|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/1/31: جنايت هايي كه در فضاي مجازي كليد مي خورد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6803
يكشنبه بيست و هفتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6475 31/1/96 > صفحه 18 (حوادث) > متن
 
      


جنايت هايي كه در فضاي مجازي كليد مي خورد
ناگفته هايي درباره قاتل ستايش قريشي


گروه حوادث/ قاضي ابراهيم اسلامي يکي از جوان ترين و باسابقه ترين قضات دادگاه کيفري در گفت وگويي جزئيات پرونده هاي مربوط به جنايت هاي پررمز و رازي را شرح داد که خبر هر يک از اين ماجراهاي شگفت انگيز با تيترهاي درشت در صفحات روزنامه ها و فضاي مجازي انعکاس پيدا کرده است. او ضمن اشاره به ناگفته هايي درباره پرونده قتل پرسر و صداي دختربچه شش ساله افغان به نام ستايش قريشي از توطئه پيچيده مرموز زن جواني براي کشتن رقيب عشقي اش پرده برداشت.دکتر اسلامي يکي از جوان ترين و در عين حال باسابقه ترين قضات دادگاه کيفري يک استان تهران و تجديدنظر به حساب مي آيد که به پرونده هاي متعدد جنايي رسيدگي کرده و هم اکنون عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مرکز است.
    گفت وگوي تسنيم با اين قاضي جنايي را مي خوانيد.
    نحوه کشف جرم در پرونده هايي که در فضاي مجازي اتفاق مي افتد يا فضاي مجازي در بروز و ظهور آن جرم نقش دارد، به چه صورت است؟
    منظور از قتل سايبر اين نيست که افراد در فضاي سايبر همديگر را بکشند بلکه فضاي سايبر ابزاري مي شود که اشخاص با استفاده از آن خودکشي مي کنند يا آدم مي کشند، مثلاً در حقوق جزاي بين الملل بحثي با عنوان جنايات بين المللي داريم، جنايات بين المللي مربوط به جرائم جنگي، نسل کشي و جرائم عليه انسانيت هستند؛ امروزه معتقديم جرايم سايبري نيز خودش مي تواند يک جنايت بين المللي باشد. در فضاي مجازي مي توان مثلاً نسل کشي راه انداخت يا مي توان با نوشتن مطلبي همه را تحريک کرد. پرونده قتلي را براي شما مثال بزنم. اين پرونده در فضاي مجازي صورت گرفت و چون خيلي خوب پليس پيگيري کرد، توانستيم راحت آن را کشف کنيم، اين پرونده قتل با عنوان «قتل سايبر» معروف شد در اين پرونده اعلام شد که خانمي با داروي سمي خودکشي کرده است، اين خانم تا حدود دو ماه در کما بود، وقتي پرونده تشکيل شد، قاضي به پليس گفت تحقيق کند که اولياي دم شاکي هستند يا خير، شوهر اين زن مي گفت زن من سرطان داشت و نمي دانم چرا خودکشي کرد، خانواده آن خانم نيز گفتند وي سرطان داشته و شکايت نکردند.
    اين پرونده براي دولت هزينه زيادي داشت اما آن را انجام داديم، موضوع از اين قرار بود که وقتي وارد اين پرونده شديم، جلو مي رفتيم و تحقيق مي کرديم، يک روز خواهر مقتول، نزد من آمد و گفت نمي دانم قضيه از چه قرار بوده اما واقعيت اين است که شوهر خواهرم با يک خانمي دوست بوده و با وي قرار و مدار داشته است. اين چند وقت اخير نيز هميشه اختلافات خواهر من با شوهرش سر اين موضوع بود که زني وارد زندگي اش شده و من خواستم شما بدانيد که بحث ناموسي در ميان بوده است. اين مطالب که توسط خواهر مقتول عنوان شد کنجکاوي من در پرونده بيشتر شد، بيشتر تحقيق کرديم و خواهر مقتول در اظهارات بعدي اش گفت: خواهرم در اين چند وقت اخير بسيار روحيه اش عوض شده بود، داروهاي جديدي مي خورد و مي گفت: در فضاي مجازي با يک خانمي از طريق چت آشنا شدم، او يک پزشک داروسازي ايراني در آلمان است و براي رضاي خدا به من اطلاعات مي دهد و مي گويد اگر قصد داري خوب شوي از اين داروها استفاده کن.خواهرم مي گفت من در حال جست وجو هستم که در آلمان و کشورهاي پيشرفته چه داروهايي براي بيماري ام خوب است.در پرونده جنايي و قتل قاضي وقتي مي تواند موفق شود و قتل را کشف کند که هميشه در اين مواقع خود را جاي قاتل قرار دهد، به اين فکر کند که چه اتفاقي ممکن است سبب قتل شود. به ذهنم القا شد که مثلاً سرنخي ارتباطي باشد که بتوانم قاتل را بيابم.
    در اين پرونده نيز يک چيزي به ذهنم تداعي شد که اين خانم (مقتول) دائم در فضاي مجازي است، دارو مصرف مي کند و يک نفر به او خط و خطوطي مي دهد و اين اتفاق معمولي نيست. (مقتول) خودش فوق ليسانس و تحصيلکرده بوده، آدم ناداني نبوده که بخواهد يک داروي ترکيبي درست کند، بخورد چون خواهر وي از قتل خواهرش مي گفت اين دکتري که با وي آشنا شده بود، صحبت از داروي ترکيبي مي کرد و مي گفت که اگر آن دارو را استفاده کني سرطانت بهبود پيدا مي کند.به سرعت به ذهنم القا شد که احتمال خيلي زياد اين اتفاق يک دام و روشي براي از بين بردن رقيب عشقي بوده است و اين قتل بايد هدايت شده باشد.
    افراد در برخورد با موضوعات عاطفي دو حالت دارند، يا روابط جنسي است که اگر فردي بخواهد با يک نفر رابطه جنسي داشته باشد لازم نيست وقت بگذارد، «فرد مورد نظر» راحت خودش را واگذار مي کند اما زماني مي بيند پاي عشق در وسط است و وقتي عشق و دوست داشتن وسط بيايد مطمئناً يک درگيري عاطفي پيش مي آيد.
    
    رديابي ناشناس در جنايت
    در ادامه رسيدگي به اين پرونده پليس تلفن همراه شوهر مقتول را بررسي کرد و پي برد شوهر مقتول با آن خانم (فردي که خودش را به مقتول داروساز معرفي کرده بود) با يکديگر ارتباط داشته است. آنها ابتدا منکر آشنايي شدند اما بعد فهميديم خانم در همان شرکت کار مي کند بعد از هر دو تحقيق کرديم که تحقيقات گسترده شد و آن دو گفتند که محرم همديگر هستيم و در حال انجام کار هستيم اما مساله ازدواج مطرح نبوده است.زماني که پيامک هاي آنها را بررسي کرديم متوجه ارتباط گسترده بين شوهر مقتول و آن زن شديم. آن خانم شوهر نداشت و بيوه بود. مي خواستيم بدانيم کسي که به مقتول دارو معرفي کرده چه کسي بوده است. در ادامه تحقيقات را از طريق فضاي مجازي پيگيري کرديم و متوجه شخصي شديم که از خطوط ارتباطي کشور آلمان وارد فضاي مجازي کشورمان شده و با مقتول در ارتباط بوده است.
    من به پليس گفتم بايد به هويت شخصي پي ببريم که با مقتول در ارتباط بوده است، پليس آگاهي گفت رديابي اين موضوع هزينه زيادي دارد بايد با دولت، پليس و مخابرات آلمان ارتباط برقرار کنيم و اين کار عملاً غيرممکن است. از آن طرف نيز زماني که به شوهر مقتول مي گفتيم به کسي ظنين هستي، مي گفت خير، همسرم خودش را کشته است. اولياي دم نيز اعتقاد داشتند که دخترشان خودکشي کرده و عملاً پرونده بسته مي شد اما چون ذهن من درگير شده بود، دست بردار پرونده نبودم. چون بحث مرگ انساني مطرح بود و به نظر مي رسيد بحث قتل در ميان است و قتل نيز با آن داروساز مرتبط باشد از پليس خواستم موضوع را از هر طريقي پيگيري کند. از اين طريق روشن شد کار، کار همان زن بيوه در شرکت بوده و فهميديم از طريق خطوط ارتباطي آلمان وارد فضاي مجازي کشورمان شده بعد شوهر مقتول نيز تمام اطلاعات دارويي همسرش (مقتول) را در اختيار بيوه همکارش در شرکت قرار مي داد و اين زن نيز اطلاعات را به مقتول مي داد چون مي دانست او سرطان دارد و بايد دارو مصرف کند.
    مقتول از آن خانم مي پرسيد شما در آلمان چه داروهايي استفاده مي کنيد که وي داروهايي را معرفي مي کرد و از اين طريق توانسته بود داروي کشنده را با همدستي شوهر مقتول در اختيار او قرار دهد و اين زن بيمار هم داروي ترکيبي را که يک داروي سمي و مرگبار بود مي گرفت و مصرف مي کرد تا منجر به قتلش شد.
    
    چه حکمي براي اين زن و مرد متهم صادر شد؟
    در دادگاه هر دو به خاطر مشارکت در قتل مجرم شناخته شدند.
    
    عامل اصلي شوهرکشي
    از قاضي اسلامي درباره انگيزه هاي شوهرکشي سوال شد که در جواب گفت: علت عمده مربوط نارسايي قانون مربوط به جدايي و طلاق است. زن نمي تواند از شوهرش طلاق بگيرد و اگر بخواهد طلاق بگيرد بايد مهريه، حق و حقوق و تمام دارايي هاي مالي را بدهد و حتي از فرزندش نيز بگذرد. لذا زماني که يک زن متوجه شود شوهرش با دختر يا زن ديگري دوست شده يا به هر دليل ديگر بخواهد از زندگي اش خارج شود، به شوهرش مي گويد من چند سال در زندگي تو بوده ام و از دارايي ات سهم دارم اما مرد سهم و حق و حقوق وي را نمي دهد.مگر اينکه زن دليل قانوني داشته باشد، مثلاً بتواند اعتياد شوهرش يا «عسر و حرج» را ثابت کند، ثانياً اگر زن بتواند حق و حقوق را از شوهرش بگيرد که او را نمي کشد و به دنبال کارش مي رود.
    
    آشنايي ها در فضاي مجازي
    يکي از موارد مطرح شده در پرونده قاتل ستايش قريشي فضاي مجازي است؛ به نظر جنابعالي آيا فضاي مجازي در ارتکاب به اين جنايت هولناک تاثير گذاشته بود؟
    قسمت عمده از وقوع اين جرم به خاطر عدم نظارت يا عدم توجه والدين بود. به نظرم فضاي مجازي درخصوص نوع جرمي که اتفاق افتاد زياد تاثيري نداشت. به باور من علت وقوع اين جرم به خاطر عدم نظارت يا عدم توجه والدين بود، چه در مورد ستايش که پدر و مادرش او را رها کرده و به خانه همسايه مي فرستادند؛ قطعاً ستايش هر روز به خانه قاتل مي رفت و آنجا بازي مي کرد. پدر و مادرش بايد مي دانستند ممکن است حتي يک درصد دخترشان مورد سوءاستفاده و تعرض قرار بگيرد؛ در مورد اين موضوع از لحاظ جامعه شناسي مي گوييم خود خانواده ستايش يک نوع بزه ديدگي بالقوه را فراهم کرده اند. قاتل ستايش، جوان 16، 17 ساله اي است، دوست دختري داشته و او را از دست داده بود و به مشروب روي مي آورد.وي پس از مشروب خواري سيگار مي کشد و بعد نيز خودش اذعان مي کرد در آن منطقه با زن هاي بيوه رابطه جنسي آزاد نيز داشته و در آن روز و در آن شرايط مي خواست با ستايش نيز رابطه برقرار کند.قاتل ستايش مي گفت درحالي که مشروب خورده بودم و حالت عادي نداشتم ستايش را کشتم که ما در جلسه دادگاه قتل را تحت تاثير مشروب رد کرديم چون فکر قاتل ستايش کار مي کرد و قبل از وقوع جرم ستايش را با بهانه اي (نشان دادن جوجه به ستايش) به طبقه بالاي منزلشان کشانده بود.زماني که به قاتل ستايش گفتيم چرا ستايش را در آشپزخانه کشتي؟ گفت: «اتاق خواب فرش بود، من ستايش را به آشپزخانه بردم که کف آن سراميک بود که اگر خون ريخت، بتوانم راحت بشويم.» بنابر اين فکر قاتل ستايش کار مي کرده و اين طور نبوده که نفهمد چه مي کند.يک طبقه مستقل دراختيار اين پسر قرار داده بودند و او هرکاري که دلش مي خواست، مي کرد؛ وي بعد از کشتن ستايش، جسد را داخل باکس اکو گذاشت، در آن را بست و تا صبح با جسد آن دختر آنجا خوابيد و فرداي قتل، اسيد تهيه کرد تا جسد را نابود کند اما پدر و مادر قاتل ستايش به او نگفته بودند که تو چه مي کني؟ اين سر و صداها چيست و چه اتفاقي افتاده؟ وي بعد که ديد نمي تواند جسد را به خارج از خانه منتقل کند، جسد را آتش زد و بعد اسپند دود کرد، در اين مقطع بود که مادر قاتل ستايش از پسرش پرسيد چه بويي مي آيد؟ او گفت بوي اکو است. بعد به اين موضوع مي رسيم که چرا مشروب و مواد مخدر در جامعه زياد است؟ به هرحال بحثي که پرونده ستايش را بسيار معروف کرد، فضاي مجازي بود و مساله اي که باعث شد اين پرونده بيش از حد در رسانه ها مطرح شود و افکار را حساس کند، فضاي مجازي بود، چون اين خبر مدام در تمام کانال ها پخش مي شد و به عنوان آخرين، خبرسازترين و فجيع ترين خبر مطرح بود.در مورد پرونده قتل نظام آباد، يک پسر بيست و يکي دو ساله که حالش هم بد بود (مواد مصرف کرده بود) در خياباني در نظام آباد در حال عبور به داخل قصابي رفت، چاقو را از دست قصاب گرفت، به پياده رو برگشت، 13، 14 نفر را زخمي کرد و يک نفر را هم کشت؛ اما اين موضوع را روزنامه ها و سايت ها کار نکردند، اگر هم کار کردند در قالب يک خبر بود و افکار عمومي را حساس نکرد.
    اما پرونده ستايش آنقدر در فضاي مجازي مطرح شد و گسترش پيدا کرد که حتي پسرم که نوجوان است، مدام سوال مي کرد بابا امير حسين چه شد و چه مي شود؟
    جنايت هايي که در فضاي مجازي کليد مي خورد / ناگفته هايي درباره قاتل ستايش قريشي
    


 روزنامه ايران، شماره 6475 به تاريخ 31/1/96، صفحه 18 (حوادث)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 40 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مروري بيماري هاي كودكان
متن مطالب شماره 2 (پياپي 602)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است