسم و بي ثباتي منطقه به تحريم هاي خود عليه ايران ادامه خواهد داد. در همين راستا استيون منوچين وزير خزانه داري امريکا با بيان اينکه دولتش تحريم ها عليه کشورهايي مانند ايران و کره شمالي را داراي اهميت زيادي دانسته، گفته است که تحريم هاي غير هسته اي عليه تهران تشديد خواهد شد. منوچين، در گفت وگو با فايننشيال تايمز با تاکيد بر اينکه تحريم ها عليه کره شمالي افزايش خواهد يافت، اظهار داشت: «ما هفته گذشته تحريم هايي عليه ايران به دليل نقض حقوق بشر اعمال کرديم و تحريم هاي غير هسته اي بيشتري عليه ايران اعمال خواهد شد.» اشاره منوچين به تحريم هاي هفته گذشته عليه اداره کل زندان هاي استان تهران و سهراب سليماني، رئيس سابق اين سازمان و برادر قاسم سليماني، فرمانده سپاه قدس ايران بود. اين تحرکات امريکا بود که موجب شد وزارت خارجه ايران در پنجمين گزارش خود از اجراي توافق اتمي وين که چند روز پيش به مجلس شوراي اسلامي ارائه داد، نوشت که مواضع مقام هاي دولت دونالد ترامپ «ترديدهايي را در مورد جديت» امريکا «در ايفاي کامل و با حسن نيت تعهداتش» در اين توافق ايجاد کرده است.
    اين در حالي است که پيش از اين مواضع ضد و نقيض مقام هاي جديد کاخ سفيد درباره برجام با واکنش برخي از چهره ها و مقام هاي بلندپايه غربي از جمله فدريکا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا روبه رو شده بود. موگريني گفته بود برجام توافقي دوجانبه ميان تهران و واشنگتن نيست که دونالد ترامپ در مقام رئيس جمهوري امريکا بتواند آن را برهم بزند بلکه «توافقي چندجانبه است که از راه مذاکره به دست آمده و خود من هم شخصاً مسئوليت مستقيم در آن دارم و هم اکنون رئيس کميسيون مشترکي هستم که بر اجراي آن نظارت دارد تا اجراي اين توافق از سوي همه طرف ها را تضمين کند. و اين توافق در قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل قرار گرفته است.»
    
    تيلرسون: ايران به تعهدات خود براساس برجام عمل کرده است / اعتراف برجامي دولت دونالد ترامپ
    


 روزنامه ايران، شماره 6475 به تاريخ 31/1/96، صفحه 21 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش حقوق كيفري
متن مطالب شماره 22، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است