|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/1/31: معرفي ابزار جذاب براي خارجي ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4271
دوشنبه سي ام بهمن ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4025 31/1/96 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


گزارش 
معرفي ابزار جذاب براي خارجي ها
در نهمين دوره بين المللي بازار سرمايه اسلامي مطرح شد

نويسنده: مهرنوش سلوكي

دنياي اقتصاد : نهمين همايش بازارهاي مالي اسلامي روز گذشته به همت سازمان بورس و اوراق بهادار آغاز به کار کرد. در اين همايش بيش از 40 انديشمند و صاحب نظر بازار سرمايه از 18 کشور جهان در کنار مديران ارشد بازار سرمايه حضور داشتند. در اين همايش با اشاره به اينکه امکان استفاده از ابزارهاي مالي مطابق با قوانين اسلامي در ايران به خوبي فراهم شده است، جهاني شدن اوراق اسلامي و رشد اين اوراق براي توسعه بازارهاي مالي اسلامي ضروري عنوان شد. در شرايط کنوني معرفي اوراق بدهي دولتي کشور به خارجي ها و جذب سرمايه گذار در اين اوراق که پشتوانه و ضمانت دولت را دارند، با توجه به اجراي برجام سهولت بيشتري يافته است. از آنجايي که اين اوراق، اوراق کم ريسکي هستند، مي توانند جذابيت زيادي براي خارجي ها داشته باشند و زمينه ورود خارجي ها را به بازار تسهيل کند.
    رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار در نهمين دوره بين المللي همايش بازارهاي مالي اسلامي گفت: از زمان شروع انتشار ابزارهاي مالي اسلامي تا کنون 14 و نيم ميليارد دلار اوراق مالي اسلامي در کشور منتشر شده است. در سال 2017 نيز معادل 8/ 9 ميليارد دلار منتشر خواهد شد. محمدي در ادامه افزود: از اين مبلغ 2/ 2 ميليارد دلار مربوط به انتشار اسناد خزانه اسلامي بود که براي تامين مالي دولت استفاده شد. در سال 95 انتشار ابزارهاي مالي اسلامي نسبت به سال 94 رشد 100 درصدي داشته است. وي با بيان اينکه با تصويب قانون اوراق بهادار در سال 84 ساختار بازار سرمايه ايران تغيير کرد، ابراز داشت: اين تغييرات موجب تشکيل کميته تخصصي فقهي در سال 86 شد.
    محمدي ادامه داد: اين کميته هشت نفره نقش موثري در توسعه ابزارهاي اسلامي داشته و متشکل از 5 فقيه صاحب نظر در حوزه بازار سرمايه، يک نفر متخصص مالي، يک حقوقدان و يک اقتصاددان آشنا به بازار سرمايه است که وظايفي مانند ارزيابي ابزارهاي مالي جديد پيشنهادي در حوزه بازار سرمايه، بررسي شبهات فقهي در مورد ابزارهاي مالي، همکاري در توسعه و گسترش برنامه هاي آموزشي و مواردي از اين دست را دارند.
    سخنگوي سازمان بورس و اوراق بهادار خاطر نشان کرد: طي 10سال فعاليت کميته فقهي 145 جلسه برگزار شد و 50 ابزار، نهاد و قرارداد مالي مورد بررسي قرار گرفت. آخرين دستاوردهاي ايران از سوي پژوهشگران تراز اول مالي در اين دوره در اختيار مدعوين قرار خواهد گرفت.
    وي در ادامه به رويه کار کميته اشاره کرد و ابراز کرد: مرحله نخست ارائه طرح جديد است. در مرحله دوم، نظرات کارشناسي در مورد طرح اخذ مي شود و مورد بررسي مجدد قرار مي گيرد. مرحله سوم کارگروهي به بررسي مقدماتي مي پردازد و در مرحله چهارم نظرات اخذ مي شود. در مرحله پنجم کميته فقهي به صورت ثانويه موضوع را مورد بررسي قرار مي دهد و بعد از اينکه کليات طرح بررسي شد، در مرحله ششم نگارش دقيق و کلمه به کلمه انجام مي گيرد تا در مرحله تدوين و اجرا هيچ انحرافي از موازين شرعي صورت نگيرد. محمدي در ادامه سخنان خود يادآور شد، تا کنون در بازار سرمايه ايران انتشار اوراق مشارکت، اجاره دولتي و شرکتي، مرابحه دولتي و شرکتي، سلف موازي استاندارد، اوراق رهني، اسناد خزانه اسلامي و استصناع را اجرايي کرده ايم.
    بهادر بيژني، جانشين رئيس سازمان بورس در امور بين الملل در حاشيه نهمين دوره همايش بازارهاي مالي اسلامي گفت: طي چندسال اخير بحث مالي اسلامي در تمام دنيا از اهميت زيادي برخوردار بوده است. وي در ادامه بيان کرد: باتوجه به اينکه در کشور ما تمامي ابزارها اسلامي هستند، ديگر کشورها مي توانند در اين همايش آموزش هاي لازم را دريافت کنند و با جديدترين ابزارها آشنا شوند. اين افراد همچنين مي توانند از مطالبي که فقها منتشر مي کنند به عنوان الگو در بازارهاي خود استفاده کنند. بيژني درخصوص ارتباط ايران با ديگر کشورها درخصوص استفاده از ابزارهاي مالي اسلامي گفت: ارتباط ايران با کشورهايي نظير مالزي و اندونزي بسيار مطلوب است. درهمين زمينه طي هفته آينده هياتي از وزارت اقتصاد و سازمان بورس به مالزي مي روند و درخصوص اوراق بدهي دولتي گفت وگو مي کنند. بيژني افزود: تلاش بر اين است که همکاري ها با کشورهاي اسلامي افزايش يابد. تا خواسته اصلي سرمايه گذاران درخصوص حلال بودن ابزارها برآورده شود. يکي ديگر از برنامه ها افزايش ارتباط بين فقهاي کشورها است. در آخرين تحولات هفته گذشته اعضاي کميته فقهي در مالزي جلسات متعددي داشتند که تا حد قابل توجهي بورس اسلامي ايران معرفي شد. وي در ادامه بيان کرد: قدم اول مذاکرات با مالزي درخصوص اوراق بدهي است که قرار است با نهاد ناظر اين کشور جلسات متعددي در اين زمينه برگزار شود.
    بحث دوم با مقامات اين کشور درخصوص بررسي بازار از نظر شريعت است. اين مورد براي کشور ما اولويت بسياري دارد.بازار مشترک سرمايه يکي ديگر از موضوعاتي بود که رئيس امور بين الملل سازمان بورس درخصوص آن صحبت کرد. به گفته وي طرح تاسيس بازار مشترک سرمايه در سازمان بورس اوراق بهادار در حال بررسي است. در اين زمينه سازمان به مقامات اقتصادي کشور اعلام آمادگي کرد تا در آينده اين بازار تاسيس شود. لازمه اين موضوع نيز وحدت ميان کميته هاي فقهي است. اگر قرار باشد ابزارهاي مختلف اسلامي در اين بازارها استفاده شود نياز به يک وحدت ميان اين بازارهاست. بحث بازاريابي بازار سرمايه ايران يکي ديگر از موضوعات مهم در اين جلسه است. بيژني در اين زمينه گفت: بازار سرمايه ايران در نظر دارد سراغ کشورهاي خارجي برود و خدمات خود را معرفي کند. در اين زمينه طي يکسال اخير مذاکراتي با کشورهاي آلمان و کره صورت گرفت. به گفته بيژني بايد براي جذب سرمايه گذار خارجي با نهادهاي حقوقي دنيا نيز ارتباط مفيد داشته باشيم تا بتوانيم امنيت بازار ايران را به خارجي ها ثابت کنيم. رئيس بخش بين الملل سازمان بورس در پايان گفت: جذب سرمايه گذار خارجي بعد از برجام دوبرابر شده است. اما همچنان اين تعداد، محدود است. با اين حال با برنامه هايي که سازمان بورس دارد پيش بيني مي شود اين تعداد افزايش چشمگيري داشته باشد.
    گزارش: معرفي ابزار جذاب براي خارجي ها / در نهمين دوره بين المللي بازار سرمايه اسلامي مطرح شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4025 به تاريخ 31/1/96، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بارآثار ديگري از "مهرنوش سلوكي"

  چرخش انتظارات در بازار ها / 200 فعال بورس تهران به نظرسنجي «دنياي اقتصاد» پاسخ دادند
مهرنوش سلوكي، دنياي اقتصاد 4/7/96
مشاهده متن    
  عقب نشيني شاخص بورس / شاخص سهام با افت 102 واحدي عقب نشيني كرد
مهرنوش سلوكي، دنياي اقتصاد 23/5/96
مشاهده متن    
  موج هاي ناكام در بورس تهران / چرا طول دوره هاي مثبت بازار سهام كوتاه شده است؟
مهرنوش سلوكي، دنياي اقتصاد 18/5/96
مشاهده متن    
  نوسان متفاوت نماگرهاي بورسي / دو منشا افت شديدتر نمادهاي كوچك تر شناسايي شدند
مهرنوش سلوكي، دنياي اقتصاد 17/5/96
مشاهده متن    
  بورس در انتظار سوخت جديد / شاخص سهام كانال 81 هزار واحدي را لمس كرد
مهرنوش سلوكي، دنياي اقتصاد 3/5/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه حفاظت و بهره برداري از منابع طبيعي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 601)، بهار و تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است