|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/1/31: «دنياي اقتصاد» با استناد به تحولات اقتصادي در مناطق مختلف بررسي كرد : تغيير اقليم درصنعت شيميايي جهان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4170
سه شنبه بيست و پنجم مهرماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4025 31/1/96 > صفحه 12 (بورس كالا) > متن
 
 


«دنياي اقتصاد» با استناد به تحولات اقتصادي در مناطق مختلف بررسي كرد : تغيير اقليم درصنعت شيميايي جهان


نويسنده: حمزه بهاديوند چگيني


     بررسي هاي جهاني نشان مي دهند فشارهاي نزولي در اقتصاد جهاني در سال هاي اخير به خصوص بعد از بحران جهاني در سال 2008 باعث شد تا همه صنايع با روند کاهشي از بعد شاخص هايي نظير توليد، مصرف و قيمت روبه رو شوند. يکي از اين صنايع که به خصوص با دو اهرم وضعيت اقتصاد جهاني و تغييرات بهاي نفت شرايط متفاوتي را در خلال 8 سال گذشته تجربه کرده صنايع شيميايي است. طبق بررسي هاي اقتصاد جهان، از سال 2007 تاکنون رشد اقتصاد دنيا نتوانسته به رقم ميانگين 35 ساله خود يعني نرخ 5/ 3 درصدي دست پيدا کند. اين به معناي آن است که شرايط کنوني اقتصاد جهان شرايط اضطراري محسوب مي شود هرچند در دو سال گذشته از ثبات بهتري برخوردار شده اما اين ثبات براي تحرک مناسب صنايع کافي نيست. از آن بدتر تغييرات مداوم ارزش دلار و نوسانات بالاي بهاي نفت به عنوان دو عامل موثر بر صنايع، تقاضا براي محصولات شيميايي را کاهش داده، از طرفي فروش صنعتي افت کرده و با کاهش شديد قيمت نفت ارزش فروش محصولات شيميايي نيز با کاهش مواجه شده است.
    يک برآورد نشان مي دهد در برخي محصولات شيميايي افت بهاي نفت به کاهش 30 تا 40 درصدي فروش محصولات شيميايي منتهي شده است و تنها محصولات متکي به نفتا توانسته اند از اين شرايط استفاده مناسبي ببرند زيرا با کاهش هزينه مواد اوليه حدود 60 درصد روبه رو شده اند که تا حد زيادي به بهبود حاشيه سود اين دسته از فعالان منجر شده است. کارشناسان در اين رابطه به چشم انداز صنايع شيميايي در يک سال جاري و حتي بيشتر اشاره کرده و مي گويند انتظار مي رود شرايط مشابه يا حتي کمي بدتر از شرايط فعلي براي برخي شرکت هاي شيميايي در سراسر جهان باشد که با وضعيت عدم قطعيت در بازارهاي بزرگي مثل چين و هند يا کشورهاي نوظهور تشديد مي شود. بر اساس پيش بيني ها در سال جاري شرايط رکودي اقتصاد ايالات متحده و اروپا و رکود در اقتصاد چين باعث مي شود در صنايع شيميايي يک تا 2 درصد افت را از بعد تقاضا تجربه کنيم. در تشريح اين وضعيت بايد به سياست هاي دولت جديد آمريکا براي مقابله با برخي اصول تجاري اشاره کرد که نقش بسزايي در انقباض اقتصادي اين کشور در آينده نه چندان دور ايفا خواهد کرد.
    گفته مي شود اين مساله که مي تواند با تحريک سرمايه گذاري داخلي همراه شود توليد را در داخل ايالات متحده افزايش مي دهد که اين موضوع به دليل چالش هاي جديد دسترسي به بازارهاي بين المللي کار را براي توليدکنندگان آمريکايي صنايع شيميايي سخت خواهد کرد. در منطقه يورو و به طور خاص در انگلستان تسهيل پولي در اين مناطق به رونق خاصي در صنايع شيميايي منجر نمي شود و انتظار نمي رود تقاضا را براي شرکت هاي شيميايي تقويت کند. در حال حاضر برنامه هاي انگلستان براي خروج از اتحاديه و برگزاري رفراندوم در اين کشور مي تواند شرايط را در برابر فعاليت هاي صنعتي با تغيير روبه رو کند و از طرف ديگر انتخابات در فرانسه، ايتاليا و آلمان که مي تواند روي سياست هاي اقتصادي اين کشورها در ماه هاي پيش رو اثر بگذارد و حتي به سياست هاي انزواطلبانه تجاري در مقابله با تصميمات تجاري ايالات متحده منتهي شود ديگر موردي است که نبايد از نظر دور داشت. در اين بين اما در خاورميانه نيز شاهد بازسازي هاي اقتصادي هستيم که بيشتر به دليل کاهش بهاي نفت و اثرات آن بر اقتصادهاي اين منطقه رخ داده است.
    اين موضوع شايد بيش از بسياري مناطق دنيا روي صنايع شيميايي اثرگذار بوده است. با اين حال کشورهاي اين منطقه سياست هاي جديدي را در پيش گرفته اند. به عنوان مثال عربستان سعودي قصد دارد تا سال 2030 سهم صادرات غيرنفتي خود را از اقتصاد ملي از رقم 16 درصد کنوني به 50 درصد برساند. پيش بيني کارشناسان آن است که صنايع شيميايي يکي از مهم ترين پتانسيل هاي منطقه خاورميانه و نقطه اصلي اتکاي اين کشورها براي توسعه صادرات غيرنفتي است. اين کشورها با ايجاد ارزش افزوده به احتمال زياد از صادرات نفت خام دوري کرده و با توليد مواد پليمري و شيميايي قدم در توسعه اين صنايع خواهند گذاشت اين در حالي است که قيمت پايين نفت از يکسو و دسترسي فراوان به نفت و گاز از سوي ديگر توسعه اين صنعت را براي آنها توجيه پذير خواهد کرد.در اين ميان در آسيا و به طور خاص چين که نرخ رشد اقتصادي آن دو برابر متوسط رشد اقتصادي جهان است مي توان به ثبات صنعت شيميايي منطقه اميد داشت. گفته مي شود چين همچون لنگري اقتصاد دنيا را در شرايط متعادل نگه داشته اما با توجه به تحولات ساير بخش ها که در فوق به آنها اشاره شد وضعيت دنيا در حال تحول است و اين تحول مي تواند به شدت صنايع پايه از جمله صنايع شيميايي را تحت الشعاع خود قرار دهد.
    با اين حال در منطقه آسيا فشارهاي ناشي از تغيير هزينه هاي توليد و تغييرات توليد صنايعي از جمله خودرو، ساخت و ساز يا حتي صنايع دارويي باعث مي شود پيش بيني هاي مناسبي از وضعيت توليد در صنايع شيميايي وجود نداشته باشد. نتيجتا اينکه چشم انداز ناپايدار پيش رو در اقتصاد دنيا باعث شده محيط رقابتي شديدي در صنايع گوناگون از جمله صنعت شيميايي قابل تصور باشد که توليدکنندگان تلاش مي کنند تا براي رشد سودآور در بازارهاي جهاني اولا کاستي هاي خود را برطرف کرده و بتوانند با ارتقاي کيفي قيمت تمام شده پايين تري را عرضه کنند. در اين شرايط يک بازي با حاصل جمع صفر رخ خواهد داد که سهم بازيکنان بازار شيميايي را تحت الشعاع خود قرار مي دهد. به عبارتي بايد گفت تغيير اقليم صنعت شيميايي متاثر از تغييرات در وضعيت اقتصادي کشورهاي دنيا مي تواند شرايط جديدي را براي اين صنعت مهم ايجاد کند.
    در نهايت ضعف ساختاري در اکثر بازارها از يکسو و حرکت به سمت استفاده از مواد بازيافتي پتروشيمي از سوي ديگر که تاثير زيادي بر مواد توليدي در اين صنعت به همراه دارد و به کاهش تقاضا براي مواد اوليه منجر شده است باعث مي شود رشد بالقوه براي مواد جديد محدود شود و در عوض پليمرهاي زيست محيطي و تجديدپذير به تدريج جايگزين اين گروه شوند؛ با اين حال تلاش فعالان صنعت شيميايي حرکت به سمت بهبود صرفه جويي در مقياس توليد، بهبود بهره وري در توليد، کاهش هزينه هاي توليد و رشد ارزش افزوده خواهد بود. در بخش فروش ارائه خدمات متفاوت با هزينه هاي پايين، بهبود بازدهي فروش، ارتقاي قيمت گذاري و قيمت هاي پايه مناسب و... همگي از ساير موضوعاتي هستند که در دوره جديد تمرکز فعالان اين صنعت بر آنها خواهد بود. بر اين اساس مي توان اميدوار بود هزينه هاي توليد تا حد زيادي کنترل شده و سودآوري تقويت شود تاجايي که رشد 2 تا 5 درصدي سودآوري بنگاه ها موضوع قابل پيش بيني است. فعالان صنعت شيميايي نيز معتقدند با توجه به پيش بيني هايي که از افزايش قيمت نفت وجود دارد مي توان گفت روند رو به رشدي را در بخش هزينه هاي توليد مي توان متصور بود اما اين هزينه ها مي تواند با روش هاي فوق کنترل شود. قيمت نفت در حال حاضر بالاتر از 55 دلار است و برخي پيش بيني ها از رسيدن قيمت به 70 دلار نيز حکايت دارد که در اين صورت بايد گفت شرايط صنايع شيميايي نيز با تغييرات جدي روبه رو خواهد شد.
    «دنياي اقتصاد» با استناد به تحولات اقتصادي در مناطق مختلف بررسي کرد : تغيير اقليم درصنعت شيميايي جهان
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4025 به تاريخ 31/1/96، صفحه 12 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بارآثار ديگري از "حمزه بهاديوند چگيني"

  محرك هاي پايه تورم توليد / هزينه هاي توليدكنندگان با چه مكانيزمي از بازارهاي كالايي تقويت مي شود؟
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 21/6/96
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» روند بازارهاي كالايي جهان را در هفته گذشته بررسي كرد : بازارهاي پايه در فاز احتياط
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 31/5/96
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» بررسي كرد : صادرات غيرنفتي با اهرم هاي بورس كالا
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 15/5/96
مشاهده متن    
  كف 70 دلاري تا ژانويه 2018 / بازار سنگ آهن به كدام سمت و سو در حركت است؟
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 12/5/96
مشاهده متن    
  3 حمايتگر فلز سرخ / بهاي مس به بالاترين رقم در دو سال اخير رسيد
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 9/5/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه فناوري هاي نوين غذايي
متن مطالب شماره 16، تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است