|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/1/31: «مي» در تدارك پايان چند صدايي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4337
شنبه پنجم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4025 31/1/96 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


«مي» در تدارك پايان چند صدايي
محافظه كاران احتمالا برنده انتخابات زودهنگام در 18 خرداد مي شوند    
    دنياي اقتصاد: ترزامي، نخست وزير بريتانيا در اقدامي شوکه کننده درخواست انتخابات زودهنگام را داده است. به نوشته روزنامه نيويورک تايمز، نخست وزير بريتانيا براي اينکه بتواند با قدرت «موضوع برگزيت» را اداره کند از انتخابات زودهنگام سخن گفته است.
     تقريبا پس از دو ماه از امضاي مي براي خروج رسمي از اتحاديه اروپا، نخست وزير اين کشور از اينکه محافظه کاران برتري اندکي در درون پارلمان دارند، عصباني است. وي بر اين باور است که اين برتري اندک در مذاکرات دولتش با اتحاديه اروپا دست وي را مي بندد. او گفته است که احزاب مخالف در پارلمان موقعيت دولت او را در مذاکرات مربوط به خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا ضعيف مي کنند. قرار است که اين انتخابات در تاريخ ۸ ماه ژوئن سال جاري برگزار شود. او در اين مورد گفته است که براي پيشبرد مذاکرات خروج از اتحاديه اروپا (برگزيت) بايد در پارلمان اين کشور هماهنگي برقرار باشد.
    به گفته ترزا مي، اما چنين هماهنگي در پارلمان بريتانيا بر سر چگونگي خروج از اتحاديه اروپا وجود ندارد و احزاب مخالف موضع دولت را در روند مذاکرات تضعيف مي کنند. او گفته است که يک انتخابات زودهنگام مي تواند به برقراري ثبات بيشتر در اين زمينه کمک کند. نظرسنجي ها نشان مي دهد که احتمال پيروزي او در انتخابات بعدي بالا است. اگر او بتواند خواست انتخابات زودهنگام را به کرسي بنشاند و در آن آراي بيشتري بياورد، آنگاه قادر خواهد بود استراتژي دلخواه خود را در خارج کردن بريتانيا از اتحاديه اروپا دنبال کند.
    جرمي کوربين، رهبر حزب کارگر، حزب اصلي مخالف دولت، گفته است که اين حزب از انتخابات زودهنگام استقبال مي کند و در پارلمان راي به برگزاري آن خواهد داد. تيم فرون، رهبر حزب ليبرال دموکرات هم از برگزاري انتخابات استقبال کرده و آن را فرصتي براي «تغيير مسير» بريتانيا دانسته است. در اين باره روزنامه ديلي تلگراف به نقل از جيمز کوربين مي نويسد دبير کل حزب کارگر بريتانيا اميدوار است انتخابات زودهنگام به برتري حزب متبوع وي در داخل پارلمان بينجامد، اما برخي کارشناسان تخمين مي زنند که در انتخابات زودهنگام حزب کارگر حتي 56 کرسي خود را در برابر توري ها (محافظه کاران) از دست بدهد.
    با وجود اين، احزاب مخالف دولت بر اين باورند که چگونگي رابطه آينده اين کشور با اتحاديه اروپا و جزئيات روند خروج آن از اتحاديه اروپا هيچگاه به راي گذاشته نشده است و اين در حوزه اختيارات دولت نيست که يک تنه درباره آن تصميم بگيرد. به دنبال اعلام خبر طرح تقاضاي برگزاري انتخابات زودهنگام در بريتانيا، درباره احتمال استعفاي ترزامي گمانه زني شد و نرخ پوند در بازار ارز افزايش يافت. کميسيون اتحاديه اروپا فعلا از موضع گيري در اين باره خودداري کرده است. دوره پارلمان فعلي تا سال ۲۰۲۰ طول مي کشد و ترزا مي به دو سوم آرا براي برگزاري انتخابات زودهنگام نياز دارد. اکثريت بريتانيايي ها سال گذشته به خروج از اتحاديه اروپا راي دادند و دولت فعلي ماموريت پيشبرد اين خروج را بر عهده گرفته است.
    روزنامه گاردين مي نويسد: ترزا مي قصد دارد با برگزاري اين انتخابات به طرف اروپايي هم نشان دهد که برگزيت به معناي واقعي برگزيت است و راه برگشتي از آن وجود ندارد. او مي گويد برخي از طرف هاي اروپايي هنوز باور نکرده اند که بريتانيا پروسه خروج از اتحاديه اروپا را آغاز کرده است.
     
    واکنش ديگر کشورها به انتخابات زودهنگام
    رئيس جمهوري آمريکا در واکنش به درخواست ترزا مي براي برگزاري انتخابات پارلماني زودهنگام، براي انگليسي ها آرزوي موفقيت کرد. وزير خارجه آلمان هم ابراز اميدواري کرد انتخابات جديد بتواند شفافيت و مسووليت پذيري بيشتري در مذاکرات خروج از اتحاديه اروپا براي انگليس فراهم کند. به گزارش خبرگزاري فرانسه، دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا پس از گفت وگوي تلفني با ترزا مي، نخست وزير انگليس درباره تلاش او براي برگزاري انتخابات زودهنگام در هشتم ژوئن بيانيه کوتاهي صادر کرد. در اين بيانيه بدون ذکر جزئياتي درباره تماس تلفني آمده است: رئيس جمهوري ترامپ براي مردم انگليس در روند انتخاباتي آنها آرزوي موفقيت کرد.
    ترامپ پيش تر هم نتايج رفراندوم سال گذشته انگليس را براي خروج از اتحاديه اروپا ستوده بود. ترامپ که اواخر ژانويه در کاخ سفيد ميزبان ترزامي بود، به او گفت که برگزيت مي تواند چيز فوق العاده اي باشد.
    ترزامي سه شنبه به طور ناگهاني خواستار برگزاري انتخابات زودهنگام شد تا موضع خودش را در روند مذاکرات برگزيت با اتحاديه اروپا تقويت کند. يکي از اهداف او اين است که نهايتا به معاهده تجارت آزاد با ايالات متحده آمريکا برسد. از سوي ديگر زيگمار گابريل، وزير امور خارجه آلمان ابراز اميدواري کرد انتخابات آتي در انگليس بتواند شفافيت و مسووليت پذيري بيشتري در روند مذاکرات خروج اتحاديه اروپا فراهم کند. گابريل در مصاحبه اي گفت: مسووليت و اعتبار بيش از هر چيز ديگري پس از راي مردم انگليس به برگزيت اهميت دارد. عدم اطمينان، مناسبِ روابط اتحاديه اروپا – انگليس نيست. همزمان شوراي اتحاديه اروپا اعلام کرده است که به رغم برنامه ترزا مي براي برگزاري انتخابات زودهنگام طرح هاي اتحاديه اروپا براي پيش بردن برگزيت تغييري نمي کند.
    سخنگوي دونالد تاسک رئيس شوراي اتحاديه اروپا گفت ۲۷ عضو ديگر اتحاديه برنامه قبلي براي خروج بريتانيا را دنبال مي کنند. او گفت: انتخابات بريتانيا برنامه هاي «EU 27» را تغيير نمي دهد.
    او افزود: ما انتظار داريم دستور نحوه خروج بريتانيا روز ۲۹ آوريل تصويب شود و پس از آن دستور مذاکرات برگزيت تا روز ۲۲ مه آماده شود. اين به کشورهاي عضو EU 27 اجازه خواهد داد مذاکرات را شروع کنند. دونالد تاسک گفت که پس از اعلام خبر انتخابات يک گفت وگوي خوب تلفني با ترزا مي داشته است. پس از راي سال گذشته اکثريت بريتانيايي ها به خروج از اتحاديه اروپا، دولت بريتانيا کمتر از يک ماه پيش روند رسمي خروج و مذاکرات مربوط به آن را آغاز کرد.
    احزاب مخالف مي گويند هرچند خروج از اتحاديه اروپا راي آورده است، جزئيات و چگونگي رابطه آينده با اتحاديه اروپا به راي گذاشته نشده بود، بنابراين دولت اختيار آن را ندارد که مذاکرات را به هر ترتيب که مي خواهد پيش ببرد. حال ترزا مي در صورت پيروزي در انتخابات زودهنگام مي تواند آن را به مشروعيت استراتژي مورد نظرش براي خروج از اتحاديه اروپا تعبير کند. پيش تر نخست وزير بريتانيا گفته بود که با برگزاري انتخابات زودهنگام مخالف است، اما روز گذشته گفت که اخيرا با اکراه به اين نتيجه رسيده که بايد انتخابات زودهنگام برگزار شود. او گفت حزب کارگر مي گويد ممکن است با توافق نهايي خروج مخالفت کند و ليبرال دموکرات ها و حزب ملي اسکاتلند هم مخالف دولت هستند و اعضاي «غيرمنتخب» مجلس اعيان نيز مي خواهند در قدم به قدم مذاکرات خروج، با دولت درگير شوند.
    ترزا مي گفت: اگر اکنون انتخابات سراسري برگزار نکنيم، بازي سياسي آنها ادامه پيدا مي کند و مذاکرات ما با اتحاديه اروپا در آستانه انتخابات بعدي به دشوارترين مراحل خود مي رسد.
    «مي» در تدارک پايان چند صدايي / محافظه کاران احتمالا برنده انتخابات زودهنگام در 18 خرداد مي شوند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4025 به تاريخ 31/1/96، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Research in Cardiovascular Medicine
متن مطالب شماره 22، Jan-Mar 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است