|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/1/31: گزارش جديد IMF براي سال 2016 نشان داد : سبقت رشد ايران از پيش بيني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4337
شنبه پنجم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4025 31/1/96 > صفحه 3 (صنعت، معدن و بازرگاني) > متن
 
 


گزارش جديد IMF براي سال 2016 نشان داد : سبقت رشد ايران از پيش بينيدنياي اقتصاد: صندوق بين المللي پول (IMF) گزارش جديد خود با عنوان «چشم انداز اقتصاد جهان» را منتشر کرد. در اين گزارش اعلام شده است که رشد اقتصادي ايران در سال 2016 ميلادي 5/ 6 درصد بوده است. اين در حالي است که در گزارش پيشين صندوق که در ماه اکتبر منتشر شده بود، رشد اقتصادي ايران براي سال 2016 ميلادي در حد 5/ 4 درصد پيش بيني شده بود و حالا شاهد آن هستيم که رشد اقتصادي ايران در سال گذشته ميلادي 2 درصد بيشتر از پيش بيني صندوق محقق شده است. گزارش جديد صندوق مشتمل بر 3 فصل است که «روزنامه دنياي اقتصاد» پيش از اين در تاريخ 23 فروردين فصل هاي 2 و 3 آن را در صفحه 4 خود منتشر کرده بود. آنچه در اين گزارش جديد است، فصل يک گزارش است که گروه اقتصاد بين الملل روزنامه «دنياي اقتصاد» داده هاي آن را با پيش بيني قبلي صندوق درباره اقتصاد ايران مورد مقايسه و بررسي قرار داده است.
     
    چشم انداز اقتصاد ايران از نگاه صندوق
    «صندوق بين المللي پول» در گزارش «چشم انداز اقتصادي جهان» ماه آوريل خود وضعيت شاخص هاي کلان اقتصادي را به تفکيک کشورها ارائه کرده و در اين ميان آمارهاي مربوط به اقتصاد ايران نيز ارائه شده است. در آخرين گزارش «چشم انداز اقتصادي جهان» اين نهاد که مربوط به اکتبر 2016 است پيش بيني شده بود پس از يک سال رشد نااميدکننده 4/ 0 درصدي که در سال 2015 محقق شد، رشد اقتصادي کشور (برمبناي توليد ناخالص داخلي حقيقي) در سال هاي 2016 و 2017 به ترتيب به 5/ 4 و 1/ 4 درصد مي رسد. اما اين نهاد در گزارش جديد خود مدعي شده است که نرخ رشد اقتصادي محقق شده در سال 2016 به 5/ 6 درصد رسيده است (2 درصد بالاتر از مقدار پيش بيني شده)، رشدي که بعد از رشد اقتصادي کشور عراق که 1/ 10 درصد است، بيشترين مقدار در منطقه خاورميانه و شمال آفريقا محسوب مي شود. البته اين صندوق پيش بيني خود از رشد اقتصادي ايران در سال 2017 را کاهشي کرده است. بر اين اساس پيش بيني مي شود رشد اقتصادي حقيقي ايران در سال هاي 2017 و 2018 به ترتيب به 3/ 3 و 3/ 4 درصد برسد. همچنين بر اساس چشم انداز بلندمدت ارائه شده، ايران در سال 2022 رشد اقتصادي 4/ 4 درصدي را تجربه خواهد کرد. در اين رابطه ذکر اين نکته ضروري است که در ميان کشورهاي منطقه، ايران از جايگاه اقتصادي بهتري برخوردار است. بر اساس نسخه به روزرساني شده اي که اين نهاد در 16 ژانويه امسال منتشر کرد و در آن در منطقه خاورميانه تنها چشم انداز رشد اقتصادي عربستان سعودي را تغيير داد، پيش بيني رشد اقتصادي عربستان با کاهشي چشمگير، 4/ 0 درصد اعلام شد. اما در گزارش جديد صندوق مجددا پيش بيني رشد اقتصادي عربستان سعودي کاهش يافته و براي سال 2018 پيش بيني نرخ رشد اقتصادي اين کشور از 3/ 2 به 3/ 1 درصد رسيده است. همچنين رشد اقتصادي تحقق يافته منطقه خاورميانه و شمال آفريقا در سال 2016 نرخ 9/ 3 درصد اعلام شد و پيش بيني مي شود رشد اقتصادي اين منطقه در سال هاي 2017 و 2018 به ترتيب به 6/ 2 و 4/ 3 درصد برسد.
     
    تراز حساب جاري ايران همچنان افزايشي
    وضعيت مثبت تراز حسابي جاري ايران از ديگر نقاط قوت اقتصاد ايران در گزارش «صندوق بين المللي پول» است. بر اين اساس در سال 2016، مقدار تحقق يافته تراز حساب جاري ايران به مثبت 3/ 6 درصد از توليد ناخالص رسيد. اين درحالي است که در گزارش قبلي اين نهاد مقدار اين شاخص در سال 2016، 2/ 4 درصد پيش بيني شده بود. همچنين در گزارش قبلي تراز حساب جاري ايران در سال 2017 در سطح 3/ 3 درصد پيش بيني شده بود، پيش بيني اي که با افزايش 2 درصدي در گزارش امسال، نرخ 3/ 5 درصد را نشان مي دهد. بر اساس گزارش صندوق، در سال 2018 تراز حساب جاري ايران با اندکي کاهش نسبت به تراز سال جاري، 1/ 5درصد توليد ناخالص داخلي خواهد شد.
     
    حرکت به سوي رفع چالش هاي تورم و بيکاري
    نرخ تورم کشورها از ديگر آمارهايي است که «صندوق بين المللي پول» در گزارش خود ارائه کرده است. بر اين اساس اقتصاد ايران که يکي از بالاترين نرخ هاي تورم خود را در سال 2013 تجربه کرد (در اين سال نرخ تورم به 7/ 34 درصد رسيد)، با سياست هاي پولي مناسب توانست اين نرخ را به تدريج کاهشي کند تا در نهايت اين نرخ در سال 2016 تک رقمي شد و به سطح 9/ 8 درصد رسيد. همچنين بر اساس پيش بيني هاي صندوق ايران در سال هاي 2017 و 2018 به ترتيب نرخ تورم 2/ 11 و 0/ 11 را تجربه خواهد کرد، نرخي که مجددا در سال 2022 تک رقمي و 7/ 8 درصد خواهد شد.
    از ديگر شاخص هاي معرفي شده در گزارش «صندوق بين المللي پول» نرخ بيکاري است. بر اين اساس، با توجه به آمارهاي ارائه شده، نرخ بيکاري در ايران نسبت به نرخ بيکاري ساير کشورها در سطح بالايي قرار دارد. بر اساس گزارش اکتبر 2016 صندوق، نرخ بيکاري ايران در سال 2016 مقدار 3/ 11 درصد پيش بيني شده بود، درحالي که در گزارش جديد نرخ بيکاري محقق شده در اين سال 5/ 12 درصد اعلام شده است. همچنين اين صندوق نرخ بيکاري ايران را در سال هاي 2017 و 2018 بدون تغيير نسبت به مقدار تحقق يافته سال گذشته، 5/ 12 درصد پيش بيني کرده است.
     
    چشم انداز اقتصاد جهان از نگاه صندوق
    صندوق بين المللي پول در اين گزارش جديد خود از اوج گيري فعاليت هاي اقتصادي جهان خبر داده و پيش بيني خود را از رشد اقتصادي جهان افزايش داده است. پيش بيني صندوق نشان مي دهد که پس از مدت ها انتظار، در سطح جهان شاهد احياي سرمايه گذاري، توليد و تجارت خواهيم بود و اعتماد مصرف کنندگان افزايش خواهد يافت. بر اين اساس انتظار مي رود رشد اقتصادي جهان از 1/ 3 درصد در سال 2016 به 5/ 3درصد در سال 2017 و 6/ 3 درصد در سال 2018 برسد. اين در حالي است که صندوق در پيش بيني قبلي خود رشد 4/ 3 درصدي را براي سال 2017 اعلام کرده بود. صندوق علت اين افزايش پيش بيني را افزايش توليد و تجارت در اروپا، ژاپن و چين اعلام کرده است. قدرت گرفتن فعاليت هاي اقتصادي، انتظار براي افزايش تقاضاي جهاني، کاهش فشار تنزل قيمت ها و خوش بيني بازارهاي مالي همه از جمله تحولات مثبتي هستند که صندوق بين المللي پول در چشم انداز خود از اقتصاد جهان به آنها اشاره کرده است. بر اين اساس حجم تجارت جهان در سال گذشته ميلادي 2/ 2درصد رشد داشته است و صندوق پيش بيني مي کند که اين رشد در سال جاري به 8/ 3 درصد و در سال 2018 ميلادي به 9/ 3 درصد برسد. صندوق اما همچنان چالش هايي را پيش روي اقتصاد جهان مي بيند. بر اين اساس مشکلات ساختاري سدي را بر سر راه احياي قدرتمندتر اقتصاد جهان مي گذارند و مجموعه اي از اين دست خطرات مي توانند در ميان مدت موجب افت اقتصاد جهان شوند. سياست هاي حمايت گرايانه برخي کشورها نيز فراگيري اين احياي اقتصادي را در سطح جهان مورد تهديد قرار مي دهند. صندوق همچنين اعلام کرده است که سرعت بيش از انتظار افزايش نرخ بهره در آمريکا که مي تواند موجب افزايش شديد ارزش دلار و خروج مخرب سرمايه ها از بازارهاي نوظهور شود، يکي ديگر از خطراتي است که چشم انداز اقتصاد جهان را مورد تهديد قرار مي دهد.
     بر اين اساس رشد اقتصاد جهان در فصل چهارم سال 2016 سرعت گرفت و انتظار مي رود اين روند همچنان پابرجا باقي بماند و انتظار مي رود آن دسته از اقتصادهايي که در وضعيت بسيار بدي قرار داشته اند از مزاياي اين احياي توليد و تجارت که از تابستان گذشته کليد خورد، بهره مند شوند. صندوق بين المللي پول در اين گزارش خود پيش بيني اش از رشد اقتصادي ژاپن در سال 2017 را 4/ 0 درصد افزايش داد و به 2/ 1 درصد رساند و رشد اقتصادي حوزه يورو و چين را هريک به ميزان 1/ 0 درصد افزايش داد و به ترتيب به 7/ 1 درصد و 6/ 6 درصد رساند. بر اين اساس، تکيه بيش از حد اقتصاد چين بر رشد اعتبار محور، در ميان مدت «آسيب پذيري روزافزوني» را براي رشد قدرتمند اين اقتصاد ايجاد خواهد کرد. اين در شرايطي است که آمار فصل نخست چين رشد اقتصادي 9/ 6 درصدي را براي اين کشور به ثبت رساند که بالاترين رشد فصلي طي دو سال اخير بوده است.
    صندوق پيش بيني خود از رشد اقتصادي آمريکا در سال 2017 را بدون تغيير در سطح 3/ 2 درصد حفظ کرد؛ پيش بيني اي که جهش قابل ملاحظه اي را نسبت به رشد 6/ 1 درصدي اقتصاد آمريکا در سال گذشته ميلادي نشان مي دهد. علت اين موضوع اين است که انتظار مي رود ترامپ ماليات ها را کاهش دهد و بر هزينه هاي دولت بيفزايد. صندوق، رشد اقتصادي آمريکا را براي سال 2018 ، 5/ 2 درصد برآورد کرده است. صندوق بين المللي پول همچنين پيش بيني خوداز رشد اقتصادي بريتانيا در سال 2017 را 5/ 0 درصد افزايش داد و به 2 درصد رساند. بر اين اساس کشورهاي در حال توسعه که در سال گذشته ميلادي رشد 1/ 4 درصدي را تجربه کردند، در سال 2017 رشد 5/ 4 درصدي و در سال 2018، رشد 8/ 4 درصدي را پشت سر خواهند گذاشت. انتظار مي رود در نشستي که طي چند روز آينده با حضور مقامات مالي صندوق بين المللي پول، بانک جهاني و نمايندگان 20 اقتصاد بزرگ جهان برگزار مي شود، مقابله با سياست هاي حمايت گرايانه در تجارت، به عنوان محور اصلي گفت وگوها مورد بحث قرار گيرد.
    
    
گزارش جديد IMF براي سال 2016 نشان داد : سبقت رشد ايران از پيش بيني
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4025 به تاريخ 31/1/96، صفحه 3 (صنعت، معدن و بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بهره برداري و پرورش آبزيان
متن مطالب شماره 4 (پياپي 604)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است