|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/1/31: در نامه ركس تيلرسون بيان شد: گواهي دولت ترامپ به پايبندي ايران به برجام
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3152
يكشنبه سي ام ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2844 31/1/96 > صفحه 19 (ديپلماسي) > متن
 
      


در نامه ركس تيلرسون بيان شد: گواهي دولت ترامپ به پايبندي ايران به برجاماگرچه تا اولين مهلت ٩٠روزه دونالد ترامپ براي تمديد تعليق تحريم هاي هسته اي ايران يک ماه زمان مانده است؛ اما ارسال نامه اي از سوي وزير خارجه آمريکا به کنگره مي تواند نشانه اي از تمايل آنها به اين تمديد باشد.
     رکس تيلرسون در اين نامه به پل رايان، نماينده ارشد جمهوري خواهان در مجلس نمايندگان، نوشته است: «ايران تا روز ۱۸ آوريل [۲۹ فروردين] به تعهدات خود در برجام پايبند بوده است». اين اولين موضع يک مقام آمريکايي در دولت ترامپ درباره پايبندي ايران به تعهداتش در برجام است. البته خبرگزاري آسوشيتدپرس اين نامه را تمديد تعليق تحريم هاي هسته اي ايران از سوي ترامپ تلقي کرده است. به گزارش ايرنا، در نامه تيلرسون آمده است: «دولت آمريکا در حال بررسي توافق هسته اي براي ارزيابي اين موضوع است که آيا ادامه تعليق تحريم ها در راستاي منافع ملي آمريکا قرار دارد يا نه». در بيانيه وزارت خارجه به نقل از تيلرسون آمده است: «پرزيدنت دونالد جي. ترامپ چند سازمان را تحت هدايت شوراي امنيت ملي مامور کرده است تا برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را ارزيابي و مشخص کنند آيا تعليق تحريم هاي ايران در پي امضاي برجام، در راستاي تامين منافع حياتي امنيت ملي آمريکا بوده است؟ زماني که اين بازبيني ميان سازماني به اتمام برسد، دولت خواهان همکاري با کنگره درباره اين مسئله است».
     نوبت پيشين تمديد تعليق تحريم ها در روزهاي آخر دولت اوباما انجام گرفته بود و برخي نگران تصميم ترامپ درباره تمديد دوباره بودند. بر مبناي توافق هسته اي ايران و ١+٥، رئيس جمهوري ايالات متحده آمريکا هر سه ماه يک بار بايد لغو تحريم ها را تمديد کند. به نظر مي سد نتيجه اين بازبيني ميان سازماني مي تواند در تمديد تعليق تحريم ها که بايد يک ماه ديگر از سوي ترامپ انجام شود، تاثيرگذار باشد.
     به گزارش خبرگزاري رويترز، رکس تيلرسون، وزير خارجه آمريکا، با انتشار بيانيه اي دراين باره گفت: «وزارت خارجه ايالات متحده در تماس با پل رايان، نماينده مجلس نمايندگان، اين موضوع را تاييد کرد که ايران تا روز ۱۸ آوريل [۲۹ فروردين] به تعهدات خود در برجام پايبند بوده است». او در اين نامه گفته: ايران تاکنون از مفاد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تبعيت کرده است. خبرگزاري آسوشيتدپرس بر اساس اين نامه گزارش داده: «دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا، با تاييد پايبندي ايران به تعهدات خود در برجام، تعليق تحريم هاي هسته اي را براي يک دوره ٩٠روزه ديگر تمديد کرد»؛ اما اين تمديد، در نامه تيلرسون به صراحت ذکر نشده، در اين نامه به نکاتي ديگر نيز درباره برجام پرداخته شده است.
     ترامپ از ابتداي مناظره هاي انتخاباتي، معتقد بود برجام توافقي بد است؛ چون منافع اقتصادي آمريکا در آن لحاظ نشده است. او در يکي از سخنراني هايش هم گفته بود اين توافق را پاره مي کند؛ اما از زماني که روي صندلي رياست جمهوري نشست، با ادبيات آرام تري درباره اين توافق صحبت کرد و در بيشتر موارد، درباره آن سکوت کرد. چندي پيش کاخ سفيد بر لزوم «اجراي سفت و سخت» توافق جامع اتمي ميان ايران و قدرت هاي جهاني تاکيد کرده بود؛ اما هيچ توضيحي درباره اين نحوه اجرا نداد. تنها نکته اي که بر آن تاکيد داشتند اين است که نحوه اجراي برجام از سوي ايران را بررسي مي کنند. به گواه آژانس بين المللي انرژي اتمي که نهاد پايشگر برجام است، جمهوري اسلامي ايران به تعهدات خود در اين توافق بين المللي پايبند بوده است؛ اگرچه ايران انتقادهايي نسبت به نحوه اجراي برجام از سوي آمريکا و انگليس دارد. ايران معتقد است انگليس به عنوان يکي از اعضاي ١+٥ که بايد متعهد به اجراي اين توافق باشد، در ماجراي خريد اورانيوم از قزاقستان در حال ممانعت است. همچنين آمريکا برخلاف تعهداتش، براي ترغيب بانک هاي آمريکايي کوشش نمي کند. در گزارش جديد وزارت خارجه ايران درباره برجام که روز شنبه به کميسيون امنيت ملي ارائه شد، مواضع مقام هاي دولت دونالد ترامپ، «ترديدهايي را درباره جديت» آمريکا «در ايفاي کامل و با حسن نيت تعهداتش» در اين توافق ايجاد کرده است.
     اگرچه در اين نامه بر پايبندي ايران نسبت به تعهداتش در برجام مهر تاييد زده شده؛ اما ادعاهاي آمريکا درباره ايران به پايان نرسيده است. در نامه تيلرسون هم از نقش ايران به عنوان «دولت حامي تروريسم» ابراز نگراني شده است. از اين دست ادعاها در کابينه ترامپ کم نيست. وزير دفاع اين کشور که در سفري منطقه اي به سر مي برد، در رياض مدعي شده: «ايران به حوثي ها موشک مي دهد». به گزارش ايسنا، به نقل از المستقبل، جيمز ماتيس، وزير دفاع آمريکا، مدعي شد: ايران در درگيري هاي يمن مداخله دارد و ما مي بينيم ايران به حوثي ها موشک مي دهد تا عربستان را بزنند و اين امري است که بايد متوقف شود؛ زيرا مردم بي گناه زيادي در اين درگيري ها مي ميرند. وي در ادامه گفت: آمريکا براي حل درگيري هاي يمن و انجام مذاکرات تحت نظر سازمان ملل حرکت مي کند و ما و هم پيمانان مان براي آغاز اين مذاکرات تلاش مي کنيم. گفته مي شود وزير دفاع آمريکا در اين سفر با سلمان بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان و محمد بن سلمان، جانشين وليعهد، ديدار خواهد کرد. او قرار است بعد از عربستان به مصر، اسرائيل، قطر و جيبوتي نيز سفر کند. به نظر مي رسد او در مقاصد پيش رو نيز چنين ادعاهايي را درباره نقش منطقه اي ايران تکرار کند.
     درهمين حال، استيون منوچين، وزير خزانه داري آمريکا، از تحريم هاي بيشتر ايران سخن گفته است. او تحريم ها عليه کشورهايي مانند ايران و کره شمالي را داراي اهميت زيادي دانسته و گفته: تحريم هاي غيرهسته اي عليه تهران تشديد خواهد شد.
     به گزارش روز سه شنبه وب سايت فايننشنال تايمز، وزير خزانه داري آمريکا در گفت وگو با اين روزنامه چاپ لندن به مسائلي مانند برنامه اصلاحات مالياتي، کره شمالي و ايران پرداخته است. استيون منوچين در ادامه اين مصاحبه با تاکيد بر اينکه تحريم ها عليه کره شمالي افزايش خواهد يافت، اظهار کرد: اين تحريم ها بسيار اهميت دارند و بخش مهمي از وظايف من هستند. وزير خزانه داري آمريکا تصريح کرده است: ما هفته گذشته تحريم هايي عليه ايران به دليل نقض حقوق بشر اعمال کرديم و تحريم هاي غيرهسته اي بيشتري عليه ايران اعمال خواهد شد. ما ايران را به دقت زير نظر داريم.
    
    ترامپ براي تمديد تعليق تحريم ها تا ١٩ مي فرصت دارد
    ترامپ تعليق تحريم هاي هسته اي ايران را تمديد نکرده است. اين خبر را ديروز خبرگزاري آمريکايي آسوشيتدپرس منتشر کرد و ديگر رسانه ها نيز راه او را رفتند درحالي که چنين نيست و دولت ترامپ تا ١٩ مي فرصت دارد دراين باره تصميم گيري کند. يک مقام آگاه در تيم مذاکرات هسته اي ايران ديروز دراين خصوص توضيح داد. او گزارش رکس تيلرسون وزير خارجه آمريکا به کنگره که بر پايبندي ايران به تعهدات برجامي اش اشاره داشت را يکي از نشانه هايي دانست که نشان مي دهد دولت ترامپ قصد دارد به برجام پايبند باشد و تعليق تحريم ها را تمديد کند. او بيانيه گروه هفت و تاکيد آنها بر پايبندي به برجام را نيز يک نشانه ديگر دانست.
     او همچنين توضيح داد که ايران بند دوم نامه تيلرسون به پل رايان رئيس مجلس نمايندگان را در کميسيون مشترک برجام که هفته آينده در وين برگزار مي شود، پيگيري خواهد کرد. تيلرسون در نامه مورد اشاره بعد از اينکه اذعان كرد ايران به تعهدات برجامي خود پايبند بوده، مدعي شد ايران همچنان حامي تروريسم است و آمريکا به همين خاطر در کميسيوني توافق هسته اي را ارزيابي خواهد کرد.
    در نامه رکس تيلرسون بيان شد: گواهي دولت ترامپ به پايبندي ايران به برجام
    


 روزنامه شرق ، شماره 2844 به تاريخ 31/1/96، صفحه 19 (ديپلماسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مهندسي پزشكي و تجهيزات آزمايشگاهي
متن مطالب شماره 204، فروردين 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است