|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/1/31: ميوه اقتصادي رشد اينترنت در ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4294
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4025 31/1/96 > صفحه 13 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


ميوه اقتصادي رشد اينترنت در ايران
رشد استارت آپ ها و افزايش اشتغال پيامد افزايش سرعت اينترنت بوده است

نويسنده: سيمين عزيزمحمدي


     از نظر اکثر شهرونداني که به راحتي در اقصي نقاط شهرها يا روستاها به اينترنت دسترسي دارند و مي توانند از شبکه هاي اجتماعي استفاده کنند، بسته هاي مختلف اينترنتي را بدون دغدغه تهيه کرده و هميشه آنلاين باشند، شايد برجام مهم ترين دستاورد دولت يازدهم باشد، با اين حال، تنها دستاورد اقتصادي آن در چهار سال گذشته نبود. افزايش ظرفيت پهناي باند اينترنت، کاهش نرخ آن، راه اندازي نسل سوم و چهارم اينترنت همراه، شکست انحصار در ترانزيت پهناي باند بين الملل و به تبع آن افزايش ضريب نفوذ اينترنت باعث تحول قابل توجهي در کشور شد.
    دولت يازدهم در سال 92 در حالي سکان اداره کشور را به دست گرفت که تنها چهار درصد جمعيت ايران به اينترنت پرسرعت دسترسي داشتند، ضريب نفوذ اينترنت 27 درصد و سرانه پهناي هر کاربر حدود چهار کيلوبيت بر ثانيه بود. سياست هاي دولت درحوزه ارتباطات در آن زمان تاکيدي بر رشد ابزارهاي ارتباطي نداشت و به همين دليل انحصار ارتباطي در عرضه تکنولوژي چون 3G وجود داشت و بخش خصوصي در عرصه خدمات اينترنتي در مقابل رقباي دولتي بسيار نحيف و ناکارآمد به نظر مي رسيد. در نهايت اينکه براساس آمارهاي بين المللي درباره دسترسي به اينترنت، جايگاه ايران در بين 157 کشور از رتبه 90 فراتر نمي رفت. نخستين روزهاي کاري دولت يازدهم با قول و قرارهايي شروع شد و سهم وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات اين بود که از افزايش 20 برابري پهناي باند اينترنت در 100روز نخست کاري دولت خبر داده و يادآور شود که اين رقم تا پايان دوره دولت يازدهم 10برابر خواهد شد. به اين ترتيب، ماه ها گذشت و وزارت ارتباطات و اطلاعات با اجراي پروژه هاي مختلف و افزايش تدريجي در حال عمل به وعده اش بود و حتي در اين ميان کارت زرد مجلس به واعظي هم نتوانست تاثيري در تغيير سياست هاي وزارتخانه داشته باشد.
    در ابتداي دولت يازدهم، ظرفيت پهناي باند شبکه انتقال کشور ۹۰۰ گيگابيت بر ثانيه بود. اين عدد در پايان سال ۱۳۹۲ به ۱۲۴۳ گيگابيت بر ثانيه، در پايان سال ۱۳۹۳ به ۲۰۵۱ گيگابيت بر ثانيه و در پايان سال ۹۴ به ۴۱۱۱گيگابيت بر ثانيه رسيد. در حال حاضر نيز ظرفيت پهناي باند شبکه انتقال کشور ۴۱۹۶ گيگابيت بر ثانيه است که حکايت از رشد ۳۶۶ درصدي نسبت به ابتداي فعاليت دولت يازدهم دارد. همچنين آخرين آمارها به نقل از معاون وزير ارتباطات از افزايش ظرفيت پهناي باند داخلي از 622 گيگ به 10هزار گيگ، افزايش ظرفيت گذرگاه هاي اينترنت از72 گيگ به 700 گيگ و افزايش سرانه مصرف اينترنت ايراني ها از يک کيلو بيت بر ثانيه به 35 کيلو بيت بر ثانيه خبر مي دهد.سياست توسعه پهناي باند در ايران در دوره دولت هاي نهم و دهم عملا کنار گذاشته شده بود و در مقابل موضوعي چون اينترنت ملي مفاهيم جديدي براي ادبيات ارتباطي کشور ايجاد کرده بود که البته حتي بانيان آن تعريف درست و دقيقي از آن نداشتند هرچند به تدريج آن را به بحث پهناي باند داخلي خوب و پهناي باند خارجي بد تبديل کردند.
    
    سرعت و قيمت اينترنت
    افزايش سرعت اينترنت نيز از جمله نخستين قول هاي وزير ارتباطات در زمان تکيه زدن وي بر صندلي اين وزارتخانه در مردادماه سال ۹۲ بود. بر اين اساس، در چشم انداز برنامه ششم توسعه مقرر شد سرعت اينترنت به ۲۰ مگابيت برثانيه برسد و در چشم انداز ۱۴۰۴ دسترسي اينترنت کاربران با سرعت ۱۰۰مگابيت بر ثانيه محقق شود. سياست هاي اينترنتي دولت که با توسعه پهناي باند کليد خورد شرايطي را فراهم کرد تا در سال 93 انقلابي براي اينترنت با نسل هاي جديد موبايل رخ دهد که با اعطاي مجوز نسل سوم موبايل به اپراتورهاي متقاضي آغاز شد و پس از آن بود که آنتن هاي 3G در شهرهاي بزرگ و مراکز استان ها راه اندازي شد. به هر حال، پس از حدود ۹سال که از ابتداي برنامه ريزي براي 3G مي گذشت بالاخره شهروندان ايراني ظرف مدت کمتر از ۶ ماه که 3G در کل کشور اجرا شد، اينترنت پرسرعت را تجربه کردند. کاربران اينترنتي در فاصله زماني کمتر از 6ماه دوباره با راه اندازي نسل چهارم موبايل مواجه شدند. در واقع، با راه اندازي 4G، سرعت دانلود در شبکه نسل چهارم به بين ۱۰ تا ۴۰ مگابيت برثانيه و سرعت آپلود به بين يک تا ۱۵ مگابيت بر ثانيه رسيد. ارائه نسل هاي سوم و چهارم موبايل به دنبال شکستن انحصار اپراتور سوم رخ داد و به دنبال آن تحول اينترنتي بزرگي را در کشور رقم زد.
    
    قيمت اينترنت
    افزايش پهناي باند و سرعت اينترنت پايان برنامه هاي دولت براي توسعه دسترسي کاربران به آن در کشور نبود؛ چرا که کاهش قيمت اينترنت نيز يکي ديگر از برنامه هاي دولت براي اين حوزه بود. به اين ترتيب، نخستين برنامه با مصوبه کاهش 15درصدي قيمت اينترنت براي کاربران نهايي از سوي کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات در مرداد 95 آغاز شد. در واقع، شرکت ارتباطات زيرساخت موظف شده است که پهناي باند اينترنت را به شرکت هاي سرويس دهنده اينترنتي با ۳۰ درصد کاهش قيمت نسبت به گذشته بفروشد. البته کاهش ۲۰درصدي تعرفه پهناي باند ارتباطات داخل کشور براي افزايش ترافيک داخلي در شبکه ملي اطلاعات طبق مصوبه کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات در اسفندماه نهايي شد و از اول فروردين ماه ۹۶ نيز اجرايي شد. همچنين کاهش ۶۰درصدي تعرفه اينترنت ثابت از سال ۹۲ تا کنون، کاهش تعرفه اينترنت موبايل و همچنين در نظر گرفتن نصف تعرفه داخل در مقايسه با تعرفه بين الملل از جمله اقدامات انجام شده براي کاهش تعرفه هاي مربوط به اينترنت بوده است.
    در مورد کاهش قيمت اينترنت البته همواره اين بحث وجود داشت که هزينه خدمات اينترنتي ايران به نسبت ساير کشورها چندان بالا نيست و مشکل عمدتا روي کيفيت خدمات ارتباطي است. با اين حال سياست گذار حوزه ارتباطات تا جاي ممکن اجازه رشد قيمت خدمات اينترنتي را به اپراتورها نداد، هرچند در نهايت رشد استفاده از خدمات و فراگير شدن اينترنت براي بخش هاي متوسط و پايين جامعه موجب درآمدزايي بيشتر براي اپراتورها در اين زمينه شد.
    
     ردپاي اينترنت در توسعه اقتصاد کشور
    قدمت کسب و کارهاي اينترنتي در ايران به بيش از 10سال در کشور برمي گردد، با اين حال، وجود يک اينترنت کند مانع از آن مي شد که کسي به دنبال خريد از اينترنت باشد. ارتقاي کيفيت خدمات اينترنت در سال هاي اخير باعث شد سفارش يا خريد آنلاين در رفتار اقتصادي کاربران جاي باز کند. همين رويکرد باعث شد در سال گذشته شاهد شکوفايي تجارت الکترونيک در اقتصاد کشور باشيم، به طوري که به گفته معاون وزير ارتباطات، طي سال هاي اخير به دنبال تقويت زيرساخت اينترنت در کشور، خريدوفروش اينترنتي افزايش ۸۰درصدي پيدا کرد، البته استقبال از سفارش آنلاين باعث شد پاي کسب و کارهاي اينترنتي به شبکه هاي اجتماعي مانند تلگرام و اينستاگرام نيز بازشود.
    شکل گيري استارت آپ هاي حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات، يکي از تاثيرات مهم سياست هاي توسعه اينترنت توسط دولت بود که منجر به تغييرات قابل توجهي در فضاي کسب و کار کشور شد. آخرين آمارهاي ارائه شده از سوي وزارت ارتباطات حاکي از آن است که در يک سال اخير بالغ بر ۱۲۲۷ استارت آپ در حوزه ICT ايجاد شد و ۲۵۰۰ واحد کسب و کار مرتبط با اين فعاليت ها شکل گرفت. همچنين به گفته معاون علمي و فناوري رياست جمهوري، از هزاران استارت آپ ايراني چهار استارت آپ مرتبط با فناوري اطلاعات وجود دارند که فروش آنها از چهار هزار ميليارد تومان گذشته است؛ اين استارت آپ ها در سه يا چهار سال گذشته وجود نداشته اند، اما در همين چند ساله توانسته اند چنين رشدي داشته باشند. ايجاد 100هزار شغل مستقيم و غيرمستقيم از سوي استارت آپ هاي اين حوزه نيز از آثار مهم توسعه اينترنت در کشور است، براي مثال مي توان به استارت آپ هاي تاکسي ياب اينترنتي اشاره کرد که توسعه آن بلاشک بدون توسعه اينترنت و امکان دسترسي کاربران به آن ميسر نمي شد.
    ميوه اقتصادي رشد اينترنت در ايران / رشد استارت آپ ها و افزايش اشتغال پيامد افزايش سرعت اينترنت بوده است
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4025 به تاريخ 31/1/96، صفحه 13 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بارآثار ديگري از "سيمين عزيزمحمدي"

  راه و بيراهه ارائه تسهيلات به استارت آپ ها / صندوق توسعه نوآوري طي ۴ سال ۲۰۰۰ ميليارد تومان وام داده است
سيمين عزيزمحمدي، دنياي اقتصاد 23/12/96
مشاهده متن    
  تورم قوانين / بررسي ۵ لايحه جديد فضاي مجازي
سيمين عزيزمحمدي، دنياي اقتصاد 15/12/96
مشاهده متن    
  مدل دولتي حمايت از سايت هاي ايراني / عبور معدود سايت هاي ايراني از گزينش پهناي باند داخلي
سيمين عزيزمحمدي، دنياي اقتصاد 7/12/96
مشاهده متن    
  منابع درآمد پيام رسان ها / تامين مالي واتس اپ، وي چت و تلگرام بررسي شد
سيمين عزيزمحمدي، دنياي اقتصاد 19/10/96
مشاهده متن    
  رشد اقتصاد «دارك وب» به كمك ارز ديجيتالي مجمع جهاني اقتصاد منتشر كرد / ۵۰درصد جرائم ماهيت سايبري دارند
سيمين عزيزمحمدي، دنياي اقتصاد 13/10/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله به زراعي كشاورزي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 1903)، پاييز 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است