|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/1/31: پديده شوم قرن جديد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4308
پنجشنبه سي ام فروردين ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4025 31/1/96 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


نگاه ديگران 
پديده شوم قرن جديد
بخش صد و نهم

نويسنده: حسن حسن و جمعي از نويسندگان
مترجم: محمدحسين باقي

در بخش قبل به تفصيل در مورد حضور داعش در يمن توضيحاتي داده شد. جذابيت داعش يک شتاب اوليه براي حمايت از اين گروه به وجود آورد. داعش در قياس با «القاعده در شبه جزيره» پول بيشتري مي داد و از طريق زيرشاخه اش در عراق پيروزي خود را فرياد مي زد و به دنبال عضوگيري در اجتماع جهاني بود. تلاش داعش براي اقدام فوري متفاوت از رويکرد محتاطانه القاعده بود. داعش در حال رشد بود در جايي که القاعده در حال عضوگيري بود اما حمله اي انجام نمي داد و اين احتمالا موجب ناراحتي و سرخوردگي اعضا و حاميان القاعده شده و آنها را به پيوستن به داعش براي «انجام عمل» ترغيب کرد. برخي از هسته ها يا ولايت ها هم از القاعده بريدند و به داعش پيوستند. با اين حال، داعش هرگز نتوانست پايگاه لازم را در يمن بيابد زيرا القاعده در اين کشور حضوري قوي دارد.
     
    5- حکمراني
    اينکه «دولت اسلامي» خود را به مثابه «پروژه اي دولتي» تعريف مي کند بايد يک برداشت آشنا باشد و در چارچوب ولايت هاي «اصلي» داعش در عراق و سوريه، اين پروژه به مرحله پيچيده خود در تحقق سيستم حکمراني رسيده که نماد آن در «ديوان» هايي است که مسوول کارهاي مختلف دولتي هستند؛ کارهايي که از 29 ژوئن 2014 به اين سو يعني از زمان تشکيل خلافت شکل گرفته است. براي مثال، «ديوان التعليم» مسوول امور و نظام آموزشي است، مدارس را مديريت کرده و برنامه هاي درسي را طراحي کرده و براي اجرا و تدريس به مدارس مي دهد. اين ديوان همچنين بر تامين خدمات عمومي مانند عرضه آب و تعمير جاده ها نظارت مي کند در حالي که «ديوان الحسبه» کارکردهاي متفاوت ديگري دارد مانند اجراي حدود اسلامي در انظار عموم، حمايت از مصرف کننده و حتي اعطاي اجازه به مردم براي ترک موقت قلمرو داعش.
    کارکرد «ديوان ها» ممکن است در دوران هايي همپوشاني داشته باشد؛ از اين رو، قوانين استفاده از اينترنت هم زير نظر «ديوان الحسبه» است و هم زير نظر «ديوان الامن». البته اين به آن معنا نيست که هر نهاد بوروکراتيکي «ديوان» ناميده شود. براي مثال، «کميته هجرت» هم ناظر بر ورود مهاجران جديد به قلمرو داعش است (حتي کمک هاي مالي به کساني ارائه مي دهد که نمي توانند از پس پرداخت هزينه هاي مهاجرت برآيند) و هم عبور و مرور در مرز داعش را مديريت مي کند مانند روستاي دابق در حومه شمالي حلب که از طريق آن تاجران و رانندگان مي توانند براي مدتي محدود ديداري از قلمرو اين گروه داشته باشند. دابق به دليل ويژگي ها و تبليغات آخرالزماني شناخته شده است هرچند به دليل شکست هاي مکرر داعش، ديگر نامي از دابق در ميان نيست بلکه اين گروه بيشتر از عبارت «روميه» استفاده مي کند که نشان از عطف توجه اين گروه به اروپا دارد.
    وجود نهادهاي اداري داعش امري بسيار بي سابقه است (لااقل روي کاغذ). اولين سلف داعش که مدعي دولت شد يعني «القاعده در عراق» (ISI) و در سال 2006 اعلام وجود کرد دو کابينه متشکل از وزراي حکومتي داشت: اولين کابينه در سال 2007 و دومي در سال 2009 معرفي شد. اين کابينه ها شامل برخي از وزارتخانه هايي بودند که معادل امروزي «ديوان» هستند مانند وزارت نفت، وزارت بهداشت و وزارت امنيت عمومي. در عمل، اين وزارتخانه هاي داعش تا حد اندکي براي حکمراني شکل گرفتند هرچند شواهد مستند به دست آمده از اين دوران از بوروکراسي توسعه يافته داخلي و سازمان هاي کيفري نشان مي دهد که براي توليد ثروت در مناطق عملياتي در راستاي وابستگي کمتر به کمک دهندگان خارجي حرفه اي و ماهرانه عمل مي کردند. در واقع- اين محدوديت در حکمراني از سوي خود داعش به آن اذعان شد - در رساله اي که اين گروه از سوي رئيس کميته شرعي «ابو عثمان التميمي» با عنوان «اطلاع به مردم درباره تولد دولت اسلامي عراق» منتشر کرد که مستند به پيشينه و تجربه پيامبر بود،بيان مي شود که وقتي پيامبر اولين دولت خود را پس از هجرت به مدينه تاسيس کرد دشمنان پيامبر در «دانش» و «توانمندي» از او جلوتر بودند.
    داعش با وجود ادعاي خلافت و طلبيدن بيعت از مسلمين جهان و اشتياق به پيروزي بر جهانيان اما به دنبال توسعه خود در مرزهايي فراتر از عراق و سوريه بود. اين باعث مي شد تصور کنترل سرزميني در مورد اين گروه به وجود آيد. اين تصور در اعلان زيرشاخه هاي رسمي به شکل «ولايت»هاي جديد نمود يافت که از اعلان بيعت با داعش در مناطق مورد نظر بر مي خاست. منطقه خاورميانه و شمال آفريقا هدف اولين موج توسعه طلبي داعش بود که در نوامبر 2014 اعلام شد. در اين ماه بود که ولايت هاي داعش در سينا، ليبي، الجزاير، بلاد الحرمين (عربستان) و يمن اعلام شدند. اين ولايت ها به عنوان ولايت هاي رسمي داعشي ممکن است اين تصور را ايجاد کنند که نشانه هايي از حکمراني را در خود دارند که از سيستم شکل گرفته در عراق و سوريه تقليد و تبعيت مي کند. در واقع، اين تصوير نشان مي دهد که تحقق حکمراني داعش در اين ولايت ها محدود است؛ موفق ترين طرح تاکنون در ليبي بوده اما در آنجا نيز شانس داعش (به مرور زمان) متفاوت بود.
    به طور کلي، مانع مهم براي تحقق حکمراني داعش در ولايت هاي خارج از عراق و سوريه فقدان کنترل واقعي و پيوسته سرزميني بوده است. براي مقايسه، توجه کنيد که حکمراني داعش در عراق و سوريه به تدريج پيچيده تر شده است. با توسعه شبکه اي از پايگاه ها و قلمروهاي به هم پيوسته در سوريه در نيمه اول 2014 – که تمرکزش بر شهر رقه بود- و سپس با تسخير موصل و ديگر شهرهاي عراق در ژوئن 2014، سرزمين به معناي گستردگي مرزها بود و به عنوان مبناي مهمي براي اعلام خلافت به کار گرفته مي شد. لااقل در دو ولايت داعش يعني «ولايت الجزاير» و «بلاد الحرمين» (ولايت نجد، ولايت حجاز و ولايت بحرين) نمي توان از کنترل سرزميني واقعي سخن گفت و دشوار بتوان باور کرد که انگيزه اصلي در پس پذيرش بيعت براي شکل دادن به اين ولايت ها همانا دستيابي به کنترل سرزميني و تکميل و اجراي حکمراني بوده باشد.
    نگاه دیگران : پديده شوم قرن جديد / بخش صد و نهم
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4025 به تاريخ 31/1/96، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بارآثار ديگري از "حسن حسن و جمعي از نويسندگان"

  پديده شوم قرن جديد / بخش پاياني
حسن حسن و جمعي از نويسندگان، دنياي اقتصاد 14/2/96
مشاهده متن    
  پديده شوم قرن جديد / بخش صد و نوزدهم
حسن حسن و جمعي از نويسندگان، دنياي اقتصاد 13/2/96
مشاهده متن    
  پديده شوم قرن جديد / بخش صد و هيجدهم
حسن حسن و جمعي از نويسندگان، دنياي اقتصاد 12/2/96
مشاهده متن    
  پديده شوم قرن جديد / بخش صد و هفدهم
حسن حسن و جمعي از نويسندگان، دنياي اقتصاد 11/2/96
مشاهده متن    
  پديده شوم قرن جديد / بخش صد و شانزدهم
حسن حسن و جمعي از نويسندگان، دنياي اقتصاد 10/2/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران
متن مطالب شماره 4 (پياپي 93)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است