|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/1/31: تعديل هيجان در بازار جهاني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4355
پنجشنبه سي و يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4025 31/1/96 > صفحه 11 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


تعديل هيجان در بازار جهاني
كاهش ريسك گريزي معامله گران افت اونس طلا و قيمت سكه را رقم زد


يكي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    
    
تعديل هيجان در بازار جهاني
    نقدينگي در نمادهاي بزرگ تر

    ديروز شاخص کل بورس با رشد 312 واحدي (4/ 0 درصدي) همراه شد. با توجه به افزايش قابل توجه حجم نقدينگي در هفته هاي اخير و تشديد فشار فروش با شناسايي سود ميان صنايع کوچک تر، شاهد اقبال معامله گران از نمادهاي بزرگ تر هستيم. خوش بيني ها به تعديل مثبت سودآوري صنايع کالايي، با توجه به مفروضات محافظه کارانه بودجه شرکت ها، با نزديک شدن به فصل مجامع در کنار فضاي سياسي که ناشي از انتخابات به صورت سنتي، عامل تشديد هيجان در بازار است، شاهد حمايت حقوقي ها نيز هستيم. روز گذشته «فارس»، «فولاد»، «رمپنا»، «شپديس»، «فملي» بيشترين تاثير مثبت را بر رشد شاخص داشتند. با وجود اين، با توجه به افت اخير قيمت جهاني کالاها، افت قيمت اوره به زير 200 دلار، افت قيمت فولاد با نگراني ها از مازاد عرضه و سنگ آهن در کف 5 ماهه (64 دلار) و افت قيمت مس و روي، پايداري اين رشدها را مبهم کرده است.
    
    
    
تعديل هيجان در بازار جهاني
    نوسان دلار در کف

    ديروز هر دلار آمريکا با رشد 5 توماني به نرخ 3752 تومان معامله شد. با عبور دلار به پايين تر از سطح 3750 توماني، روز گذشته افزايش تقاضا با شناسايي کف نرخ دلار را بالاتر از سطح مزبور قرار داد. اما همچنان تقويت عرضه از سوي صرافي بانک ها، مانع از رشد قابل توجه نرخ دلار است. در هفته هاي اخير نيز با تقويت چشم انداز مداخله دولت در بازار ارز، به ويژه با نزديک شدن به انتخابات نوسان اندک دلار در سطح 3760 توماني رقم خورد. اما در روزهاي اخير با وجود احتمال تشديد نوسانات دلار از جمله با ريسک هاي سياسي و ريسک هاي ژئوپليتيک، اما تشديد عرضه از سوي صرافي بانک ها نوسانات دلار را محدود و حمايت سطح 3760 توماني نيز شکسته شد. علاوه بر اين تداوم حرکت ارزش جهاني دلار زير سطح رواني 100 واحدي نيز مي تواند افت تقاضاي آربيتراژي را رقم بزند.
    
    
    
تعديل هيجان در بازار جهاني
    فشار دوجانبه بر سکه

    ديروز هر سکه طرح جديد با افت 6 هزار توماني به قيمت يک ميليون و 218 هزار تومان معامله شد. کاهش خوش بيني ها به اونس طلاي جهاني در کنار تداوم نوسان اندک نرخ دلار در کف سال جاري، قيمت سکه را با افت همراه کرد. روز گذشته با تعديل ريسک گريزي در بازارهاي جهاني و کاهش تقاضاي محافظه کارانه، همچنين شناسايي سود ميان معامله گران پس از رسيدن اونس طلا به سقف 5 ماهه اونس طلا با افت همراه شد. با وجود اين حرکت شاخص دلار زير مرز رواني 100 واحدي، با ترديدها در مورد روند افزايش نرخ بهره آمريکا در کنار تداوم ريسک هاي ژئوپليتيک حمايت سطح 1281 دلاري از اونس طلا را تقويت کرده است. اما در صورت شکسته شدن حمايت سطح مزبور افت طلا تا 1265 دلاري محتمل است. برآيند اين عوامل باعث تخليه اندک حباب (بيشتر بودن قيمت بازاري از ارزش ذاتي) سکه شد.
    
    
    
تعديل هيجان در بازار جهاني
    حمايت شاخص دلار از طلا

    ديروز ساعت 16 اونس طلاي جهاني به قيمت 1282 دلار معامله شد. فروکش کردن هيجان در بازارهاي جهاني و حرکت معامله گران به سمت دارايي هاي پرريسک تر از جمله رشد بازارهاي سهام اروپا عامل فشار بر اونس طلا شد. با اين وجود، حرکت شاخص دلار زير سطح رواني 100واحدي، همچنان عامل حمايت از اونس طلا است. آمارهاي نامناسب اقتصادي آمريکا از جمله افت آمار اشتغال در مارس، آمار نامناسب مسکن، کاهش نرخ تورم و افت آمار خرده فروشي براي دومين ماه متوالي، ترديدهايي را براي چشم انداز روند افزايش نرخ بهره آمريکا به وجود آورده است؛ احتمال افزايش نرخ بهره در ژوئن، از 60 درصد به 44 درصد کاهش يافته است. رشد پوند با احتمال برگزاري انتخابات اروپا نيز فشار بر شاخص دلار را تشديد کرد. اما همچنان انتخابات فرانسه، ريسک هاي ژئوپليتيک و ترديدها در اجراي سياست هاي اقتصادي ترامپ از طلا حمايت مي کند.
    
    
    
تعديل هيجان در بازار جهاني
    تداوم کم نوساني اوراق

    ديروز اوراق تسهيلات مسکن اسفند94 (تسه9412) با رشد 3/ 0درصدي همراه شدند. با وجود افت قابل توجه معاملات مسکن و حجم پايين تقاضاي سفته بازي اوراق، چشم انداز رشد تدريجي تقاضا، حمايت کف 70 هزار توماني از اوراق را رقم زد. رشد تعداد معاملات مسکن در زمستان برخلاف روند سال هاي اخير، در کنار نزديک شدن به تابستان، فصل رونق مسکن و افزايش تقاضا از سوي «خانه اولي ها» همچنان عامل حمايت از «تسه»ها است. با اينکه آمارها از 5/ 2 ميليون واحد مسکوني خالي، نگراني ها براي تداوم رکود مسکن را تقويت کرده است، اما کارشناسان اين مازاد عرضه را در واحدهاي لوکس مي دانند. همچنين گزارش ها از رشد تقاضاي واحدهاي کوچک تر در ماه هاي اخير، به تداوم رشد تقاضا اشاره دارد. اما همچنان پايين بودن قدرت خريد متقاضيان، مانع از رشد پرشتاب تقاضا است.
    
    
    
تعديل هيجان در بازار جهاني
    بازگشت خوش بيني ها به تمديد توافق

    ديروز ساعت 16 هر بشکه نفت خام آمريکا به قيمت 5/ 52 دلار معامله شد. اظهارات وزير انرژي عربستان از تعهد اوپک به بازگرداندن بازار نفت به ثبات با کاهش موجودي نفت تجاري به کمتر از ميانگين 5 ساله، از قيمت نفت حمايت کرد. پيش تر نيز تقويت احتمال تمديد توافق براي کاهش توليدات براي 6 ماه دوم 2017، عامل حمايت از قيمت نفت شده بود. عربستان، ايران و کويت از تمديد قرارداد در صورت موافقت ساير اعضا حمايت کرده اند که نشست 25 مه تصوير روشن تري از اين امر ارائه مي دهد. همچنان رشد توليدات نفت شيل و تداوم رشد تعداد دکل هاي نفتي در کنار تخمين موسسه نفت آمريکا از افت موجودي نفت تجاري آمريکا به ميزان 840 هزار بشکه، کمتر از پيش بيني هاي (کاهش 7/ 1 ميليون بشکه)، پيش از انتشار گزارش رسمي مانع از رشد قابل توجه نفت است و نفت در سطح 52 دلاري نوسان دارد.
    تعديل هيجان در بازار جهاني / کاهش ريسک گريزي معامله گران افت اونس طلا و قيمت سکه را رقم زد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4025 به تاريخ 31/1/96، صفحه 11 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي حسابداري مالي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 34)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است