|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/1/31: دگرخوان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6809
يكشنبه سوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6475 31/1/96 > صفحه 21 (سياسي) > متن
 
      


دگرخوانشرق :سرمقاله: «نامه هاي غيرمستند»؛ کامبيز نوروزي
    هر دو نامه رئيسي مبتني بر يک «مصادره به مطلوب» است. او ابتدا اين را ثابت و مسلم جلوه مي دهد که روحاني به اخلاق انتخاباتي توجهي ندارد و صدا و سيما هم در انتشار اخبار مربوط به او عدالت را رعايت نمي کند. هر دو نامه ايشان فاقد هر دليل و مستندي است که اين ادعا را ثابت کند. کسي که سال هاي متمادي متصدي سمت هاي قضايي بوده باشد، قاعدتاً بايد عادت کرده باشد که سخن يا ادعايش، مستدل و مستند باشد. اما اين نامه نشان نمي دهد که حسن روحاني چه کرده است که موجب شائبه نمايش تبليغاتي شده و در نتيجه مغاير با اخلاق تبليغات انتخاباتي است. همچنين اين نامه معلوم نکرده که صدا و سيما نسبت به روحاني چگونه برخورد کرده که از نظر آقاي رئيسي باعث ايجاد «شائبه جانبداري به نفع يک کانديداي» خاص شده است؟ ادعاهاي غيرمستدل و غيرمستند به تعبير قضايي اصولاً مسموع نيست... حسن روحاني رئيس جمهوري است. يک رئيس جمهوري علاوه بر اينکه به حکم قانون وظايفي برعهده دارد، در عرف اين سمت نيز کارهايي را بايد انجام دهد. مثلاً شرکت و سخنراني در بعضي مراسم ملي يا افتتاح پروژه هاي مهم. اينها تکليف قانوني يا به تعبيري که رئيسي در نامه به علي عسگري نوشته است، از شئون انحصاري رئيس جمهوري نيستند. اما انجام آنها عرفاً و به دليل نمايندگي حاکميت ملي، با رئيس جمهوري است... وقتي رئيس جمهوري پروژه عظيمي مانند فازهايي از پارس جنوبي را افتتاح مي کند، اخبار گزارش هاي آن ارزش و اهميت بين المللي براي کل کشور دارد. در جهان پر حادثه اي که هر روز پر از انواع و اقسام وقايع ريز و درشت است، رئيس جمهوري به خاطر منافع ملي بايد حضور خبري فعال و مستمري داشته باشد. انجام امور کشوري را نمي توان به خاطر رياست جمهوري تعطيل کرد... نگراني آقاي رئيسي از رعايت اصل بي طرفي صدا و سيما نگراني درخور تاملي است اما زماني اين نگراني درست و موثر و مقيد خواهد بود که دقت شود صدا و سيما سال هاي طولاني است که اصل بي طرفي را کنار گذاشته و اتفاقاً رو به سمت همان گرايش و جناحي دارد که حاميان ابراهيم رئيسي در آن قرار مي گيرند.
    
    
    اعتماد : يادداشت: «امنيت پايدار؛ محور اصلي انتخابات»
    همه ما به عنوان يک شهروند نگاهي بدبينانه به وضعيت خود و کشور و آينده اين دو داريم. نمي دانيم آيا فردا همين را هم که داريم يا در آن هستيم، خواهيم داشت يا خير؟ به دليل اقدامات اين دولت، اين نگراني در ٤ سال اخير کاهش يافته. ولي آنان که سال ١٣٩١ و ١٣٩٢ را به ياد دارند، خوب مي دانند که حتي هنگام خريد يک کالا، فروشنده زنگ مي زد و ابتدا از بورس کالاي خود، قيمت مي گرفت و بعد آن را با قيمت لحظه اي مي فروخت. اين يعني امنيت اقتصادي نيست. هرچند مردم فکر مي کنند که اين مشکل يعني امنيت حل شده است ولي دو خطر آن را تهديد مي کند. اول از همه آمدن ترامپ و به چالش کشيدن امنيت جهان است که کشور ما به دلايل گوناگون و با قرار داشتن در منطقه ناامن خاورميانه و نيز استقلال نسبي از قطب هاي جهاني، بيش از سايرين در معرض ترکش هاي ناامن کننده اين فرد نابکار قرار دارد. عامل ديگر نامزدهايي هستند که به صورت بالقوه داراي گرايش هاي افراطي و تندروانه در سياست داخلي و خارجي هستند که اين فضاي ناامن را تشديد مي کنند؛ رفتاري که دشمنان ايران مترصد آن هستند که در ايران رخ دهد. شايد گروهي باشند که مساله امنيت را فقط به مسائل نظامي و تنش هاي خياباني يا بمبگذاري و امثال آن تقليل دهند در حالي که امنيت يک مقوله همه جانبه است و به طور مشخص امنيت پايدار بيش از هر چيز ديگري به رشد و توسعه اقتصادي و حتي اجتماعي کمک مي کند. وقتي که مالکيت امنيت نداشته باشد، وقتي که شغل و تداوم آن امن نباشد و ناپايدار باشد، وقتي که امنيت سياسي نيست، سرمايه گذاران وارد ميدان نمي شوند.
    
    
    آفتاب: سرمقاله: «انضباط مالي؛ نقطه قوت دولت»؛ هادي حق شناس
    اين روزها که دولت تدبير و اميد تبديل به سيبلي شده است و در معرض آماج تيراندازي هاي رقبايش قرار دارد، لازم است به يکي از نقاط قوت آن که در طول تاريخ ايران زمين بي سابقه بوده است، اشاره کنيم؛ انضباط مالي! دولت تدبير و اميد منضبط ترين دولت تاريخ کشور بوده است. آبشخور اين گزاره از آنجايي است که انعکاس نمره و خروجي انضباط مالي و پولي اين دولت، در کنترل نرخ تورم ديده مي شود... بانک مرکزي در طول 4 سال گذشته نه تنها بخشي از موسسات مالي غيرمجاز را تحت نظارت و کنترل خود درآورد که مجوزهاي غيراستاندارد هم صادر نکرد. در بخش مالي هم همين طور. با وجود اينکه اين دولت متهم به اين است که بودجه عمراني کمتري را هزينه کرده ولي علت اين کمبود بودجه عمراني، کمبود منابع درآمدي بوده است. اين سخن بدان معنا است که دولت آقاي روحاني دست به کلنگ زني هاي بي مورد نزده است که تعهدي ايجاد شود و بيش از منابع بودجه عمراني، کار را تعريف کند. به نظر مي رسد اگر آرامشي در بازار پول حاکم است، نتيجه انضباط پولي و مالي دولت بوده است.
    
    
    كيهان : سرمقاله: «سنگرِ رها شده!»؛ علي اکبري
    رئيس جمهوري محترم و معاون اول وي به عنوان نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري دوره بعد ثبت نام نموده اند... اگر قرار است مسير ترسيمي اين دو بزرگوار براي دولت آينده يکسان باشد و از عملکرد دولت کنوني دفاع شود که نيازي به حضور هر دو بزرگوار نيست و يکي از اين دو نفر مي تواند برنامه دولت براي آينده را براي مردم بيان نمايد ليکن اگر اين دو بزرگوار تصور مي کنند که به واسطه کثرت انتقاداتي که به دولت کنوني و عملکرد چهار ساله آن وارد است نمي توان يک نفره از پس پاسخگويي به اين انتقادات برآمد، قطعاً حضور دو نفر يا بيشتر نيز توفيري نخواهد داشت چراکه اگر پاسخ هاي دولت مستقر کنوني قانع کننده بود، وضعيت کنوني پيش نمي آمد و نگراني از عدم اقبال ملت به دولت مستقر وجود نداشت ليکن نگراني از ناتواني دولت در پاسخ به افکار عمومي، آشکارتر از آن است که قابل کتمان يا پوشاندن باشد و با اين وصف دولت بايد ديگر معاونان و وزيران نيز وارد اين عرصه کند و اين همان مطلبي است که ذکر گرديد؛ يعني ورود همه جانبه دولت در عرصه انتخابات.
    
    
    رسالت :سرمقاله: «در شان آرامش سياسي»؛ حامد حاجي حيدري
    نکته اول: آيت الله سيد ابراهيم رئيسي، با شعار «بازگردان آرامش به مردم»، وارد ميدان مهمي شد، بويژه با اين شعار مهم: «بازگردان آرامش به مردم». نکته دوم: حکمراني، نياز مبرمي به «آرامش سياسي» دارد، تا تصميم هاي صحيح، امکان وقوع پيدا کنند. آيت الله سيد علي حسيني خامنه اي در اولين واکنش مهم خود به رويدادهاي سال 88 و در خطبه نخست آن نماز جمعه مهم و تاريخي، تحليل و تمرکز خود را بر «آرامش سياسي» معطوف و محصور کردند. آنجا تحليل درخشاني ارائه شد در موضوع صلح حديبيه و اينکه «آرامش سياسي» مومنان در شرايط دشواري همچون صلح حديبيه، چقدر در تمرکز کلي نيروهاي مسلمان در مسير درست، موثر است. البته آن سخنراني و آن خطابه تاريخي، همين تاثير را هم در زمان خود داشت و نيروهاي انقلاب در آن شرايط، مهم ترين نقش را در کنترل بحران، با «آرامش» خود به انجام رساندند... رئيس جمهوري دکتر حسن روحاني، در کنار بسياري از نارسايي ها که در مقام يک مدير ملي دارند، از توان اندک در مديريت احساسات و عواطف ملي رنج مي برند. ناگزير، اين وضع بايد تغيير کند و خيلي زود هم بايد تغيير کند...
    
    دگرخوان
    


 روزنامه ايران، شماره 6475 به تاريخ 31/1/96، صفحه 21 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روانشناسي شناختي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 504)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است