|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/1/31: «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند: موتور محرك صعود بورس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4332
يكشنبه سي ام ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4025 31/1/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


«دنياي اقتصاد» بررسي مي كند: موتور محرك صعود بورس


نويسنده: هاشم آردم


    دنياي اقتصاد: از ابتداي سال جاري تاکنون، شاخص کل بورس تقريبا 2 درصد رشد کرده است. شاخص کل هم وزن نيز بيش از 7/ 8 درصد رشد نشان داده است و فعالان بازار سهام سودهاي قابل قبولي از اين بازار به دست آورده اند. دليل رشد شاخص هاي بورس در ابتداي سال، ريزش قابل توجه قيمت ها با هدف تامين نقدينگي شب عيد توسط بورس بازان در انتهاي سال گذشته و همچنين پيش بيني قابل قبول شرکت ها از سود سال مالي 96 بود. اما در ادامه آنچه باعث شده معاملات سهام به طور فزاينده رونق يابد، باور فعالان بورس به بهبود اوضاع اقتصادي در آستانه انتخابات رياست جمهوري و ورود پول هاي تازه است. در هفته هاي اخير ارزش معاملات روزانه و تعداد معاملات بورس رشد قابل توجهي را تجربه کرده است. متوسط تعداد معاملات در هفته جاري نسبت به متوسط اين متغير از ابتداي سال، 33 درصد افزايش يافته است. اين در حالي است که روند قيمت هاي سهام در آستانه انتخابات در دوره هاي گذشته متفاوت بوده است. بسته به آنکه استنباط فعالان بازار سهام از آينده انتخابات چيست، واکنش بازار به اخبار انتخاباتي متفاوت خواهد بود. از هفته هاي آينده با مشخص تر شدن فضاي انتخابات رياست جمهور، انتظار مي رود معاملات بورس پرشورتر شود و بدون توجه به روند قيمت ها، احتمالا ارزش روزانه معاملات بورس در هفته هاي آتي در سطح بالايي خواهد بود.
    دنياي اقتصاد: شاخص بورس تهران طي معاملات روز گذشته با رشد 312 واحدي دوباره به ميانه کانال 78 هزار واحد رسيد. ارزش معاملات نيز نسبت به هفته هاي گذشته ميزان مطلوبي به خود ديد. سرعت دست به دست شدن سهام نسبتا بالا بود. همان طور که انتظار مي رفت قيمت هاي سهام پس از توقفي کوتاه مدت در ميانه هفته جاري، دوباره مسيري صعودي به خود گرفتند که دليل عمده آن را مي توان فشار نقدينگي خريداران عنوان کرد. نزديکي به فصل مجامع، قرار گرفتن در آستانه برگزاري انتخابات رياست جمهوري و بالا رفتن سطح ابهامات بورس، باعث شده است که ريسک پذيري فعالان بازار افزايش يافته و قيمت ها را به سمت بالا سوق دهند. پيش تر نيز در زمان هايي که متغيرهاي کيفي بر بازار تاثير بيشتري مي گذاشتند، ريسک پذيري بورس بازان افزايش مي يافت و شاهد رشد ارزش معاملات بوديم.
    
    پول هاي فرصت طلب
    در سال هاي اخير به تجربه ثابت شده است که همواره پول هاي فرصت طلب و پارک شده در کنار بازار سهام موجود است. وجود چنين پتانسيلي باعث شده است که در بزنگاه هاي مهم، با وجود آنکه تغيير ملموسي بر وضعيت سودآوري شرکت هاي بورسي قابل تصور نيست، شاهد رشدهاي قيمتي قابل توجهي باشيم.
    مشابه چنين رخدادي را مي توان در سه ماهه پاياني سال 1394 در بورس تهران به وضوح مشاهده کرد. پس از اجرايي شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و لغو تحريم ها، از ابتداي زمستان سال 94 شاهد افزايش ارزش معاملات و اوج گيري قيمت ها در بورس بوديم. در آن دوره اغلب سهم هاي موجود در بازار با رشد مواجه شدند. اما تنها يک گروه بود که بازدهي بيش از 200 درصدي را تجربه کرد. از قضا اين گروه، گروهي نبود جز صنعت خودرو و ساخت قطعات که مي شد بيشترين ابهامات را در فضاي خبري حاکم بر آنها حس کرد. آنچه بيش از همه باعث رشد قيمت سهام خودرويي ها شد، اخبار مربوط به قراردادهاي پرحاشيه اي بود که در رسانه هاي جمعي منتشر مي شد. در آن شرايط اغلب فعالان بازار معتقد بودند که اوضاع خودرويي ها در سال 1395 بهتر خواهد شد، اما تحليلي از ميزان بهبود صنعت خودرو در دسترس نبود. آنچه در واقعيت براي شرکت هاي خودرويي در سال 1395 رخ داد، بهبود شرايط توليد و فروش بود، اما نه به آن اندازه اي که بازار سهام انتظار داشت. اگرچه هر تحليلگري که مباني منطقي را درباره خودرويي ها در نظر مي گرفت، رشد چشمگير سودآوري شرکت هاي خودروساز را طي مدت زمان کوتاه يک سال دور از دسترس مي ديد. اما فشار نقدينگي در سه ماهه پاياني سال 94، باعث شد بسياري از افراد تحليل را کنار گذاشته و همگام با بازار خريدار سهام خودرويي باشند. دليل رشد هيجان در آن دوره، از طرفي سرازير شدن موج نقدينگي به صنعت خودرو و از طرف ديگر وجود متغيرهاي کيفي غيرقابل ارزيابي اثرگذار بر صنعت خودرو بود. در واقع فشار نقدينگي به خودي خود باعث شکسته شدن مقاومت هاي قيمتي مي شد و عدم چشم اندازي شفاف از آينده خودرويي ها اين موضوع را تشديد مي کرد.
    در حال حاضر نيز به نظر مي رسد همين موضوع است که باعث ادامه دار شدن رشدهاي غيربنيادي قيمت هاي سهام مي شود. نقدينگي پارک شده از طرفي به بازار فشار مي آورد و موجب رشد قيمت هاي سهام مي شود. از طرف ديگر مبنايي براي محاسبه اوضاع شرکت ها در دوره پس از انتخابات وجود ندارد. فعالان بازار صرفا براي جا نماندن از روند صعودي پيش از انتخابات اقدام به خريد سهام مي کنند و تحليلي کمي از شرايط شرکت ها در آينده ندارند. اگر کميت ها و مفروضات واقعي اقتصادي شرکت ها در نظر گرفته شود، مي توان ادعا کرد که فعالان بورس در حال رساندن قيمت هاي سهام به محدوده هاي بيش ارزش گذاري شده هستند. بهانه رشدهاي اخير را مي توان در دو عامل مهم جست وجو کرد. اول آنکه انتخابات رياست جمهوري کمتر از يک ماه ديگر برگزار خواهد شد و دوم، رفته رفته به مجامع شرکت ها نزديک مي شويم.
    
     هيجان انتخابات
    با استفاده از آمارهاي موجود بورس، مي توان اثبات کرد که انتخابات رياست جمهوري يا انتخابات مجلس، به خودي خود نمي تواند محرکي براي رشد بازار سهام تلقي شود. داده هاي سال هاي گذشته بورس تهران نشان مي دهند که رفتار ثابتي در قبال انتخابات رياست جمهوري يا انتخابات مجلس از سوي بورس تهران نشان داده نشده است. در برخي انتخابات، فعالان بورس، محتمل ترين گزينه براي رياست جمهوري را براي بورس مناسب ارزيابي کرده اند و با خريدهاي خود باعث رشد قيمت هاي سهام شده اند. در برخي انتخابات نيز اوضاع کاملا بر عکس بوده است. در حال حاضر که نامزدهاي نهايي انتخابات مشخص نيستند، حتي نمي توان ارزيابي صحيحي از آينده انتخابات داشت، چه رسد به آنکه بتوان اثر انتخاب يک فرد را براي بورس تهران مثبت يا منفي در نظر گرفت.
    اما صرف نظر از آنکه آيا باور بورس بازان درباره انتخابات و اثر آن بر بورس صحيح است يا خير، مهم اين است که بورس بازان با اين بهانه که در آستانه انتخابات با استفاده از عومل برونزا بازار را مثبت «مي کنند» در سمت تقاضاي بورس قرار مي گيرند و ناخودآگاه، خود باعث رشد قيمت ها مي شوند.
    در هفته هاي آتي اما، اين امکان وجود دارد که روندهاي قيمتي معکوس شوند. به عبارت بهتر به سختي مي توان درباره آينده روندهاي قيمتي تا روز انتخابات پيش بيني خاصي ارائه کرد. از هفته آينده صلاحيت نامزدهاي انتخاباتي اعلام خواهد شد و بسته به آنکه چه کسي شانس بيشتري براي پيروزي در انتخابات دارد، واکنش بورس متفاوت خواهد بود. تنها مي توان اين ادعا را مطرح کرد که احتمالا ارزش و تعداد معاملات در هفته هاي آتي بالا خواهد ماند. چرا که رفتار بسياري از بورس بازان در هفته هاي آتي سليقه اي خواهد شد. براي مثال با نهايي شدن ليست نامزدهاي انتخاباتي، ممکن است نامزدي که فرضا برنامه هاي تورم زايي دارد، شانس بيشتري براي پيروزي پيدا کند. در اين صورت برخي افراد تورم را به معناي بهبود شرايط شرکت ها قلمداد خواهند کرد (خريداران بالقوه) و برخي ديگر نيز تورم را براي اقتصاد ايران مضر تلقي مي کنند (فروشندگان بالقوه). در اين صورت احتمالا با وجود هر روندي، ارزش معاملات در سطح بالايي باقي خواهد ماند. گفتني است که متوسط تعداد معاملات روزانه بورس طي هفته جاري با رشد 33 درصدي نسبت به متوسط اين متغير از ابتداي سال 96 تا پايان هفته گذشته، مواجه شده است.
    
    نزديکي به فصل مجامع
    نکته ديگري که در روزهاي آينده مي تواند براي ورود نقدينگي به بورس به عنوان يک محرک عمل کند، نزديک شدن به فصل مجامع است. برخي فعالان بازار براي دريافت سودهاي نقدي و برخي ديگر به منظور استفاده از افت قيمت هاي تئوريک سهم ها در هفته هاي باقي مانده تا برگزاري مجامع، در هفته هاي آينده خريدار بالقوه در بازار سهام خواهند بود. اگرچه انتظار نمي رود شرکت ها مجامع درخشاني را در سال جاري برگزار کنند و انتظار تقسيم سودهاي بالا چندان منطقي نيست، اما استفاده از سهم هاي رقيق شده با تقسيم سود، قاعدتا براي فعالان بازار جذاب است.
    
    مروري بر آمار معاملات ديروز
    همان طور که اشاره شد، شاخص بورس تهران طي معاملات روز گذشته با رشد 312 واحدي به عدد 78 هزار و 651 واحد رسيد. همچنين طي معاملات آخرين روز کاري بورس تهران در هفته جاري، يک ميليارد و 259 ميليون ورقه بهادار به ارزش 286 ميليارد تومان و در 79 هزار و 158 نوبت دست به دست شد. از اين ميزان 203 ميليارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در نمادهاي عادي بورس اختصاص يافت. همان طور که پيش بيني مي شد، تعداد و ارزش معاملات در هفته جاري نسبت به هفته هاي گذشته رشد کرد. ميانگين تعداد معاملات در هفته جاري نسبت به اين متغير از ابتداي سال تا ابتداي هفته جاري بيش از 33 درصد رشد کرد. حضور شاخص کل در کانال 78 هزار واحدي از يک طرف و همچنين تشديد تاثير متغيرهاي کيفي بر بورس تهران باعث شده است که سرعت دست به دست شدن سهام افزايش يابد.
    ميزان رشد شاخص کل هم وزن در روز گذشته تقريبا با شاخص کل هماهنگ تر بود. اين نماگر بازار روز گذشته تقريبا 5/ 0 درصد رشد کرد. ميزان رشد شاخص کل نيز تقريبا 4/ 0 درصد بود. از ميان نمادهاي اثرگذار بر شاخص بورس، «فارس»، «فولاد»، «رمپنا» و «شپديس» بيشترين اثر مثبت را بر شاخص کل بورس گذاشتند و آن را جمعا 182 واحد ارتقا دادند. در طرف ديگر نمادهاي« اخابر»، «شتران» و «رانفور» بيشترين اثر منفي را براي شاخص رقم زدند. از ميان صنايع 37گانه بورس، شاخص 24 صنعت در روز گذشته رشد کرد. گروه هاي قند و شکر، خدمات فني و مهندسي و گروه رايانه بيشترين بازدهي روزانه را به نام خود ثبت کردند. در طرف مقابل شاخص 8 صنعت با افت مواجه شد. گروه هاي محصولات کاغذي، زراعت و مخابرات بيشترين زيان روزانه را براي سهامداران خود به بار آوردند. بيشترين ارزش معاملات به ترتيب براي گروه هاي محصولات شيميايي، رايانه و خودرو رقم خورد. بر خلاف کليت بازار که روز گذشته در فضايي مثبت قرار داشت، خودرويي ها نه بازدهي مناسبي کسب کردند و نه ارزش معاملات اين گروه چنگي به دل مي زد. از ميان نمادها، بيشترين رشد قيمت به نمادهاي «سدور»، «بنيرو» و «غشصفا» اختصاص يافت. در طرف ديگر نمادهاي «غشان»، «چکارن» و «فمراد» بيشترين افت روزانه ديروز را به نام خود ثبت کردند.
    
    
    «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند: موتور محرك صعود بورس
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4025 به تاريخ 31/1/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بارآثار ديگري از "هاشم آردم"

  شاخص سهام ۱۹۶ واحد رشد كرد : بورس بازي در نقطه كور
هاشم آردم، دنياي اقتصاد 29/8/96
مشاهده متن    
  شاخص سهام ۱۹۶ واحد رشد كرد : بورس بازي در نقطه كور
هاشم آردم، دنياي اقتصاد 29/8/96
  انتخاب سخت بورس بازان / كم رمقي بازار سهام چه ريسك و فرصتي دارد؟
هاشم آردم، دنياي اقتصاد 22/8/96
مشاهده متن    
  عقبگرد بورس پس از ۹ روز / شاخص سهام با كاهش ۶۱ واحدي مواجه شد
هاشم آردم، دنياي اقتصاد 16/8/96
مشاهده متن    
  سد رواني رونق بورس / دو دوره ركودي بازار سهام ايران و آمريكا مقايسه شدند
هاشم آردم، دنياي اقتصاد 14/8/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي طب پيشگيري
متن مطالب شماره 4 (پياپي 84)، Apr 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است